Inteligentne zegarki z NFC: szybsze płatności i inteligentne funkcje

Recenzje wybranych produktów

Inteligentne zegarki z NFC: szybsze płatności i inteligentne funkcje

Dzięki technologii NFC mamy możliwość dokonywania płatności zbliżeniowych na różnego rodzaju urządzeniach. Smartwatche nie są tu wyjątkiem, a ich popularność wciąż rośnie. Dokonując płatności, wystarczy przyłożyć zegarek do terminala, a przelew odbywa się bez konieczności szukania smartfona czy portfela. Czy wiesz, które smartwatche obsługują NFC?

Często zadawane pytania i odpowiedzi

Które smartwatche obsługują NFC?

Obecnie płatności NFC są bardzo powszechną funkcją smartwatchy. Na przykład wszystkie smartwatche Apple Watch, które sprawdziliśmy, obsługują NFC. To samo dotyczy recenzowanych przez nas modeli Samsunga i większości zegarków Garmin.

Jak działają płatności zbliżeniowe z zegarkami NFC?

W przypadku większości modeli należy najpierw wprowadzić dane karty bankowej za pomocą aplikacji na sparowanym smartfonie. Następnie można dokonać płatności, zbliżając smartwatch do terminala.

Czy smartwatchem z NFC można płacić za granicą?

Niestety, odpowiedź nie jest jednoznaczna. Zależy to od konkretnego kraju i używanego modelu zegarka. Tak jak nie każdy terminal obsługuje płatności NFC, tak nie każdy kraj zezwala na płatności smartwatchem.

Czy NFC może być używane na wszystkich terminalach płatniczych?

Odpowiedź brzmi: nie. Płatności zbliżeniowe nie są obsługiwane przez wszystkie terminale płatnicze. Terminale obsługujące płatności zbliżeniowe, w tym płatności NFC, są zwykle oznaczone odpowiednim symbolem.

Czy smartfon sparowany z zegarkiem musi obsługiwać NFC?

NFC na smartfonie nie jest warunkiem koniecznym do korzystania z funkcji NFC na smartwatchu. Niezbędne jest jednak sparowanie obu urządzeń. Następnie konieczne będzie wprowadzenie w aplikacji na smartfonie danych karty płatniczej, której chcesz użyć do płacenia zegarkiem.

Czy smartwatche z NFC są bezpieczne?

Zegarki NFC mają tę przewagę nad zbliżeniowymi kartami płatniczymi, że wszystkie płatności są zazwyczaj chronione hasłem/kodem. W przypadku zgubienia smartwatcha można szybko usunąć kartę za pomocą aplikacji na smartfonie lub zablokować ją za pośrednictwem banku.

Płatności NFC są zazwyczaj domeną zegarków średniej i wyższej klasy
Płatności NFC są zazwyczaj domeną zegarków średniej i wyższej klasy

Czym jest NFC?

Near Field Communication (NFC), czyli komunikacja bliskiego zasięgu, to popularna technologia, która pozwala urządzeniom elektronicznym komunikować się ze sobą. Zastosowania NFC są różnorodne. Niektóre z najpopularniejszych obejmują płatności zbliżeniowe i parowanie różnych urządzeń ze smartfonami. Technologia ta przesyła dane za pomocą fal radiowych na odległość do 4 cm.

Zalety smartwatchy z NFC

Z technologią NFC można się dziś spotkać w wielu rodzajach inteligentnych urządzeń. Jeśli skrót NFC jest Ci obcy i nie wiesz, czy Twój zegarek powinien posiadać tę technologię, przygotowaliśmy krótki opis zalet smartwatchy obsługujących płatności zbliżeniowe.

Zegarek może obsługiwać dokonywanie płatności zbliżeniowych
Zegarek może obsługiwać dokonywanie płatności zbliżeniowych

Szybki i wygodny sposób płacenia

Zegarek z NFC uwolni Ci ręce. Podczas dokonywania płatności, nie musisz bowiem wyciągać karty bankowej, gotówki czy smartfona. Jeśli znajdziesz się u kresu sił podczas treningu, a nie masz przy sobie nic do picia, możesz zrobić sobie przerwę i w prosty sposób zapłacić za napój zegarkiem z NFC. Oznacza to, że aby dokonywać płatności, nie musisz mieć przy sobie niczego innego jak smartwatch.

W przypadku większości smartwatchy, aby zapłacić należy najpierw wprowadzić wstępnie ustawione hasło i w ten sposób uzyskać dostęp do karty płatniczej. Kod wprowadza się zazwyczaj za każdym razem, gdy zegarek zostanie ponownie założony na nadgarstek lub 24 godziny po ostatnim wprowadzeniu kodu.

Niektóre modele wymagają pobrania osobnej aplikacji płatniczej
Niektóre modele wymagają pobrania osobnej aplikacji płatniczej

Parowanie smartwatcha z innymi urządzeniami

Najpopularniejszą technologią do zdalnego sterowania bezprzewodowego jest Bluetooth. Aby sterowanie to było możliwe, należy najpierw sparować konkretne urządzenie. Wiele smartwatchy może również wykorzystywać w tym celu technologię NFC. W porównaniu do parowania przez Bluetooth NFC jest szybsze, a niewielka odległość komunikacji pozwala uniknąć ewentualnych zakłóceń sygnału.

Sterowanie inteligentnym domem za pomocą smartwatcha

Łączność NFC w smartwatchach pozwala także na sterowanie tzw. tagami NFC. Można je skonfigurować na różne sposoby, aby spełniały określone cele. Smartwatch z obsługą NFC pozwala aktywować te tagi, a następnie je włączać czy wyłączać lub w inny sposób sterować urządzeniem końcowym.

Klucz bezpieczeństwa NFC

Klucz bezpieczeństwa NFC najczęściej spotykamy w takich miejscach jak praca, pokoje hotelowe lub siłownie. Dzięki dostępnej technologii NFC w smartwatchu, zegarek może służyć jako klucz do otwierania pomieszczeń czy szafek. W tym celu może być jednak konieczne pobranie aplikacji innej firmy na zegarek.

Smartwatche z NFC – na co zwrócić uwagę?

Głównym problemem smartwatchy z NFC jest bezpieczeństwo płatności. Większość modeli wymaga wprowadzenia hasła, aby uzyskać do nich dostęp, dlatego należy wybrać taką kombinację cyfr, która nie jest łatwa do odgadnięcia. Innym drobnym mankamentem może być fakt, że nie wszystkie terminale obsługują płatności NFC. Pozostałe negatywna dotyczą ogólnie smartwatchy. Należą do nich:

  • uzależnienie od smartfonów
  • lub łatwy dostęp do danych osobowych w przypadku utraty lub kradzieży.

Obsługa płatności NFC przez banki i zegarek

Jeśli planujesz używać smartwatcha do płatności zbliżeniowych, upewnij się, że Twój bank i karta obsługują tę metodę płatności. Ważne jest również, aby sprawdzić, czy wybrany zegarek wykorzystuje technologię NFC do płatności zbliżeniowych. Niektóre modele z NFC wykorzystują tę technologię wyłącznie do innych celów, takich jak:

  • parowanie ze smartfonem,
  • parowanie z innymi inteligentnymi urządzeniami,
  • tagi NFC
  • lub jako klucz bezpieczeństwa NFC do zabezpieczania różnych systemów, szafek czy pomieszczeń.

NFC a Bluetooth – czym się różnią?

Zarówno NFC, jak i Bluetooth należą do technologii umożliwiających bezprzewodową transmisję danych. Choć na pierwszy rzut oka są to konkurencyjne technologie, często mogą ze sobą współpracować i obie idealnie nadają się do różnych celów.

Technologii NFC używaj do płacenia za zakupy

Technologia NFC oferuje zasięg sygnału do 4 cm. Prędkość transmisji w porównaniu do Bluetooth jest wolniejsza i wynosi 425 kbit/s. Transmisja danych ze względu na niewielką odległość odbywa się jednak bez niepożądanych zakłóceń. Ogromną zaletą NFC jest to, że tylko jedno urządzenie wymaga energii elektrycznej. Z reguły jest to urządzenie sterujące. NFC można wykorzystywać do dokonywania płatności zbliżeniowych, parowania innych inteligentnych urządzeń, odblokowywania zabezpieczonych systemów i pomieszczeń lub sterowania inteligentnym domem.

Przez Bluetooth przesyłaj większe pliki na większe odległości

Bluetooth może przesyłać dane na odległość do 10 metrów z prędkością ponad 2 Mbit/s. Podczas sterowania urządzeniami za pomocą Bluetooth konieczne jest, aby wszystkie urządzenia były zasilane. Konieczne jest również wcześniejsze sparowanie urządzeń, co prowadzi do możliwej współpracy między NFC i Bluetooth, którą omówimy poniżej.

Technologia Bluetooth jest obecnie wykorzystywana głównie do bezprzewodowego przesyłania plików multimedialnych. Chociaż za pomocą tej technologii nie można dokonywać płatności zbliżeniowych, nie jest to technicznie niemożliwe.

Bluetooth można wykorzystać do strumieniowego przesyłania muzyki do bezprzewodowych słuchawek lub głośników, sterowania funkcjami inteligentnych urządzeń lub prowadzenia rozmów telefonicznych w trybie głośnomówiącym w pojazdach.

Dlaczego urządzenia obsługują zarówno NFC, jak i Bluetooth?

Powód jest prosty, a mianowicie niezawodna i wygodna komunikacja bezprzewodowa. Połączenie NFC szybko paruje urządzenia, otwierając drzwi dla technologii Bluetooth w celu zapewnienia zdalnej komunikacji. Oprócz większego zasięgu, Bluetooth pozwala na przesyłanie większej ilości danych, takich jak muzyka, prezentacje czy obrazy.

Autor: Martin Dajča
Autor: Martin Dajča
Lubię przekładać swoje doświadczenie i złożone pomysły na język zrozumiały dla konsumentów. W wolnym czasie lubię biegać, jeździć na rowerze i wędrować po okolicy. Dlatego w moim portfolio znajdują się recenzje inteligentnych zegarków, kamer samochodowych i wielu innych urządzeń ułatwiających codzienne życie.
Jak podobał Ci się ten artykuł?
3.7/5 - (liczba ocen: 13)
1 komentář – Inteligentne zegarki z NFC: szybsze płatności i inteligentne funkcje
  1. Artykuł ciekawy, choć jak zwykle skupia się na urządzeniach droższych (1000-2000zł) i najdroższych (2000+ zł), a nie ma nic o tańszych, którymi rynek jest zalany (300-1000 zł), a sporo z nich ma płatności NFC, aczkolwiek informacje podawane przez sprzedawców są niekompletne np. brak systemu który steruje smartwatch'em czy systemu płatności NFC (Google Pay, Garmin Pay itd.), a w końcu "diabeł tkwi w szczegółach".

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Apple Watch Ultra
Nasz tip
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram