Recenzja: smartwatch Garmin Forerunner 165
Lekki, wygodny, pełen sportowych funkcji i w rozsądnej cenie - to główne zalety najmniejszego zegarka z serii Forerunner. Zegarek wyposażono w piękny kolorowy wyświetlacz dotykowy AMOLED, który tradycyjnie uzupełniono pięcioma przyciskami na obwodzie koperty.
Podczas testów zegarek zaskoczył mnie szeregiem funkcji sportowych i mierników, nawigacją po mapie konturowej czy obsługą płatności NFC. Choć zegarki z portfolio firmy Garmin należą do bardziej przystępnych cenowo, to widać, że producent poszedł na bardzo niewiele kompromisów, aby uzyskać tę niższą cenę.
Często zadawane pytania i odpowiedzi
Tak, zegarek jest wyposażony w chip NFC i obsługuje płatności zbliżeniowe. Należy jednak najpierw dodać kartę płatniczą do aplikacji Garmin Connect (dostępnej dla systemów Android i iOS) i ustawić hasło, aby odblokować ekran zegarka. Hasło należy wprowadzać co 24 godziny lub po zdjęciu i ponownym założeniu zegarka.
Tak, zegarek obsługuje GPS, Galileo i Glonass. Może korzystać ze wszystkich tych systemów jednocześnie, ale nie obsługuje wielozakresowego GPS.
Tak, jeśli korzystasz z zegarka przez co najmniej tydzień, oszacuje on VO2 max lub czasy biegów. Inne zaawansowane wskaźniki są dostępne od razu po zakończeniu aktywności biegowej (kadencja, długość kroku, efekt treningu, regeneracja i inne).
Opakowanie jak zwykle jest minimalistyczne - oprócz zegarka znajdziemy w nim zasilacz ze złączem USB-C oraz instrukcję użytkowania.
Parametry techniczne Garmin Forerunner 165
Z parametrów technicznych moją uwagę zwróciły przede wszystkim wymiary zegarka, waga oraz czas pracy na baterii. Zegarek jest typowo sportowy, więc obsługuje kilka systemów nawigacji, które mogą określać lokalizację w tym samym czasie, ale nie na różnych częstotliwościach. Zegarek nie posiada bowiem wielozakresowego GPS, z którym spotkałem się w sportowym modelu premium Forerunner 965.
Podczas testów nie napotkałem jednak żadnych niedokładności w pozycjonowaniu, więc przy normalnym użytkowaniu brak wielozakresowego GPS nie powinien mieć znaczenia.
Parametr | Wartość |
---|---|
Typ paska | Silikonowy, 20 mm |
Wytrzymałość | Wodoszczelność na głębokości do 50 m (5 ATM) |
Wyświetlacz | AMOLED 1,2", 390 x 390 px |
Wydajność baterii | Do 20 dni |
Metoda ładowania | Kabel zasilający (dedykowane złącze) |
Łączność | WiFi, Bluetooth, ANT, GPS, Galileo, Glonass |
Procesor | Brak informacji od producenta |
Pamięć operacyjna | Brak informacji od producenta |
System operacyjny | Garmin OS |
Wymiary (bez paska) | 43 x 43 x 11,6 mm |
Waga (z paskiem) | 39 g |
Jeśli nie jesteś pewien, według jakich kryteriów wybrać sporttester, przeczytaj nasz artykuł o tym, jak wybrać smartwatch lub sprawdź recenzje konkretnych produktów.
Sprawdzony design i dobra jakość wykonania
Jeszcze przed otwarciem pudełka stało się dla mnie jasne, że w modelu Forerunner 165 producent postawił na tradycyjny design. Niewprawne oko mogłoby łatwo pomylić zegarek z Forerunner 265 lub starszymi modelami. Jednak po rozpakowaniu od razu było wiadomo, dla kogo jest przeznaczone to urządzenie - przede wszystkim dla osób uprawiających sport i posiadających nadgarstki o mniejszym obwodzie. Koperta ma średnicę 43 mm i jest połączona z 20 mm silikonowym paskiem typu Quick Release, dzięki czemu wymiana paska jest szybka i łatwa.
Zegarek ma sportowy charakter, a jego domeną jest bieganie, co podkreśla napis RUN na pasku i przycisku uruchamiania aktywności (podobnie jak w modelach Forerunner 965 i 265). Aby uczynić go jak najlżejszym, koperta została wykonana z tworzywa sztucznego, co jest typowe dla zegarków serii Forerunner. Obramowanie tarczy również jest plastikowe, w przeciwieństwie do bardziej zaawansowanych zegarków, które skonstruowano na bazie tytanu, aluminium lub stali nierdzewnej.
Muszę przyznać, że dzięki temu zegarek wygląda dość tanio. Ale kiedy zacząłem z niego korzystać, to bardzo mile zaskoczył mnie swoją niską wagą i wieloma funkcjami, które opiszę poniżej.
Dzięki niewielkim wymiarom zegarek powinien pasować zarówno na męskie, jak i damskie nadgarstki o obwodzie od 12,6 do 20,3 cm.
Zegarek może pochwalić się 1,2-calowym ekranem dotykowym AMOLED, który zapewnia pięknie nasycone kolory i wysoki poziom jasności. Choć producent nie podaje dokładnej wartości jasności, czytelność wyświetlacza w bezpośrednim świetle słonecznym jest nienaganna.
Doskonały komfort: nawet nie zorientujesz się, że nosisz zegarek
Zegarek z paskiem waży zaledwie 39 g, co jest bardzo niską wartością w dobie wysokiej jakości materiałów metalowych i zegarków lifestyle'owych. Jeśli wymienisz dołączony silikonowy pasek na nylonowy, waga spadnie jeszcze bardziej. Z zegarka korzystałem bez przerwy - podczas pracy, aktywności sportowej, snu, a także pod prysznicem. Jeśli zegarek nie wibrował z powodu powiadomień z mojego telefonu, to wręcz zapominałem, że mam go w ogóle na ręce.
Podobne doświadczenia miałem ze starszym modelem Forerunner 55, który również jest bardzo lekki i wygodny, ale oferuje znacznie mniej funkcji w porównaniu z Forerunner 165.
Wydajność baterii była zaskoczeniem
Pomimo bardzo kompaktowych rozmiarów, zegarek oferuje czas pracy na baterii, który z powodzeniem konkuruje nie tylko ze smartwatchami lifestyle'owymi, ale również sportowymi. Przetestowałem Garmin Forerunner 165 w różnych warunkach, które przedstawię w kolejnych podrozdziałach.
Czas pracy baterii na jednym ładowaniu przy normalnym użytkowaniu
Po prostu włączyłem zegarek i nie zmieniłem jego ustawień systemowych. Oznaczało to, że funkcja wyświetlacza Always On była wyłączona, zegarek stale monitorował obciążenie stresem, tętno i kilka innych wskaźników. Codziennie poświęcałem około 60 minut na aktywność sportową z zegarkiem, a przebyta trasa była rejestrowana przez GPS. Odpowiadałem na powiadomienia za pomocą domyślnych wiadomości, dokonywałem maksymalnie dwóch płatności zbliżeniowych dziennie i nie aktywowałem trybu oszczędzania energii przy niższych poziomach naładowania.
Producent deklaruje, że czas pracy na baterii przy normalnym użytkowaniu wynosi około 11 dni. W powyższych warunkach udało mi się niemal osiągnąć tę wartość. Zegarek działał przez nieco ponad 10 dni na jednym ładowaniu, co jest imponującą wartością.
Wydajność baterii w trybie oszczędzania energii
Zegarek jest wyposażony w osobny tryb oszczędzania energii, który znacznie ogranicza jego inteligentne i lifestyle'owe funkcje. Po aktywacji trybu tarcza zegarka ulegnie zmianie na energooszczędną wersję, a synchronizacja zostanie wstrzymana. Smartwatch przestanie monitorować natlenienie krwi i tętno. Jasność ekranu automatycznie ustawi się na minimum, przez co wyświetlacz będzie mniej czytelny w bezpośrednim świetle słonecznym. W tym trybie zegarek pozwala jednak na włączenie monitorowania aktywności, co należy docenić.
Z aktywnym trybem oszczędzania energii w zegarku (bez uprawiania z nim sportu) osiągnął on czas pracy baterii wynoszący około 20 dni na jednym ładowaniu.
Tryb GPS skrócił czas pracy baterii do 18 godzin
Aktywność modułu GPS jest dość znacznie obciąża zużycie baterii. W przypadku ciągłego monitorowania aktywności za pomocą GPS osiągnąłem czas pracy na baterii wynoszący około 18 godzin, czyli tylko o godzinę mniej niż twierdzi producent (19 godzin). Jeśli więc czeka Cię całodniowa wyprawa, długa górska wędrówka lub inna czasochłonna aktywność, to model Forerunner 165 nie powinien Cię zawieść.
Kabel zasilający posiada firmowe łącze dla zegarka i tradycyjne złącze USB-C dla zasilacza. Pozwala to również na ładowanie zegarka za pośrednictwem smartfona lub innych urządzeń z portem USB-C. Pełne naładowanie urządzenia trwało około 1,5 godziny.
Wiele funkcji sportowych
Zegarek oferuje sportowcom ponad 25 aktywności do monitorowania. Tym samym firma Garmin nie podąża tą samą ścieżką, co zegarki Xiaomi i Huawei, mające w swojej ofercie ponad 100 aktywności, z których większość rejestruje tylko podstawowe wskaźniki (tętno, kalorie, czas).
Jak wspomniałem w powyższym rozdziale, zegarek jest dostosowany do uprawiania sportu z naciskiem na bieganie. Dlatego też oferuje najbardziej szczegółowe dane podczas monitorowania aktywności biegowych. W analizie aktywności znajdziesz przede wszystkim podstawowe dane, takie jak:
- trasa,
- rozwój tętna,
- strefy tętna (ST),
- liczba aktywnie spalonych kalorii,
- tempo,
- zmiany wysokości.
Ale oprócz tych danych zegarek oferuje również zaawansowane wskaźniki, które można spotkać głównie w droższych zegarkach sportowych. Mam tu na myśli w szczególności szacowanie VO2 max i czasów wyścigów, czas regeneracji czy funkcję Training Effect (wpływ ćwiczeń na sprawność aerobową i beztlenową). Zegarek potrafi również monitorować dynamikę biegu podczas uprawiania pojedynczych dyscyplin, dzięki czemu dostępne są takie informacje jak na przykład:
- kadencja,
- długość kroku,
- oscylacje pionowe,
- czas kontaktu z podłożem,
- wydajność biegu.
W przeciwieństwie do droższych sporttesterów, takich jak Garmin Forerunner 965, zegarek nie jest w stanie obliczać wartości takich jak gotowość do treningu lub status treningu.
Nawigacja po mapie konturowej
Byłem bardzo mile zaskoczony dostępnością nawigacji po zakrętach na mapie konturowej. A to dlatego, że w zegarkach w tym przedziale cenowym nawigacja jako taka nie jest zbyt powszechna. Zegarek może prowadzić użytkownika zgodnie z trasą, którą użytkownik przesyła do niego w postaci pliku .gpx. Nie ma tu możliwości tworzenia nowych tras bezpośrednio na zegarku, jak ma to miejsce w przypadku Forerunner 965.
Po rozpoczęciu nawigacji zegarek wyświetla krzywą do pokonania na jednolitym tle. Zegarek ostrzega o zbliżającym się zakręcie, a system powiadamia użytkownika, jeśli ten zboczy z kursu. Nawigację można zatrzymać lub zresetować, aby nawigować do punktu początkowego w dowolnym momencie aktywności.
Chociaż pochwaliłem obecność nawigacji, to jej podstawowa mapa w tym zegarku jest konturowa, co było nieco rozczarowujące. Zegarek Amazfit Cheetah Pro w podobnym przedziale cenowym oferuje mapy topograficzne OpenStreetMap z zaznaczonymi bocznymi drogami, nazwami ulic i wieloma innymi szczegółami.
Treningi
Podstawowe zalecenia treningowe są dostępne bezpośrednio na zegarku, a system określa je na podstawie wcześniej zarejestrowanych wskaźników. W przypadku, gdy przez dłuższy czas angażujesz się tylko w trening aerobowy, zegarek zasugeruje treningi, które powinny poprawić Twoją wydolność beztlenową. Ponadto w aplikacji Garmin Connect możesz tworzyć niestandardowe treningi do biegania, jazdy na rowerze, HIIT i innych dyscyplin. Istnieją także obszerne plany treningowe dla różnych wyścigów (5 km, 10 km, maraton).
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak tworzyć treningi na swoim zegarku, zapoznaj się z naszym artykułem na temat funkcji zegarka Garmin.
Funkcje zdrowotne nie zawodzą
Jeśli chodzi o funkcje zdrowotne, Forerunner 165 oferuje podstawy, które można spotkać w większości smartwatchów. Mam tu na myśli monitorowanie poziomu stresu, natlenienia krwi, liczby spalonych kalorii itp. Istnieje również dobrze znana funkcja Body Battery, która informuje o stanie naładowania "wewnętrznej baterii" naszego organizmu.
Zegarek oferuje ponadto funkcję Health Snapshot. Jest to 2-minutowy pomiar, podczas którego system analizuje tętno, obciążenie stresem i natlenienie krwi. Poszczególne pomiary można też oczywiście wykonywać osobno.
Kobiety mają do dyspozycji kalendarz menstruacyjny, który nie tylko pokazuje rozwój cyklu, ale także pozwala rejestrować różne zjawiska towarzyszące miesiączce (szybkość krwawienia, ból, nastrój itp.).
Jeśli planujesz nosić zegarek przez noc, to jest on w stanie wykonać podstawową analizę snu. Urządzenie określa czas zasypiania i budzenia się, całkowity czas snu i jego faz. W końcowym rezultacie sen jest oceniany w skali od 0 do 100 i skomentowany krótkim opisem.
Doceniam fakt, że zegarek mierzy zmienność tętna (status HRV) podczas snu, co jest wiarygodnym wskaźnikiem jakości snu. Oprócz snu monitoruje też drzemki, które przyczyniają się do wzrostu całkowitej ilości energii w ciągu dnia ("ładowanie Body Battery").
Liczbę i dokładność funkcji zdrowotnych oceniam pozytywnie. Podczas użytkowania smartwatcha niczego mi w nim nie brakowało. W porównaniu z niektórymi zegarkami Huawei brakuje jednak bardziej zaawansowanych pomiarów, takich jak EKG, temperatura skóry, sztywność tętnic czy ciśnienie krwi. Nie uważam jednak braku tych funkcji zdrowotnych za wadę, ponieważ ich pomiar na tym zegarku prawdopodobnie i tak nie należałby do zbyt dokładnych.
Funkcje lifestyle'owe to m.in. płatności zbliżeniowe i poranny raport
Oferta funkcji lifestyle'owych to zazwyczaj największa słabość zegarków sportowych. Jest to w końcu domena bardziej stylowych i eleganckich smartwatchów, które z kolei wypadają blado pod względem monitorowania aktywności fizycznej. Mimo to Forerunner 165 umożliwia płatności zbliżeniowe dzięki modułowi NFC. Kartę płatniczą należy dodać do aplikacji Garmin Connect i koniecznie ustawić blokadę ekranu zegarka. Wpisanie hasła jest wymagane co 24 godziny lub po każdym zdjęciu i ponownym założeniu zegarka.
Jeśli wybierzesz wersję Music, będziesz mieć do dyspozycji 4 GB pamięci na muzykę i podcasty, których możesz słuchać offline. Zegarek obsługuje również łączność słuchawkową Bluetooth, więc możesz zostawić telefon w domu. Wersja Music jest droższa w porównaniu z modelem podstawowym. Możesz skopiować własne utwory na zegarek za pomocą Garmin Express lub korzystać usług takich jak Spotify, ale wymagają one posiadania płatnego konta. Smartwatch umożliwia również zarządzanie odtwarzaną muzyką z telefonu, z czego często korzystałem podczas uprawiania sportu.
Zegarek wyświetla powiadomienia ze smartfona, a jeśli otrzymasz jakąkolwiek wiadomość, możesz na nią odpowiedzieć za pomocą domyślnych odpowiedzi: w aplikacji Garmin Connect istnieje opcja ich edytowania. Niestety, niestandardowe odpowiedzi lub emotikony nie są domyślnie dostępne. To samo dotyczy wykonywania połączeń - zegarek ma głośnik, ale nie posiada mikrofonu.
Brak obsługi jakichkolwiek połączeń telefonicznych lub wpisywania własnych odpowiedzi na wiadomości jest niestety typowy dla zegarków Forerunner.
Poranny raport jest typowy dla zegarków Garmin
Na koniec tego rozdziału warto jeszcze wspomnieć o porannym raporcie, który oceniam pozytywnie we wszystkich zegarkach Garmin. Po przebudzeniu zegarek wita użytkownika, informuje o planie treningowym, pogodzie, regeneracji, a na koniec wyświetla wiadomość motywacyjną. Treść porannego raportu można edytować lub całkowicie wyłączyć.
Podsumowanie – dla kogo przeznaczony jest Garmin Forerunner 165?
Zegarek Garmin Forerunner 165 jest idealny zarówno dla amatorów, jak i profesjonalnych sportowców. Dzięki kompaktowym rozmiarom, niewielkiej wadze i miękkiemu paskowi smartwatch jest wygodny podczas codziennego noszenia, uprawiania sportu, a także podczas snu. Jednocześnie zegarek jest przeznaczony zarówno dla panów, jak i pań. Dominujący materiał w tym modelu to plastik, co jest typowe dla zegarków Forerunner.
Funkcje sportowe docenią zwłaszcza biegacze, ponieważ urządzenie oferuje zaawansowane wskaźniki do oceny krótkoterminowej wydajności biegania i długoterminowej kondycji użytkownika. Podczas testów byłem zaskoczony dostępnością nawigacji wzdłuż krzywej, ale brakowało mi wskazówek na mapie topograficznej, takich jak w Amazfit Cheetah Pro. Dokładność mierzonych wartości jest więcej niż zadowalająca, głównie ze względu na niewielki rozmiar umożliwiający dobry kontakt czujników ze skórą.
Wśród funkcji związanych ze stylem życia nie brakuje płatności NFC, pogody i tradycyjnego porannego raportu. Jeśli chodzi o funkcje zdrowotne, to warto wspomnieć o funkcji Health Snapshot, która łączy w sobie pomiar tętna, natlenienia krwi i obciążenia stresem. Wśród funkcji brakuje natomiast dublowania połączeń z telefonu oraz możliwości wpisywania niestandardowych odpowiedzi na wiadomości.
Instrukcja obsługi smartwatcha Garmin Forerunner 165
Recenzja: smartwatch Garmin Forerunner 165
-
Jakość wykonania
-
Bateria
-
System operacyjny
-
Kompatybilność
-
Stosunek ceny do wydajności
Kompaktowy i wygodny zegarek wyposażony w funkcje sportowe
Lekki, wygodny, pełen sportowych funkcji i w rozsądnej cenie - to główne zalety najmniejszego zegarka z serii Forerunner. Zegarek wyposażono w piękny kolorowy wyświetlacz dotykowy AMOLED, który tradycyjnie uzupełniono pięcioma przyciskami na obwodzie koperty.
Podczas testów zegarek zaskoczył mnie szeregiem funkcji sportowych i mierników, nawigacją po mapie konturowej czy obsługą płatności NFC. Choć zegarki z portfolio firmy Garmin należą do bardziej przystępnych cenowo, to widać, że producent poszedł na bardzo niewiele kompromisów, aby uzyskać tę niższą cenę.
Plusy
- Doskonały komfort użytkowania
- Wyraźny wyświetlacz wysokiej jakości
- Przyzwoita wydajność baterii
- Zaawansowane wskaźniki biegu
- Nawigacja po mapie konturowej
- Płatności zbliżeniowe NFC
Minusy
- Brak map topograficznych
- Wykonany z tańszych materiałów
- Brak możliwości odbierania i wykonywania połączeń telefonicznych