Recenzja: notatnik elektroniczny reMarkable Paper Pro
Notatnik elektroniczny reMarkable Paper Pro posiada kilka nowych funkcji w porównaniu do starszego modelu. Przede wszystkim oferuje podświetlenie i kolorowy wyświetlacz. Daje to możliwość robienia notatek w kolorze, a także przeglądania kolorowych dokumentów i ebooków. Docenisz jego smukłą i lekką konstrukcję do codziennego noszenia w plecaku, torbie lub torebce. Funkcja konwersji tekstu odręcznego na cyfrowy jest doskonała. Sprawdź, jak urządzenie wypadło w moim teście.
Często zadawane pytania i odpowiedzi
Tak. Ponieważ reMarkable Paper Pro oferuje jeszcze lepsze wrażenia z pisania, które są naprawdę zbliżone do pisania na zwykłym papierze. Możesz również skorzystać z większego obszaru roboczego. Inne korzyści obejmują obecność podświetlenia oraz możliwość robienia notatek i czytania książek w kolorze. W rzeczywistości Paper Pro posiada kolorowy wyświetlacz z możliwością renderowania 20 000 kolorów.
Od października 2024 r. reMarkable można zamówić tylko bezpośrednio u producenta. Niestety polscy dystrybutorzy go nie oferują. Jednak zamówienie jest łatwe, dostawa zajmuje tylko kilka dni i istnieją pozytywne referencje dotyczące serwisu gwarancyjnego. W końcu my w redkac mamy tylko pozytywne doświadczenia, ponieważ kupujemy urządzenie ze względu na recenzje. Cena widoczna na stronie jest ostateczna i z naszego doświadczenia wynika, że klient nie płaci cła ani innych opłat. Od niedawna reMarkable usprawniło również zamawianie dla firm, a podatek VAT jest odliczany bezpośrednio w koszyku (dla płatników VAT). Wcześniej nie było to możliwe i wszystko odbywało się w urzędzie celnym.
Dzięki subskrypcji Connect otrzymujesz również nieograniczoną przestrzeń dyskową w chmurze, możliwość tworzenia i edytowania notatek w aplikacjach i aplikacjach mobilnych, automatyczną synchronizację notatek, 3-letnią gwarancję Protection Plan oraz dostęp do wszelkich ekskluzywnych ofert. Inne funkcje są dostępne bez subskrypcji.
Od października 2024 r. cyfrowy notatnik obsługuje klawiaturę programową w języku polskim, a także obsługuje inne wersje językowe: niemiecką, węgierską, a także duńską, holenderską, angielską, estońską, fińską, francuską, grecką, islandzką, włoską, norweską, portugalską, rumuńską, hiszpańską i szwedzką.
Konwersja tekstu odręcznego na tekst maszynowy jest możliwa dla języka polskiego, a ponadto: niemieckiego, węgierskiego, słowackiego, czeskiego, baskijskiego, bułgarskiego, katalońskiego, duńskiego, holenderskiego, angielskiego, estońskiego, fińskiego, francuskiego, greckiego, islandzkiego, irlandzkiego, włoskiego, litewskiego, łotewskiego, norweskiego, portugalskiego, rumuńskiego, słoweńskiego, hiszpańskiego i szwedzkiego.
Jakie są główne różnice między reMarkable 2 i reMarkable Paper Pro?
- Paper Pro ma jeszcze bardziej dopracowane wrażenia z pisania. Rysik nie ślizga się tak bardzo w porównaniu do reMarkable 2, a ogólny projekt jest dużym krokiem naprzód.
- reMarkable Paper Pro jest nieco większy, grubszy i cięższy.
- reMarkable 2 wykorzystuje czarno-biały wyświetlacz Canvas, podczas gdy Paper Pro posiada wyświetlacz Canvas Color zdolny do renderowania 20 000 kolorów.
- reMarkable Paper Pro ma regulowane podświetlenie (w 5 poziomach) i może być używany w ciemności, reMarkable 2 nie ma podświetlenia. Wersja Pro nadaje się zatem również jako notatnik i czytnik nocny bez przeszkadzania partnerowi poprzez włączanie lampki.
- reMarkable Paper Pro ma baterię o większej pojemności, ale ogólna żywotność baterii jest taka sama.taka sama ilość funkcji (korzystanie z podświetlenia naturalnie wpływa na zużycie energii).
- reMarkable Paper Pro ładuje się około pół godziny szybciej.
- reMarkable Paper Pro oferuje niższe opóźnienie zapisu, zapewniając jeszcze lepsze wrażenia użytkownika. i tak już dobre wrażenia z pisania są jeszcze bardziej zaawansowane w porównaniu do reMarkable 2, po prostu je pokochasz.
- Do korzystania z reMarkable Paper Pro potrzebne jest nowsze pióro Marker lub Marker Plus. Pióra kompatybilne z reMarkable 2 nie mogą być używane.
- Nowsze pióra do reMarkable Paper Pro muszą być ładowane (poprzez podłączenie do notebooka), pióra do reMarkable 2 nie są ładowane.
- reMarkable Paper Pro oferuje 64 GB pamięci wewnętrznej, reMarkable 2 oferuje 8 GB pamięci wewnętrznej.
Możesz zobaczyć reMarkable 2 i Paper Pro obok siebie na poniższych zdjęciach. Już na pierwszy rzut oka widać, że reMarkable 2 jest zauważalnie lżejszy od Paper Pro. Przy wyłączonym podświetleniu, reMarkable 2 jest bardziej kontrastowy w warunkach dziennych, co jest trochę wstydem. Jednak pozostałe zalety przeważają nad tym niedociągnięciem.
Zawartość opakowania i specyfikacja techniczna reMarkable Paper Pro
Cyfrowy notebook reMarkable Paper Pro do naszej redakcji dotarł w wyszukanym opakowaniu. Po raz kolejny główną rolę odgrywa tutaj papier, dzięki czemu urządzenie jak najbardziej nawiązuje do swoich możliwości perfekcyjnego imitowania papierowej powierzchni do czytania i pisania. Całość sprawia naprawdę luksusowe i premium wrażenie. Unboxing to bardzo przyjemne doświadczenie.
W opakowaniu oprócz samego urządzenia znajdziemy kabel zasilający ze złączem USB-C oraz niezbędną dokumentację. Opakowanie należy dokupić osobno. Podstawowe pióro otrzymasz za darmo wraz z zamówieniem, za bardziej zaawansowany model zapłacisz dodatkowo. W pudełku z piórem otrzymasz również 6 wymiennych wkładów.
Parametr | Wartość |
---|---|
Moc procesora | 1,8 GHz |
PAMIĘĆ RAM | 2 GB |
Pamięć wewnętrzna | 64 GB |
Wyświetlacz | 11,8" Canvas Color |
Żywotność baterii | Do 2 tygodni |
System operacyjny | Codex |
Wymiary | 274 × 197 × 5,1 mm |
Waga | 525 g |
Akcesoria do notebooka reMarkable Paper Pro
Jeśli chodzi o akcesoria, reMarkable oferuje kilka wariantów, spośród których można wybrać odpowiedni dla siebie. Przyjrzyjmy się im bliżej.
Długopisy
Oczywiście nie można obejść się bez długopisu podczas korzystania z cyfrowego notatnika. Od razu zaznaczę, że nowe pióra dla notebooka Paper Pro zostały specjalnie zaprojektowane i notebook nie jest kompatybilny z tymi samymi piórami, co reMarkable 2. Inne rysiki stworzone przez firmy trzecie również nie są kompatybilne z urządzeniem.
Tak czy inaczej, nadal masz do wyboru dwie opcje. Tańszy"Marker" (z zakupem bezpłatnego notatnika cyfrowego) umożliwiadroższy"Marker Plus" ma gumkę wbudowaną w końcówkę notatnika. Osobiście miałem do przetestowania "Marker Plus" i ze względu na lepsze wrażenia z użytkowania, polecam dopłacić za ten długopis z gumką. To naprawdę świetny gadżet.
Kolejną istotną zmianą jest konieczność bezprzewodowego ładowania pisaków reMarkable Paper Pro (poprzez podłączenie ich do notebooka). Niestety, nigdzie nie znajdziemy informacji o aktualnym stanie naładowania długopisu, a jedynie notebooka. Podczas moich testów nigdy jednak nie zdarzyło mi się, aby pióro rozładowało się podczas pracy.
Chociaż oba pióra oferują minimalne opóźnienie podczas pisaniato w przypadku reMarkable Paper Pro całe doświadczenie użytkownika jest nawet nieco lepsze. Nieco inna stalówka ułatwia również pisanie pod większym kątem.
Pokrywa lub folio
Pokrywa jest już akcesorium opcjonalnym. Ponieważ jednak reMarkable Paper Pro nie należy do najtańszych urządzeń, zdecydowanie polecam rozważyć zakup pokrowca. Dzięki niemu całość będzie chroniona przed zabrudzeniami i zarysowaniami. A muszę przyznać, że poszczególne pokrowce są przezabawne również pod względem designu i naprawdę pasują do notebooka. Na zdjęciach widzimy etui wykonane z wysokiej jakości skóry w kolorze brązowym, ale oprócz tego do wyboru są warianty tekstylne i polimerowe.
Etui bardzo łatwo przymocowuje się do notebooka za pomocą punktów magnetycznych z tyłu. Trzyma się bardzo mocno i nigdy nie zdarzyło mi się, aby notebook wypadł z etui.
Sam pokrowiec ma właściwości antypoślizgowe, dzięki czemu notebook nie ślizga się po biurku podczas pisania. Jeśli jednak korzystasz z urządzenia bez pokrywy, gumowe nóżki z tyłu dbają o tę funkcję antypoślizgową.
Klawiatura reMarkable Type Folio
Podobnie jak reMarkable 2, wariant Paper Pro może być używany z okładką Type Folio. Łączy ona w sobie nie tylko funkcję pokrowca, ale także klawiatury. Użyteczność tej klawiatury została omówiona bardziej szczegółowo w recenzji reMarkable 2.
Cena reMarkable Paper Pro
Oprócz ceny cyfrowego notatnika i akcesoriów, można równieżopcjonalnie można wykupić subskrypcję premium. Przyjrzyjmy się, jakie dodatkowe funkcje można dzięki niej uzyskać.
Od października 2024 r. nowi subskrybenci otrzymują 100-dniową subskrypcję za darmo. Następnie płacą 2,99 euro miesięcznie.
Dodatkowe funkcje z subskrypcją Connect
- Nieograniczona przestrzeń dyskowa w chmurze
- Możliwość tworzenia i edytowania notatek w aplikacji komputerowej i mobilnej
- Automatyczna synchronizacja
- 3-letnia gwarancja Protection Plan
- Dostępność ekskluzywnych ofert
Jeśli nie płacisz za subskrypcję, główną wadą jest brak pamięci masowej w chmurzetylko dokumenty, które były używane i synchronizowane online w ciągu ostatnich 50 dni, będą dostępne w chmurze.
Jakość przetwarzania reMarkable Paper Pro nie ma sobie równych
To, co zdecydowanie wyróżnia reMarkable, to jakość przetwarzania. Całość sprawia naprawdę luksusowe wrażenie. Na pierwszy rzut oka zaskoczy Cię bardzo cienka obudowa, która jest nieco grubsza niż w reMarkable 2. Zamiast 4,7 mm jest to 5,1 mm, ale nie zauważysz tej różnicy. Jednocześnie nowszy model zwiększył ogólny rozmiar urządzenia. Podczas gdy wymiary reMarkable 2 wynoszą 246 × 188 mm, wariant Paper Pro ma 274,1 × 196,6 mm. Nawet waga urządzenia jest nieco większa i wynosi 525 gramów, ale osobiście nie zauważyłem, aby notebook był zauważalnie nieporęczny w mojej torbie.
Jeśli chodzi o użyte materiały, po raz kolejny otrzymujemy elegancką metalową ramę, która zapewnia niezbędną wytrzymałość. Metal znalazł się również z tyłu, gdzie zastąpił plastik. Są też wspomniane wcześniej cztery lekko wystające nóżki, którektóre utrzymują notebook stabilnie na biurku i nie mają tendencji do przesuwania się podczas pisania.
Podobnie jak w przypadku reMarkable 2, urządzenie można przełączyć w tryb dla prawo- lub leworęcznych i w razie potrzeby dostosować rozmiar czcionki.
Synchronizacja między urządzeniami działa na najwyższym poziomie
Synchronizacja z aplikacjami mobilnymi i stacjonarnymi działa dzięki předplatným Connect skvěle. Tak więc, na przykład, gdy tylko zmienisz dokument w reMarkable, zostanie on automatycznie odzwierciedlony na innych platformach.
Funkcje w aplikacji mobilnej
W aplikacji mobilnej znajdziesz pojedyncze dokumenty, które możesz przeglądać lub sortować w folderach. Dzięki członkostwu Connect otrzymujesz również dostęp do jednej ważnej funkcji, jaką jest tworzenie notatek bezpośrednio w aplikacji. Może się to przydać, gdy wpadnie nam do głowy szybki pomysł w tramwaju i nie chcemy od razu wyciągać notatnika. Podobnie, dzięki członkostwu, możesz kontynuować pisanie notatki, którą już zacząłeś na reMarkable. Podczas pisania dostępne są trzy różne czcionki, pogrubienie, kursywa i punktory oraz pola wyboru.
Dokumenty PDF, ebooki i obrazy można przeglądać tylko w aplikacji mobilnej. Nie można dodawać do nich adnotacji.
Aplikacja mobilna obsługuje również wyszukiwanie, ale tylko w obrębie nazw plików. Nie można więc wyszukać określonego słowa w dokumencie. Masz również dostęp do możliwości udostępniania notatek i wysyłania ich do współpracowników lub znajomych.
Funkcje w aplikacji komputerowej
Funkcje dostępne w aplikacji desktopowej są praktycznie takie same jak w aplikacji mobilnej. W wersji podstawowej można tu przeglądać lub importować dokumenty, z członkostwemm Connect można edytować dokumenty i tworzyć notatki bezpośrednio na komputerze.
Odręczne notatki w reMarkable można konwertować do postaci cyfrowej bezpośrednio w aplikacji desktopowej. Funkcji tej nie znajdziemy w aplikacji mobilnej. Co ciekawe, funkcja ta nie działa tak idealnie w aplikacji desktopowej, jak w samym notatniku. Notatnik bezbłędnie przekonwertował całkowicie identyczny dokument z odręcznym pismem na tekst maszynowy, ale aplikacja desktopowa nie poradziła sobie z akcentami.
Co wywarło na mnie największe wrażenie (pozytywne i negatywne)?
Główne wrażenia z testów podzieliłem na pozytywne i negatywne.
Wrażenia pozytywne
Wrażenia pozytywne zdecydowanie przeważają nad negatywnymi.
Łatwość obsługi, gesty, dopracowane pióro
Mówiąc wprost, notebook jest doskonały i intuicyjny w obsłudze. Do sterowania ekranem dotykowym można używać zarówno palców, jak i rysika. Przykładowo, palcami można wykonywać poszczególne gesty. Jeśli zdarzy ci się nie pamiętać tych gestów (tak jak ja na początku), sprawdź sekcję Przewodniki w menu głównym. Znajdziesz tam je wszystkie wraz z objaśnieniami.
Ponieważ rysik wykrywa zarówno nacisk, jak i nachylenie, pisanie na klawiaturze jest bardzo podobne do pisania na tradycyjnym papierze. Sama reakcja jest natychmiastowa, a ogólne wrażenia z pisania są naprawdę doskonałe. W przeciwieństwie do pióra reMarkable 2, plastikowa stalówka jest nieco bardziej wytrzymała i sprawia wrażenie trwalszej.
Doskonałe wrażenia użytkownika - jak pisanie na tradycyjnym papierze
Doświadczenie użytkownika jest doskonałe, a waga cyfrowego notatnikanaprawdę zapewnia wrażenia bardzo podobne do pisania na tradycyjnym papierze. Ponieważ mam porównanie z reMarkable 2, Paper Pro przenosi to na zupełnie nowy poziom.
W nowych okładkach znajdziemy uchwyt na rysik
Wspomniane piórko służy do pisania i rysowania. Jak wspomniałem, trzeba go ładować (podobnie jak na przykład Apple Pencil dla iPada). Ponieważ jest magnetyczny, można go po prostu przypiąć do krawędzi tabletu i mieć zawsze pod ręką. W nowym etui znajdziesz również uchwyt, który utrzymuje rysik na miejscu. Jeśli go nie używasz i uderzysz rysik, może on łatwiej spaść. Dlatego polecam zawsze zabezpieczać go w ten sposób.
Negatywne wrażenia
Notebook ma niewiele negatywnych cech.
Podświetleniem można sterować tylko programowo
Obecność podświetlenia jest dla mnie mile widzianą nowością w tym cyfrowym notebooku. Jego intensywność można regulować, ale tylko w oprogramowaniu. I to prowadzi nas do negatywnej cechy. Osobiście doceniłbym, gdyby można je było po prostu włączyć za pomocą jakiegoś przycisku sprzętowego. Kiedy kładłem się spać po ciemku z zamiarem poczytania przed snem, musiałem najpierw włączyć lampę, aby uruchomić podświetlenie w menu. W świetle dziennym praktycznie nie mogłem odróżnić włączonego podświetlenia od wyłączonego. Dlatego też funkcja ta znajdowała dla mnie zastosowanie tylko w słabszych warunkach oświetleniowych, a w dzień oszczędzałem baterię.
Stosunkowo zimne światło podświetlenia nie jest najprzyjemniejsze wieczorem
Szkoda też, że podświetlenie jest dość zimne. Jeśli korzystamy z notebooka głównie wieczorem, to takie światło nie jest do końca zgodne z rytmem okołodobowym i całość wygląda dość "niebieskawo".
Doceniłbym rozszerzenie paska narzędzi
Byłoby również praktyczną funkcją, gdyby pasek narzędzi można było rozszerzyć tak, aby każdykażdy użytkownik mógł przypiąć instrument w kolorze, którego używa i szybko się przełączyć.
Cechy reMarkable Paper Pro
reMarkable Paper Pro to cyfrowy notatnik, który służy również jako czytnik książek. Nie można go jednak używać do przeglądania Internetu, oglądania filmów czy tworzenia zdjęć. Do tego celu lepiej nadaje się iPad. Można też liczyć na brak mikrofonu do dyktowania notatek. Można go znaleźć na przykład w konkurencyjnym ONYX BOOX NOTE AIR 3C.
Notebook reMarkable Paper Pro dysponuje łącznością Wi-Fi, ale nie znajdziemy tutaj Bluetooth. Dlatego do przesyłania plików na urządzenie trzeba korzystać z chmury.
Cyfrowy notatnik teraz z kolorami
Podczas pisania można wybierać spośród 9 narzędzi do pisania (reMarkable 2 oferuje 8), nowością jest narzędzie Shader. Oczywiście można wybierać spośród różnych grubości linii i kolorów dla każdego narzędzia. I to właśnie wybór koloru jest główną zmianą w porównaniu do reMarkable 2. Jednak wybór odcieni nie jest całkowicie zróżnicowany, oprócz podstawowej czerni, szarości i bielic znajdziemy niebieski, czerwony, zielony, żółty, niebiesko-zielony i czerwono-fioletowy (konkretne odcienie różnią się nieznacznie w zależności od używanego narzędzia).
Nawet jeśli wybierzesz kolor, wynik jest szary na początku procesu pisania, a ponowne kolorowanie odbywa się stopniowo. W ten sposób notatnik tworzy interesujący efekt.
Oczywiście można wymazać napisany tekst lub obrazy za pomocą gumki programowej, ale w przypadku pióra Marker Plus można również użyć gumki sprzętowej znajdującej się na końcu pióra. Osobiście uważam, że gumka na piórze jest bardzo łatwa w użyciu do normalnego pisania, a gumkę programową wybieram tylko wtedy, gdy muszę wymazać naprawdę dużą sekcję.
Rysowanie? Tak, ale...
teoretycznie reMarkable Paper Pro może być również używany do rysowania, ale tylko wtedy, gdy korzystamy z ograniczonej gamy kolorów. Gotową pracę można następnie przekonwertować do formatu PDF, PNG i SVG. Dlatego iPad wciąż wygrywa pod tym względem, gdzie można zacząć rysować w różnych aplikacjach i wybierać z bogatego spektrum kolorów.
iPad wygrywa również, jeśli chodzi o tworzenie diagramów, które same są konwertowane do postaci cyfrowej w aplikacjach. U reMarkable 2 można tworzyć diagramy kreslit pouze same od ruky.
Czytnik książek, teraz z podświetleniem
Główną zmianą w porównaniu do reMarkable 2 jest obecność podświetlenia. Dzięki niemu nie jesteś ograniczony obecnością światła podczas robienia notatek lub czytania. Funkcja ta może być przydatna nie tylko do czytania ebooków w łóżku wieczorem, ale także do nauki w pociągu lub autobusie, gdzie wczesnym wieczorem może być naturalnie mniej światła.
Wystarczy przesłać książkę lub inny dokument PDF lub ePUB do notebooka za pośrednictwem chmury. W dokumencie można robić własne notatki, tj. rysować, pisać (tylko odręcznie), tekst maszynowy nie jest tu dostępny) lub podkreślać ważne fragmenty.
Zakreślacz automatycznie wyrównuje się do tekstu, dzięki czemu wynik wygląda tak, jakby podkreślenie zostało wykonane za pomocą linijki, a nie ręcznie. Jeśli chcesz podkreślić fragment za pomocą ołówka, możesz narysować linię na końcu liniii w ten sposób będzie ona całkowicie prosta, a rezultat będzie wyraźniejszy.
W przeciwieństwie do reMarkable 2, w notatniku można również wyświetlać kolorowe dokumenty lub obrazy. Podobnie, możliwość podświetlania dokumentów w kolorze jest niewątpliwie krokiem naprzód i może ułatwić naukę wielu studentom. Dla mnie reMarkable Paper Pro służy temu celowi naprawdę dobrze.
Szablony i niekończące się strony
Podczas tworzenia notatek można korzystać nie tylko z całkowicie pustej strony, ale także z różnych szablonów (na przykład do organizacji tygodnia i tak dalej). szablon zawsze odnosi się do całego dokumentu i nie można wybrać każdej strony, aby miała swój własny szablon.
W przypadku różnych arkuszy TODO spodobały mi się pola wyboru, które są również dostępne w aplikacji mobilnej i stacjonarnej. Dzięki temu można na przykład przygotować listę zadań w notatniku, a następnie wygodnie zaznaczać je na telefonie komórkowym.
Podobnie jak w przypadku reMarkable 2, nie jesteś już ograniczony krawędzią zdefiniowaną przez koniec strony i możesz przewijać notatkę praktycznie w nieskończoność. Funkcja ta jest świetna do tworzenia map myśli, w których koniec strony ograniczałby użytkownika.
Praca z tekstem i warstwami
Wśród przydatnych funkcji cyfrowego notatnika warto również zauważyć, że można zaznaczyć fragment tekstu, a następnie go usunąć, powiększyć lub zmniejszyć. Można również pracować z poszczególnymi warstwami.
Orientaci notebooka można wybrać w trybie pionowym lub poziomym. Dużą zaletą jest to, że podczas tworzenia notatki nie będą nam przeszkadzać żadne powiadomienia czy przychodzące wiadomości, co jest istotnejest to istotna zaleta w porównaniu do iPada (gdzie oczywiście można pracować w trybie cichym, ale jest znacznie więcej rozpraszaczy).
Konwersja tekstu
Ogromną zaletą notebooków reMarkable jest ich zdolność do obsługi konwersji tekstu. Notatnik rozpoznaje odręczne pismo, nawet jeśli nie jest ono wyraźnie ortograficzne. Obsługuje on również rozróżnianie wielkości liter. Można pisać zarówno drukiem, jak i kursywą. Urządzenie doskonale rozpoznaje znaki diakrytyczne, dzięki czemu radzi sobie również z polskim tekstem.
Tekst maszynowy
Notebook umożliwia wpisywanie tekstu maszynowego za pomocą miękkiej klawiatury. Wpisanym w ten sposób tekstem można dalej manipulować za pomocą praktycznych gestów, przy czym dwukrotne dotknięciem zaznacza słowo, potrójne stuknięcie zaznacza akapit, a poczwórne stuknięcie zaznacza tekst w całym dokumencie. Zaznaczony tekst można następnie skopiować, wyciąć, pogrubić lub dodać kursywę.
Rozszerzenia dla Google Chrome, Dysku i nie tylko
Na stronie my.remarkable.com możesz pobrać dodatek dla Google Chrome, a następnie wysłać do czytnika dowolny artykuł z sieci, który czytasz w drodze do pracy.
Możesz również połączyć swoje urządzenie z kontem Google Drive, Dropbox i OneDrive i uzyskać do niego dostęp bezpośrednio z reMarkable. Możesz także połączyć się z programami Word i PowerPoint i wysyłać dokumenty lub prezentacje bezpośrednio na urządzenie.
Wysyłanie notatek przez e-mail
Możesz wysyłać e-mailem notatki utworzone z cyfrowego notatnika. Możesz wysłać określoną stronę notatki lub cały dokument. Do załącznika można dodać własny tekst za pomocą klawiatury ekranowej. Możesz także wybrać, czy tekst z odręcznie napisanego dokumentu ma zostać dołączony jako załącznik, czy też ma zostać uwzględniony w treści wiadomości e-mail. W ten sposób możesz udostępniać swoje notatki i zapiski, na przykład współpracownikom lub innym studentom.
Udostępnianie ekranu
Do korzystania z tej funkcji wymagana jest aplikacja reMarkable na komputerze. Jednocześnie notebook i komputer muszą być podłączone do tej samej sieci Wi-Fi. W ten sposób można wyświetlić aktualnie otwarty dokument lub notatkę z notebooka na komputerze. Wszystko działa płynnie i na przykład w środowisku pracy, gdzie chcemy coś wyjaśnić współpracownikom, funkcja ta jest zdecydowanie przydatna.
Wyszukiwanie
Oczywiście docenisz funkcję wyszukiwania podczas pracy z notatkami. Możesz wyszukiwać dokumenty według nazwy, ale możesz także wyszukiwać określone słowa w dokumencie (PDF lub ePUB). Urządzenie umożliwia również wyszukiwanie przekonwertowanego tekstu w otwartym dokumencie. Nie można jednak wyszukiwać tekstu napisanego odręcznie.
Jeśli chcesz wyszukać słowo w wyszukiwarce systemowej lub konkretny tytuł, który znajduje się w dokumencie, ponów wyszukiwanie.tytuł znajdujący się w dokumencie, reMarkable sobie z tym nie poradzi.
Bezpieczeństwo i kontakt w przypadku utraty
Oczywiście, reMarkable Paper Pro myśli również o bezpieczeństwie użytkownika w przypadku utraty notebooka. Urządzenie można zabezpieczyć hasłem. Ponadto na ekranie głównym można dodać swoje imię i nazwisko oraz numer telefonu, aby potencjalny znalazca mógł się z Tobą skontaktować.
Żywotność baterii i ładowanie
Cyfrowy notatnik reMarkable Paper Pro posiada baterię o pojemności 5 030 mAh, która wystarcza na 14 dni pracy na jednym ładowaniu (lub reMarkable 2). Korzystanie z podświetlenia ma oczywiście wpływ na szybsze rozładowywanie. Podczas testów korzystałem z notebooka naprzemiennie z podświetleniem i bez niego, uzyskując około 12 dni.
Serwis i gwarancja
Niestety, ReMarkable Paper Pro nie jest obecnie (październik 2024) dostępny do kupienia u żadnego z krajowych dystrybutorów. W związku z tym, jeśli jesteś zainteresowany, musisz skorzystać z ich oficjalnego sklepu internetowego i zlecić wysyłkę towaru z jednego z ich zagranicznych magazynów.
Nasze doświadczenia w redakcji z zakupami w e-sklepie są jednak pozytywne i nie napotkaliśmy żadnych problemów. Od momentu złożenia zamówienia, reMarkable Paper Pro dotarł do nas w ciągu około 2-3 dni. W razie potrzeby można również skontaktować się z ich serwisem gwarancyjnym. Ponieważ jednak do tej pory nie mieliśmy problemu z urządzeniem, nie testowaliśmy tej kwestii.
Podsumowanie - komu poleciłbym reMarkable Paper Pro?
Cyfrowy notatnik reMarkable Paper Pro to bez wątpienia świetny wybór dla każdego, kto chcektórzy chcą poczuć się, jakby pisali na prawdziwym papierze, jednocześnie przechowując swoje notatki w formie elektronicznej. W porównaniu do reMarkable 2, oferuje on kilka korzyści, w tym kolorowy wyświetlacz i funkcję podświetlenia. Sprawia to, że urządzenie jest doskonałym wyborem zarówno dla osób pracujących, jak i studentów, którzyktórzy muszą często podkreślać w swoich notatkach i uczyć się w dowolnym miejscu i czasie.
Dzięki nowemu rysikowi wrażenia z pisania są bardzo zbliżone do pisania na prawdziwym papierze. Pomiędzy generacjami, doświadczenie pisania naprawdę znacznie się poprawiło.
Cyfrowy notatnik oferuje wiele funkcji i może być również używany jako czytnik książek. Cieszy również smukła i solidna konstrukcja, która nie ugina się. Rysik wymaga ładowania, a niektóre funkcje podlegają miesięcznej subskrypcji. Za wadę można też uznać wyższą cenę zakupu, ale przeważa ją szeroki zakres funkcji i płynność działania.
Czy warto przesiąść się z reMarkable 2 na reMarkable Paper Pro? Dla mnie zdecydowanie tak. Doskonałe wrażenia z pisania, podświetlenie i kolorowy wyświetlacz naprawdę przemawiają na jego korzyść. Większa powierzchnia robocza również się przydaje. Jeśli nie jesteś ograniczony budżetem finansowym, z pewnością będziesz zachwycony. Choć mogłoby się wydawać, że to tylko ewolucyjna zmiana, jest wręcz przeciwnie i nowszy notebook jest bardziej zaawansowany pod wieloma względami.
Recenzja: notatnik elektroniczny reMarkable Paper Pro
-
Jakość wykonania
-
Funkcje elektronicznego notatnika
-
Bateria
-
Kompatybilność
-
Stosunek ceny do wydajności
Luksusowy notatnik elektroniczny dla wymagających
Notatnik elektroniczny reMarkable Paper Pro posiada kilka nowych funkcji w porównaniu do starszego modelu. Przede wszystkim oferuje podświetlenie i kolorowy wyświetlacz. Daje to możliwość robienia notatek w kolorze, a także przeglądania kolorowych dokumentów i ebooków. Docenisz jego smukłą i lekką konstrukcję do codziennego noszenia w plecaku, torbie lub torebce. Funkcja konwersji tekstu odręcznego na cyfrowy jest doskonała. Sprawdź, jak urządzenie wypadło w moim teście.
Plusy
- Podświetlenie
- Kolorowy wyświetlacz pokazujący 20 000 kolorów
- Podstawowe kolory mogą być używane do sporządzania notatek
- Natychmiastowa reakcja podczas pisania
- Konwersja tekstu pisanego na cyfrowy
- Smukła i wytrzymała konstrukcja
Minusy
- Wyższa cena zakupu
- Rysik wymaga naładowania
- Niektóre funkcje są oparte na subskrypcji