GuideLee.pl – najlepsze recenzje i testy online

Smartwatche – sportsettery: Garmin Forerunner

Recenzje wybranych produktów

Smartwatche – sportsettery: Garmin Forerunner

Smartwatche Garmin Forerunner to jedne z najpopularniejszych modeli w portfolio producenta. Mają sportowy charakter, a ich szeroki zakres monitorowanych wskaźników sprawia, że są przeznaczone przede wszystkim dla aktywnych sportowców. Jeśli zastanawiasz się jaki zegarek Garmin Forerunner wybrać, zapoznaj się z opisanymi przez nas podstawowymi cechami i funkcjami charakterystycznymi dla tej serii modeli.

Często zadawane pytania i odpowiedzi

Jak dbać o smartwatch Garmin Forerunner?

Dbanie o smartwatch polega przede wszystkim na zapobieganiu jego uszkodzeniom. Choć większość modeli wyposażona jest w wytrzymałe szkła mineralne i posiada metalowe lub plastikowe obudowy, w ofercie opcjonalnych akcesoriów znaleźć można również folie ochronne czy silikonowe etui.

Jak sparować zegarek Garmin Forerunner ze smartfonem?

Aby w pełni wykorzystać możliwości zegarka Forerunner, należy sparować go z aplikacją Garmin Connect. Można ją znaleźć w sklepach Google Play i App Store. Parowanie jest proste, a smartfon, jak i sam zegarek poprowadzą Cię przez kolejne kroki.

Jak wybrać odpowiedni zegarek spośród modeli Garmin Forerunner?

Interesujący Cię model zegarka Garmin Forerunner wybierz na podstawie funkcji, których potrzebujesz i budżetu, który na urządzenie posiadasz. Zasadą w przypadku tych modeli jest to, że z wyższą ceną wiąże się więcej funkcji. Aby uzyskać porady i wskazówki dotyczące zakupu zegarka, zapoznaj się z naszym artykułem omawiającym najlepsze smartwatche.

Jak długo działa bateria zegarka Garmin Forerunner?

Wydajność baterii zegarka Forerunner zależy od sposobu jego użytkowania. Im więcej funkcji jest aktywnych w danym momencie, tym krótszy jest czas pracy baterii. Według producenta, niższe modele oferują około 14 dni pracy w trybie smartwatcha. Wyższe modele z ładowaniem słonecznym mogą natomiast wytrzymać do 20 dni.

Czego można oczekiwać od modeli Garmin Forerunner?

Seria modeli Forerunner oferuje szeroką gamę zegarków multisportowych. W dużej mierze zegarki te są skierowane do aktywnych sportowców, zarówno na poziomie amatorskim, jak i profesjonalnym. Podstawą każdego modelu jest wodoszczelność (zwykle do 5 ATM), GPS, monitorowanie funkcji fizjologicznych i szeroki zakres śledzenia aktywności sportowych.

Typową cechą tych smartwatchy jest stosunkowo wysoka dokładność wbudowanych czujników. Dzięki nim użytkownik ma do dyspozycji szeroki zakres statystyk i analiz dostępnych do wglądu po każdej aktywności sportowej. Pasek zegarka jest typowy dla portfolio Garmina - modele Forerunner wyposażone są w różnej szerokości paski Quick Release i QuickFit, dzięki czemu ich wymiana jest szybka i prosta. Dodatkową zaletą jest możliwość personalizacji wyglądu zegarka poprzez zakup pasków o różnym wyglądzie.

Zegarki Garmin Forerunner są przeznaczone nie tylko dla biegaczy

Smartwatche Forerunner są przede wszystkim przeznaczone do biegania. Pomiary i późniejsza analiza wyników podczas uprawiania tego sportu jest najbardziej szczegółowa i najlepiej opracowana właśnie w tych modelach. Podczas biegania z pewnością docenisz kompaktowy rozmiar większości modeli czy wygodny pasek z dużą liczbą otworów do zapięcia.

Pomimo ukierunkowania modeli Forerunner na bieganie, dostępna jest oczywiście szeroka gama innych sportów. Z pewnością i tutaj docenisz fizyczne cechy modeli oraz ich dość precyzyjne czujniki. Jeśli więc zajmujesz się na przykład pływaniem, dyscyplinami wodnymi, triatlonem, treningiem kondycyjnym czy nawet jogą, z zegarkami Forerunner zawsze możesz mieć te aktywności pod kontrolą.

Główne funkcje Garmin Forerunner

Mimo, iż seria modeli Forerunner jest zróżnicowana, podstawowe funkcje są wspólne dla większości modeli. Wyższe modele posiadają funkcje, które mogą być przydatne dla profesjonalnych sportowców. W tej sekcji artykułu krótko opisujemy podstawowe funkcje zegarków Forerunner.

Pomiar podstawowych danych sportowych (dystans, czas, tempo)

Ponieważ zegarki Forerunner są przeznaczone przede wszystkim dla aktywnych sportowców, nawet modele najniższej klasy oferują ważne wskaźniki sportowe. Są na przykład wyposażone w moduły GPS, dzięki czemu mogą mierzyć przebyty dystans lub aktualne tempo. Dostępne są również pomiary czasu, liczby obwodów i kroków.

Pomiar aktywności sportowej to jedna z najmocniejszych stron modeli Garmin Forerunner.

Można mierzyć różne aktywności
Można mierzyć różne aktywności

Pomiar tętna

Czujnik tętna znajduje się na spodzie koperty zegarka, a dokładność jego pomiaru zależy od tego, jak mocno zaciśniesz pasek. Częstotliwość pomiaru jest regulowana i dostępne są opcje takie jak pomiar ciągły lub na żądanie. Podczas aktywności sportowej przeprowadzana jest analiza stref tętna (ST). Wśród stref znajdziesz także strefę VO2 max, a zegarek może oszacować osobną wartość dla tego parametru.

Monitorowanie snu

Jeśli nosisz zegarek podczas snu, modele Forerunner oferują dość szczegółową jego analizę. Na podstawie ruchów nadgarstka i tętna smartwatche potrafią oszacować całkowity czas snu i długość jego każdej fazy.

Wbudowany GPS

Zegarki Forerunner wykorzystują nie tylko GPS, ale także GLONASS i GALILEO do ustalania lokalizacji użytkownika. Śledzenie aktywności sportowych jest jednym z najdokładniejszych w porównaniu do konkurencyjnych producentów. Modele z niższej półki, takie jak Forerunner 55, po prostu rejestrują trasę. Modele średniej klasy (Forerunner 255) oferują nawigację, ale tylko w postaci strzałek kierunkowych i trasy na monochromatycznym tle. Wyższe modele natomiast, takie jak Forerunner 955, mogą również nawigować po trasie, oferując jednocześnie szczegółowe mapy z nazwami ulic.

Trener osobisty (Garmin Coach)

Przy użyciu aplikacji Garmin Connect możesz wyszukać utworzony plan treningowy i następnie przesłać go do zegarka Forerunner. Smartwatch będzie rejestrować Twój postęp podczas wykonywanej aktywności i w razie potrzeby dostosowywać cele treningowe. Trening możesz przerwać w dowolnym momencie i poświęcić się innym aktywnościom sportowym.

Niestandardowe plany treningowe

Biorąc pod uwagę, że Forerunner koncentruje się na sporcie, możliwość planowania własnych treningów jest tutaj niezbędną funkcją. Ustawienia treningu różnią się w zależności od klasy modelu. W niższych modelach można ustawić głównie fazy treningu (tempo, czas, dystans). Z kolei wyższe pozwalają na tworzenie tras, po których zegarek będzie nawigował, lub pobieranie i korzystanie z tras w formacie gpx.

Powiadomienia i alerty

Inteligentne powiadomienia i alerty są dostępne w obu kompatybilnych systemach operacyjnych (Android, iOS). Składają się one z ikony aplikacji i tekstu. Wszystkie modele Forerunner obsługują również możliwość odpowiadania na powiadomienia. Można wybrać jedną z gotowych odpowiedzi lub zdefiniować własną.

Zegarek potrafi również ostrzegać o przekroczeniu różnych wskaźników podczas uprawiania sportu. Można ustawić zakres lub samą wartość. Ustawienie jest dostępne na przykład w odniesieniu do tempa, prędkości, ilości spalonych kalorii lub pokonanego dystansu. Zegarek powiadomi użytkownika wibracjami i dźwiękiem.

Sterowanie odtwarzaniem muzyki

Seria zegarków Forerunner obejmuje zarówno modele standardowe, jak i modele "Music". Jednak możliwość sterowania muzyką ze smartfona jest wspólna dla wszystkich modeli Forerunner. Zegarek pozwala przeskakiwać utwory, wracać do nich lub wstrzymywać je. Modele Music, takie jak Forerunner 255S Music, posiadają również wbudowaną pamięć do przechowywania własnych utworów. Jeśli lubisz więc słuchać muzyki z bezprzewodowych słuchawek podczas uprawiania sportu, możesz spokojnie zostawić smartfon w domu.

Do słuchania muzyki można używać Spotify lub innych aplikacji
Do słuchania muzyki można używać Spotify lub innych aplikacji

Obsługa czujników zewnętrznych przy użyciu technologii ANT+

Technologia ANT+ służy do komunikacji między różnymi czujnikami sportowymi. Urządzenia z serii Garmin Forerunner obsługują tę technologię. Tak więc, jeśli używasz pasa piersiowego, czujnika kadencji lub innego urządzenia obsługującego ANT+, zegarek będzie komunikował się z tym urządzeniem bez żadnych problemów.

Zegarki Garmin Forerunner – jak się w nich zorientować?

Zegarki i sportsettery sportowe Forerunner to jedne z najstarszych produktów w portfolio firmy Garmin. Nazwa każdego modelu zawiera dwu- lub trzycyfrowy numer, który plasuje dany model w klasie niższej, średniej lub wyższej. Poniżej opisujemy pokrótce każdą z klas.

Modele Forerunner 5x i 4x – niższa klasa modeli

Modele te należą do niższej klasy, a ich mocne strony to kompaktowy rozmiar i przystępna cena. Zakres funkcji jest tylko podstawowy, ale pomimo niższej ceny ich czujniki i pomiary są dość dokładne i niezawodne. W zestawie ich funkcji nie znajdziesz jednak nawigacji czy tzw. "Training Readines", tzn. wskaźnika, który został zaprojektowany do maksymalizacji efektywności treningu.

Tarcza zegarka jest dobrze widoczna nawet w bezpośrednim świetle słonecznym
Tarcza zegarka jest dobrze widoczna nawet w bezpośrednim świetle słonecznym

Modele Forerunner 2xx do 7xx – średnia klasa modeli

Modele ze średniej klasy oferują więcej funkcji, większy rozmiar i dłuższy czas pracy baterii. Ich przedstawiciele są dostępni w kilku konfiguracjach, takich jak Music (z wbudowaną pamięcią na muzykę) lub S ( bardziej kompaktowa wersja). Modele posiadają standardowe przyciski sterujące, a większość z nich obsługuje nawigację w postaci strzałek kierunkowych.

Subiektywnie uważamy, że zegarek jest sportowy, ale nadal dość elegancki
Subiektywnie uważamy, że zegarek jest sportowy, ale nadal dość elegancki

Modele 9xx – wyższa klasa modeli

Wyższa klasa modeli charakteryzuje się sterowaniem dotykowym i najszerszym zakresem funkcji. Większe wymiary pozwoliły producentowi na zastosowanie w tych modelach większych baterii. W związku z tym czas pracy zegarka może przekraczać 20 dni. Podstawowa wersja tych smartwatchy jest zwykle uzupełniana wersją Solar, która umożliwia ładowanie urządzenia energią słoneczną. Modele te łączą w sobie to, co najlepsze w sportsetterach sportowych i smartwatchach lifestyle'owych.

Wyższe modele wyglądają dość masywnie
Wyższe modele wyglądają dość masywnie

Paski do zegarków Garmin Forerunner

Większość zegarków jest wyposażona w paski Quick Release z teleskopowymi igłami do mocowania do korpusu zegarka. W każdym modelu z tej serii można znaleźć paski o różnej szerokości, więc kompatybilność nie zawsze jest gwarantowana. Z drugiej strony, gama dodatkowych pasków w danych rozmiarach jest dość szeroka co doceni większość użytkowników.

Szerokość pasków może być różna dla różnych modeli. Na przykład, podczas gdy Forerunner 255S jest wyposażony w pasek o szerokości 18 mm, wyższej klasy model 955 ma pasek o szerokości 22 mm. Jeśli więc rozważasz przejście na wyższą serię modeli ale nadal chcesz korzystać z dotychczasowego paska, upewnij się, że nowy zegarek będzie kompatybilny z jego szerokością.

Pasek jest wygodny i można go szybko wymienić
Pasek jest wygodny i można go szybko wymienić

Garmin Forerunner – opinie i przetestowane przez nas modele

W naszej redakcji przetestowaliśmy już kilka modeli z serii Forerunner. Dbamy o to, aby zaoferować Ci autentyczne i bezstronne spojrzenie na modele w każdej klasie. W poniższej sekcji przedstawiamy krótki opis testowanych przez nas modeli Garmin Forerunner.

Damskie zegarki Garmin Forerunner

Modele damskie można znaleźć w niemal każdej kategorii cenowej. Ich główną zaletą jest mniejszy rozmiar koperty. Pod względem zakresu funkcji, modele męskie i damskie nie różnią się znacząco. Dostępność funkcji śledzenia cyklu menstruacyjnego zależy od płci określonej na koncie Garmin Connect. Zegarek może śledzić fazy cyklu menstruacyjnego, a nawet śledzić przebieg ciąży.

Zegarek męski Garmin Forerunner

Modele dla mężczyzn są zwykle większe i dlatego mają szersze paski. Wygodnie nosi się je na szerszych, męskich nadgarstkach. Jeśli masywne modele nie przypadają Ci do gustu, zachęcamy do sięgnięcia po zegarek ze średniej klasy. Polecamy również modele Forerunner 7xx lub 6xx.

Dla kogo przeznaczony jest Garmin Forerunner

Jak wspomnieliśmy we wstępie, zegarek jest szczególnie odpowiedni dla aktywnych sportowców. Niezależnie od tego, czy uprawiasz sport rekreacyjnie, czy zawodowo, Forerunner jest dla każdego. Wskaźniki sportowe są najdokładniejsze podczas monitorowania biegania, ale nie oznacza to, że zegarek nie nadaje się również do innych sportów.

Wielu przedstawicieli tej serii to jedne z najlepszych smartwatchy do ywania, a nawet triathlonu. Modele obsługują integrację z aplikacjami fitness, takimi jak Strava czy Zwift, a zestaw funkcji większości zegarków obejmuje GPS do śledzenia tras lub NFC do płatności zbliżeniowych. Polecamy również zegarki dla osób, które muszą stale śledzić stan swojego zdrowia. Pomiar i szacowanie funkcji fizjologicznych są jednymi z najdokładniejszych w porównaniu do konkurencji.

Komu nie polecamy zegarków Garmin Forerunner

Z drugiej strony nie polecamy tego zegarka osobom szukającym minimalistycznego i eleganckiego zegarka, który zastąpi ich smartfony. W chwili pisania tego tekstu modele Forerunner nie obsługują wkładania karty SIM ani wykonywania rozmów telefonicznych. Można jednak przyjmować, odrzucać lub odpowiadać na połączenia za pomocą przygotowanych wcześniej wiadomości.

Zegarki Garmin Forerunner nie należą do najtańszych. Chociaż wiele z nich oferuje doskonały stosunek jakości do ceny, nie polecalibyśmy ich osobom, które chcą znacznie zaoszczędzić na zegarku. Co więcej, zróżnicowany zakres funkcji i intuicyjny sposób użytkowania mogą nie być idealne dla osób starszych lub dzieci. Jeśli szukasz zegarka dla dzieci, zapoznaj się z naszym artykułem na temat najlepszych modeli dla tej grupy wiekowej.

Autor: Martin Dajča
Autor: Martin Dajča
Lubię przekładać swoje doświadczenie i złożone pomysły na język zrozumiały dla konsumentów. W wolnym czasie lubię biegać, jeździć na rowerze i wędrować po okolicy. Dlatego w moim portfolio znajdują się recenzje inteligentnych zegarków, kamer samochodowych i wielu innych urządzeń ułatwiających codzienne życie.
Jak podobał Ci się ten artykuł?
5/5 - (liczba ocen: 2)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Garmin Forerunner 965
Nasz tip
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram