Dla kogo jest przeznaczony zegarek z Wear OS?
System zegarka stawia na pierwszym planie autonomiczne funkcje związane ze stylem życia, które są dostępne nawet wtedy, gdy telefon jest poza zasięgiem. Dzięki temu zegarek jest odpowiedni dla użytkowników poszukujących niezawodnych funkcji ułatwiających codzienne życie.
Smartwatch docenisz jeśli:
- pracujesz w biurze i chcesz mieć szybko dostępne pod ręką wiadomości, e-maile, kontakty i kalendarz,
- jesteś entuzjastą sportów rekreacyjnych ale szukasz jednocześnie eleganckiego zegarka do noszenia na co dzień,
- potrzebujesz pozostać w kontakcie ze światem bez konieczności posiadania smartfona w pobliżu (dotyczy wersji eSIM/LTE),
- śledzisz większość powiadomień i musisz szybko na nie reagować,
- pracujesz manualnie i nie masz jak używać podczas pracy smartfona.
Dla kogo nie jest odpowiedni smartwatch z Wear OS?
Wear OS nie jest urządzeniem uniwersalnym i istnieje grupa użytkowników, dla których może on po prostu nie być wystarczający.
Mamy tu na myśli w szczególności:
- profesjonalnych i zapalonych sportowców zainteresowanych zaawansowanymi pomiarami aktywności sportowych,
- osoby monitorujące długotrwałe aktywności z wykorzystaniem GPS (wspinaczka, trekking, wyprawy),
- użytkowników smartfonów z systemem iOS,
- użytkowników, którym przeszkadzają częste powiadomienia,
- osoby, które nie są przyzwyczajone do częstego ładowania elektroniki.
Smartwatche Wear OS są przeznaczone bardziej dla użytkowników Androida
Smartwatche Wear OS są ogólnie przeznaczone dla systemów Android oraz iOS. Znaczna liczba smartwatchy z Wear OS jest jednak kompatybilna wyłącznie z Androidem. W przypadku, gdy uda się sparować zegarek z iPhonem, jego funkcjonalność będzie poważnie ograniczona. Przykładem tego mogą być powiadomienia, które zegarek wyświetla, ale nie pozwala na nie odpowiadać.
Jeśli jesteś użytkownikiem smartfona z systemem iOS i szukasz smartwatcha lifestyle'owego, polecamy Apple Watch. Jeśli szukasz bardziej sportowego zegarka, wypróbuj zegarek z portfolio Garmin.
Najlepsze smartwatche z Wear OS z naszych testów
Oferta smartwatchy z systemem Wear OS od Google jest coraz szersza. Nasza redakcja recenzowała już kilka zegarków z tym systemem - niektóre z nich były bardziej udane, inne mniej. Nasze opinie opisujemy w osobnych recenzjach. Wybraliśmy z nich jednak naszych faworytów w różnych kategoriach, co prezentujemy poniżej.
Uniwersalny smartwatch z Wear OS najlepszy dla sportowców i kobiet
W przeprowadzonych przez nas testach najwyższy wynik uzyskał Samsung Galaxy Watch 6 dostępny w szerokiej gamie wersji i dwóch rozmiarach koperty. Podczas recenzjowania tego produktu zwróciliśmy szczególną uwagę na płynne działanie systemu Wear OS, wysoką maksymalną jasność wyświetlacza oraz szeroki zakres funkcji związanych ze stylem życia, zdrowiem i sportem.
Sportowcy docenią możliwość pobierania na zegarek planów treningowych dla różnych aktywności sportowych oraz szczegółowość pomiarów podczas biegania, jazdy na rowerze i pływania. Należy zaznaczyć, że zegarek obsługuje również zaawansowane wskaźniki biegowe, takie jak VO2 max, kadencja i asymetria kroku. Panie docenią Samsung Galaxy Watch 6, ponieważ ma bardziej elegancki wygląd i bardziej kompaktowy rozmiar.
Samsung Galaxy Watch 6
Samsung Galaxy Watch 6 to ciekawy smartwatch dla użytkowników Androida. Wyposażono go w cieńszą ramkę i lepszy procesor, który sprawia, że poruszanie się po menu jest płynniejsze. Jednak pod względem funkcji praktycznie nie różni się od Galaxy Watch 5. Ponadto rozczarować może fakt, że wydajność baterii nie uległa żadnej poprawie.
Samsung Galaxy Watch 6 jest wyposażony w wyświetlacz AMOLED, podobnie jak poprzedni model. Posiada również czujnik temperatury, co w końcu znalazło odzwierciedlenie w obsługiwanych funkcjach. Dzięki temu zegarek może mierzyć temperaturę skóry podczas snu, a także wykorzystuje zebrane dane do dokładniejszego monitorowania cyklu menstruacyjnego.
Zegarek Wear OS z najlepszym czasem pracy baterii
Opracowując zegarek TicWatch Pro 5 GPS producent Mobvoi chciał polepszyć wydajność baterii. Oprócz niezawodnych funkcji, smartwatch posiada czas pracy baterii, który z przekracza 3 dni przy normalnym użytkowaniu. Ponadto zegarek jest wyposażony w podwójny wyświetlacz, dzięki czemu łączy technologię AMOLED z energooszczędnym wyświetlaczem FSTN (LCD).
TicWatch Pro 5
Smartwatch TicWatch Pro 5 GPS posiada dobry stosunek jakości do ceny. System Wear OS w zegarku jest dobrze zoptymalizowany, a wyświetlacz LCD został zaprojektowany z myślą o funkcji AoD, dzięki czemu oferuje przyzwoitą wydajność baterii. Noszenie go jest wygodne podczas pracy biurowej, uprawiania sportu, a także podczas snu. Funkcje lifestyle'owe, takie jak płatności zbliżeniowe NFC, dublowanie połączeń czy odpowiadanie na wiadomości działają bez zarzutu.
Zegarek o atrakcyjnej cenie
Xiaomi Watch 2 Pro to jeden z najbardziej przystępnych cenowo smartwatchy z Wear OS. Pomimo niższej ceny oferuje większość funkcji typowych dla tego systemu. Z łatwością odbierzesz nim połączenie, zapłacisz za pomocą NFC i zarejestrujesz trasę podczas aktywności sportowych. Trzeba jednak zaznaczyć, że wraz z atrakcyjną ceną mamy tutaj do czynienia z gorszą optymalizacją systemu. Nie obniża to jednak znacząco komfortu użytkowania.
Xiaomi Watch 2 Pro
Smartwatch Xiaomi Watch 2 Pro już na pierwszy rzut oka przyciąga uwagę przystępną ceną. Zegarek posiada system Wear OS, który charakteryzuje się szeroką gamą funkcji lifestyle'owych, dobrą kompatybilnością ze smartfonem i, niestety, krótkim czasem pracy na baterii. Zegarek wyposażony jest w moduł GPS, obsługuje płatności zbliżeniowe, a za jego pomocą można również odbierać połączenia telefoniczne. Oprócz standardowej wersji Bluetooth, zegarek dostępny jest także w wersji LTE z obsługą danych mobilnych i kompatybilnością z eSIM.
Jakich funkcji można spodziewać się na zegarku z systemem Wear OS?
Smartwatche z Wear OS są przeznaczone przede wszystkim dla użytkowników poszukujących autonomicznego asystenta ułatwiającego codzienne życie. Świadczy o tym szereg funkcji lifestyle'owych, które zakresem przypominają aplikacje na smartfony. W tym rozdziale pokrótce opiszemy poszczególne funkcje.
Wyświetlanie powiadomień
Zegarki z systemem Wear OS domyślnie wyświetlają powiadomienia ze wszystkich aplikacji smartfona. Powiadomienia są wyświetlane w całości i można ustawić metodę informowania o ich otrzymaniu (wibracja, dźwięk). Dostępna jest również lista aplikacji, których powiadomienia chcesz otrzymywać na swoim smartwatchu. Synchronizacja powiadomień była niezawodna podczas naszych testów. Jeśli usunęliśmy powiadomienie z paska na smartwatchu, przestało ono być widoczne również na smartfonie.
Odpowiedzi i reakcje na wiadomości
Podobnie jak w przypadku powiadomień, Wear OS wyświetla w całości także wiadomości tekstowe lub e-maile. Mocną stroną zegarka są opcje odpowiedzi, które są praktycznie identyczne jak na smartfonie. Dostępne są następujące opcje:
- wprowadzanie głosowe (Speech to text),
- pisanie manualne i gestami na klawiaturze GBoard,
- przygotowane wcześniej odpowiedzi,
- emoji.
Podczas przeprowadzania testów nie napotkaliśmy żadnych problemów z odpowiedziami na wiadomości. Wprowadzanie głosowe wychwyciło nasze słowa w cichych pomieszczeniach, ale także w głośniejszym otoczeniu. Maksymalny zakres wprowadzania wynosi 520 znaków.
Ze względu na mniejszą średnicę wyświetlacza, pisanie na klawiaturze jest wygodne dla użytkowników o smukłych palcach. Klawiatura GBoard obsługuje jednak także pisanie gestami, które działa niezawodnie i dokładnie tak jak na smartfonach.
Asystent głosowy Google Assistant
Na większości zegarkach już od pierwszego włączenia jest dostępny do użytku Asystent Google. Wyjątkiem może być TicWatch Pro 5 GPS, który nie posiada asystenta i nie można go później pobrać. Asystenta można używać do sterowania niektórymi funkcjami zegarka na podstawie poleceń głosowych. Potrafi on na przykład ustawić alarm, wyświetlić pogodę lub udzielić krótkiej odpowiedzi na pytanie.
W chwili pisania tego tekstu (styczeń 2024 r.) słabością asystenta jest to, że nie obsługuje on języka polskiego. Podczas gdy początkowe ustawienia Asystenta są w języku systemowym zegarka, polecenia głosowe muszą być wprowadzane w języku angielskim lub innym obsługiwanym języku. Sytuacja jest taka sama w przypadku danych wyjściowych poleceń.
Jeśli angielski lub inny obsługiwany język nie stanowi dla Ciebie problemu, asystent może być przydatnym pomocnikiem. Wynik po wprowadzeniu polecenia "moon" można znaleźć na poniższym zrzucie ekranu.
Prowadzenie rozmów telefonicznych i obsługa LTE
Zegarka możesz używać do odbierania lub odrzucania połączeń. Ponieważ większość modeli jest wyposażona w głośnik i mikrofon, z łatością przeprowadzisz przy jego pomocy rozmowy telefoniczne. Wszystkie kontakty ze sparowanego telefonu są dostępne na zegarku, więc nie istnieje tutaj ograniczenie do ostatnio wybieranych numerów lub kilku ulubionych kontaktów. Możesz również wybrać dowolny inny numer za pomocą klawiatury ekranowej.
W przypadku zegarka Suunto 7 Titanium niestety spotkaliśmy się z brakiem wsparcia obsługi synchronizacji połączeń na telefonie i zegarku oraz łączności eSIM.
Płatności zbliżeniowe z NFC i Google Pay
Smartwatche z Wear OS są zazwyczaj wyposażone w chip NFC do płatności zbliżeniowych. Przed wprowadzeniem danych karty należy najpierw skonfigurować hasło. W systemie zegarka mamy do wyboru takie opcje jak gest lub PIN. Po ustawieniu hasła należy ręcznie wprowadzić dane karty do aplikacji lub zrobić jej zdjęcie.
Hasło należy wprowadzić zawsze po zdjęciu i ponownym założeniu zegarka na nadgarstek.
Płatności zbliżeniowe nie zawiodły nas podczas naszych testów zegarka z Wear OS. Dodanie karty zawsze zajmowało mniej niż minutę, a smartwatch komunikował się z terminalem niezwykle szybko. Jeśli chcesz zmaksymalizować wydajność baterii a nie planujesz jednocześnie płacić zegarkiem, możesz wyłączyć NFC.
Słuchanie muzyki lub podcastu i sterowanie odtwarzaniem
Większość smartwatchy z systemem Wear OS oferuje współdzieloną pamięć do przechowywania m.in. własnej muzyki lub podcastów. W tym celu można korzystać z usług streamingowych, takich jak Spotify, YouTube Music itp. Ich aplikacje są zainstalowane i dostępne na zegarku od razu po wyjęciu z pudełka. Do pobierania muzyki czy podcastów wymagane jest jednak zazwyczaj konto premium na danej platformie streamingowej.
Do bezpłatnego słuchania podcastów można również używać aplikacji innych niż wstępnie zainstalowane z Google Play. Pobrane multimedia są dostępne poza zasięgiem smartwatcha. W niektórych zegarkach można je odtwarzać albo za pomocą wbudowanego głośnika, albo przez sparowane bezprzewodowe słuchawki.
Pojemność pamięci różni się w zależności od zegarka. Podczas gdy zegarek Suunto 7 Titanium oferuje 4,5 GB, w TicWatch Pro 5 GPS pamięć wynosi 32 GB.
Google Play i aplikacje innych firm
Jedną z mocnych stron zegarka Wear OS jest dostępność sklepu i usług Google Play. Możesz przeglądać i pobierać różne aplikacje, narzędzia i tarcze zegarka bezpośrednio w interfejsie użytkownika. Sklep zawiera również aplikacje od programistów Google, z których często korzystamy na innych urządzeniach. Możesz pobrać Google Keep, Wiadomości lub Google Chat.
Dostępność niezawodnego i dobrze funkcjonującego sklepu z aplikacjami innych firm sprawia, że Wear OS jest jednym z najbardziej kompletnych systemów na smartwatche.
Mapy Google i nawigacja
Prawie wszystkie smartwatche Wear OS mają fabrycznie zainstalowaną aplikację Mapy Google do nawigacji. Możesz więc wyszukać miejsce docelowe bezpośrednio na zegarku i rozpocząć nawigację. Smartwatch wyświetla wskazówki wraz z podpowiedziami głosowymi, podglądem trasy i pełną mapą.
W przeciwieństwie do zegarków takich jak Samsung Galaxy Watch 6 lub Xiaomi Watch 2 Pro, smartwatch Suunto 7 Titanium nie oferuje domyślnie aplikacji Google Maps. Aplikacja jest jednak dostępna w sklepie Google Play, więc można ją pobrać i w pełni z niej korzystać.
Często zadawane pytania i odpowiedzi
Tak, sklep Google Play można znaleźć bezpośrednio na zegarku, który oferuje szeroką gamę aplikacji, narzędzi i tarcz zegarków innych firm.
W przypadku prawie wszystkich zegarków z systemem Wear OS wystarczy jedna aplikacja, która rozpoznaje zegarek za pośrednictwem połączenia Bluetooth, a następnie paruje się z nim. Proces ten zajmuje nie więcej niż dwie minuty, a zegarek i smartfon poprowadzą Cię przez niego. Niewielkim wyjątkiem jest Suunto 7 Titanium, który wykorzystuje aplikację Wear OS do konfiguracji systemu zegarka i aplikację Suunto do przeglądania analiz aktywności i zaawansowanych ustawień funkcji.
Tak, zegarek oferuje domyślnie wiele tarcz. Każdy wybierze coś dla siebie. Więcej tarcz zegarka można pobrać/zakupić w sklepie Google Play.