GuideLee.pl – najlepsze recenzje i testy online

Recenzja: smartwatch Suunto 7 Titanium

Plusy
  • Intuicyjny system
  • Mapy cieplne
  • Wygodny w noszeniu
  • Głosowe wprowadzanie odpowiedzi tekstowych
Minusy
  • Słaba wydajność baterii
  • Brak możliwości telefonowania
  • Ograniczony zakres funkcji

Suunto 7 Titanium to dobrze wyposażony smartwatch dla sportowców-amatorów i osób poszukujących zegarka z niezawodnym systemem operacyjnym. Oprócz ciekawych funkcji sportowych, użytkownik ma do dyspozycji NFC, pamięć wewnętrzną na własne pliki muzyczne, monitorowanie snu i inne przydatne narzędzia. Wykonanie zegarka stoi na wysokim poziomie, a i jest on wygodny w noszeniu zarówno w dzień, jak i w podczas snu.

Często zadawane pytania i odpowiedzi

Czy zegarkiem Suunto 7 Titanium można płacić?

Tak, zegarek jest wyposażony w chip NFC i obsługuje Google Pay, którego można używać do płatności zbliżeniowych. Lista obsługiwanych kart znajduje się na stronie dewelopera systemu Wear OS.

Jaki jest czas pracy baterii Suunto 7 Titanium?

Zegarek wytrzymuje maksymalnie 2 dni na jednym ładowaniu przy zwyczajnym użytkowaniu. W naszym teście czas pracy baterii wyniósł około 1,5 dnia. Przy ciągłym korzystaniu z GPS bateria wystarcza na około 12 godzin, a w trybie oszczędzania energii (urządzenie służy wówczas tylko jako cyfrowy zegarek) bateria wystarcza na 40 dni.

Czy zegarek posiada nawigację?

Zasadniczo tak. W aplikacji Suunto na smartfonie można utworzyć trasę dla aktywności sportowej, a następnie przesłać ją na zegarek. Podczas uprawiania aktywności trasa będzie widoczna wśród ekranów z danymi. Zegarek wskaże kierunek, w którym należy podążać oraz powiadomi o zboczeniu z trasy.

Czy zegarek obsługuje Mapy Google?

Tak, aplikacja jest dostępna do pobrania w sklepie Google Play bezpośrednio na zegarku. Wyszukiwanie miejsc na mapie zależy jednak od połączenia internetowego. Rozpoczęcie nawigacji do wybranego punktu trasy spowoduje uruchomienie aplikacji Mapy Google na sparowanym smartfonie. Zegarek wyświetli wskazówki dot. kierunku, podstawowe informacje o miejscu docelowym i mapę trasy.

Czy z tym zegarkiem można pływać i brać prysznic?

Tak, zegarek jest wodoszczelny na głębokości do 50 metrów zgodnie z normą techniczną ISO 6425 dla zegarków przeznaczonych do nurkowania. Z zegarkiem można więc pływać lub uprawiać płytkie nurkowanie, ale nie należy z nim nurkować na większych głębokościach.

Parametry techniczne

Pod względem parametrów technicznych zegarek niespecjalnie nas zaskoczył. Doceniamy jednak dobrą wodoszczelność, która jest poparta spełnieniem standardu technicznego dla zegarków przeznaczonych do nurkowania. Zaskoczył nas 40-dniowy czas pracy urządzenia na baterii, ale dotyczy on tylko trybu oszczędzania energii, który opisaliśmy w rozdziale Czas pracy baterii.

ParametrWartość
Typ paskaSilikonowy
WytrzymałośćWodoszczelność do 50 m zgodnie z normą ISO 6425
WyświetlaczAMOLED 1,39" o rozdzielczości 450 x 450 px
Wydajność bateriiDo 40 dni (w trybie oszczędzania energii)
Metoda ładowaniaKabel zasilający z firmowym złączem
ŁącznośćBluetooth 4.2, GPS, Galileo, Glonass, NFC
ProcesorQualcomm Snapdragon Wear 3100
System operacyjnyWear OS
Wymiary (bez paska)50 x 50 x 15,3 mm
Waga (bez paska)51,9 g

Specyfikacja techniczna nie jest jedyną cechą, którą należy wziąć pod uwagę przed zakupem smartwatcha. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o elektronicznych sporttesterach i smartwatchach, sprawdź nasz artykuł o tym, jak wybrać smartwatch lub zapoznaj się z recenzjami konkretnych modeli.

Design sugeruje sportowe przeznaczenie zegarka

Z perspektywy designu, opisalibyśmy ten zegarek jako bardziej sportowy niż przeznaczony do codziennego użytku lub noszenia w pracy. Jego koperta została wykonana z poliamidu wzmocnionego włóknem szklanym. Jest to więc zasadniczo plastikowa obudowa, którą możemy znać za sprawą większości sportowych modeli Garmin Forerunner. Wokół obwodu 1,39-calowego wyświetlacza AMOLED ze szkłem Gorilla Glass znajduje się tytanowa ramka, która za sprawą kolorystyki jest praktycznie nie do odróżnienia od reszty obudowy.

Suunto 7 jest również dostępny w wersji z ramką ze stali nierdzewnej o innym kształcie.

Zastosowanie tytanu wyłącznie w samej ramce pozwoliło producentowi na poprawę trwałość zegarka przy jednoczesnym utrzymaniu ceny na przystępnym poziomie. Podczas naszych testów wielokrotnie uderzaliśmy zegarkiem o różne przedmioty, ale na szczęście ani ramka, ani pokrywające wyświetlacz szkło Gorilla Glass nie uległo uszkodzeniu. W tym względzie pozytywnym rozwiązaniem było umieszczenie szkła nieco poniżej poziomu ramki, co stanowi dodatkową ochronę przed uderzeniami.

Pasek pasuje również na smukłe nadgarstki

Zegarek wyposażono w 24-milimetrowy pasek, który posiada 18 otworów na metalową sprzączkę. Dzięki temu zegarek pasuje zarówno na grubsze, jak i cieńsze nadgarstki (o obwodzie od 130 do 220 mm). Materiał paska to silikon, który jest miękki, wygodny i doskonale dopasowuje się do kształtu nadgarstka. Z drugiej strony dość łatwo przyciąga zabrudzenia (np. nitki z rękawa swetra lub kurz), co jest drobną wadą, z którą nie spotkaliśmy się w konkurencyjnych zegarkach z silikonowym paskiem.

Ponieważ zegarek jest wodoszczelny, pasek można wyczyścić za pomocą okazjonalnego przemycia go wodą.

Nie mamy żadnych zastrzeżeń co do wyświetlacza zegarka

Jak wspomnieliśmy powyżej, zegarek posiada wyświetlacz AMOLED z wytrzymałym szkłem Gorilla Glass. Rozdzielczość wynosi 450 x 450 px, co w dzisiejszych czasach jest standardową wartością. Maksymalna jasność dochodzi aż do 1000 nitów, co zapewnia doskonałą czytelność w bezpośrednim świetle słonecznym. Kolory wyświetlacza są bogate i kontrastowe, a animacje bardzo płynne, tak jak oczekiwalibyśmy od nowoczesnego zegarka.

System Wear OS nas zaintrygował

Google Wear OS pojawił się już w kilku smartwatchach, na przykład w Xiaomi Watch 2 Pro lub Samsung Galaxy Watch 6. Aplikacje Google są obecnie bogato zintegrowane ze smartfonami z Androidem i iOS. Można by więc pomyśleć, że system na zegarku będzie działał bezbłędnie. Rzeczywistość jest jednak nieco inna.

Funkcje oryginalnej platformy Suunto powinny być uzupełniane przez system Google, ale w praktyce poniekąd ze sobą konkurują. Przykładem jest monitorowanie aktywności sportowej. Można je włączyć poprzez naciśnięcie prawego górnego przycisku, który uruchamia domyślne menu aktywności. Ale jednocześnie monitorowanie aktywności fizycznej można rozpocząć także za pomocą lewego górnego przycisku i aplikacji Google Fit. Obie opcje posiadają oddzielny interfejs i działają niezależnie od siebie.

Gdzie kupićSuunto 7 Titanium
Suunto 7 Titanium
Ogólna ocena
3.6/5

Gdybyśmy mieli jednak przymknąć oko na problemy związane z integracją funkcji i po prostu ocenić samą funkcjonalność systemu, to bylibyśmy bardzo usatysfakcjonowani. Dzięki procesorowi Snapdragon Wear 3100 system jest szybki, bardzo przejrzysty i, co najważniejsze, działa niezwykle dyskretnie. Na zegarku masz również dostęp do sklepu Google Play, który oferuje różne aplikacje innych firm. Zakres aplikacji jest bardzo szeroki, a ich obsługa jest jedną z mocnych stron Wear OS.

Przydatnym dodatkiem do systemu jest zintegrowana klawiatura, którą opisaliśmy w rozdziale Funkcje lifestyle'owe.

Google Play umożliwia pobieranie różnych aplikacji, narzędzi i tarcz zegarka
Google Play umożliwia pobieranie różnych aplikacji, narzędzi i tarcz zegarka

Obsługa zegarka jest intuicyjna

Za sterowanie zegarkiem odpowiadają cztery przyciski i ekran dotykowy. Jeden przycisk znajduje się po lewej stronie, a pozostałe trzy po prawej. Sterowanie i poruszanie się po interfejsie nie stanowiło dla nas problemu podczas codziennego użytkowania. Nie brakowało nam nawet obecności obrotowej koronki, która jest dziś dość powszechnym elementem obsługi smartwatchów.

Uważamy jednak, że drobną wadą pod względem obsługi jest umieszczenie po lewej stronie przycisku, który służy do otwierania menu aplikacji. Dla osób praworęcznych noszących zegarek na lewej ręce dostęp do tego przycisku może być utrudniony.

Aby wyświetlić menu aplikacji, użyj lewego przycisku
Aby wyświetlić menu aplikacji, użyj lewego przycisku

Zegarek wymaga zainstalowania dwóch aplikacji

Aby korzystać z zegarka, należy najpierw pobrać na swój smartfon aplikację Wear OS, która jest dostępna w Google Play i App Store. Aplikacja służy do zmiany niektórych ustawień lub tarcz zegarka. Ponadto wymagana jest aplikacja Suunto, również dostępna w Google Play i App Store. Służy ona do przeglądania i udostępniania wyników treningów lub tworzenia własnych tras treningowych.

Wydajność baterii jest niezadowalająca

Wydajność baterii, która według producenta przy normalnym użytkowaniu sięga zaledwie dwóch dni, nie robi obecnie większego wrażenia. Krótszy czas pracy na baterii wynika głównie z gorszej optymalizacji Wear OS. Postanowiliśmy przetestować deklarowaną wydajność baterii i poddaliśmy zegarek testowi w następujących warunkach:

  • zegarek monitorował sen,
  • 30 minut aktywności monitorowanych przez GPS dziennie,
  • zegarek otrzymywał powiadomienia ze wszystkich aplikacji na telefonie,
  • ciągłe monitorowanie tętna było włączone,
  • funkcja Always On Display (AoD) nie była włączona,
  • funkcja oszczędzania energii nie była aktywna.

W tych warunkach zegarek działał 32 godziny na jednym ładowaniu, czyli około 1,5 dnia. Czas pracy baterii przy normalnym użytkowaniu jest zatem porównywalny z Apple Watch. Kiedy recenzent zdjął zegarek z nadgarstka na noc i ograniczył przychodzące powiadomienia tylko do podstawowych usług (system zegarka, e-maile, wiadomości i Messenger), czas pracy baterii na jednym ładowaniu wyniósł 4 dni.

Ciągłe rejestrowanie lokalizacji za pomocą GPS skraca czas pracy baterii do 12 godzin.

Zegarek Suunto 7 Titanium oferuje również tryb oszczędzania energii, który jest dostępny na górnym pasku systemu. Niewielką słabością tego trybu jest jego dezaktywacja, która wymaga ponownego uruchomienia zegarka. Tryb oszczędzania energii obejmuje dezaktywację wszystkich inteligentnych funkcji. Smartwatch służy wówczas tylko do wyświetlania czasu, tak jak tradycyjny zegarek cyfrowy, a czas pracy baterii wzrasta do 40 dni.

W trybie oszczędzania energii zegarek wyświetla tylko godzinę i datę
W trybie oszczędzania energii zegarek wyświetla tylko godzinę i datę

Ładowanie zegarka odbywa się za pomocą magnetycznej podkładki zasilającej z dedykowanym złączem. W związku z tym zegarek nie jest zasilany bezprzewodowo, tak jak np. Huawei Watch GT 4. W przypadku, gdy zabraknie mu energii w podróży, można użyć zasilacza sieciowego lub powerbanku ze złączem USB.

W przypadku korzystania ze standardowego zasilacza sieciowego, ładowanie od 0 do 100% trwa około 70 minut. W ciągu pierwszych 20 minut poziom naładowania wzrósł o 29%, co w przypadku niektórych zegarków wystarczyłoby na cały dzień użytkowania. Jeśli planujesz używać zegarka Suunto 7 bez ograniczeń, zalecamy ładowanie go do maksimum wieczorem, a nie podczas szybkiej porannej rutyny.

Z tego powodu nie polecamy Suunto 7 użytkownikom, którzy chcieliby używać smartwatcha do monitorowania snu. A przynajmniej nie tym, którzy rano nie mają wystarczająco dużo czasu, aby w pełni naładować zegarek.

Funkcje sportowe

Jeśli chodzi o monitorowanie aktywności sportowej, zegarek oferuje podstawowe wskaźniki, w tym rejestrowanie trasy podczas aktywności na świeżym powietrzu. Spośród ponad 70 monitorowanych aktywności sportowych, zegarek rejestruje najwięcej szczegółów podczas biegania, jazdy na rowerze i pływania, co jest obecnie dość powszechnym trendem. Na przykład podczas pływania zegarek zarejestruje tempo, tętno, wydajność SWOLF, dystans, liczbę długości lub metodę pływania.

Niestety, na podstawie zmierzonych wskaźników zegarek nie jest w stanie oszacować wartości VO2 max, która jest wyznacznikiem długoterminowej wydolności tlenowej organizmu oraz podstawą zaawansowanych wskaźników, takich jak stan treningu, przewidywanie czasu wyścigu i inne. Na szacowanie wartości VO2 max natrafialiśmy regularnie w smartwatchach z niższej półki cenowej.

W kontekście monitorowania aktywności sportowej należy wspomnieć, że zegarek posiada dwie aplikacje, które są do tego przeznaczone. Absolutna większość użytkowników będzie intuicyjnie korzystać w tym celu z aplikacji Suunto, której uruchomienie jest również domyślną funkcją jednego z przycisków. Do monitorowania można jednak również użyć samodzielnej aplikacji Google Fit, ale rejestruje ona tylko tempo, pokonany dystans i spalone kalorie.

W kolejnych akapitach bardziej szczegółowo opiszemy najciekawsze funkcje sportowe i nasze spostrzeżenia związane z uprawianiem sportu z tym zegarkiem.

Gdzie kupićSuunto 7 Titanium
Suunto 7 Titanium
Ogólna ocena
3.6/5

Nawigacja lub wyświetlanie trasy

W przypadku aktywności sportowych, takich jak piesze wędrówki, bieganie na świeżym powietrzu lub jazda na rowerze, w aplikacji Suunto można utworzyć dowolną trasę, a następnie przesłać ją na zegarek. Podgląd trasy jest dostępny na zegarku przed rozpoczęciem aktywności, ale jej szczegóły (np. profil wysokości) nie są dostępne. Po rozpoczęciu aktywności pomiędzy ekranami z danymi wyświetlana jest mapa z zaznaczoną na niebiesko trasą.

Przed rozpoczęciem aktywności należy poczekać, aż zegarek połączy się z satelitami. Rozpoczynając aktywność w terenie zabudowanym musieliśmy czekać około 30 sekund, czyli znacznie dłużej niż w przypadku konkurencyjnych zegarków. W przypadku smartwatchów Huawei, Xiaomi czy Garmin połączenie zajmowało zazwyczaj 10-15 sekund.

Możesz poruszać się po mapie, a także zbliżać ją lub oddalać. Mapy są topograficzne, szczegółowe, a poruszanie się po nich jest płynne, głównie dzięki procesorowi Snapdragon Wear 3100. Przejechana trasa jest wyświetlana jako czerwona linia nałożona na wcześniej zaplanowaną trasę.

Mapa jest czytelna i intuicyjna w obsłudze. W przypadku zboczenia z trasy zegarek zazwyczaj informował nas o tym fakcie poprzez wibrację i powiadomienie. Sporadycznie zdarzało się jednak, że zmiana trasy w ogóle nie została zarejestrowana przez urządzenie. Klasyczna nawigacja za pomocą podpowiedzi dotyczących kierunku niestety nie jest dostępna.

Wybraną trasę można pobrać na zegarek, aby udostępnić ją w trybie offline, dzięki czemu użytkownik może zostawić smartfon w domu.

Dokładność GPS

Postanowiliśmy porównać dokładność wbudowanego modułu GPS z tańszym smartwatchem Huawei Watch GT 4, zegarkiem sportowym klasy premium Garmin Forerunner 965 oraz aplikacją Strava rejestrującą trasę za pomocą modułu w smartfonie (Samsung Galaxy S10). Porównanie podsumowaliśmy w poniższej galerii.

W redakcji dokładność GPS oceniamy zasadniczo pozytywnie. Choć wyznaczanie trasy według rozkładu dróg i ulic nie jest tak dokładne jak w Forerunner 965, to dokładność jest porównywalna z tą w zegarkach marki Huawei lub przeciętnych smartfonach.

Heatmapy

Podczas tworzenia trasy dla swoich aktywności można skorzystać z tzw. Heatmapy (mapy cieplnej). Mapa cieplna otoczenia jest tu nawet dostępna jako domyślne tło tarczy zegarka (na zdjęciu poniżej). Im jaśniejsza trasa na mapie, tym częściej korzystają z niej użytkownicy zegarków Suunto. Oprócz domyślnego tła tarczy, mapy cieplne można znaleźć także w aplikacji Suunto podczas tworzenia własnej trasy. Mapy te są dostępne dla 15 aktywności sportowych (w tym biegania na świeżym powietrzu).

Mapy termiczne można również znaleźć na domyślnej tarczy zegarka
Mapy ciepła można również znaleźć na domyślnej tarczy zegarka

Jakie są praktyczne zastosowania map cieplnych? Wyobraź sobie sytuację, w której wyjeżdżasz na wakacje i chciałbyś pobiegać. Nie wiesz jednak, jaką trasę lub kierunek obrać, aby uniknąć nieodpowiedniego ukształtowania terenu lub niebezpiecznych obszarów. Heatmapa może Ci pomóc, informując Cię o popularnych trasach biegowych w okolicy.

Alternatywą jest aplikacja Strava, która oferuje bazę danych tras opublikowanych przez innych użytkowników. Ta funkcja jest jednak dostępna tylko dla subskrybentów, więc bezpłatne mapy cieplne w zegarku Suunto mają pod tym względem wyraźną przewagę.

Strefy tętna

Im większy wysiłek fizyczny, tym wyższe tętno. Dzieje się tak, ponieważ nasze mięśnie potrzebują więcej składników odżywczych w jak najkrótszym czasie. Zmierzone tętno jest wykorzystywane przez urządzenie m.in. do oszacowania celu treningu (np. regeneracji, utraty masy ciała, utrzymania dobrej kondycji).

Zegarek nie obsługuje jeszcze skupiania się na indywidualnych aktywnościach sportowych ani planowania własnych treningów przez użytkownika. Analiza stref tętna jest dostępna na zegarku podczas aktywności sportowej oraz w statystykach po zakończeniu ćwiczeń. Dzięki zegarkowi można lepiej dostosować obciążenie treningowe do potrzeb organizmu.

Strefy tętna określają ukierunkowanie części treningu
Strefy tętna określają cel treningu

Funkcje zdrowotne

Zegarki Suunto od samego początku były skierowane przede wszystkim do sportowców. Zakres funkcji zdrowotnych jest zatem węższy niż w przypadku zegarków Xiaomi lub Huawei. Mimo to Suunto 7 oferuje przydatny przegląd stanu zdrowia, który będzie wystarczający dla większości użytkowników.

Monitorowanie tętna

Czujnik tętna jest podstawą większości funkcji zdrowotnych i sportowych. Zegarek potrafi wykrywać tętno w sposób ciągły, nawet w trakcie snu. Podczas naszych testów czujnik tętna reagował na zmiany dość szybko i niezawodnie.

Czujnik tętna szybko reaguje na zmiany
Czujnik tętna szybko reaguje na zmiany

Monitorowanie snu

Ilość informacji, które zegarek rejestruje podczas snu jest dość ograniczona. Zegarek może dość dokładnie określić czas zasypiania, ale użytkownik musi samodzielnie poinformować urządzenie o tym, czy już się przebudził. Jeśli o tym zapomni, zegarek może nadal "myśleć", że śpi, co doprowadzi do nieprawidłowych pomiarów. Po przebudzeniu naszego recenzenta i rozpoczęciu przez niego codziennych czynności zegarek nie poinformował go w żaden sposób, że nadal monitoruje sen.

Monitor snu ma swoje pułapki
Monitorowanie snu ma pewne niedoskonałości

Podczas snu zegarek mierzy tylko tętno, ponieważ nie posiada oksymetru do pomiaru natlenienia krwi. Analiza snu obejmuje poszczególne fazy snu, krótki komentarz słowny i wpływ snu na zasoby energetyczne organizmu.

Krótkie drzemki w ciągu dnia nie są traktowane przez zegarek jako "właściwy" sen.

Zasoby organizmu

Funkcja Zasoby służy do monitorowania ilości energii, którą można wykorzystać do wysiłku fizycznego (np. treningu) w danym momencie. Po przespanej nocy zasoby organizmu naturalnie podnoszą się do maksymalnego poziomu, by stopniowo zmniejszać się w ciągu dnia. W przypadku niskich wartości tego współczynnika, nie należy angażować się w forsowne treningi, które mogą okazać się szkodliwe dla naszego organizmu.

Podczas testów wartość zasobów energetycznych na zegarku korelowała z subiektywnymi odczuciami naszego recenzenta. Im więcej recenzent spał, tym więcej zasobów miał do dyspozycji w ciągu dnia. Natomiast przy wartościach wynoszących około 20% czuł się zmęczony i wyczerpany.

Tę funkcję można określić jako odpowiednik funkcji Body Battery dostępnej w smartwatchach Garmin.

Ogólny przegląd stanu zdrowia

Na ekranach danych wyświetlany jest przegląd stanu zdrowia, który łączy w sobie praktycznie wszystkie funkcje zdrowotne. Znajdziesz tu liczbę wykonanych kroków, spalone kalorie (aktywne i pasywne), procentową ocenę zasobów energetycznych organizmu i wiele innych przydatnych informacji. W momencie testowania (grudzień 2023 r.) do zegarka ani aplikacji Suunto nie można wprowadzać liczby spalonych kalorii.

Doceniamy obecność kompleksowego podsumowania stanu zdrowia w ramach jednej funkcji. Informacje są zwięzłe, przejrzyste i bardzo łatwo dostępne.

Funkcje lifestyle'owe

Bezpośrednio w zegarku znajdziesz kilka preinstalowanych aplikacji, które są dostępne na tym urządzeniu dzięki integracji z Google Wear OS. Stosunkowo szeroki zakres funkcji lifestyle'owych sprawia, że zegarek ten jest niemal autonomicznym narzędziem, niemal niezależnym od smartfona. Dlatego wśród funkcji brakuje nam obsługi eSIM lub przynajmniej możliwości dublowania połączeń, aby zegarek był jeszcze bardziej samodzielnym urządzeniem.

Większość funkcji zegarka działa dobrze, ale niektóre wymagałyby drobnych poprawek. W następnym rozdziale pokrótce opiszemy i ocenimy funkcje związane z codziennym funkcjonowaniem i stylem życia.

Gdzie kupićSuunto 7 Titanium
Suunto 7 Titanium
Ogólna ocena
3.6/5

Klawiatura i odpowiedzi na powiadomienia

Zegarek doskonale radzi sobie z wyświetlaniem powiadomień. Wyświetla dłuższe wiadomości, e-maile, emoji i wiele innych treści. W przypadku przychodzących wiadomości można na nie odpowiedzieć bezpośrednio i to na kilka sposobów:

  1. Domyślne odpowiedzi
  2. Emoji
  3. Własna wiadomość tekstowa
  4. Wiadomość głosowa przekonwertowana na tekst

Odpowiedzi na wiadomości i powiadomienia są dostępne tylko po sparowaniu zegarka ze smartfonem z systemem Android. Użytkownicy iPhone'ów z systemem iOS mają dostęp wyłącznie do samego podglądu powiadomień.

Dzięki fabrycznie zainstalowanej w systemie klawiaturze Gboard użytkownik jest w stanie wpisywać własne wiadomości na zegarku. Pisanie odbywa się w praktycznie taki sam sposób, jak na smartfonie. Do dyspozycji są także znaki diakrytyczne, symbole i cyfry. Chociaż jest to przydatny dodatek, to osoby o grubszych palcach będą miały problem z wybraniem odpowiednich liter na wyświetlaczu, ponieważ są one bardzo małe.

Odpowiedzi można również dyktować, ponieważ konwersja głosu na tekst w zegarku obsługuje język polski. W przypadku wiadomości do 20 słów (około 150 znaków) nie napotkaliśmy żadnych problemów podczas dyktowania. Jest to wyraźna zaleta w porównaniu z konkurencyjnymi zegarkami, takimi jak Huawei Watch 4 Pro, które nie oferują takiej możliwości.

Chociaż zegarek jest wyposażony w mikrofon i głośnik, to za jego pomocą nie można wykonywać połączeń telefonicznych. Połączenia przychodzące da się jedynie akceptować, odrzucać lub odpowiadać na nie za pomocą wiadomości. Połączenie zawsze będzie odbywać się za pośrednictwem sparowanego smartfona. Biorąc pod uwagę słabą wydajność baterii i nacisk na funkcje związane ze stylem życia, spodziewalibyśmy się tu przynajmniej możliwości dublowania połączeń przez Bluetooth.

Portfel Google

Zegarek jest wyposażony w chip NFC, który pozwala na płatności zbliżeniowe. Aby w ogóle użyć aplikacji Wear OS do dodania karty, musisz ustawić w zegarku blokadę ekranu. W tym celu można wybrać kod PIN, hasło lub gest. Hasło należy wprowadzić za każdym razem, gdy zegarek zostanie ponownie włączony lub po upływie godziny od ostatniego wprowadzenia. Dane karty płatniczej wprowadza się w aplikacji na zegarku.

Płatności zbliżeniowe działają płynnie
Płatności zbliżeniowe działają poprawnie

Jeśli szukasz smartwatcha do płatności zbliżeniowych, upewnij się wcześniej, że Twój bank obsługuje Google Pay.

Odtwarzanie muzyki

Zegarka służy także do zarządzania odtwarzaniem muzyki ze smartfona. Możesz pomijać utwory, wracać do nich lub zmieniać ich głośność. Ponadto na zegarku znajduje się 4,5 GB pamięci do przechowywania własnej muzyki, która będzie dostępna w dowolnym miejscu bez konieczności parowania smartfona. Muzyki z zegarka można słuchać tylko za pomocą bezprzewodowych słuchawek podłączonych przez Bluetooth.

Muzykę lub podcasty można pobierać na zegarek za pomocą aplikacji streamingowych Spotify lub Youtube Music, które należy najpierw pobrać ze sklepu Google Play. Konieczne jest również posiadanie subskrypcji Premium na tych platformach.

Tłumacz Google

Preinstalowane aplikacje zawierają tłumacza Google w tej samej formie, w jakiej jest on dostępny w przeglądarkach internetowych. Przydatną opcją jest wprowadzanie terminów do tłumaczenia za pomocą dyktowania, co i w tym przypadku działa bez zarzutu. Tłumacz jest zależny od połączenia internetowego na smartfonie, który musi znajdować się blisko zegarka. Choć translator działa niezawodnie, producent powinien dopracować kilka szczegółów, w tym ten, który uchwyciliśmy na poniższym zrzucie ekranu.

Asystent Google

W zegarku znajduje się preinstalowany Asystent Google. Możesz użyć poleceń głosowych, aby poprosić zegarek o rozpoczęcie pisania wiadomości lub nastawienie budzika. Asystent obsługuje jednak wyłącznie polecenia w języku angielskim, co już od dawna jest jedną z jego głównych wad. Większość poleceń obsługiwanych przez asystenta użytkownik będzie w stanie wykonać intuicyjnie i samodzielnie, więc w praktyce nie ma on większego zastosowania.

Podsumowanie – dla kogo przeznaczony jest smartwatch Suunto 7 Titanium?

Suunto 7 Titanium łączy w sobie znaną od dawna jakość fińskich zegarków sportowych z inteligentnymi funkcjami oferowanymi przez Wear OS. Jednak zamiast stworzyć niezawodne, najwyższej jakości urządzenie sportowe, producent stworzył zegarek, który w zasadzie trudno polecić konkretnym użytkownikom.

Ze względu na brak zaawansowanych wskaźników sportowych, zegarek nadaje się raczej dla sportowców-amatorów, którzy od czasu do czasu idą pobiegać po pracy. Chociaż zegarek oferuje kilka funkcji związanych ze stylem życia, niespecjalnie nadaje się do zawodowego lub codziennego użytku. Nie obsługuje eSIM ani dublowania połączeń, a jego nawigacja ma znaczne ograniczenia.

Mimo wszystko ten zegarek oferuje kilka przydatnych narzędzi. Mamy na myśli w szczególności mapy cieplne, które mogą pomóc w znalezieniu trasy treningu w oparciu o jego częstotliwość (jeśli, na przykład, jesteś na wakacjach w nieznanym Ci miejscu i nie wiesz, gdzie najlepiej iść pobiegać). Urządzenie umożliwia również płatności zbliżeniowe za pośrednictwem NFC i Google Pay. Ponadto zegarek obsługuje funkcję dyktowania wiadomości tekstowych.

Użytkownik może pobierać muzykę lub podcasty na zegarek za pomocą Spotify, YouTube Music i innych aplikacji muzycznych. Aby słuchać multimediów bez konieczności posiadania przy sobie smartfona, do zegarka można podłączyć bezprzewodowe słuchawki przez Bluetooth. Chociaż jest to przydatna funkcja, to podczas korzystania z niej możesz zaobserwować kolejną z wad zegarka, a mianowicie słabą wydajność baterii.

Czas pracy baterii podczas naszych testów wyniósł tylko 1,5 dnia. Wynika to ze słabej optymalizacji systemu Wear OS, co jednak z czasem może ulec poprawie. Zdecydowanie nie polecamy więc Suunto 7 Titanium użytkownikom, którzy szukają zegarka o przyzwoitej wydajności baterii.

Gdzie kupićSuunto 7 Titanium
Suunto 7 Titanium
Ogólna ocena
3.6/5

Pomimo wyżej wymienionych słabości, jest to bardzo lekki i wygodny w noszeniu zegarek, a użytkownik może wręcz zapomnieć, że nosi go na nadgarstku. Dzięki wodoodpornej obudowie smartwatchowi nie zaszkodzi prysznic ani pływanie. Obsługa urządzenia jest intuicyjna, a cały system zegarka działa płynnie i dyskretnie.

Smartwatch: Suunto 7 Titanium
  • Jakość wykonania
  • Bateria
  • System operacyjny
  • Kompatybilność
  • Stosunek ceny do wydajności
3.6

Solidnie wykonany smartwatch z wygodnym paskiem

Suunto 7 Titanium to dobrze wyposażony smartwatch dla sportowców-amatorów i osób poszukujących zegarka z niezawodnym systemem operacyjnym. Oprócz ciekawych funkcji sportowych, użytkownik ma do dyspozycji NFC, pamięć wewnętrzną na własne pliki muzyczne, monitorowanie snu i inne przydatne narzędzia. Wykonanie zegarka stoi na wysokim poziomie, a i jest on wygodny w noszeniu zarówno w dzień, jak i w podczas snu.

Plusy

  • Intuicyjny system
  • Mapy cieplne
  • Wygodny w noszeniu
  • Głosowe wprowadzanie odpowiedzi tekstowych

Minusy

  • Słaba wydajność baterii
  • Brak możliwości telefonowania
  • Ograniczony zakres funkcji
Niniejszy artykuł został przygotowany przez autora na podstawie jego własnych doświadczeń z produktem. Na ocenę mogą mieć wpływ subiektywne wrażenia autora.
Autor: Martin Dajča
Autor: Martin Dajča
Lubię przekładać swoje doświadczenie i złożone pomysły na język zrozumiały dla konsumentów. W wolnym czasie lubię biegać, jeździć na rowerze i wędrować po okolicy. Dlatego w moim portfolio znajdują się recenzje inteligentnych zegarków, kamer samochodowych i wielu innych urządzeń ułatwiających codzienne życie.
Jak podobał Ci się ten artykuł?
5/5 - (liczba ocen: 2)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane recenzje

Recenzja: smartwatch Suunto 7 Titanium
Suunto 7 Titanium
Ocena: 3.6/5
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram