Jak wybrać notatnik elektroniczny: iPad Air vs. reMarkable 2 vs. ONYX BOOX NOTE AIR 3C vs. reMarkable Paper Pro

Recenzje wybranych produktów

Jak wybrać notatnik elektroniczny: iPad Air vs. reMarkable 2 vs. ONYX BOOX NOTE AIR 3C vs. reMarkable Paper Pro

Chcesz zaopatrzyć się w urządzenie do robienia notatek i zastanawiasz się, czy lepszy będzie dla Ciebie iPad czy może specjalny cyfrowy notatnik reMarkable 2, reMarkable Paper Pro lub ONYX BOOX NOTE AIR 3C? W niniejszej recenzji szczegółowo porównamy te urządzenia, aby przybliżyć Ci nie tylko same parametry i funkcje, ale przede wszystkim odczucia, jakie wzbudza korzystanie z tych trzech „cyfrowych notatników”. Dowiedz się, czym różnią się te urządzenia i jak wybrać to, które najbardziej odpowiada Twoim potrzebom.

Jakość wykonania

Przyjrzyjmy się teraz ogólnej jakości wykonania każdego wariantu i zastosowanym materiałom.

reMarkable 2 wyróżnia się wytrzymałością i trwałością

reMarkable 2 już na pierwszy rzut oka zachwyca wysoką jakością wykonania. Urządzenie posiada metalową ramkę wokół wyświetlacza, która odpowiada za niezbędną wytrzymałość. Przód i tył urządzenia na pierwszy rzut oka wyglądają praktycznie tak samo, chociaż tył jest wykonany z tworzywa sztucznego. Ponadto z tyłu znajdują się praktyczne antypoślizgowe nóżki.

reMarkable Paper Pro ma metalowy tył

reMarkable Paper Pro bazuje na modelu reMarkable 2. Jednak oprócz metalowej ramy posiada również metalowy tył. Z tyłu znajdują się również elementy antypoślizgowe, które zapobiegają przesuwaniu się notebooka na biurku podczas pisania. Ogólnie rzecz biorąc, jest bardzo wytrzymały i solidny.

ONYX BOOX brakuje trochę funkcji antypoślizgowych

ONYX BOOX NOTE AIR 3C może pochwalić się również precyzyjnym wykonaniem z wysokiej jakości aluminiowej konstrukcji. Całość na pierwszy rzut oka wygląda bardzo solidnie. Tylna strona nie została wyposażona w żadne elementy antypoślizgowe, ale użytkownik może dokupić pokrowiec wykonany z antypoślizgowego materiału.

Pod tym względem iPad pozostaje w tyle

Jakości wykonania Apple iPad Air 5 2022 nie możemy już za bardzo pochwalić. Wielu użytkowników krytykuje zastosowanie cieńszego aluminiowego tyłu, przez co tablet wydaje się mniej wytrzymały niż jego starsze generacje. Ponadto recenzowany przez nas model nawet nieco skrzypiał podczas trzymania go w obu dłoniach naraz, na co uskarża się bardzo wielu użytkowników.

Wyświetlacz, czyli czy podświetlenie jest dla Ciebie ważne?

Poszczególne urządzenia różnią się między sobą rodzajem zastosowanego wyświetlacza oraz obecnością podświetlenia.

iPad nie imituje papieru

IPad Air 5. generacji został wyposażony w 10,9-calowy wyświetlacz Liquid Retina z technologią True Tone. Jeśli chcesz uzyskać jak najlepsze wrażenia podczas robienia notatek, możesz kupić folię przypominającą papier, która przykleja się bezpośrednio do wyświetlacza tabletu.

Zapobiega ona "ślizganiu się" Apple Pencil po wyświetlaczu. Tekstura folii sprawia, że użytkownik ma wrażenie korzystania z ołówka i papieru i sprawia, że robienie notatek jest przyjemniejsze, ale zdecydowanie nie może się równać z komfortem pisania na pozostałych dwóch urządzeniach (być może użytkownik musi poszukać lepszej folii, aby korzystanie z tabletu było przyjemniejsze). Kolejną cechą jest sama ochrona ekranu. Stosując folię przypominającą papier trzeba liczyć się z tym, że jej faktura negatywnie wpływa na odwzorowanie kolorów i kąty widzenia.

reMarkable 2 nie ma podświetlenia

ReMarkable 2 posiada wyświetlacz e-ink o świetnej reakcji podczas pisania. Jednak w przeciwieństwie do iPada, nie można go używać bez zewnętrznego źródła światła, ponieważ ekran nie posiada podświetlenia. Z drugiej strony, czytanie książek elektronicznych może zmęczyć oczy z powodu niebieskiego światła wytwarzanego przez iPada. Czytanie na reMarkable 2 jest komfrtowe, ale trzeba wziąć pod uwagę, że w porównaniu z tradycyjnym papierem czarno-biała forma prezentacji tekstu jest mniej kontrastowa.

reMarkable Paper Pro oferuje już podświetlenie

Główną zmianą między reMarkable 2 i Paper Pro jest to, że Paper Pro ma już podświetlenie. Jego intensywność można regulować na 5 poziomach, ale nie można ustawić preferowanego koloru światła. W ciągu dnia możesz nawet nie zauważyć, że podświetlenie jest włączone, ponieważ wyróżnia się ono najbardziej w warunkach słabego oświetlenia.

ONYX BOOX posiada kolorowy wyświetlacz i podświetlenie

ONYX BOOX NOTE AIR 3C posiada również kolorowy wyświetlacz e-ink z doskonałą szybkością reakcji na dotyk i pisanie. Jednak w przeciwieństwie do reMarkable 2, oferuje również podświetlenie, którego intensywność można regulować. Pozwala to także na ustawienie preferowanego koloru światła. Podczas gdy w ciągu dnia można wybrać chłodną biel, przed snem lepsze może okazać się żółte podświetlenie, które ułatwia zasypianie.

Tak wyglądają urządzenia w warunkach słabego oświetlenia
Tak wyglądają urządzenia w warunkach słabego oświetlenia

Ergonomia

Przyjrzyjmy się teraz komfortowi obsługi poszczególnych urządzeń, w tym pisania rysikiem.

Sterowanie wszystkimi urządzeniami jest proste i intuicyjne

Jeśli chodzi o obsługę tych urządzeń, to jej opanowanie jest naprawdę szybkie. Możesz używać zarówno palców, jak i rysika. Na iPadzie, ONYX BOOX, reMarkable Paper Pro i reMarkable 2 można również używać różnych gestów, aby przyspieszyć pracę.

Na iPadzie można również używać gestów w poszczególnych aplikacjach. Szczególnie dobrze pod tym względem sprawdza się aplikacja do robienia notatek Nebo, w której za pomocą gestu przekreślenia można usunąć słowo. Poziome linie mogą dzielić lub łączyć słowa itd.

Zaletą reMarkable 2, reMarkable Paper Pro i ONYX BOOX AIR 3C jest naprawdę cienka konstrukcja, która ułatwia trzymanie notebooka w dłoni. iPad jest nieco grubszy.

Czy lepiej pisze się za pomocą Apple Pencil, Marker, Marker Plus czy ONYX?

Rysik, którego będziesz używać do robienia notatek, różni się w zależności od konkretnego modelu. Porównajmy je zatem.

Apple Pencil

iPad Air 5. generacji jest kompatybilny z Apple Pencil 2. generacji z bezprzewodowym ładowaniem (ładuje się automatycznie po podłączeniu do iPada). Rysik jest wystarczająco solidny i wytrzymały, a jego końcówka wydaje się nieco twardsza niż końcówka pióra do notatnika reMarkable. Reakcja na pisanie jest dość szybka, ale mimo wszystko zauważyliśmy, że model reMarkable 2 reaguje znacznie szybciej. Przydatną funkcją jest rozpoznawanie podwójnego dotknięcia na dotykowej powierzchni pióra, co ułatwia zmianę narzędzia do pisania. Wkład w Apple Pencil jest nieco większy (mniej precyzyjny) niż w rysikach Marker, Marker Plus i ONYX i może zmuszać do pisania większą czcionką niż ta, której zwykle używasz, co może być dla Ciebie nienaturalne.

iPada Air można używać z oryginalnym rysikiem Apple lub rysikiem innej firmy. Należy tylko sprawdzić, czy rysik jest kompatybilny z tabletem.

Poniższy film da Ci pewne wyobrażenie o dźwięku lub odczuciu podczas pisania za pomocą Apple Pencil na wyświetlaczu z folią typu Paperlike.

Marker i Marker Plus reMarkable 2

Tabletu do pisania reMarkable 2 można używać z rysikiem Marker lub Marker Plus. Oba pióra są podobne w użytkowaniu, a pióro Marker Plus posiada dodatkowo gumkę wbudowaną w końcówkę pióra. Można jednak również użyć software'owej gumki bezpośrednio w notatniku, co często jest szybsze.

Plastikowy wkład pióra Marker (lub Marker Plus) sprawia wrażenie bardziej miękkiego i powoduje, że pisanie jeszcze bardziej przypomina pisanie klasycznym piórem. Z drugiej strony, wkład może się z czasem złamać. Na szczęście jednak rysik jest sprzedawany razem z 9 wymiennymi wkładami, a w razie potrzeby można dokupić kolejne. Pióra te nie wymagają ładowania.

Podobnie jak w przypadku Apple iPad Air 5, poniższy film daje pewne wyobrażenie o dźwięku lub odczuciu podczas pisania za pomocą Marker Plus na reMarkable 2.

Marker i Marker Plus dla reMarkable Paper Pro

Rysiki kompatybilne z reMarkable 2 nie są kompatybilne z Paper Pro. W związku z tym należy zakupić nowe rysiki z tymi samymi oznaczeniami (Marker i Marker Plus). Pióro Marker jest bez gumki, a model Marker Plus ponownie z gumką. Te nowsze pióra wprowadzają również zmianę polegającą na konieczności ładowania ich poprzez przymocowanie ich do krawędzi notebooka.

Końcówka rysika w reMarkable Paper Pro jest nieco inna niż w reMarkable 2, umożliwiając pisanie pod większym kątem. Jednocześnie daje nieco twardsze i solidniejsze wrażenie. W zestawie znajduje się 6 zapasowych wkładów w poręcznym etui.

Pióro dla ONYX BOOX

W naszych testach pióro dla ONYX BOOX okazało się bardzo podobne w konstrukcji do pióra dla reMarkable 2. Wadą jest jednak fakt, że nie posiada ono gumki, przez co zawsze konieczne jest korzystanie z gumki cyfrowej w notatniku. Dzięki rowkom na obwodzie dobrze leży w dłoni. Ponadto miękka silikonowa osłona chroni końcówkę. Jednak w przeciwieństwie do reMarkable 2, w zestawie nie ma wymiennych końcówek. To pióro również nie wymaga ładowania.

Poniższy film ponownie przedstawia dźwięki i odczucia podczas pisania piórem ONYX BOOX.

Który rysik jest odpowiedni? Zależy to od preferencji użytkownika. Apple Pencil to świetny, wszechstronny rysik, który nie zawiedzie Cię pod żadnym względem. Jednak do pisania odręcznego zdecydowanie polecamy Marker Plus lub pióro ONYX BOOX, które dzięki wkładowi bardziej przypomina tradycyjne pióro.

Rysiki Apple Pencil 2. generacji i reMarkable Paper Pro wymaga ładowania, z kolei rysiki reMarkable 2 i ONYX BOOX nie wymagają ładowania. Wymiary wszystkich rysików są praktycznie identyczne (różnice są nieznaczne).

Wymiary i waga każdego urządzenia: najcieńszy i najlżejszy jest reMarkable 2

Jeśli zamierzasz podróżować ze swoim cyfrowym notatnikiem, docenisz jego kompaktowe wymiary i niską wagę. IPad Air 5, reMarkable 2, reMarkable Paper Pro i ONYX BOOX AIR 3C są idealne do częstego transportu.

  • iPad ma wymiary 178,5 × 247,6 × 6,1 mm i waży 461 gramów.
  • Cyfrowy notes reMarkable 2 jest nieco większy i cieńszy (187 × 246 × 4,7 mm) i waży tylko 403 gramy.
  • reMarkable Paper Pro jest nawet nieco większy i grubszy niż reMarkable 2, mierzy 274 × 197 × 5,1 mm i waży 525 g.
  • Nieco grubszy i cięższy jest ONYX BOOX NOTE AIR 3C o wymiarach 226 × 193 × 5,8 mm i wadze 430 gramów.

Zazwyczaj do urządzenia dokupuje się również etui. Można postawić na warianty od oficjalnych marek, jak i modele od innych producentów. Dla wszystkich modeli dostępne są różne wzory materiałów. Niektóre etui posiadają również dodatkowe akcesoria w postaci klawiatury.

Grubość notebooków jest bardzo podobna
Grubość notatników jest bardzo podobna

Czas pracy baterii jest najniższy na iPadzie

Czas pracy baterii we wszystkich tych notatnikach zależy od intensywności ich użytkowania i celu, do jakiego urządzenie służy użytkownikowi. Najgorszy czas pracy na baterii odnotowaliśmy w przypadku iPada. ONYX BOOX uplasował się na drugim miejscu, ale nie jest to znacząca różnica w porównaniu z reMarkable 2.

W przypadku ONYX BOOX zużycie baterii wynosiło około 10% na godzinę. W przypadku reMarkable 2 było to 5-8% na godzinę. Tak więc w skrajnym przypadku czas pracy baterii reMarkable 2 wynosi około 1-2 dni. Ale jeśli piszesz rzadko, to notatnik będzie działał nawet przez 2-3 tygodnie. Taką samą wytrzymałość oferuje reMarkable Paper Pro, gdzie zastosowanie podświetlenia ma naturalny wpływ na szybsze rozładowywanie. W przypadku ONYX BOOX, czas pracy baterii w najgorszym przypadku wynosi około 7-8 godzin. Przy umiarkowanym użytkowaniu może on osiągnąć około tygodnia.

Wydajność baterii iPada zależy oczywiście od tego, do czego używasz tabletu. Apple twierdzi, że podczas przeglądania stron internetowych przez Wi-Fi, iPad może wytrzymać do 10 godzin na jednym ładowaniu. Jeśli używasz iPada wyłącznie do robienia notatek, czas pracy baterii wynosi około 8 godzin, czasem mniej (w zależności od używanej aplikacji i złożoności dokumentu).

Porównanie robienia notatek na reMarkable 2, reMarkable Paper Pro, iPad Air 5 i ONYX BOOX NOTE AIR 3C

Jeśli szukasz cyfrowego notatnika, informacje na temat samego robienia notatek będą kluczowe. Należy zauważyć, że pod tym względem ONYX BOOX NOTE AIR 3C, reMarkable 2, reMarkable Paper Pro i iPad Air 5 mają swoje zalety i wady. W przypadku iPada zależy to również od wybranej aplikacji. Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu.

Porównanie komfortu pisania i reakcji wyświetlacza

Podczas robienia notatek bardzo ważnym czynnikiem będzie oczywiście ogólny komfort pisania.

reMarkable Paper Pro wygrywa

Jeśli chodzi o ogólne wrażenia z robienia notatek, nasi redaktorzy twierdzą, że reMarkable Paper Pro jest liderem. Ten cyfrowy notatnik, wraz z rysikiem, zapewnia najbardziej zbliżone uczucie do pisania na papierze. Rysik nawet „szeleści” podczas pisania z powodu tarcia (podobnie jak pióro na papierze). Responsywność jest naprawdę świetna, a szybkość pisania niezrównana.

Drugie miejsce przypadłoby reMarkable 2, który również oferuje wspaniałe wrażenia, ale dzięki reMarkable Paper Pro renderowanie jest jeszcze bardziej wiarygodne.

ONYX BOOX również jest bardzo dobry

Trzecie miejsce przypadło ONYX BOOX NOTE AIR 3C. Pisanie na tym urządzeniu jest bardzo zbliżone do pisania na klasycznym papierze. Możesz oczekiwać bardzo dobrej reakcji na dotyk i szybkości pisania, ale naszym zdaniem reMarkable 2 lub reMarkable Paper Pro jest nieco szybszy.

Z kolei iPad ma nad czym pracować

Pisanie na iPadzie Air 5 z folią przypominającą papier również jest komfortowe i zdecydowanie nie należy do negatywnych doświadczeń. Prawda jest jednak taka, że czas reakcji podczas pisania jest tutaj nieco wolniejszy. Być może nawet nie zwrócisz na to uwagi podczas normalnego użytkowania, ale prawdopodobnie zauważysz to podczas szybkiego pisania lub rysowania. Wymagającym użytkownikom możemy polecić iPada Pro, który posiada technologię ProMotion, ale z drugiej strony jest to znacznie droższe rozwiązanie.

Mimo wszystko specjalna folia nadaje wyświetlaczowi odpowiedni opór przy korzystaniu z rysika i zapewnia większą precyzję podczas pisania i rysowania. Przy korzystaniu z folii rysik nie ślizga się niepotrzebnie po wyświetlaczu. Ponadto folia chroni wyświetlacz i redukuje refleksy świetlne.

Odczucia podczas pisania na iPadzie mogą również zależeć od wybranej aplikacji. Spotkaliśmy się z tym, gdy jedna z zainstalowanych aplikacji oferowała funkcję wygładzania/ulepszania tego, co piszemy. Nie wpłynęło to na wydłużenie czasu pisania, ale skutkowało tendencją do pisania w bardziej chaotyczny sposób.

Narzędzia do pisania

Każde urządzenie oferuje kilka narzędzi do pisania w celu robienia notatek.

reMarkable Paper Pro oferuje 9 narzędzi

Notatnik reMarkable Paper Pro oferuje łącznie 9 narzędzi do pisania. W porównaniu do reMarkable 2, możesz spodziewać się dodatkowego narzędzia o nazwie Shader.

reMarkable 2 oferuje 8 narzędzi

Dzięki reMarkable 2 masz do dyspozycji 8 różnych narzędzi do pisania, w tym klasyczny długopis, ołówek i zakreślacz.

ONYX BOOX tylko 5

ONYX BOOX oferuje tylko 5 narzędzi, w tym pióro, pędzel, długopis, ołówek i zakreślacz.

W przypadku iPada zależy to od aplikacji

Na iPadzie można używać 3 narzędzi do pisania w aplikacji Notatki. Aplikacja Nebo oferuje pióro, wieczne pióro, pędzel i zakreślacz. Natomiast w aplikacji Notability dostępne są tylko pióro i zakreślacz. Krótko mówiąc, zakres narzędzi do pisania zależy od wybranej aplikacji, więc urządzenia są pod tym względem porównywalne.

Najwięcej kolorów można uzyskać za pomocą iPada

W przypadku reMarkable 2 trzeba liczyć się z tym, że za pomocą dostępnych narzędzi można pisać i rysować wyłącznie w kolorze czarnym, szarym i białym. Jednak w przypadku niektórych narzędzi (na przykład zakreślacza) można przynajmniej wybrać kolor, jaki obrys otrzyma po wyeksportowaniu (na przykład do pliku PDF). Dużą zmianę przynosi nowszy reMarkable Paper Pro, który pozwala na tworzenie notatek w kolorach (kilka podstawowych odcieni).

ONYX BOOX oferuje nieco szerszą paletę, nawet z uwzględnieniem odcieni kolorów, ale do wyboru jest ich tylko 16. Jeśli któryś z odcieni podczas tworzenia notatek Ci nie odpowiada, to niestety nic z tym nie zrobisz. Natomiast na iPadzie możesz bez problemu korzystać z pełnej palety kolorów.

Oczywiście we wszystkich przypadkach można zmieniać grubość narzędzia do pisania/rysowania.

Wymazywanie tekstu i obsługa rysika z gumką

Wymazywanie tekstu na ONYX BOOX, iPadzie, reMarkable 2 i reMarkable Paper Pro jest możliwe przy użyciu gumki. W przypadku zakupu rysika Marker Plus z cyfrowym notatnikiem reMarkable 2 lub Paper Pro, do wymazania można również użyć drugiego końca rysika. Z kolei Apple Pencil nie umożliwia wymazywania końcówką rysika: gumkę w Apple Pencil uruchamia się po stuknięciu palcem w rysik. W razie potrzeby inne funkcje również można ustawić tak, aby aktywowały się za pomocą stuknięcia. Rysik do ONYX BOOX również nie posiada fizycznej gumki. Jedynym rozwiązaniem jest zakup droższego, dodatkowego pióra z funkcją wymazywania.

W naszych testach funkcja gumki okazała się praktyczna, zwłaszcza podczas wymazywania mniejszych fragmentów tekstu. Jeśli musisz wymazać kilka wierszy, znacznie szybciej będzie użyć lassa do zaznaczenia tego obszaru. Aplikacja Nebo na iPadzie może być natomiast używana do pracy wraz z poręcznym gestem przekreślenia w celu usunięcia słowa lub zdania. Ta sama funkcja jest opcjonalnie obsługiwana przez ONYX BOOX NOTE AIR 3C.

Dzięki reMarkable 2, reMarkable Paper Pro i ONYX BOOX można również tworzyć poszczególne warstwy tekstu lub obrazów i usuwać je w razie potrzeby. Na iPadzie Air 5 funkcja ta jest dostępna tylko w niektórych aplikacjach.

Zakres konkretnych szablonów notatek różni się w zależności od urządzenia

Jeśli chcesz tworzyć bardziej rozbudowane notatki, to przydatne okażą się różnorodne szablony. Zostały one zaprojektowane m.in. w celu ułatwienia tworzenia list lub organizowania zadań na dany dzień lub miesiąc.

Szablony są dostępne w reMarkable 2, a także w ONYX BOOX i aplikacjach na iPada. Często jednak ich oferta różni się od siebie. Przykładowo, w podstawowej aplikacji Notatki jest znacznie mniej szablonów niż w aplikacjach Nebo lub Notability.

Konwersja tekstu pisanego na cyfrowy

Tekst można napisać odręcznie, a następnie przekonwertować go do postaci cyfrowej. Jest to bardzo praktyczna funkcja w przypadku sporządzania notatek. Które urządzenie robi to najlepiej?

W przypadku reMarkable 2 i reMarkable Paper Pro konwersja odbywa się za jednym razem

Te cyfrowe notatniki doskonale rozpoznają tekst napisany zarówno kursywą, jak i drukowanymi literami, bez konieczności pisania kursywą. Jednocześnie rozpoznają duże i małe litery. Niewielką wadą jest to, że podczas konwertowania tekstu pisanego trzeba to zrobić za jednym razem, a urządzenie doda nową stronę do dokumentu. Wynika to z faktu, że jeśli wykonasz ten krok wiele razy, będziesz mieć sporo stron w wynikowym dokumencie.

W przypadku ONYX BOOX zostało to wykonane perfekcyjnie

Praktycznie porównywalne wyniki osiągnęliśmy w przypadku notebooka ONYX BOOX NOTE AIR 3C. Notebook z powodzeniem przekonwertował odręczny tekst w notatce do postaci cyfrowej. W przeciwieństwie do reMarkable 2 w tym modelu napisany tekst można rozszerzyć. Ewentualnie użytkownik jest w stanie tworzyć nowe pola tekstowe i mieć ich kilka na jednym arkuszu.

Urządzenie umożliwia również rozpoznawanie pisma odręcznego podczas pisania w specjalnym polu na klawiaturze. W tym przypadku konwertuje słowa na postać cyfrową niemal natychmiast. Problemem są jednak słowa zawierające diakrytykę: urządzenie błędnie umieszcza znak diakrytyczny po literze zamiast na niej. Słowo ŘEŘICHA wygląda zatem jak RĚRIˇCHA po przekonwertowaniu do postaci cyfrowej i pod tym względem funkcja jest bezużyteczna dla użytkowników języków słowiańskich.

Konwersja tekstu pisanego odręcznie
Konwersja tekstu pisanego odręcznie

Na iPadzie ta funkcja działa

W przypadku iPada i testowanych przez nas aplikacji funkcjonalność jest dobra. Aplikacja Notability obsługuje obecnie język polski. Aplikacja Nebo również działa bardzo dobrze. Notatki Apple również obsługują tę funkcję, a jakość rozpoznawania słów jest solidna.

Jeśli w pracy używasz więcej niż jednego języka, to zawsze należy zmienić język w ustawieniach reMarkable 2 i Paper Pro. Aplikacja Nebo umożliwia wygodną zmianę języka bezpośrednio podczas tworzenia nowego pliku. Funkcja ta jest jednak widoczna tylko w przypadku iPada w orientacji poziomej. Zaletą aplikacji jest również obsługa dużej liczby języków z całego świata i ich rozpoznawanie.

Do rysunków technicznych najbardziej przyda się iPad

Jeśli musisz tworzyć rysunki techniczne (np. CAD), iPad z wieloma przydatnymi aplikacjami będzie zdecydowanie najlepszym wyborem. Ani reMarkable 2, ani reMarkable Paper Pro, ani ONYX BOOX nie są pod tym względem pomocne, ponieważ po prostu nie zostały w tym celu zaprojektowane. Jednak ONYX BOOX będzie bardziej przydatny niż reMarkable 2, ponieważ oferuje przynajmniej wspomniane inteligentne obiekty (w postaci precyzyjnie uformowanego kwadratu, strzałki itp.).

Jeśli chcesz rysować technicznie na iPadzie w aplikacji do robienia notatek (nie w CAD, Miro, Figma itp.), to aplikacja umożliwia korzystanie z nieskończonej strony zarówno w orientacji pionowej, jak i poziomej. W przypadku pozostałych dwóch urządzeń w naszym porównaniu nie jest to tak przydatne, czy też raczej poruszanie się po aplikacji nie jest zbyt dobre.

Wyszukiwanie w notatkach

Kolejną przydatną cechą cyfrowych notatników jest możliwość wygodnego przeszukiwania notatek.

reMarkable 2 obsługuje wyszukiwanie w tekście pisanym odręcznie

W reMarkable można łatwo wyszukiwać poszczególne słowa kluczowe w dokumentach PDF i epub. Teraz można również wyszukiwać w tekście pisanym odręcznie, co jest wielką zaletą. Klawiatura programu obsługuje język polski, więc nie będzie problemów z wyszukiwaniem słów z diakrytyką. W aplikacji mobilnej i desktopowej wszystko działa bez najmniejszych problemów.

Na iPadzie wyszukiwanie jest najłatwiejsze

Sytuacja wygląda inaczej na iPadzie, ponieważ tablet obsługuje wyszukiwanie w notatkach. Aplikacja Notatki bez problemu rozpoznaje zarówno cyfrowy, jak i odręczny tekst. Aplikacja Nebo umożliwia wyszukiwanie dokumentów tylko po opłaceniu subskrypcji. Z kolei aplikacja Notability w wersji podstawowej pozwala wyłącznie na przeszukiwanie tekstu cyfrowego; wyszukiwanie tekstu odręcznego wymaga wykupienia subskrypcji.

ONYX BOOX może przeszukiwać tekst odręczny

W przypadku ONYX BOOX sytuacja jest bardziej skomplikowana. Aplikacja mobilna i wersja przeglądarkowa mogą być używane do wyszukiwania. W ten sposób można wyszukiwać słowa z diakrytyką, ale nie można wyszukiwać w tekście pisanym odręcznie. Książki na urządzeniu można wyszukiwać według tytułu. Ponadto można również znaleźć określone słowa w samych książkach. W tym przypadku będziesz korzystać z domyślnej cyfrowej klawiatury, która niestety nie obsługuje języka polskiego. Notatki da się także przeszukiwać w tekście odręcznym, w którym to przypadku istnieje możliwość wyszukiwania słów wpisywanych na klawiaturze bez znaków diakrytycznych. Jednak po przekonwertowaniu tekstu na maszynowy i chęci wyszukania w nim danego słowa, trzeba wpisać szukane słowo ze znakami diakrytycznymi (których brakuje na klawiaturze). Pod tym względem funkcja jest problematyczna.

Ograniczenie wpisywania notatek

Równie ważne przy robieniu notatek będzie to, czy urządzenie w jakikolwiek sposób nas ogranicza.

reMarkable 2 i Paper Pro obsługuje funkcję nieskończonej liczby stron

W przypadku reMarkable 2 i reMarkable Paper Pro użytkownik nie jest już ograniczony krawędzią zdefiniowaną przez rozmiar strony podczas pisania. Urządzenie obsługuje funkcję nieskończonej strony.

Niestety, ONYX BOOX ogranicza użytkownika

W urządzeniu ONYX BOOX napotkasz pewne ograniczenia. Jeśli chcesz przewinąć ekran dalej podczas pisania/rysowania, możesz to zrobić za pomocą funkcji Custom (Auto Expand), w której można rozszerzyć prawą lub dolną krawędź płótna (maksymalnie do 2x2).

W przypadku iPada zależy to od wybranej aplikacji

A co z iPadem? W przypadku aplikacji Notatki i Notability notatkę można rozszerzyć nieograniczenie w dół (ale nie na boki). Aplikacja Nebo oferuje zatem nieograniczone możliwości.

Adnotacje do dokumentów: dodawanie jest najłatwiejsze na iPadzie

Dodawanie adnotacji do dokumentów w cyfrowym notatniku reMarkable 2 i Paper Pro działa całkiem nieźle. Możesz wstawiać własne notatki do dokumentów w formacie PDF i epub. Możesz napisać notatkę w takim dokumencie lub zaznaczyć ważne fragmenty. Zakreślacz w notatniku jest wyszarzony, ale jeśli zapiszesz dokument i wyeksportujesz go z powrotem do komputera, fragment przybierze wybrany odcień (żółty, zielony lub niebieski). Dzięki reMarkable Paper Pro można zaznaczać bezpośrednio w kolorze, co znacznie ułatwia pracę.

Ważne fragmenty dokumentu można wyróżnić
Można wyróżnić ważne fragmenty dokumentu

Do urządzenia ONYX BOOX NOTE AIR 3C można eksportować pliki w formacie TXT, HTML, RTF, FB2, FB2.zip, DOC, DOCX, PRC, MOBI, CHM, EPUB, JPG, PNG, GIF, BMP, PDF, DjVu, MP3, WAV, CBR oraz CBZ. W dokumentach można pisać odręczne notatki lub podkreślać ważne fragmenty (w przeciwieństwie do reMarkable 2 da się skorzystać z opcji rozróżniania kolorów).

Na dokumencie można zapisywać własne notatki
W dokumencie można zapisywać własne notatki

A jak działa dodawanie adnotacji do dokumentów na iPadzie? To znowu zależy od wybranej aplikacji. Na przykład, jeśli pracujesz nad czymś w Dokumentach Google, będziesz korzystać z funkcji oferowanych przez samą aplikację (i nie będziesz musiał zapisywać niczego w formacie PDF). Ogólnie rzecz biorąc, wszystkie najnowsze aplikacje w chmurze mają zwykle jakiś tryb współpracy, w którym można robić notatki bezpośrednio w danym dokumencie.

Jeśli chodzi więc o dodawanie adnotacji i notatek do dokumentów, możemy polecić ONYX BOOX Notebook lub iPada. W porównaniu z reMarkable 2 lub reMarkable Paper Pro urządzenia te obsługują więcej formatów. Spośród wszystkich omawianych tu urządzeń najbardziej polecilibyśmy w tym względzie iPada, ponieważ jeśli będziesz z kimś współpracować nad jakimś dokumentem i dawać tej osobie informacje zwrotne dot. tekstu, to doceni ona fakt, że można je wysłać bezpośrednio w aplikacji (a nie za pośrednictwem szkiców w dokumencie PDF).

Dodawanie adnotacji do dokumentów PDF jest przyjemniejsze na iPadzie
Dodawanie adnotacji do dokumentów PDF jest bardziej komfortowe na iPadzie

Konwertowanie narysowanych obiektów na diagramy najlepiej wykonywać na iPadzie

Jeśli od czasu do czasu potrzebujesz stworzyć przejrzysty diagram, to przeczytaj uważnie ten akapit. Niestety, notatnik reMarkable 2 lub reMarkable Paper Pro nie radzi sobie z rozpoznawaniem poszczególnych kształtów i przekształcaniem ich na postać cyfrową.

Natomiast ONYX BOOX jest w stanie rozpoznać, że próbujesz na przykład narysować kwadrat i automatycznie przekonwertować go na dokładną formę, ułatwiając tworzenie diagramów. Ewentualnie w tym celu można wykorzystać menu konkretnych kształtów do wyboru. W przypadku iPada zrobisz to samo dzięki niektórym aplikacjom. Wypróbowaliśmy tę funkcję w aplikacji Nebo w ramach naszej recenzji, ale musimy zaznaczyć, że jeśli nie zachowasz ostrożności podczas tworzenia diagramu, to efekt końcowy może być odmienny od oczekiwanego. Istnieje jednak wiele aplikacji pomocniczych do tego celu.

Jeśli ktoś musi często konwertować narysowane obiekty na diagramy, to naszym zdaniem iPad jest pod tym względem najbardziej udanym urządzeniem.

Tylko iPad może konwertować zapisane równania matematyczne na postać cyfrową

Kolejną funkcją, której ani reMarkable 2, ani ONYX BOOX niestety nie oferują, jest rozpoznawanie i konwersja zapisanych równań matematycznych. Jest to praktyczna funkcja, szczególnie dla studentów, nauczycieli i osób, które muszą często i wyraźnie zapisywać przykłady matematyczne.

Aplikacja Nebo nie tylko pozwala zapisać i przekonwertować równanie na postać cyfrową, ale również sama je rozwiązuje (przynajmniej do pewnego stopnia trudności)!

Na przykład na iPadzie darmowa wersja aplikacji Nebo obsługuje tę funkcję. Aplikacja Notability również powinna być w stanie poradzić sobie z tym problemem, ale dostępność tej funkcji jest uzależniona od wykupienia subskrypcji.

Udostępnianie notatek

Ukończyłeś notatkę i chcesz ją teraz udostępnić innej osobie. Czy te urządzenia na to pozwalają? I jak to zrobić?

reMarkable 2, reMarkable Paper Pro i ONYX BOOX są pod tym względem porównywalne

Cyfrowy notatnik reMarkable 2 i reMarkable Paper Pro umożliwia wysłanie gotowej notatki pocztą elektroniczną. Notatka jest wstawiana w wiadomości e-mail jako tekst lub jako załącznik (można wpisać dowolny tekst do tego załącznika za pomocą klawiatury). Zaletą jest również synchronizacja między urządzeniami. Dokumenty z reMarkable są widoczne zarówno w aplikacji mobilnej, jak i desktopowej, a dostęp do nich można uzyskać z dowolnego miejsca. W wersji płatnej da się je również edytować z poziomu telefonu komórkowego lub komputera.

Nawet ONYX BOOX oferuje synchronizację z innymi urządzeniami. Dostępna jest aplikacja mobilna, a także wersja przeglądarkowa. Za ich pośrednictwem można jednak tylko otwierać dokumenty, bez możliwości ich edytowania. Gotową notatkę możemy również udostępnić przez Bluetooth, wysłać bezpośrednio do drukarki lub użyć w aplikacji innej firmy (zazwyczaj jest to na przykład poczta e-mail lub inne narzędzie komunikacyjne). Notatkę da się także udostępnić urządzeniu z systemem Android za pomocą funkcji Near Share.

iPad jest najbardziej intuicyjny

W przypadku iPada funkcja ta i tym razem różni się w zależności od używanej aplikacji. Przede wszystkim aplikacja Notatki umożliwia wygodne udostępnianie za pośrednictwem wielu różnych aplikacji (np.  iMessage, Messenger, Slack, Gmail, LinkedIn i inne). Oczywistością jest świetna synchronizacja z innymi urządzeniami oraz wygodne edytowanie.

W aplikacji Nebo gotową notatkę można wyeksportować do różnych formatów. Format tekstowy jest dostępny w darmowej aplikacji, eksport do dokumentu PDF lub .docx jest możliwy tylko w wersji płatnej. Po wyeksportowaniu dokumentu można wysłać go ponownie za pomocą różnych aplikacji. Ewentualnie użytkownik jest w stanie utworzyć link do dokumentu i wysłać go do swoich bliskich. Ta funkcja jest jednak dostępna tylko dla subskrybentów. Utworzone notatki można również przeglądać w aplikacji na iPhonie.

Wreszcie dochodzimy do aplikacji Notability, gdzie także da się wyeksportować dokument do jednego z formatów (PDF, Note, Image lub RTF). Następnie można udostępnić notatkę za pomocą aplikacji innych firm. Ponadto aplikacja dostępna jest również na Macbooka i iPhone'a, dzięki czemu notatki ma się zawsze przy sobie.

Udostępnianie ekranu najlepiej wykonywać na iPadzie

Zaletą reMarkable 2 i reMarkable Paper Pro jest łatwość udostępniania ekranu (na przykład podczas spotkania biznesowego), co odbywa się za pomocą aplikacji desktopowej. W przypadku iPada należy użyć do tego celu jednej z aplikacji innych firm. Testowane przez nas aplikacje do tworzenia notatek nie posiadają tej funkcji. Jest to jednak najbardziej uniwersalne rozwiązanie. W przypadku ONYX BOOX NOTE AIR 3C ekran może być współdzielony wyłącznie z komputerem z systemem Windows. W innych przypadkach użytkownik musi korzystać z aplikacji innych firm (nie udało nam się jednak tego sprawdzić podczas naszego testu).

iPad oferuje również możliwość wysyłania plików przez AirDrop. Jeśli więc posiadasz iPhone'a lub Macbooka, wystarczy, że zbliżysz oba urządzenia do siebie, a jednym kliknięciem prześlesz między nimi notatkę. Zaletą jest także niemal natychmiastowa synchronizacja urządzeń za pośrednictwem iCloud.

Rysowanie

Jeśli chcesz używać swojego urządzenia również do rysowania, przeczytaj uważnie poniższe akapity.

reMarkable 2 umożliwia rysowanie jedynie w czerni i bieli

ReMarkable 2 ogranicza się do rysowania w czerni, szarości i bieli, ale pozwala na tworzenie wielu warstw jednego rysunku. Gotową pracę można wyeksportować do formatów PDF, PNG i SVG.

Dzięki reMarkable Paper Pro możesz rysować w kilku kolorach

Notatnik elektroniczny reMarkable Paper Pro radzi sobie z rysowaniem w kilku podstawowych kolorach, które z pewnością nie wystarczą do profesjonalnych zastosowań. Jednak do podstawowych szkiców w zupełności wystarczy. Podobnie jak w przypadku reMarkable 2, można eksportować swoje prace do formatów PDF, PNG i SVG.

ONYX BOOX oferuje 16 odcieni

ONYX BOOX NOTE AIR 3C oferuje nieco szerszą paletę kolorów, ale w jego bazie znajduje się tylko 16 odcieni. Rozwiązaniem mogą być aplikacje innych firm, ale korzystanie z nich może skutkować pewnymi opóźnieniami. Również to urządzenie pozwala na tworzenie pojedynczych warstw.

iPad nie ogranicza użytkownika

Z kolei iPad oferuje znacznie szerszy zakres możliwości, jeśli chodzi o rysowanie i projektowanie graficzne. Możesz zacząć rysować w profesjonalnych kolorach w poszczególnych aplikacjach. Jeśli to jest to, czego szukasz, możemy polecić aplikację Procreate do cyfrowego malowania, która została zaprojektowana specjalnie dla iOS i iPad OS. Oprócz ilustracji możesz również tworzyć dzięki niej ciekawe animacje.

Dla grafików i artystów iPad jest najlepszym ze wszystkich 4 urządzeń.

Inne funkcje reMarkable 2, reMarkable Paper Pro, ONYX BOOX NOTE AIR 3C i iPad Air 5

Omówiliśmy szczegółowo najważniejsze funkcje cyfrowego notatnika w testowanych urządzeniach. A z jakimi innymi funkcjami możemy się jeszcze spotkać w tych modelach?

reMarkable 2 i reMarkable Paper Pro posiada tylko kilka dodatkowych funkcji

W tym miejscu należy podkreślić, że reMarkable 2 został zaprojektowany przede wszystkim jako cyfrowy notatnik, który bardzo udanie spełnia tę funkcję. Oprócz robienia notatek i rysowania może być używany jako czytnik e-booków. Podczas spotkań w pracy docenisz również funkcję udostępniania ekranu, która ułatwia wyjaśnianie pewnych zagadnień współpracownikom.

ONYX BOOX oferuje nieco więcej

ONYX BOOX NOTE AIR 3C oferuje nieco szerszy zakres funkcji. Dodatkowe funkcje można pobrać za pośrednictwem Google Play. ONYX BOOX obsługuje również funkcję udostępniania ekranu notebooka, ale tylko dla systemu Windows. Użytkownicy innych systemów muszą niestety poszukać rozwiązań od innych firm.

iPad jest pod tym względem najbardziej wielofunkcyjny

Z kolei iPad jest bardziej wielofunkcyjnym urządzeniem, a funkcja cyfrowego notatnika jest tylko jedną z wielu. Ponadto tablet ten może być również wykorzystywany jako czytnik książek (choć wyświetlacz e-ink w reMarkable 2 i ONYX BOOX zdecydowanie lepiej nadaje się do tego celu).

Na iPadzie można oglądać ulubione filmy i programy telewizyjne, grać w gry, słuchać muzyki lub przeglądać strony internetowe. Można go również używać do komunikacji i wykonywania zwykłych prac biurowych. Pozwala także na bezproblemowe udostępnianie ekranu współpracownikom (na przykład podczas połączenia wideo). Do iPada można dodać mysz i klawiaturę, aby używać go jako komputera.

Należy również zwrócić uwagę na obecność kamery, nie tylko do skanowania i pracy z dokumentami. Ponadto z App Store można pobrać szereg ciekawych aplikacji, które mają na celu rozrywkę i skrócenie dłużącego się czasu, zarządzanie czasem, pracę, edycję zdjęć i wideo oraz wiele innych.

Cena urządzenia

Cena bez wątpienia odegra rolę w wyborze odpowiedniego urządzenia dla Ciebie. Dlatego przyjrzeliśmy się bliżej porównaniu cen nie tylko samego urządzenia, ale także dodatkowego wyposażenia, które można do niego dokupić. Informacje te są aktualne na styczeń 2024 r.

Cena iPada

iPad Air 5. generacji jest dostępny za około 2 500 PLN. Wersja z 256 GB pamięci wewnętrznej kosztuje ponad 3 000 PLN.

Do tego dochodzi cena rysika. Apple Pencil 2. generacji kosztuje około 600 PLN, nieoryginalne rysiki są często tańsze (ale mogą nie być tak ergonomiczne i funkcjonalne jak oryginał). Jeśli chcesz używać iPada do robienia notatek, możesz również kupić folię przypominającą papier. Jest ona dostępna u różnych producentów, a jej cena może się różnić.

Jeśli zdecydujesz się na pełną wersję różnych aplikacji (na przykład tylko do robienia notatek), możesz ponieść dodatkowe koszty związane z subskrypcją. Jeśli wybrana pamięć wewnętrzna nie jest wystarczająca (lub chcesz przechowywać kopie zapasowe danych), możesz również zapłacić za usługę iCloud.

Cena reMarkable 2

Jeśli chodzi o cyfrowy notatnik reMarkable 2, cena samego urządzenia jest znacznie niższa i wynosi około 1 500 PLN. Można do niego dokupić rysik Marker za 350 PLN lub Marker Plus za 550 PLN. Istnieje również opcjonalne etui, dostępne w kilku wariantach. Najtańsze z nich kosztuje mniej więcej 350 PLN.

Choć cena na pierwszy rzut oka może wydawać się wysoka, to z pewnością jest uzasadniona. Mimo że urządzenie służy praktycznie tylko jako notatnik, to reMarkable spełnia swój cel tak dobrze, że można mu łatwo wybaczyć wysoką cenę.

Po zakupie należy zdecydować, czy wykupić subskrypcję czy też korzystać z urządzenia bez niej. Dzięki subskrypcji Connect (która kosztuje 2,99 € miesięcznie od maja 2023 r.) otrzymujesz również opcję korzystania z nieograniczonej przestrzeni dyskowej w chmurze, możliwość tworzenia i edytowania notatek w aplikacjach mobilnych i desktopowych oraz 3-letnią gwarancję reMarkable 2 Protection Plan.

Cena reMarkable Paper Pro

Cyfrowy notatnik reMarkable Paper Pro jest dostępny od października 2024 roku w cenie około 2 800 PLN. Podstawowy Marker jest bezpłatny, a za Marker Plus zapłacisz około 220 PLN. Opcjonalnym akcesorium jest etui, dla którego można również wybierać spośród różnych wariantów. Najtańszy z nich kosztuje około 430 PLN.

Cena zakupu jest zatem wyraźnie wyższa. Z drugiej strony, jako cyfrowy notatnik sprawdza się naprawdę dobrze, a pisanie na nim jest bardzo zbliżone do pisania na zwykłym papierze. Co więcej, dzięki obecności podświetlenia nic nas nie ogranicza.

Podobnie jak w przypadku reMarkable 2, można zdecydować się na miesięczną subskrypcję (od października 2024 r. kosztuje ona 2,99 € miesięcznie), a dodatkowe funkcje są identyczne jak w reMarkable 2.

Cena ONYX BOOX NOTE AIR 3C

Cena cyfrowego notebooka ONYX BOOX NOTE AIR 3C wynosi około 2 400 PLN. Rysik znajduje się w zestawie. Dodatkowo można dokupić etui lub inne akcesoria (na przykład klawiaturę Bluetooth). Oczywiście cena etui zależy od wybranych materiałów. Za najtańszy model zapłacimy około 170 PLN.

W przeciwieństwie do notebooka reMarkable 2 ONYX nie oferuje żadnego członkostwa, które dałoby dostęp do szerszego zakresu funkcji. Możesz jednak zapłacić za subskrypcje aplikacji, które zdecydujesz się zainstalować na swoim urządzeniu. Koszty te zależą więc wyłącznie od użytkownika.

iPad Air 5. generacjireMarkable 2ONYX BOOX NOTE AIR 3CreMarkable Paper Pro
Przybliżona cena urządzenia2 500 PLN1 500 PLN2 400 PLN2 800 PLN
Oryginalny rysik600 PLN350 PLN (Marker), 550 PLN (Marker Plus)W zestawie (ONYX BOOX Pen 2 PRO 300 PLN)0 PLN (Marker), 220 PLN (Marker Plus)
Folia Paperlike170 PLNNie jest potrzebnaNie jest potrzebnaNie jest potrzebna
Etui80 do 170 PLN350 PLN170 PLN430 PLN
SubskrypcjaMożliwość opłacenia subskrypcji w aplikacjachDarmowa lub 2.99€/miesiącOpcja płatności za subskrypcję w aplikacjiDarmowa lub 2.99€/miesiąc

Serwis i gwarancja

W tej kategorii reMarkable generalnie wypada słabo. Wynika to z faktu, że pozostałe dwa urządzenia, dzięki silnej dystrybucji i sieci serwisowej, są dostępne w wielu sklepach, zarówno internetowych, jak i stacjonarnych. iPad jest nawet bardziej przystępny cenowo niż ONYX BOOX, dzięki popularności produktów Apple.

Niestety, ReMarkable 2 lub reMarkable Paper Pro nie ma krajowego przedstawicielstwa ani dystrybutorów. Nie można go kupić w żadnym ze zwykłych sklepów internetowych lub stacjonarnych. Będziesz musiał polegać na zakupie w oficjalnym sklepie internetowym, który dostarczy urządzenie z magazynu w Szwecji lub Hongkongu.

Z drugiej strony trzeba zaznaczyć, że po zamówieniu reMarkable 2i Paper Pro dotarł do nas po mniej więcej 2-3 dniach. W redakcji mieliśmy również doświadczenie z serwisem gwarancyjnym, gdzie producent dość rzetelnie zwraca pieniądze. Marka jest bardzo zorientowana na klienta. Przykładowo: byliśmy zaskoczeni, gdy z naszej winy urządzenie upadło i uległo zniszczeniu, a serwis gwarancyjny odebrał je i zaoferował nam naprawioną wersję ze zniżką. Stwierdzamy, że pod tym względem jest to prawdopodobnie lepsza usługa niż ta, którą klient otrzymałby od zwykłego sprzedawcy w Polsce.

Do kogo skierowany jest reMarkable 2?

Elektroniczny notatnik reMarkable 2 jest naprawdę ściśle skierowany do osób, które szukają narzędzia do robienia notatek. Ta funkcja jest bardzo wyrafinowana i wielu użytkownikom zapewne nie chciałoby, aby podczas pracy rozpraszały ich przychodzące powiadomienia (jak może mieć to miejsce w przypadku iPada). Pisanie na tym urządzeniu jest bardzo zbliżone do pisania na tradycyjnym papierze.

reMarkable 2 niezawodnie rozpoznaje napisany tekst i konwertuje go na postać cyfrową. Jest to również świetny asystent, jeśli chodzi o rysowanie, ale tutaj użytkownika ogranicza dostępność wyłącznie czerni, szarości i bieli.

Poszczególne notatki można łatwo wysyłać e-mailem lub udostępniać na ekranie za pośrednictwem aplikacji komputerowej. Dodawanie adnotacji do gotowych dokumentów również działa świetnie, dzięki czemu notatnik jest skierowany na przykład do studentów. Ważne fragmenty dokumentów można łatwo wyróżnić lub dodać do nich własne notatki.

Miłośnicy e-booków z pewnością docenią możliwość wygodnego czytania ulubionych tytułów na reMarkable 2. Jednak ze względu na brak podświetlenia, nie można czytać w ciemności. Z drugiej strony, zastosowany wyświetlacz e-ink nie męczy zbytnio oczu, a zwłaszcza długie sesje czytania są znacznie przyjemniejsze na takim wyświetlaczu niż na iPadzie.

ReMarkable 2 ma również długi czas pracy baterii (do 14 dni), co sprawia, że urządzenie to jest odpowiednie dla osób, które dużo podróżują i nie chcą go ładować codziennie.

To urządzenie nie jest przeznaczone dla artystów lub rysowników. Jeśli zaczniesz na nim tworzyć obraz lub rysunek, to będziesz mieć trudności z wyeksportowaniem go do jakiegokolwiek użytecznego formatu.

Komu będzie wygodniej korzystać z reMarkable Paper Pro?

Pod wieloma względami cyfrowy notatnik reMarkable Paper Pro bazuje na reMarkable 2. Wprowadzono w nim jednak kilka zmian, które sprawiają, że korzystanie z niego jest jeszcze przyjemniejsze. Główną zaletą jest wbudowanie kolorowego wyświetlacza, który docenisz nie tylko podczas robienia notatek, ale także podczas czytania książek i nauki. Dzięki opcjonalnemu podświetleniu nie jesteś już ograniczony podczas pisania lub czytania.

Doświadczenie pisania za pomocą przeprojektowanego rysika jest bardzo podobne do pisania na tradycyjnym papierze. Rysik musi być jednak ładowany poprzez przymocowanie go do krawędzi notatnika. Oczywiście zdolność do niezawodnego rozpoznawania tekstu pisanego i konwertowania go na tekst cyfrowy jest koniecznością. Będziesz również zadowolony z doskonałej synchronizacji między urządzeniami, możliwości udostępniania notatek lub dodawania adnotacji do istniejących dokumentów.

Podobnie jak w przypadku reMarkable 2, żywotność baterii wynosi do 14 dni na jednym ładowaniu. Oczywiście korzystanie z podświetlenia ma wpływ na szybsze rozładowywanie. Choć na notatniku można również rysować w kolorze, to ograniczono się jedynie do kilku odcieni. Pod tym względem urządzenie służy więc bardziej do szybkich szkiców, a nie jako narzędzie artystyczne. Niemniej jednak, reMarkable Paper Pro naprawdę dobrze radzi sobie z rolą cyfrowego notatnika i czytnika książek, dzięki czemu łatwiej wybaczyć mu wyższą cenę.

Komu odpowiadać będzie ONYX BOOX?

Cyfrowy notatnik ONYX BOOX jest skierowany do osób, które szukają funkcjonalności notatnika i czytnika książek i dla których reMarkable 2 to za mało. W przeciwieństwie do niego, urządzenie oferuje kilka dodatkowych funkcji.

przede wszystkim posiada podświetlenie, które pozwala na pracę z notebookiem nawet w trudnych warunkach oświetleniowych. Ponadto kolor podświetlenia można również dostosować do własnych potrzeb i na przykład czytać przed snem z podświetleniem bez niebieskiego składnika koloru światła.

Kolejną różnicą jest obecność systemu operacyjnego Android. Dzięki ONYX BOOX można również korzystać z funkcji przeglądarki internetowej bezpośrednio na urządzeniu, na przykład do wyszukiwania informacji lub czytania porannych wiadomości.

W przeciwieństwie do reMarkable 2, urządzenie posiada również kolorowy wyświetlacz i umożliwia oznaczanie notatek kolorami. Można również dodawać do nich obrazy, które zachowują swój kolor i, w przeciwieństwie do reMarkable 2, nie konwertują się na postać cyfrową.

Notatnik ma oczywiście kilka wad. Na przykład: wbudowana funkcja udostępniania ekranu działa tylko z systemem operacyjnym Windows. Jeśli pracujesz na laptopie MacBook, to należy wówczas skorzystać z usługi innej firmy (choć nawet to rozwiązanie było problematyczne podczas naszego testu).

W porównaniu z reMarkable 2, trzeba też liczyć się z krótszym czasem pracy na baterii, co generalnie wiąże się z obecnością podświetlenia i szerszym zakresem funkcji. Urządzenie może być używane razem z aplikacją mobilną i wersją przeglądarkową. Za jej pośrednictwem można przeglądać gotowe notatki lub ewentualnie szybko i łatwo przenieść na urządzenie nowego ebooka do czytania.

Dla kogo przeznaczony jest iPad?

W porównaniu do cyfrowego notatnika reMarkable, iPad jest znacznie bardziej wielofunkcyjnym urządzeniem. Sporządzanie notatek to tylko jedna z funkcji obsługiwanych przez ten tablet. Ponadto można go używać do oglądania filmów i programów telewizyjnych, edytowania zdjęć i filmów, wykonywania rutynowych prac biurowych, komunikowania się lub surfowania po Internecie.

Na iPada można pobrać wiele różnych aplikacji przeznaczonych do robienia notatek i rysowania. Użytkownik nie jest więc ograniczony tylko do jednej, jak w przypadku reMarkable 2. W ten sposób możesz wybrać wersję z takimi funkcjami, które najbardziej Ci odpowiadają. Jeśli interesujesz się rysunkiem technicznym, iPad będzie dla Ciebie zdecydowanie lepszym urządzeniem.

Niektóre praktyczne funkcje nie są dostępne w reMarkable 2, a iPad oferuje je w wybranych aplikacjach. Mowa tu w szczególności o dodawaniu adnotacji w szerszym zakresie formatów. iPad oferuje również możliwość konwertowania diagramów rysunkowych i równań matematycznych na postać cyfrową w aplikacjach. Jeśli jesteś posiadaczem urządzenia Apple, możesz również cieszyć się doskonałą synchronizacją i obsługą transferu plików Airdrop.

iPad służy między innymi do czytania e-booków. Posiada podświetlenie, więc nie musisz czytać wyłącznie w pobliżu źródła światła. Z drugiej strony, czytanie długich książek na iPadzie może powodować wysokie zmęczenie oczu.

Kolejną zaletą iPada jest brak konieczności płacenia miesięcznego abonamentu. Jednak niektóre funkcje w aplikacjach są dostępne tylko w płatnych wersjach, więc to od Ciebie zależy, czy zdecydujesz się z nich skorzystać.

Autor: Hana Smětáková
Autor: Hana Smětáková
Sport i zdrowy tryb życia towarzyszą mi praktycznie przez całe życie. Jako fanka nowoczesnych technologii, często publikuję recenzje na GuideLee, dotyczące smartwatchy, które stanowią nieodłączne narzędzie w moim aktywnym trybie życia. Poza pasją do sportu, uwielbiam podróże i odkrywanie nowych miejsc, co jest dla mnie dodatkowym fascynującym hobby.
Jak podobał Ci się ten artykuł?
Twoja ocena
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

reMarkable Paper Pro
Nasz tip
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram