Smart ring: co potrafi i czy to odpowiednie urządzenie dla Ciebie?

Recenzje wybranych produktów

Smart ring: co potrafi i czy to odpowiednie urządzenie dla Ciebie?

Inteligentne pierścienie mają coraz silniejszą pozycję na rynku elektroniki do noszenia. Mogą monitorować jakość snu, regenerację, całodzienną aktywność fizyczną i wiele innych przydatnych wskaźników. W naszym artykule opiszemy funkcje inteligentnych pierścieni, możliwości ich wykorzystania i doradzimy, czy są one właściwym wyborem dla Ciebie.

Często zadawane pytania i odpowiedzi

Jak działa inteligentny pierścień (smart ring)?

Większość inteligentnych pierścieni składa się z zewnętrznej części metalowej i wewnętrznej części wykonanej z tworzywa sztucznego. Oprócz baterii, wewnętrzna część zawiera czujniki, których pierścienie używają do zbierania danych o fizycznym stanie organizmu. Uzyskane odczyty są udostępniane aplikacji w sparowanym smartfonie, a następnie analizowane. Na podstawie analizy aplikacja tworzy stosowne zalecenia i komentarze.

Jakie funkcje posiadają inteligentne pierścienie?

Zakres funkcji oferowanych przez pierścienie jest bardzo zróżnicowany. Tańsze modele mierzą tętno, natlenienie krwi i dane związane ze snem. Droższe pierścienie oferują zasadniczo te same wskaźniki, ale z większą dokładnością, lepszymi zaleceniami i w szerszym zakresie. Niektóre są również wyposażone w bezdotykowy termometr.

Ile kosztuje smart ring?

Cena inteligentnych pierścieni zależy od jakości ich wykonania i liczby oferowanych funkcji. Najtańsze smart ringi są dostępne w cenie około 150 PLN, podczas gdy cena pierścionków z wyższej półki waha się między 1200 a 1700 PLN. Ponadto w przypadku niektórych pierścieni wymagane są regularne płatności, aby użytkownik miał dostęp do wszystkich funkcji.

Jak korzysta się z inteligentnego pierścienia?

Wystarczy założyć inteligentny pierścień na palec, przeprowadzić wstępną konfigurację, wykonywać normalne czynności, a resztą zajmie się aplikacja na smartfonie. Pierścień służy niemal wyłącznie do gromadzenia danych. Niektóre modele mogą jednak wibrować, aby zasygnalizować nadejście powiadomienia lub uruchomienie budzika.

Na który palec założyć smart ring?

Większość producentów zaleca noszenie pierścienia na palcu wskazującym, środkowym lub serdecznym ręki niedominującej.

Jakie są zalety smart ringów w porównaniu ze smartwatchami?

Największą zaletą pierścienia jest jego rozmiar. W porównaniu do zegarka, pierścień nie wymaga interakcji z użytkownikiem, dokonywane pomiary są automatyczne, a urządzenie nie powoduje dyskomfortu przy wykonywaniu zdecydowanej większości różnych aktywności. Jeśli wybierzesz odpowiedni rozmiar, większość pierścieni będzie w stanie dokonywać dokładniejszych pomiarów niż smartwatch (zwłaszcza jeśli chodzi o sen i tętno).

Dla kogo przeznaczone są smart ringi?

Jeśli chcesz monitorować swoje zdrowie, a smartwatche lub opaski fitness z jakiegoś powodu Ci nie odpowiadają, to pierścionek może być dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem. Dla jakich użytkowników inteligentne pierścienieidealnym wyborem?

  • Dla tych, którzy chcą mieć swoje zdrowie pod kontrolą: Inteligentne pierścienie są idealnym wyborem dla każdego, kto chciałby uzyskać szczegółowy wgląd w stan swojego zdrowia. Pod wieloma względami mogą one zastąpić smartwatch i dokonywać pomiarów takich wskaźników jak regeneracja organizmu, ocena snu lub obciążenie stresem.
  • Dla fanów klasycznych zegarków analogowych: Jeśli nie jesteś fanem smartwatchów i nadal chciałbyś monitorować swoje wskaźniki zdrowotne, to dyskretny inteligentny pierścień może być dla Ciebie dobrym wyborem.
  • Dla osób z niewysypiających się i narażonych na stres: Pierścienie są korzystne dla osób pracujących lub uczących się, które zmagają się ze znacznym zmęczeniem w ciągu dnia i niską jakością snu. Chociaż często nie mogą one przedłużyć czasu trwania snu, to dzięki dokładnym pomiarom i trafnym zaleceniom mogą poprawić jego jakość na inne sposoby (np. poprzez ograniczenie używek przed snem).
  • Dla osób, które czują dyskomfort podczas noszenia smartwatch: Zaletą pierścieni jest ich niezawodność w kontakcie czujnika ze skórą. Jest ona o wiele wyższa w porównaniu ze smartwatchami, których pasek zwykle zaciska się w miarę luźno, aby zachować komfort podczas noszenia.
  • Dla osób, którym z jakiegoś powodu smartwatche nie odpowiadają: Noszenie pierścionka zamiast nowoczesnego smartwatcha może być bardziej naturalne dla osób starszych. Pierścionki z intuicyjną aplikacją sterującą mogą być zatem odpowiednie dla seniorów lub mniej zaawansowanych technicznie użytkowników, którzy mimo wszystko chcieliby monitorować swój stan zdrowia.

Ze względu na szeroki zakres opcji designowych i rozmiarowych, inteligentne pierścienie są odpowiednie zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. Dla kobiet lub osób przewlekle chorych szczególnie odpowiednie mogą być pierścienie z funkcją przycisku SOS. Kobiecy charakter urządzenia podkreśla dostępność funkcji monitorowania cyklu menstruacyjnego oraz, w przypadku pierścionków wyższej klasy, termometru.

Dla kogo smart ringi są nieodpowiednie?

Inteligentne pierścionki nie są idealnym wyborem dla osób, które wykonują głównie zadania manualne. Podczas pracy fizycznej pierścień może powodować dyskomfort, zbierać brud i być narażony na uszkodzenia. Pod tym względem smartwatche zakładane na nadgarstek mogą być bardziej praktyczne, a przez to mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne.

Smart ringi a smartwatche

Inteligentne pierścienie należą do kategorii elektroniki do noszenia wraz z inteligentnymi zegarkami i opaskami fitness. Pod wieloma względami funkcje tych urządzeń pokrywają się, ponieważ większość mierzonych przez nie wskaźników opiera się na pomiarze tętna. Jednak pomimo podobieństw w wyposażeniu w czujniki, smartwatche mają wyraźną przewagę pod względem niektórych funkcji.

W porównaniu z pierścionkami, inteligentne zegarki oferują znacznie bardziej szczegółowe monitorowanie aktywności sportowej. Większość z nich wyposażona jest w moduły GPS, dzięki czemu rejestrują również pokonywaną trasę. Ponieważ zegarki są wyposażone w wyświetlacz, mają całą gamę funkcji związanych ze stylem życia, które mogą obejmować odbieranie połączeń telefonicznych lub wysyłanie odpowiedzi na wiadomości.

Z drugiej strony inteligentne pierścionki są bardzo dyskretne i jeśli przy zakupie wybierzesz odpowiedni rozmiar, ich wskaźniki zdrowotne mogą przewyższać smartwatch pod względem dokładności. Oczywiście pierścionki rzadko oferują funkcje typowo lifestyle'owe, a wszystkie ich analizy i rekomendacje zależą od sparowanego smartfona.

Zanim zamówisz smart ring

Chociaż na pierwszy rzut oka inteligentny pierścień może wyglądać jak zwykły pierścionek ze sklepu jubilerskiego, wybranie niewłaściwego rozmiaru sprawi, że zakup okaże się bezwartościowy. Podobnie jak w przypadku smartwatchów lub opasek fitness, kontakt ze skórą jest niezwykle ważny w celu uzyskania dokładnych pomiarów.

Większość producentów oferuje tak zwany zestaw pomiarowy do prawidłowego oszacowania rozmiaru pierścionka. Niektóre firmy sprzedają ten zestaw osobno, inne dostarczają go bezpłatnie przed zamówieniem urządzenia. Zestaw zawiera makiety pierścionków we wszystkich dostępnych rozmiarach wybranego modelu. My wypróbowaliśmy zestaw od Ultrahuman, który składał się z 10 różnych rozmiarów: od 05 do 14.

Aby mieć 100% pewności co do swojego rozmiaru, zalecamy noszenie atrapy pierścionka przez cały dzień. Poświęć ten czas na codzienne aktywności i pamiętaj, że z biegiem czasu objętość Twojego palca może ulec zmianie. Należy pamiętać, że urządzenie powinno przylegać do skóry na tyle mocno, aby nie było możliwości jego swobodnego obracania na palcu.

Jeśli producent danego pierścionka nie ma w swojej ofercie powyższego zestawu, poszukaj chociaż tabeli z dostępnymi rozmiarami na stronie internetowej produktu. Palec, na którym będziesz nosić pierścionek powinien być dokładnie zmierzony za pomocą miarki krawieckiej, suwmiarki, nici lub innego dostępnego narzędzia. Zmierz zarówno obwód, jak i średnicę. Większość producentów podaje jednak oba te pomiary w swoich tabelach rozmiarów.

Jeśli kupisz niewłaściwy rozmiar, to urządzenie może nie być dopasowane do Twojego palca ani nie będzie w stanie dokonywać dokładnych pomiarów. W takim przypadku najlepiej jest zwrócić pierścionek w terminie określonym przez sprzedawcę i wybrać odpowiedni rozmiar.

Nawet jeśli wybierzesz rozmiar, który będzie Ci odpowiadał podczas noszenia urządzenia w ciągu dnia, to miej na uwadze, że podczas wykonywania niektórych czynności pierścień będzie przeszkadzał Ci bardziej niż smartwatch. Smart ringi są grubsze niż zwykłe pierścionki i mogą do nich przylegać różne substancje, np. mydło w kostce używane podczas mycia rąk.

Nawet po upływie dłuższego czasu pierścień nie powinien przeszkadzać w prowadzeniu pojazdów, ale podczas wykonywania różnych czynności manualnych może już powodować pewien dyskomfort. Jednocześnie noszenie pierścienia podczas prac ręcznych sprawia, że wzrasta ryzyko uszkodzenia jego powierzchni.

Design i dostosowywanie

Większość inteligentnych pierścieni przypomina klasyczne pierścionki. Pierścienie takie jak Oura Ring i Ultrahuman Ring Air mają okrągły kształt, podczas gdy model RingConn przypomina kwadrat z zaokrąglonymi krawędziami. Szerokość pierścionków wynosi zwykle około 8 mm, więc będą się nadawały do noszenia również na szczupłych palcach.

Pierścionki są również odpowiednie dla smukłych palców
Pierścionki można nosić także na smukłych palcach

Inne rodzaje elektroniki do noszenia, takie jak smartwatche czy opaski fitness, w większości przypadków pozwalają na zmianę pasków na dowolne alternatywy. Z drugiej strony, inteligentne pierścionki nie oferują prawie żadnych funkcji dostosowania urządzenia według potrzeb czy gustu użytkownika. Wyjątkiem są pierścionki, w przypadku których producent za dodatkową opłatą umożliwia dodanie grawerunku przed złożeniem zamówienia.

Wielu producentów daje jednak możliwość wyboru kilku opcji kolorystycznych. Najczęściej spotykane są srebrne, matowe czarne lub błyszcząco złote wykończenia. Niektórzy producenci oferują również barwę miedziową lub rose gold.

Odporność i materiały

Chociaż inteligentne pierścienie posiadają bardzo różny design w zależności od modelu, to dominującym materiałem pokrywającym zewnętrzną część urządzenia jest tytan. Wnętrze większości pierścieni wykonane jest z przezroczystego tworzywa sztucznego, pod którym znajduje się płytka matrycy, czujniki i bateria. Większość pierścieni posiada certyfikację pozwalającą na zanurzenia ich na głębokość 100 metrów, a zwyczajne codzienne czynności nie powinny uszkodzić materiałów, z których wykonano pierścionek.

Pomimo dobrego poziomu wodoszczelności, zalecamy zachowanie ostrożności podczas pływania z pierścionkiem w morzu. Aby dowiedzieć się, czy urządzenie jest odporne na słoną wodę, należy wcześniej skontaktować się z producentem - najlepiej profilaktycznie zdjąć pierścionek z palca na czas pływania. W razie potrzeby pierścień można ostrożnie umyć słodką wodą natychmiast po wyjściu z morza.

Wydajność baterii i ładowanie pierścieni

Czas pracy baterii inteligentnych pierścieni zależy przede wszystkim od stylu życia, pojemności baterii i liczby monitorowanych danych. Im bardziej aktywny jest użytkownik i im więcej danych gromadzi pierścień, tym krótszy może być czas pracy baterii.

Większość inteligentnych pierścieni klasy premium oferuje od pięciu do siedmiu dni czasu pracy na baterii przy normalnym użytkowaniu. Natomiast tańsze modele są najczęściej wyposażone w baterie o mniejszej pojemności, co zwykle pozwala na trzy dni pracy na jednym ładowaniu.

Ładowarka jest unikalna w zależności od rozmiaru

Tańsze inteligentne pierścienie są wyposażone w złącza magnetyczne, które służą do ładowania za pomocą firmowych kabli zasilających. W bardziej zaawansowanych modelach nie ma natomiast żadnych złączy. Za ich ładowanie odpowiadają stacje ładujące w kształcie niskiego cylindra. Te podstawki są zazwyczaj wyposażone w złącza USB-C, dzięki czemu podczas podróży można korzystać z jednego kabla do ładowania pierścienia, smartfona i innych urządzeń.

Czas ładowania pierścienia jest różny w zależności od modelu i wynosi od jednej do trzech godzin.

W przypadku większości pierścieni ładowarka jest powiązana z określonym rozmiarem
W przypadku większości pierścionków ładowarka jest przypisana do konkretnego rozmiaru

Pewnym wyjątkiem pod względem wydajności baterii jest RingConn pierwszej generacji, który jest sprzedawany razem z ładującym etui. W etui wbudowana jest bateria, która zapewni pierścieniowi dodatkowe 150 dni pracy na baterii. Pierścień trzeba oczywiście regularnie ładować, ale odbywa się to bez pomocy kabla. Z kolei stacje ładujące nie posiadają baterii, więc ładują urządzenie tylko wtedy, gdy kabel jest podłączony.

Podstawowe funkcje inteligentnych pierścieni

Zakres funkcji inteligentnych pierścieni jest zróżnicowany. Niektóre modele posiadają funkcje, które koncentrują się głównie na monitorowaniu snu i poziomu regeneracji organizmu, podczas gdy inne przyjmują bardziej holistyczne podejście i kładą równy nacisk na odpoczynek i aktywność. Oto przykładowe funkcje dostępne w większości modeli.

Monitorowanie i ocena jakości snu

Ocena snu i regeneracji jest główną częścią analizy prawie każdego inteligentnego pierścienia. Podstawą tej funkcji jest rejestrowanie czasu zasypiania i budzenia się, tj. czasu snu. Na podstawie tych wartości pierścienie obliczają długość każdej fazy snu (REM, sen głęboki, czuwanie).

Pierścienie klasy premium mierzą również zaawansowane wskaźniki, takie jak zmienność tętna podczas snu (HRV) lub czas spadku tętna. Obie te wartości wpływają na jakość snu i zdolność naszego organizmu do regeneracji w ciągu nocy.

