GuideLee.pl – najlepsze recenzje i testy online

Najlepsze smartwatche do pływania

Recenzje wybranych produktów

Najlepsze smartwatche do pływania

Smartwatche do pływania oferują funkcje, które pozwalają śledzić wyniki pływania lub analizować trening pływacki. Czym różni się zegarek do pływania od tradycyjnego smartwatcha? Szukasz najlepszego urządzenia do pływania, ale nie wiesz, które parametry wziąć pod uwagę?

Często zadawane pytania i odpowiedzi

Jaki jest najlepszy smartwatch do pływania?

Najlepsze zegarki do pływania to Apple Watch Ultra, Garmin Forerunner 955 i Samsung Galaxy 5 Pro. Modele te oferują pomiary różnych wskaźników pływackich i różnorodne funkcje przeznaczone dla pływaczek i pływaków.

Czy można używać smartwatcha do pływania w słonej wodzie?

Prawdopodobnie nie. Większość smartwatchy do pływania jest testowana w słodkiej wodzie. O ile producent nie twierdzi inaczej, nie zalecamy używania smartwatcha w słonej wodzie.

Czym różni się smartwatch do pływania od zwykłego smartwatcha?

Przede wszystkim funkcjami. Smartwatch do pływania może automatycznie wykrywać styl pływania, liczyć wykonywane ruchy na minutę lub mierzyć tętno pod wodą. Istotną cechą tych zegarków jest również dobra wodoszczelność.

Jakie funkcje powinien mieć smartwatch do pływania?

Kluczowe funkcje smartwatcha do pływania są związane z mierzonymi danymi. Główne dane to przepłynięty dystans i czas pływania. Niektóre modele oferują również monitorowanie spalonych kalorii, liczby ruchów lub automatyczne wykrywanie stylu pływania.

Dla kogo przeznaczony jest smartwatch do pływania?

Zegarki do pływania są odpowiednie do uprawiania różnych dyscyplin wodnych. To, do jakiego sportu wodnego zegarek jest idealny, zależy od zakresu jego funkcji. W poniższej sekcji podsumowaliśmy zatem główne grupy użytkowników, dla których smartwatch do pływania jest ważnym elementem wyposażenia.

Miłośnicy pływania rekreacyjnego

Pływanie jest jedną z Twoich ulubionych aktywności sportowych? W takim razie smartwatch do pływania może być dla Ciebie właściwym wyborem. Jeśli nie masz jeszcze doświadczenia z zegarkami przeznaczonymi do pływania lub masz ograniczony budżet, polecamy tańsze modele z mniejszym zakresem funkcji. Przykładem może być Garmin Forerunner 55, który oferuje takie funkcje jak:

 • monitorowanie pływania w basenie,
 • automatyczne wykrywanie ruchów,
 • alarmy dźwiękowe,
 • lub monitorowanie tętna pod wodą.

Jeśli interesuje Cię przede wszystkim pływanie w basenie, to smartwatch powinien mieć funkcję liczenia długości basenów. Zegarek do pływania na wodach otwartych nie powinien być pozbawiony lokalizacji GPS.

Koncentracja na wydajności

Jeśli skupiasz się przede wszystkim na osiągnięciach pływackich i trenujesz na przykład do zawodów, smartwatch będzie idealnym partnerem do uprawiania tego sportu. Oprócz monitorowania różnych wskaźników, zegarek oferuje także różne funkcje, które pomagają w ciągłym doskonaleniu się. Zegarki dla sportowców zorientowanych na wyniki są zazwyczaj droższe. Przykładem jest tutaj Apple Watch Ultra, który oferuje ekskluzywne funkcje pływackie, takie jak:

 • ocena efektywności pływania SWOLF,
 • lub szacowanie wartości VO2 max.

Triathloniści i triathlonistki

Triathlon składa się z trzech dyscyplin - pływania, biegania i jazdy na rowerze. Wiele smartwatchy do pływania należy do kategorii modeli multisportowych, ale tylko niektóre oferują również monitorowanie triathlonu. Przykłady obejmują Garmin Forerunner 955 lub Fénix 7. W obu tych modelach dostępna jest również opcja tworzenia własnych dyscyplin multisportowych.

Entuzjaści sportów wodnych

Z niektórymi wodoszczelnymi zegarkami nie musisz ograniczać się do pływania. Wiele modeli oferuje bowiem również inne sporty wodne w zakresie monitorowanych aktywności. Na przykład Garmin Instinct 2 lub wspomniany wcześniej Apple Watch Ultra obsługują śledzenie sportów takich jak:

 • pływanie na desce SUP,
 • kajakarstwo,
 • lub surfing.
Podstawową cechą wszystkich zegarków do pływania jest wodoodporność
Podstawową cechą wszystkich zegarków do pływania jest wodoszczelność

Funkcje smartwatchy do pływania

Klasyczne smartwatche różnią się od modeli przeznaczonych do pływania przede wszystkim zakresem dostępnych funkcji. Smartwatche do pływania oferują różnorodne pomiary danych pływackich, które mogą pomóc poprawić wytrzymałość lub technikę pływania. Niektóre funkcje są dedykowane dla zegarków do pływania, podczas gdy inne można znaleźć również w klasycznych modelach.

Parametry pływania

Smartwatche do pływania zostały zaprojektowane tak, aby oferować jak najwięcej danych umożliwiających poprawę lub monitorowanie wyników pływania. W tym celu zostały one wyposażone w czujniki, takie jak przyspieszeniomierz lub żyroskop, które dostarczają danych wejściowych do różnych obliczeń. Główne parametry, które zegarek monitoruje i szacuje, to m.in.

 • Automatyczne wykrywanie rodzaju ruchu pływackiego - wbudowane czujniki umożliwiają smartwatchom, takim jak Apple Watch Ultra, automatyczne wykrywanie stylu pływania. Oprócz rodzaju ruchu pływackiego, zegarek może również śledzić przerwy i interwały pływackie. Wiele modeli umożliwia również rejestrowanie danych pomiarowych dla każdego stylu pływackiego osobno. Większość zegarków potrafi rozpoznać styl dowolny, styl klasyczny, styl grzbietowy i styl motylkowy.
 • Pomiary pływackie - podstawowe pomiary mierzone podczas pływania obejmują przepłynięty dystans, liczbę ruchów na minutę lub prędkość pływania. Dzięki tym danym w wielu modelach można również skonfigurować spersonalizowany trening pływacki.
 • SWOLF - skrót pochodzi od angielskich słów swimming (pływanie) i golf (golf). Jest to suma czasu i liczby ruchów wykonanych na długości basenu. Im niższa wartość SWOLF dla danego dystansu, tym bardziej wydajne jest pływanie. Przykładem zegarka, który mierzy tę wartość jest Garmin Fénix 7, który testowaliśmy dla Ciebie.
 • Inne funkcje - inne funkcje oferowane przez wiele modeli związane są z ogólną aktywnością sportową. Obejmują one monitorowanie spożywanych kalorii, pomiar VO2 max lub tętna.

Plan ćwiczeń

Aby w pełni wykorzystać potencjał smartwatcha, należy najpierw sparować go ze smartfonem. Aplikacja producenta jest zwykle używana do sterowania, konfigurowania i przeglądania pomiarów. W przypadku wielu smartwatchy do pływania, aplikacja umożliwia również skonfigurowanie treningu lub planu ćwiczeń. Plan można dostosować do własnych preferencji i wyników.

Wiele smartwatchy do pływania mierzy również typowe wskaźniki sportowe
Wiele smartwatchy do pływania mierzy również typowe wskaźniki sportowe

Wodoszczelność smartwatchy do pływania

Smartwatche są zwykle certyfikowane pod kątem ciśnienia, które mogą wytrzymać. Na wielu zegarkach do pływania często można zobaczyć wartość 5 ATM. Oznacza to, że są wodoszczelne do głębokości 50 m. Przykładem może być Garmin Forerunner 955.

Zegarek jest certyfikowany w określonych warunkach laboratoryjnych przy wykorzystaniu ciśnienia statycznego. Podczas nurkowania i pływania pod wodą, na zegarek wywierane jest ciśnienie dynamiczne. Dlatego ciśnienie podczas nurkowania powinno być niższe niż maksymalna wartość określona dla zegarka.

Bardziej wytrzymałe smartwatche do pływania, takie jak Apple Watch Ultra, są certyfikowane dla maksymalnego ciśnienia 10 ATM, co oznacza nurkowanie do 100 metrów. W przypadku tego modelu producent zaleca nurkowanie na maksymalną głębokość 40 metrów. W niektórych modelach, takich jak Samsung Galaxy Watch 5 Pro, wodoszczelność wyrażona jest w stopniu ochrony IP.

Zegarki certyfikowane dla maksymalnego ciśnienia 10 ATM obejmują również model Garmin Instinct 2X Solar
Zegarki certyfikowane dla maksymalnego ciśnienia 10 ATM obejmują również model Garmin Instinct 2X Solar

Sposoby testowania wodoszczelności zegarków przez producentów są różne. Przed zakupem zalecamy więc sprawdzenie, w jaki sposób zegarek został przetestowany i do jakich aktywności wodnych się nadaje. Wynika to między innymi z faktu, że uszkodzenia spowodowane wodą nie są objęte gwarancją.

Nurkowanie ze smartwatchem

Nie wszystkie smartwatche do pływania nadają się do nurkowania. Powodem jest wspomniana już wodoszczelność. Zegarki są certyfikowane w zależności od tego, jak duże ciśnienie mogą wytrzymać pod wodą. Różne certyfikaty są wymagane dla różnych aktywności podwodnych. Dla lepszego zrozumienia przygotowaliśmy krótki przegląd certyfikatów i ich zastosowań.

CertyfikatyMaksymalne zanurzenieZastosowanie
1 ATM10 metrówDeszcz i rozpryski wody
3 ATM30 metrówOprócz powyższego, niezamierzone zanurzenie i prysznic
5 ATM50 metrówOprócz powyższego, pływanie powierzchniowe i płytkie nurkowanie z rurką
10 ATM100 metrówOprócz powyższego, głębsze pływanie i nurkowanie z rurką
20 ATM200 metrówOprócz powyższego, nurkowanie powierzchniowe i sporty wodne

Lokalizacja GPS

Lokalizacja GPS jest obecnie dostępna w większości zegarków. Smartwatche do pływania z GPS są przeznaczone przede wszystkim do pływania na wodach otwartych. Czujnik może dość dokładnie określić przepłynięty dystans. Zegarek obliczy również średnią prędkość na podstawie pokonanego dystansu i czasu, który upłynął od początku, do końca pływania.

Usuwanie pozostałości wody

Zegarki pływackie, które są wyposażone w głośnik, czy to do wykonywania połączeń, czy po prostu odtwarzania dźwięków systemowych, zazwyczaj oferują funkcję usuwania resztek wody. Dostaje się ona bowiem głównie do szczelin, w których znajdują się głośniki. Funkcja ta uruchamia krótką sekwencję dźwięków, które powstają w wyniku wibracji membrany głośnika. Wibracje stopniowo wypychają wodę, zapobiegając uszkodzeniom i umożliwiając korzystanie z głośnika.

Jakich funkcji smartwatcha potrzebuję do pływania?

Zakres funkcji smartwatcha do pływania różni się w zależności od grupy docelowej użytkowników. Jeśli nie masz pewności, jakie funkcje powinien mieć Twój zegarek, pomoże Ci poniższa tabela.

BasenOtwarty obszar wodnyNacisk na wydajność
Wodoszczelność (co najmniej 5 AM)TakTakTak
Czujnik GPSNieTakTak
Pomiar prędkościTakTakTak
Pomiar odległościTakTakTak
Ustawianie i liczenie długości basenówTakNieTak
Wykrywanie rodzaju ruchu i SWOLFNieNieTak
Pomiar tętna i VO2 maxNieNieTak
Źródło: https://www.coolblue.nl/en/advice/sports-watch-swimming.html

Najlepsze inteligentne zegarki do pływania

W naszej redakcji regularnie przeprowadzamy testy wielu modeli smartwatchy. Niektóre z nich są tak wszechstronne jak szwajcarski scyzoryk, a inne zostały zaprojektowane z myślą o konkretnych zastosowaniach. Aby smartwatch nadawał się do pływania, musi oferować określone funkcje i mierzyć dane specyficzne dla pływania. Czy wiesz, który smartwatch jest w tym przypadku najlepszy?

Najlepsze smartwatche do pływania spośród tych, które przetestowaliśmy

Smartwatch Apple Watch Ultra jest jednym z najbardziej wszechstronnych urządzeń. Mierzy SWOLF podczas pływania i potrafi wykrywać styl pływacki. Zegarek pozwala rozpocząć różne rodzaje treningów w basenie lub na otwartej wodzie. Dzięki wodoszczelnej obudowie i systemowi usuwania z urządzenia wody, z zegarkiem można nurkować do głębokości 40 metrów. Apple Watch sparujesz jednak tylko ze smartfonami z systemem iOS.

Apple Watch Ultra

Plusy
 • Wysoka odporność
 • Nadaje się również do nurkowania
 • Funkcja syreny alarmowej
 • Funkcja wykrywania wypadków
 • Zaawansowane monitorowanie stanu zdrowia u kobiet
 • Wykonany z materiałów najwyższej jakości
 • Posiada przycisk czynności
Minusy
 • Wysoka cena
 • Kompatybilny wyłącznie z iPhone'em
 • Zbyt masywny dla kobiet

Apple Watch Ultra to wysokiej klasy smartwatch zaprojektowany z myślą o entuzjastach outdooru. Radzi sobie w ekstremalnych temperaturach, potrafi zapamiętywać trasę, prowadzić użytkownika do punktu wyjścia i można z nim nawet nurkować na głębokości do 40 metrów. Ponadto jest w stanie wykryć wypadek i automatycznie wezwać pomoc. Zegarek jest wyposażony w termometr, który mierzy temperaturę ciała podczas snu. Kobiety mogą to wykorzystać do oszacowania daty spodziewanej owulacji i terminu cyklu menstruacyjnego.

Ponadto zegarek zachwyca solidnym wykonaniem, które łączy tytan i szafirowe szkiełko. Do wyboru są trzy podstawowe paski. Ze względu na swój rozmiar, zegarek skierowany jest przede wszystkim do mężczyzn, gdyż na kobiecym nadgarstku wygląda naprawdę masywnie. Przeczytaj jak urządzenie wypadło w naszym teście.

Ogólna ocena
4.3/5

Testowany zegarek z doskonałym stosunkiem jakości do ceny

Garmin Forerunner 955 to wszechstronny zegarek odpowiedni do niemal każdej aktywności sportowej. Pływanie nie jest wyjątkiem. Podczas wykonywania tej aktyności smartwatch może mierzyć dystans za pomocą lokalizacji GPS, tempo, liczbę wykonanych ruchów lub spalone kalorie. Smartwatch ten nadaje się do pływania w basenach, ale także na otwartych wodach. Zegarek współpracuje nie tylko z urządzeniami z systemem Android, ale również iOS.

Garmin Forerunner 955

Plusy
 • Ładowanie słoneczne
 • Zaawansowane funkcje sportowe
 • Ekran dotykowy
 • Łatwy w użyciu
 • Obsługa funkcji Garmin Pay
 • Doskonała czytelność w świetle słonecznym
 • Długi czas pracy baterii
 • Szczegółowe statystyki
Minusy
 • Wysoka cena
 • Ograniczone możliwości komunikacji

Najlepszy zegarek dla profesjonalnych i amatorskich biegaczy. Tak podsumowalibyśmy Garmin Forerunner 955, który oferuje naprawdę zaawansowane funkcje do treningów biegowych. Po każdym biegu możesz przeglądać szczegółowe statystyki, korzystać z map, nawigacji i wielu innych funkcji.

Ogólna ocena
4.2/5
Gdzie kupić

Elegancki zegarek nie tylko do pływania

Oprócz szerokiej gamy wskaźników pływackich, Samsung Galaxy Watch 5 Pro oferuje również funkcję blokady wodnej, która zapobiega uszkodzeniu zegarka przez wodę. Ponadto zegarek posiada certyfikat IP68. Dzięki lokalizacji GPS model ten nadaje się nie tylko do pływania w basenie, ale także na otwartej wodzie. Smartwatch Galaxy Watch 5 Pro obsługuje parowanie tylko z urządzeniami z systemem Android.

Samsung Galaxy Watch 5 Pro

Plusy
 • Tytanowa obudowa
 • Szafirowe szkło
 • Możliwość importowania tras do zegarka
 • Możliwość telefonowania i przesyłania wiadomości
 • Pomiar ciśnienia krwi i EKG
Minusy
 • Nie można sparować z iPhonem
 • Wymaga instalacji 3 różnych aplikacji
 • Niektóre funkcje są dostępne tylko dla użytkowników telefonów Samsung

Smartwatch Samsung Galaxy Watch 5 Pro jest przeznaczony wyłącznie dla użytkowników telefonów komórkowych z systemem Android. Oferuje również funkcję pomiaru ciśnienia krwi i EKG dla fanów telefonów Samsung. Ponadto może pochwalić się tytanową obudową z szafirowym szkłem i wystarczająco dużym wyświetlaczem Super AMOLED.

Jeśli chodzi o funkcje, dostępnych jest ponad 90 trybów sportowych. Zegarek może analizować skład ciała, mierzyć tętno i natlenienie krwi. Co więcej, można z niego wykonywać pełnoprawne połączenia telefoniczne i wysyłać wiadomości. Cieszy również obecność map.

Najlepsze smartwatche do pływania - porównanie parametrów

Po krótkim przedstawieniu najlepszych modeli, przyjrzyjmy się teraz porównaniu ich funkcji i cech, które są ważne podczas pływania. To, co najbardziej różnicuje modele, to ich kompatybilność z systemami operacyjnymi smartfonów, cena i oczywiście wygląd.

Apple Watch UltraGarmin Forerunner 955Samsung Galaxy Watch 5 Pro
Wodoodporność10 ATM5 ATM5 ATM
Czujnik GPSTakTakTak
GłębokościomierzTakNieNie
Pomiar prędkościTakTakTak
Pomiar odległościTakTakTak
Ustawianie i liczenie długości basenówTakTakTak
Wykrywanie rodzaju ruchuTakTakTak
SWOLFTakTakTak
Pomiar tętnaTakTakTak
Pomiar VO2 maxTakTakTak
Spersonalizowany treningTakTakTak

Inne modele odpowiednie do uprawiania sportów wodnych

Oprócz testowanych przez nas smartwatchy, na rynku dostępne są także inne modele nadające się do pływania. Przykładem jest Garmin Swim 2, który planujemy niedługo poddać recenzji. Jest to model przeznaczony przede wszystkim dla pływaków i pływaczek.

Smartwatch posiada sporą liczbę funkcji pływackich - od pomiaru SWOLF, przez lokalizację GPS, aż po automatyczne wykrywanie rodzaju ruchu. Zegarek jest również kompatybilny z paskiem na klatkę piersiową i oferuje szereg funkcji, które ułatwią codzienne życie.

Autor: Martin Dajča
Autor: Martin Dajča
Lubię przekładać swoje doświadczenie i złożone pomysły na język zrozumiały dla konsumentów. W wolnym czasie lubię biegać, jeździć na rowerze i wędrować po okolicy. Dlatego w moim portfolio znajdują się recenzje inteligentnych zegarków, kamer samochodowych i wielu innych urządzeń ułatwiających codzienne życie.
Jak podobał Ci się ten artykuł?
3.7/5 - (liczba ocen: 8)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Apple Watch Ultra 2
Nasz tip
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram