Często zadawane pytania i odpowiedzi
Wybór najlepszej kamery samochodowej zdecydowanie nie jest tak łatwy, jak może się wydawać na pierwszy rzut oka. Nie jest też łatwo odpowiedzieć na to pytanie. Każdy kierowca ma inne potrzeby. Łatwo jednak stwierdzić, że najlepsza kamera samochodowa to taka, która posiada wszystkie potrzebne cechy i funkcje. Dzięki nim kamera spełni Twoje oczekiwania i będzie dla Ciebie najlepsza.
Ceny kamer różnią się w zależności od ich cech technicznych. Można znaleźć modele w okolicach 150 PLN, ale można też kupić kamery za ponad 1 000 PLN. Z reguły cena kamer samochodowych odzwierciedla jakość i ilość oferowanych funkcji oraz rozdzielczość nagrywania.
Kamery samochodowe są zakazane na przykład w Austrii, Luksemburgu i Portugalii. Ale w Polsce nie musisz się martwić, kamery są tutaj legalne. Należy jednak przestrzegać innych zasad korzystania z nich. Możesz przeczytać o nich w naszym artykule powyżej.
Instalacja kamery samochodowej w samochodzie nie jest trudna. Wystarczy wykonać kilka podstawowych kroków, aby upewnić się, że kamera jest prawidłowo zainstalowana. Omówiliśmy ten temat bardziej szczegółowo wcześniej w naszym artykule.
Kamera samochodowa jest doskonałym narzędziem w razie wypadku. Służy ona przede wszystkim jako dowód, za pomocą którego można udowodnić czyjąś winę. Kamera może chronić Twój samochód, nawet jeśli jest zaparkowany poza zasięgiem Twojego wzroku. Niektóre kamery mają funkcję, która zapewnia automatyczne nagrywanie, jeśli kamera wykryje jakiekolwiek drgania lub ruch przed obiektywem.
Najlepsze kamery samochodowe z naszych testów
Nasz zespół redakcyjny miał już do czynienia z kilkoma kamerami samochodowymi różnych producentów. Bazując na naszym doświadczeniu w testowaniu, wybraliśmy kilka TOP kamer w różnych kategoriach.
Najlepszy stosunek ceny do wydajności
Kamera samochodowa Lamax T10 oferuje nagrywanie w rozdzielczości 4K, wykrywanie radarów i wiele innych praktycznych funkcji w bardzo rozsądnej cenie. W ciągu dnia jakość nagrywania jest wysoka, nagrania są płynne i dość czytelne. Jakość wykonania kamery oceniamy bardzo pozytywnie, podobnie jak ergonomię użytkowania. Moduł GPS ukryty jest w samoprzylepnym uchwycie na szybce, z którym kamera łączy się za pomocą magnesu.
Lamax T10 4K GPS
Lamax T10 4K GPS to dobrze wyposażona kamera samochodowa o solidnej jakości wykonania. Oferuje kilka praktycznych funkcji o dobrej niezawodności. Nagrania są dość dobrej jakości w ciągu dnia i mają maksymalną rozdzielczość 4K. W nocy jakość nieco się pogarsza.
Dostępna jest również opcjonalna kamera tylna, która jest dobra dla każdego, kto martwi się o swój pojazd na parkingu. Jednak nagrania z tylnej kamery są stosunkowo słabej jakości w ruchu ulicznym, zarówno w dzień, jak i w nocy. Obsługa kamery jest prosta, ale aplikacja Roadcam wymaga poprawek od twórców.
Kamera samochodowa z funkcjami wspomagającymi
Kamera samochodowa Garmin Dash Cam 57 mile zaskoczyła nas swoim zakresem funkcji podczas testów. Ostrzegała nas o opuszczeniu pasa ruchu, zbliżających się kolizjach czołowych czy nadmiernej prędkości podczas jazdy. Pozytywnie oceniliśmy również jakość wykonania i jej niezawodność. Kamera obsługuje maksymalną rozdzielczość 1440p przy 30 FPS.
Garmin Dash Cam 57
Garmin Dash Cam 57 przekonuje łatwą obsługą, poręcznym mocowaniem na przedniej szybie i szeroką gamą niezawodnych funkcji. Kamera może nagrywać w rozdzielczości 1440p przy 30 FPS, a jej nagrania oferują solidną jakość zarówno w dzień, jak i w nocy. Kamera obsługuje karty pamięci o pojemności do 512 GB, a wbudowana bateria zapewnia 30 minut nagrywania wideo.
Podstawowe wskazówki dotyczące wyboru
- Przede wszystkim zalecamy wybór kamery samochodowej o wyższej rozdzielczości, co najmniej Full HD (1920 x 1080 pikseli) i wyższej - najlepiej 4K. W ten sposób uzyskasz lepszą jakość nagrań.
- Nie zapominaj, że wysokiej jakości materiał audiowizualny będzie wymagał więcej pamięci. Dlatego też należy pamiętać, że zakup kamery to nie koniec inwestycji. W większości przypadków konieczny będzie również zakup karty pamięci o odpowiedniej pojemności.
- Podobnie jak w przypadku innych kamer, istotną rolę odgrywa liczba klatek na sekundę (tzw. FPS). Wskazuje ona, ile klatek na sekundę jest w stanie wykonać kamera. W tym przypadku zaleca się wybieranie kamer obsługujących co najmniej 30 klatek na sekundę lub więcej. Przy niższej liczbie klatek na sekundę nagrania nie są tak płynne i mogą umknąć ważne szczegóły.
- Wybierając kamerę, upewnij się, że ma ona bardziej zaawansowane funkcje, takie jak automatyczne uruchami anie lub zapętlanie. Docenisz te funkcje później jako pomocnych asystentów, którzy sprawiają, że kamera jest wygodniejsza w codziennym użytkowaniu.
Rodzaje kamer samochodowych
Kamery samochodowe, podobnie jak inne urządzenia techniczne, stale ewoluują. Na rynku można znaleźć ich niemal całe mnóstwo. Ale która kamera samochodowa jest odpowiednia dla Ciebie z całej gamy oferowanych produktów? Pierwszym pytaniem, na które powinieneś być w stanie odpowiedzieć przy wyborze kamery samochodowej, jest to, jaki typ kamery będzie odpowiadał Twoim potrzebom. Przyjrzyjmy się więc razem podstawowej typologii.
Klasyczna kamera samochodowa
Jest to zdecydowanie najpopularniejszy typ kamery samochodowej. Jest ona umieszczana wyłącznie na przedniej szybie samochodu. Z natury, jej umiejscowienie ogranicza materiał filmowy do tego, co dzieje się tuż przed tobą. Klasyczna kamera samochodowa jest oferowana na rynku w różnych wersjach. Produkty różnią się od siebie przede wszystkim jakością nagrywanego materiału.
Podwójna kamera samochodowa
Podwójne kamery samochodowe należy na samym początku podzielić na dwa odrębne typy.
Pierwszy typ podwójnej kamery samochodowej posiada dwa obiektywy w jednej kamerze. W praktyce oznacza to, że pierwszy obiektyw rejestruje wszystko, co dzieje się przed samochodem. Drugi obiektyw zajmuje się nagrywaniem tego, co dzieje się wewnątrz samochodu. Jest to szczególnie cenione przez zawodowych kierowców, zazwyczaj taksówkarzy lub kierowców autobusów.
Drugi typ to podwójna kamera samochodowa składająca się z dwóch oddzielnych kamer. Każda kamera posiada jeden obiektyw. Jedną z podwójnych kamer umieszcza się na przedniej szybie pojazdu, a drugą z tyłu. Umiejscowienie kamer pozwala uchwycić wszystko, co dzieje się przed pojazdem, ale także za nim. Dzięki temu nie przegapisz niczego, co się dzieje.
Kamery samochodowe bez wyświetlacza
Kamery samochodowe bez wyświetlacza są szczególnie popularne ze względu na ich kompaktową konstrukcję, która pozwala na łatwy montaż na przedniej szybie. W tym przypadku kamera rejestruje wszystko, co dzieje się przed Tobą w danym momencie. Brak wyświetlacza zazwyczaj umożliwia sterowanie kamerą samochodową za pomocą aplikacji zainstalowanej na smartfonie.
Kamera samochodowa w lusterku wstecznym
Te kamery samochodowe są jednymi z najbardziej zaawansowanych technicznie kamer, jakie można dziś kupić. Kamera może rejestrować to, co dzieje się zarówno przed, jak i za samochodem. Co więcej, nie jest w ogóle widoczna w pojeździe, ponieważ działa jako naturalna część wnętrza.
Kąt widzenia co najmniej 140°
Kąt widzenia to ważny parametr kamerki samochodowej i warto zapamiętać przynajmniej następującą kwestię - im większy kąt widzenia, tym szerszy obraz można uchwycić.
Najmniejszy kąt widzenia to zazwyczaj 110°. Podczas gdy kamery o takim kącie uchwycą całą drogę, uchwycą tylko niewielką część chodnika. Może to być niekorzystne w przypadku zderzeń bocznych z rowerzystą lub pieszym. Często znajdują się oni na samej krawędzi kadru. Jeśli chcesz wykorzystać nagranie jako kluczowy dowód w dochodzeniu w sprawie wypadku drogowego, ten mały kąt może stanowić problem.
Idealny kąt widzenia to co najmniej 140°. Taki kąt obejmuje już znaczną część ruchu i wydarzeń wokół samochodu. Kamery o takim kącie mogą nawet bez większych problemów rejestrować sytuację na sąsiednim pasie ruchu. Jeśli wybierasz nową kamerę samochodową, zalecamy wybór kąta 140° właśnie z tych powodów.
Rozdzielczość kamery samochodowej
Rozdzielczość kamery samochodowej przedstawiliśmy już we wstępie do tego artykułu. Wartość rozdzielczości powinna wynosić co najmniej Full HD. Jakość Full HD to rozdzielczość 1 920 x 1 080 pikseli. Przy niższych rozdzielczościach nie ma pewności, jak dobrą jakość nagrania uzyskasz z kamery. Na przykład, możesz nie być w stanie zobaczyć numeru tablicy rejestracyjnej na nagraniu, co nie jest zbyt pożądane do udowodnienia wypadku.
Można również wybrać kamerę samochodową o rozdzielczości 4K. Choć kamery te (podobnie jak kamery Full HD) oferują wystarczająco wysoką jakość obrazu, to muszą posiadać odpowiednio duży przetwornik. Jednocześnie kamery o tak wysokiej rozdzielczości potrzebują również więcej miejsca do przechowywania materiału. Z reguły mają też wyższą cenę zakupu. Warto zatem zastanowić się, czy kamera samochodowa 4K jest nam rzeczywiście potrzebna i czy w pełni wykorzystamy jej możliwości techniczne.
Rozmiar przetwornika
Rozmiar sensora kamery jest ściśle powiązany z rozdzielczością i czytelnością materiału filmowego. To właśnie rozmiar kamery decyduje o tym, czy materiał filmowy będzie miał rzeczywistą jakość. Standardowym rozmiarem sensora jest ¼ cala. Im większy sensor, tym lepsza i wyższa jakość nagrań.
Ci z was, którzy często jeżdżą w nocy, powinni wybrać największy rozmiar czujnika. Większy czujnik sprawdzi się nawet w półmroku, deszczu lub mgle, zapewniając wysoką jakość nagrań nawet w warunkach słabego oświetlenia.
Parametry optyki
Oprócz rozmiaru sensora, ważne są również parametry samej optyki. Mowa tutaj o tak zwanej jasności. Być może spotkałeś się już z nią w klasycznych aparatach lub kamerach w swoich urządzeniach mobilnych. Przysłona oznaczana jest liczbą przysłony f/xx. Mówiąc prościej, im mniejsza liczba po ukośniku, tym lepsza jakość nagrywania w słabszych warunkach oświetleniowych.
Jednak dla tych z Was, którzy chcieliby zwrócić uwagę na przysłonę przy wyborze kamery samochodowej, mamy dobrą wiadomość. W rzeczywistości większość kamer samochodowych w ogóle nie ma oceny jasności. Sami producenci często pomijają tę cechę w specyfikacjach swoich produktów, mimo że może być ona bardzo ważna przy wyborze odpowiedniego urządzenia.
Wyświetlacz kamery samochodowej – nie chcemy go za wszelką cenę
Jeśli szukasz kamery z wyświetlaczem, powinieneś również przyjrzeć się jej specyfikacji. Najmniejsze kamery samochodowe wyposażone są w wyświetlacz o przekątnej 1,5″. Choć przyzwyczailiśmy się do coraz większych wyświetlaczy w różnych urządzeniach, więc wyświetlacz kamery samochodowej może wydawać się w tym kontekście niepotrzebnie mały, to należy pamiętać, że kamera samochodowa służy praktycznie tylko do jej ustawiania i dostosowywania materiału filmowego.
Jeśli jednak okaże się, że 1,5-calowy wyświetlacz kamery jest dla ciebie za mały, możesz spróbować poszukać większego. Dobrym rozwiązaniem są kamery z wyświetlaczami o przekątnej 2,5″. Jednak wraz ze wzrostem rozmiaru wyświetlacza rośnie również rozmiar samej kamery. Dlatego też ostatecznie może być niepotrzebnie duża. Kamery z większymi wyświetlaczami mogą nie tylko nie wyglądać estetycznie w pojeździe, ale mogą również utrudniać bezpieczny widok. Jednocześnie zapłacisz za nie znacznie więcej.
Jeśli więc rozważasz zakup kamery samochodowej z wyświetlaczem, to zdecydowanie nie jest prawdą, że im większy wyświetlacz ma twoja kamera samochodowa, tym lepsze urządzenie posiadasz.
Odpowiednie wejścia i wyjścia – łączność
Wejścia i wyjścia kamery samochodowej są bardzo ważne, ponieważ zapewniają łączność urządzenia. Jakich technologii zdecydowanie nie powinno zabraknąć w kamerze samochodowej? Przyjrzymy się temu razem w kolejnych wierszach.
Wi-Fi
Wi-Fi to technologia bezprzewodowa, która umożliwia na przykład podłączenie kamery do telefonu komórkowego. Następnie można użyć telefonu do sterowania kamer ą lub pobrania nagranego materiału z jej pamięci. Do pewnego stopnia można również podłączyć kamerę do komputera za pośrednictwem Wi-Fi.
USB i USB-C
Obecność USB w kamerze samochodowej jest ważna z dwóch powodów. Po pierwsze, USB służy do zasilania kamery samochodowej bezpośrednio w pojeździe. Zdecydowana większość kamer jest ładowana przez USB. W dzisiejszych czasach praktycznie nie spotyka się już własnego sposobu ładowania kamery samochodowej.
Drugim powodem, dla którego USB jest niemal niezbędne dla kamery samochodowej, jest zapewnienie łatwego i niezawodnego połączenia z komputerem, z którego można pobrać nagrany materiał. USB przyda się nie tylko wtedy, gdy połączenie WI-FI nie jest zbyt stabilne, ale także w miejscach bez zasięgu (na przykład na wakacjach w górach).
Nowsze typy kamer samochodowych są zwykle wyposażone w złącze USB-C, które służy do podłączenia kabla zasilającego. Ten sam typ USB służy następnie do podłączenia kamery do komputera. Zaletą tego nowszego typu złącza jest przede wszystkim szybkość ładowania i przesyłania plików.
HDMI
Złącze HDMI w kamerze samochodowej służy do podłączenia kamery do telewizora i odtwarzania na nim nagrań. Jeśli wybrana przez Ciebie kamera samochodowa nie posiada złącza HDMI, nie przejmuj się tym. Nawet jeśli ma wbudowane to złącze, śmiemy twierdzić, że prawie nigdy z niego nie skorzystasz.
Wejście na kartę SD
Wejście na kartę SD jest bardzo ważną częścią kamery. To tutaj zazwyczaj przechowywane są nagrania z kamery. Prawdą jest, że niektóre kamery mają pamięć wewnętrzną, ale zazwyczaj jest ona dość mała. Przy wyższej jakości lub ilości nagrań, karta SD jest praktycznie nieunikniona.
Rozmiar pamięci masowej
Pamięć masowa jest ważna do przechowywania nagrań. To, ile pamięci wykorzystasz, zależy głównie od tego, ile nagrań chcesz przechowywać w urządzeniu. Pamięć wewnętrzna dla kamer samochodowych wynosi zazwyczaj od 16 do 64 GB. Większość kamer posiada nie tylko pamięć wewnętrzną, ale także obsługuje karty pamięci microSD, które mogą z łatwością zwiększyć dostępną pojemność do przechowywania treści.
Ponieważ wielu z was zapewne zastanawia się, ile materiału jest w stanie pomieścić ta lub inna pamięć, biorąc pod uwagę jej pojemność, przygotowaliśmy dla was krótkie podsumowanie:
- 16 GB może pomieścić do 3,5 godziny nagrania Full HD,
- 32 GB może pomieścić do 7 godzin nagrań Full HD,
- 64 GB może pomieścić do 14 godzin materiału Full HD,
- 128 GB może pomieścić do 30 godzin nagrań Full HD.
Liczby podane w tej recenzji są jedynie orientacyjne. Istnieje wiele aspektów kamer, które mogą wpływać na wynikowy rozmiar nagrania w każdym indywidualnym przypadku.
Zasilanie kamer samochodowych
Kamery są zwykle zasilane za pomocą kabla USB. Kabel można łatwo podłączyć do portu USB. Jeśli twój samochód nie ma portu USB, nie zwieszaj głowy, każde opakowanie zwykle zawiera gniazdo 12 V z wyjściami USB przy zakupie kamery samochodowej.
W praktyce można spotkać adaptery o różnych kształtach. Często są one wyposażone w wiele wyjść USB dla wygodnego użytkowania, oferując różny prąd wyjściowy dla niezawodnego działania kamery samochodowej. Dodatkowy port USB, który pozostaje wolny w adapterze po podłączeniu kamery samochodowej, można wykorzystać do zasilania telefonu komórkowego, smartwatcha lub innego urządzenia. Jest to szczególnie praktyczne w pojazdach, w których nie ma oddzielnych portów USB.
W nowoczesnych kamerach samochodowych praktycznie nie ma innego sposobu zasilania niż przez wspomniany wcześniej port USB. Jednak dla tych, dla których kable zasilające USB w samochodzie są z jakiegokolwiek powodu kłopotliwe, zalecamy wybór kamery samochodowej, która ma wbudowany akumulator. Tylko one "uwalniają" użytkownika od konieczności stałego połączenia kablowego między kamerą a pojazdem.
Kamery samochodowe bez kabla
Aby korzystać z kamery w samochodzie bez kabli, należy wybrać kamerę wyposażoną w akumulator. Z reguły bezprzewodowe kamery samochodowe nie są wyposażone w żaden wyświetlacz, gdyż mogłoby to znacznie przyczynić się do ich szybkiego rozładowania.
Różnice między przewodowymi i bezprzewodowymi kamerami samochodowymi
Przewodowa kamera samochodowa to gwarancja ciągłej pracy i ciągłego nagrywania dzięki stałemu podłączeniu do zasilania. Nie musisz się martwić, że kamera nie uchwyci ważnego momentu w ruchu drogowym z powodu niskiego poziomu naładowania baterii. Chociaż stałe podłączenie do przewodu zasilającego przynosi użytkownikom niezaprzeczalną korzyść, może być również niekorzystne pod pewnymi względami. Mowa tutaj o konieczności uporządkowania wszystkich niezbędnych kabli tak, aby nie zwisały one nigdzie w pojeździe (zwłaszcza gdy są poza zasięgiem wzroku) lub nie zagracały niepotrzebnie wnętrza samochodu.
Bezprzewodowe kamery samochodowe zawsze posiadają akumulator (w przeciwieństwie do kamer przewodowych). Pozwala to po prostu wyjąć kamerę z samochodu, naładować ją w domu i umieścić z powrotem w samochodzie podczas następnej podróży. Zaletą kamer bezprzewodowych jest bez wątpienia brak uciążliwych kabli. Minusem jest jednak to, że trzeba pamiętać o ładowaniu kamery w domu. Z reguły takie kamery samochodowe są bardziej popularne wśród kierowców, którzy jeżdżą na krótszych trasach, gdzie mogą sobie poradzić z ładowaniem kamery z wbudowanego akumulatora.
Najważniejsze funkcje kamer samochodowych
Same kamery samochodowe mają wiele funkcji, które ułatwią korzystanie z nich. Jakie to funkcje i do czego się przydają? Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu.
Pętla
Funkcja pętli służy do zapewnienia, że po osiągnięciu całej pojemności pamięci kamera samochodowa zacznie nadpisywać najstarsze dane najnowszymi danymi w swojej pamięci. Gwarantuje to, że kamera będzie nagrywać przez cały czas trwania jazdy, bez względu na jej długość. W przypadku nieoczekiwanego zdarzenia, w którym martwisz się o zachowanie nagrania, po prostu wyłącz kamerę i przenieś nagranie na komputer, aby później wykorzystać je według własnego uznania. Na rynku dostępne są również kamery, które automatycznie blokują nagrania w przypadku uderzenia, chroniąc je przed nadpisaniem przez nowsze nagrania. Mimo to zdecydowanie zaleca się jak najszybsze przeniesienie tak ważnego nagrania z kamery do komputera i przechowywanie go tam.
Automatyczne włączanie
Automatyczne włączanie to kolejna świetna funkcja, której zdecydowanie nie powinno zabraknąć w kamerze. Automatyczne włączanie działa poprzez włączenie samej kamery po uruchomieniu pojazdu lub odjechaniu. Dzięki tej funkcji nie będziesz musiał myśleć o ręcznym włączaniu kamery przed każdą jazdą. W rzeczywistości wielu użytkowników regularnie zapomina o uruchomieniu kamery, a obecność kamery w pojeździe staje się praktycznie bez znaczenia.
Mikrofon
Obecnie kamery samochodowe wyposażone są między innymi w mikrofon. Może to być przydatne w razie wypadku samochodowego. Oprócz wizualnego zapisu wypadku, dysponujemy również nagraniem audio, które można wykorzystać np. do udowodnienia treści komunikacji między kierowcą a operatorem pogotowia ratunkowego lub tematu rozmowy między uczestnikami wypadku, jeśli znajdują się oni w pobliżu kamery samochodowej.
Tryb nocny
Korzystaj z trybu nocnego, jeśli często jeździsz w nocy lub w słabych warunkach oświetleniowych (zmierzch, mgła lub deszcz). Podświetlenie w podczerwieni pomaga lepiej nagrywać w tym trybie. Niektóre kamery mają również podświetlenie LED. Można z niego korzystać na przykład w ciemności, aby udokumentować zakres uszkodzeń samochodu. Kamerę zdejmuje się z uchwytu znajdującego się w pojeździe i traktuje jak każdą inną kamerę. Możesz nagrywać materiał w klasyczny, ręczny sposób.
Tryb parkingowy i kamery samochodowe z detekcją ruchu
Tryb parkingowy jest świetny, jeśli chcesz mieć oko na swój samochód, nawet gdy jest zaparkowany poza zasięgiem. Tryb ten uruchamia kamerę samochodową, gdy coś zaczyna się dziać wokół pojazdu. Na przykład kamera wykrywa uderzenia, wstrząsy lub inne nieoczekiwane zdarzenia. W ten sposób kamera może służyć nie tylko w centrach handlowych, gdzie nie brakuje drobnych zadrapań i wgnieceń na drzwiach pojazdu, ale także w przypadku aktów wandalizmu. Kamery z tym trybem nie tylko reagują na uderzenia czy wstrząsy, ale także włączają się, gdy obiektyw kamery zarejestruje ruch przechodzących osób (lub zwierząt).
Wykrywanie radaru
Kamery samochodowe mogą być również wyposażone w pasywny antyradar. Jest to legalna funkcja samochodu, więc nie musisz się martwić o mandat za ich używanie. W rzeczywistości jest to praktycznie wbudowana baza danych radarów. Kamera działa w ten sposób, że jeśli wykryje radar zgodnie ze swoją bazą danych, powiadomi o jego obecności sygnałem dźwiękowym.
Wyłączanie wyświetlacza
Jeśli zdecydujesz się na kamerę z wyświetlaczem, przydatna może okazać się funkcja automatycznego wyłączania wyświetlacza. Funkcja ta uśpi wyświetlacz urządzenia w warunkach słabego oświetlenia, aby nie oślepiał i nie rozpraszał uwagi podczas jazdy. Chociaż wyświetlacz kamery stanie się czarny, nie musisz się martwić, że kamera nie jest używana.
Mocowanie magnetyczne
Zamierzasz przenosić kamerę z samochodu do domu i często ją obsługiwać? Wtedy funkcja mocowania magnetycznego z pewnością się przyda. Utrzyma on kamerę samochodową na miejscu podczas jazdy. Jednocześnie łatwo będzie ją podnieść i zabrać do domu lub innego pojazdu.
Sterowanie i łatwość obsługi
Istnieją zazwyczaj dwa rodzaje sterowania kamerami samochodowymi.
Jednym z nich jest sterowanie kamerą za pomocą przycisków i wyświetlacza. Jeśli kamera samochodowa jest wyposażona w wyświetlacz, obsługa będzie dość prosta.
Drugim sposobem sterowania kamerą samochodową jest aplikacja zainstalowana na telefonie komórkowym. Sterowanie to jest dostępne głównie dla tych kamer samochodowych, które nie mają wbudowanego wyświetlacza. Musisz więc najpierw podłączyć kamerę do telefonu komórkowego. Dopiero wtedy będzie można nią sterować.
Uwaga na przepisy
Korzystając z kamer samochodowych, należy zwracać uwagę na obowiązujące przepisy. Kamera samochodowa może być dobrym sługą, ale także złym panem, jeśli nie wiesz, jakie są prawne ograniczenia jej użytkowania.
Kamery samochodowe w Polsce
Kamery samochodowe są legalne w Polsce. Jednakże, podobnie jak w poprzednich przypadkach, jeśli chcesz upublicznić nagranie z kamery, musisz ponownie upewnić się, że nagranie nie pokazuje rozpoznawalnych osób lub tablic rejestracyjnych przejeżdżających pojazdów. Wyjątkiem są, jak zwykle, nagrania, które należy wykorzystać jako dowód.
Kamery samochodowe w Czechach
Podczas korzystania z kamery samochodowej w Czechach może wystąpić problem, jeśli opublikujesz nagranie, na którym widać rozpoznawalną tablicę rejestracyjną lub twarz pieszego lub kierowcy, który nie wyraził zgody na opublikowanie nagrania. Ważne jest również, aby kamera samochodowa nie zasłaniała widoku i była solidnie zamocowana. Szczegółowo omawiamy ten temat w osobnym artykule skupiającym się na pułapkach prawnych związanych z używaniem kamery samochodowej.
Kamery samochodowe w Austrii
Jeśli wybierasz się do Austrii i masz w samochodzie kamerę samochodową, uważaj. Korzystanie z kamery samochodowej jest w tym kraju zabronione pod groźbą bardzo wysokiej grzywny. Zostaw więc kamerę w domu lub po prostu schowaj ją w kabinie pasażerskiej.
Kamery samochodowe w Niemczech
Z kamer samochodowych w Niemczech można korzystać do woli. Nie należy jednak rozpowszechniać nagrań z nich wykonanych. Materiał filmowy powinien być wykorzystywany wyłącznie jako dowód w celu ochrony Twoich praw i uzasadnionych interesów, na przykład w celu udowodnienia przebiegu wypadku.
Kamery samochodowe na Słowacji
Na Słowacji również można bez obaw przewozić kamerę samochodową w samochodzie. Jedynym warunkiem jest jednak to, aby nie zasłaniała ona bezpiecznej widoczności. Podobnie jak w przypadku krajów wymienionych powyżej, nie należy publicznie rozpowszechniać nagrań z kamery samochodowej na Słowacji. Powinieneś go używać tylko wtedy, gdy potrzebujesz go jako dowodu w celu udowodnienia wypadku lub innego zdarzenia.
Instalacja kamery samochodowej
Pierwszym krokiem do uruchomienia kamery jest jej instalacja. Najczęściej do podłączenia kamery samochodowej wykorzystuje się gniazdo samochodowe 12V. W tym miejscu można łatwo podłączyć ładowarkę, którą podłącza się (zwykle za pomocą portu USB i kabla) do kamery samochodowej. Te proste kroki zapewnią, że kamera jest funkcjonalna i rejestruje wszystko, czego potrzebujesz.
Inną opcją okablowania jest użycie koncentratora z bezpiecznikiem w gnieździe samochodowym. W ten sposób kamera samochodowa nie jest zasilana z podstawowego gniazda samochodowego, ale jest podłączona do bezpiecznika. To rozwiązanie ma tę zaletę, że kamera automatycznie włącza się po uruchomieniu silnika. Podobnie, kamera przestaje działać po wyłączeniu silnika.
Jak prawidłowo ustawić kamerę samochodową
Podczas umieszczania kamery samochodowej należy pamiętać o jednej głównej zasadzie. Kamera nigdy nie może znajdować się w polu widzenia kierowcy. Takie umiejscowienie byłoby nie tylko ryzykowne pod względem bezpieczeństwa widoku, ale także groziłoby mandatem. Doskonałym miejscem na umieszczenie kamery samochodowej jest wewnętrzne lusterko wsteczne. Tutaj kamera nie będzie przeszkadzać. Warto jednak wspomnieć, że taka lokalizacja wymaga starannego zamocowania kabli na desce rozdzielczej, aby nie przeszkadzały. W sytuacji z kablami pomóc może jednak kamera bezprzewodowa z własnym, wbudowanym akumulatorem.
Producenci, których najczęściej można spotkać na rynku
Rynek kamer samochodowych jest dość szeroki i zróżnicowany. Niemniej jednak istnieją pewne rodzaje kamer, które są częściej instalowane na przednich szybach naszych pojazdów niż inne. Jakie to marki? Przedstawiamy je poniżej.
Kamery samochodowe Xiaomi
Xiaomi to dobrze znana marka, która produkuje wszystko, co można sobie wyobrazić w elektronice użytkowej. Również jej kamery samochodowe są bardzo popularne wśród kierowców. Ich popularność wynika głównie z niskiej ceny zakupu i funkcji, które te kamery samochodowe mogą zaoferować użytkownikom.
Kamery samochodowe Mio
Mio to marka, która każdemu kierowcy przynajmniej coś mówi. Kamery samochodowe Mio oferują szeroki zakres funkcji, zależy to tylko od tego, jaką linię wybierzesz dla swojego samochodu. Oprócz kamer samochodowych, markę Mio można również znaleźć w urządzeniach do nawigacji samochodowej, ponieważ Mio oferuje je już od jakiegoś czasu.
Kamery samochodowe Lamax
Lamax jest znany jako producent słuchawek i innej elektroniki. Ale wkroczyła również na przednie szyby kierowców niosących swoje kamery samochodowe. Kamery Lamax są generalnie lekkie i niedrogie. Oferują jednak ważne funkcje, bez których każdy użytkownik może się obejść.
Kamery samochodowe TrueCam
TrueCam to czeska firma specjalizująca się bezpośrednio w produkcji kamer samochodowych. Biorąc pod uwagę specjalizację producenta w segmencie kamer samochodowych, jego know-how i doświadczenie, kamery TrueCam można ogólnie określić jako najlepsze, jakie można zainstalować w samochodzie.
Ceny kamer samochodowych
Na koniec porozmawiajmy trochę o cenach samych kamer samochodowych. Na podstawie ceny można już oszacować, jak dobra będzie jakość kupowanej kamery.
- Do 150 PLN - kamery te zazwyczaj posiadają niezbędne podstawy i nie można oczekiwać od nich cudów. Z reguły nie spotkasz się z wystarczającym kątem widzenia ani żadnymi zaawansowanymi funkcjami.
- Do 300 PLN - te kamery można sklasyfikować jako średniej klasy. Mogą wykonywać zdjęcia pod kątem co najmniej 120°. Niektóre kamery w tej klasie mają bardziej zaawansowane funkcje. Należy jednak uważnie wybierać między nimi, aby znaleźć idealną równowagę między ceną a wydajnością.
- Do 500 PLN - Kamery samochodowe w cenie do 3000 CZK są zazwyczaj wystarczające dla wszystkich kierowców. Posiadają one dobre funkcje nagrywania, a także funkcje potrzebne do łatwej i wydajnej obsługi. W tym przedziale cenowym zdecydowanie można wybierać.
- Powyżej 500 PLN - są to najlepiej wyposażone technicznie kamery samochodowe na rynku. Potrafią zrobić prawie wszystko, o czym można pomyśleć. Możesz oczekiwać wyrafinowanych, zaawansowanych funkcji, które znacznie ułatwią codzienne korzystanie z urządzenia i zapewnią najwyższą jakość nagrań.