Podczas testowania Ultrahuman Ring Air nasz redaktor poszedł pobiegać o 14:00 jednego dnia i dopiero o 20:00 następnego. Po wcześniejszym biegu spadek poziomu tętna podczas snu wystąpił już około 3 rano, podczas gdy po późniejszym biegu nastąpił dopiero o 6 rano. W przypadku późniejszego spadku, nasz redaktor czuł się bardziej zmęczony rano i w ciągu dnia, a uzyskany wynik jakości snu również był niższy niż wcześniej.

Monitorowanie obciążenia stresem

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zmaga się ze stresem czy też obciążeniem psychicznym. Dlatego monitorowanie poziomu stresu jest jednym z podstawowych funkcji inteligentnych pierścieni. Oprócz bieżącego obciążenia stresem, pierścienie obliczają także długoterminowe statystyki.

Zaawansowane monitorowanie stresu w pierścieniach premium jest również połączone z uczeniem maszynowym. Korzystając z tej technologii, pierścienie stopniowo uczą się, jakie są codzienne nawyki użytkownika i jakie jest jego przeciętne obciążenie stresem w ciągu 24 godzin. W związku z tym pierścienie wyznaczają idealne pory dnia, w których użytkownik jest statystycznie najodporniejszy na stres.

Monitorowanie aktywnie spędzonego czasu

Monitorując aktywny czas, inteligentne pierścienie starają się motywować użytkowników do ciągłej aktywności fizycznej przez cały dzień. Dlatego monitorowanie w ramach tej funkcji obejmuje głównie liczbę wykonanych kroków i biernie spalonych kalorii.

Monitorowanie aktywności sportowej

Inteligentne pierścienie mogą również wykorzystywać wbudowane czujniki do monitorowania aktywności sportowej. Liczbatych aktywności różni się w zależności od konkretnego modelu. W bardziej zaawansowanych modelach dostępnych jest nawet ponad 100 obsługiwanych dyscyplin sportowych.

Jednak pomimo dostępności tej funkcji, może ona nie być zbyt przydatna dla większości użytkowników. Wynika to z ograniczonego zakresu oferowanych wskaźników. Oczywiście większość pierścieni rejestruje tętno, liczbę spalonych kalorii i czas ćwiczeń. Ale pierścienie nie mają jeszcze czujników GPS, więc nie są w stanie mierzyć takich danych jak tempo i pokonana trasa. Brakuje w nich również zaawansowanych wskaźników sportowych, takich jak moc biegowa, kadencja, SWOLF (efektywność pływania) i inne.

Jeśli pierścień nie umożliwia monitorowania preferowanego sportu, to możesz wówczas sparować jego aplikację mobilną z takimi usługami jak Strava, Google Fit, Apple Health i inne.

Inne mniej zaawansowane funkcje

Niektóre pierścienie wśród swoich czujników zawierają także termometr. W tym przypadku analiza obejmuje również zmianę temperatury ciała lub jej odchylenie od zmierzonych standardowych wartości. Ponieważ temperatura jest mierzona na palcu, jej wartość bezwzględna ma niewielkie znaczenie. Dlatego wartość jej odchylenia od normy jest znacznie bardziej praktyczna w kontekście monitorowania ewentualnej nadchodzącej choroby.

Smart ringi klasy premium oferują również monitorowanie cyklu menstruacyjnego wraz z przewidywaniem jego przebiegu. Różne zjawiska towarzyszące cyklowi można wprowadzać bezpośrednio w aplikacji.

Autor: Martin Dajča
Autor: Martin Dajča
Lubię przekładać swoje doświadczenie i złożone pomysły na język zrozumiały dla konsumentów. W wolnym czasie lubię biegać, jeździć na rowerze i wędrować po okolicy. Dlatego w moim portfolio znajdują się recenzje inteligentnych zegarków, kamer samochodowych i wielu innych urządzeń ułatwiających codzienne życie.
Jak podobał Ci się ten artykuł?
5/5 - (liczba ocen: 1)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram