Recenzja: smartwatch Xiaomi Watch 2 Pro
Smartwatch Xiaomi Watch 2 Pro już na pierwszy rzut oka przyciąga uwagę przystępną ceną. Zegarek posiada system Wear OS, który charakteryzuje się szeroką gamą funkcji lifestyle'owych, dobrą kompatybilnością ze smartfonem i, niestety, krótkim czasem pracy na baterii. Zegarek wyposażony jest w moduł GPS, obsługuje płatności zbliżeniowe, a za jego pomocą można również odbierać połączenia telefoniczne. Oprócz standardowej wersji Bluetooth, zegarek dostępny jest także w wersji LTE z obsługą danych mobilnych i kompatybilnością z eSIM.
Często zadawane pytania i odpowiedzi
Według producenta smartwatch Xiaomi Watch 2 Pro jest kompatybilny tylko z telefonami z systemem Android 8.0 lub nowszym. Zegarek nie jest kompatybilny ze smartfonami iPhone.
Producent twierdzi, że czas pracy baterii wynosi 65 godzin na jednym ładowaniu w przypadku zwykłego, niezbyt intensywnego użytkowania. Podczas naszego testu w warunkach opisanych poniżej czas pracy baterii wyniósł 1-2 dni.
Tak, zegarek obsługuje płatności zbliżeniowe za pośrednictwem chipu NFC i aplikacji Google Pay (Wallet).
Zegarek ma domyślnie zainstalowaną aplikację Mapy Google. Po uruchomieniu nawigacji dostępne wskazówki są uzupełniane przez podpowiedzi głosowe. Można również wyświetlić trasę i pełną mapę.
Specyfikacja techniczna Xiaomi Watch 2 Pro
Podstawowe parametry techniczne zegarka podsumowaliśmy w poniższej tabeli. Wśród parametrów miło zaskoczyła nas kombinacja procesora Snapdragon W5 Gen 1 z pamięcią operacyjną 2 GB, co teoretycznie oznacza, że działanie systemu będzie bardzo płynne.
Wśród innych parametrów zaskoczyć może wysoka waga i spore wymiary obudowy. W porównaniu z innymi zegarkami z Wear OS wymiary te są jednak dość standardowe. Sytuacja jest jednak odmienna w porównaniu z innymi kategoriami zegarków, wśród których Xiaomi należy do zdecydowanie większych i solidniejszych modeli.
Parametr | Wartość |
---|---|
Typ paska | Silikon, skóra |
Wytrzymałość | 5 ATM |
Wyświetlacz | AMOLED 1,43" 466 x 466 px |
Wydajność baterii | Do 65 godzin (normalne użytkowanie) |
Metoda ładowania | Magnetyczny kabel zasilający |
Łączność | Bluetooth 5.2, WiFi, NFC, GPS, Glonass, Galileo, Beidou, QZSS, LTE* |
Procesor | Qualcomm Snapdragon W5 Gen 1 |
Pamięć operacyjna | 2 GB |
System operacyjny | Wear OS 3.5 |
Wymiary (bez paska) | 47,6 x 45,9 x 11,8 mm |
Waga (bez paska) | 54,5 g |
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o smartwatchach, przeczytaj nasz artykuł o tym, jak wybrać smartwatch lub sprawdź nasze recenzje konkretnych modeli.
Zegarek prezentuje się solidnie
Bezel zegarka jest dość charakterystyczny i został uzupełniony o pokarbowanie wokół obwodu, aby zasugerować możliwość obracania, ale jest to tylko designerski dodatek. Ogólnie rzecz biorąc, zegarek wygląda dość solidnie, zwłaszcza biorąc pod uwagę jego wagę wynoszącą aż 54,5 g, czyli o 10 g więcej niż w przypadku TicWatch Pro 5.
Ze względu na większą obudowę, wysoką wagę i ogólną masywność, zegarek polecilibyśmy raczej mężczyznom.
Pomimo dość dużej wagi zegarek jest wygodny w noszeniu i możesz wręcz zapomnieć o tym, że nosisz go na ręce. Problem może pojawić się podczas snu, ponieważ duża obudowa powoduje wówczas pewien dyskomfort. Podsumowując, jakość wykonania zegarka oceniamy jednak pozytywnie. Szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę cenę, która jest niższa w porównaniu z konkurentami takimi jak Samsung Galaxy Watch 6 czy TicWatch Pro 5.
Wyświetlacz ma niższą jasność, co niekoniecznie jest wadą
Zegarek wyposażony jest w wyświetlacz AMOLED, którego wydajność jest obecnie standardem wśród smartwatchów lifestyle'owych. Powierzchnię wyświetlacza pokrywa bliżej nieokreślone szkło ochronne Gorilla Corning Glass.
Drobnym mankamentem wyświetlacza jest jego maksymalna jasność na poziomie 600 nitów, która jest niższa w porównaniu z konkurencją (w TicWatch Pro 5 jest to 1000 nitów, a w Samsung Galaxy Watch 6 do 2000 nitów). Niższa jasność nie stanowi wielkiego problemu w pomieszczeniach, ale w bezpośrednim świetle słonecznym latem lub w górach wyświetlacz może nie być wystarczająco czytelny.
Niski poziom maksymalnej jasności może oznaczać niższe obciążenie wyświetlacza. W rezultacie wyświetlacz w nieznacznym stopniu oszczędza baterię i poprawia jej wydajność.
Obsługa dotykowa, koronka i inne przyciski - jak działa zegarek?
Zegarek wyposażony jest w dotykowy wyświetlacz. Obsługa jest więc intuicyjna, podobnie jak na smartfonie. Przesunięcie palcem w bok powoduje przejście do ekranów z podstawowymi danymi, takimi jak dzienne cele, pogoda, analiza snu czy tętno. Jeśli przesuniesz palcem w górę od dołu na tarczy zegarka, zobaczysz pasek z podstawowymi ustawieniami. Przesuń palcem w dół, aby uzyskać dostęp do powiadomień.
Szybkie menu z podstawowymi ustawieniami w większości zegarków ma górny pasek, podobnie jak w smartfonach. Umieszczenie tego menu na dolnym pasku jest mniej intuicyjne i wymaga przyzwyczajenia.
Koronka może nie odpowiadać każdemu
Do sterowania zegarkiem służy również obrotowa koronka, która zastępuje tzw. Home button (powrót do tarczy zegarka/wybudzenie wyświetlacza z bezczynności). Obracanie koronki umożliwia poruszanie się po interfejsie użytkownika. Z kolei przytrzymanie koronki uruchamia Asystenta Google.
W przeciwieństwie do TicWatch Pro 5 GPS lub wszystkich modeli Apple Watch, koronka ma mniejszą średnicę i stanowi połączenie karbowanego wnętrza z gładką krawędzią zewnętrzną. Sama konstrukcja koronki nie jest jednak słabością zegarka. To raczej jej dopasowanie i ukształtowanie obudowy wokół niej znacznie ogranicza obszar kontaktu między palcem a pokarbowaną częścią koronki.
Podczas poruszania się po interfejsie użytkownika palec recenzenta po prostu ślizgał się po błyszczącej części koronki. Gdyby haptyczna (wibracyjna) reakcja obrotu koronki nie była aktywna, użytkownik nie miałby pojęcia, czy zegarek w ogóle zarejestrował poruszenie koronki.
Podczas korzystania z koronki zauważyliśmy również odmienną kalibrację/przyspieszenie w różnych częściach interfejsu użytkownika. Na przykład skrolowanie z góry na dół w menu aplikacji za pomocą koronki zajmuje sporo czasu. Jednak gdy koronka jest używana do konfigurowania ćwiczeń oddechowych, wystarczy pobieżny ruch, aby błyskawicznie przewinąć wszystkie opcje naraz.
Częstym problemem było nieumyślne ściskanie/przytrzymywanie koronki podczas wykonywania ruchów nadgarstkiem lub dłonią. Częściowym rozwiązaniem było odsunięcie zegarka dalej od nadgarstka do pozycji, która jest nienaturalna dla większości użytkowników.
Górny przycisk zegarka jest domyślnie przeznaczony do uruchamiania menu aktywności, ale jego docelową aplikację można zmienić w ustawieniach. Dolny przycisk może służyć do otwierania ostatnio zamkniętej aplikacji, a jego dwukrotne naciśnięcie otworzy aplikację Wallet.
Wear OS, kompatybilność i parowanie z telefonem
Interfejs użytkownika został opracowany na platformie Wear OS. Ogólnie rzecz biorąc, system zegarka zrobił na nas dobre wrażenie. Dzięki procesorowi Snapdragon W5 Gen 1 i 2 GB pamięci RAM poruszanie się po systemie jest szybkie i płynne.
Parowanie zegarka ze smartfonem jest intuicyjne i trwało niecałe dwie minuty. Podobnie jak inne smartwatche Xiaomi, Watch 2 Pro paruje się ze smartfonem za pomocą aplikacji Mi Fitness. Zaletą jest to, że nie są wymagane żadne inne aplikacje poza tą jedną, co jest przewagą nad zegarkami Suunto 7 Titanium lub Garmin, które wymagają zainstalowania kilku aplikacji.
Wydajność baterii zegarka
Zegarek jest wyposażony w baterię o pojemności 495 mAh, co jest średnią wartością w porównaniu z konkurencyjnymi zegarkami Wear OS (TicWatch Pro 5 GPS ma pojemność 628 mAh, a Samsung Galaxy Watch 6 425 mAh). Ale jak pojemność baterii przekłada się na jej praktyczne działanie?
Czas pracy baterii przy normalnym użytkowaniu wyniósł 30 godzin
W tym teście nie byliśmy zbyt zadowoleni z wydajności zegarka. Połączenie wymagającego systemu operacyjnego z baterią o przeciętnej pojemności sprawiło, że zegarek ten jest "jednodniowym" urządzeniem, które trzeba podładowywać albo wieczorem przed snem, albo rano podczas codziennej rutyny. Warunki testowe były następujące:
- aktywny wyświetlacz Always-On Display,
- odbieranie wszystkich powiadomień z telefonu,
- 30 minut aktywności sportowej monitorowanej przez GPS,
- monitorowanie snu,
- dwie płatności zbliżeniowe,
- 3-minutowa rozmowa telefoniczna,
- ciągły pomiar tętna,
- jeden pomiar saturacji.
Nieznaczne ograniczenie funkcji wydłużyło czas pracy na baterii do 50 godzin
Gdy ograniczyliśmy powiadomienia otrzymywane przez zegarek do podstawowych (wiadomości, e-maile itp.), wyłączyliśmy wyświetlacz Always-On, nie nosiliśmy zegarka podczas snu i nie płaciliśmy zbliżeniowo, czas pracy baterii na jednym ładowaniu znacznie się wydłużył. W przypadku jeszcze większych ograniczeń możliwe jest osiągnięcie 65 godzin pracy na baterii, co jest wartością deklarowaną przez producenta.
W przypadku aktywnego GPS czas pracy na baterii spadł do 4 godzin
Po uruchomieniu monitorowania aktywności sportowej, które oprócz wskaźników sportowych rejestruje również trasę, czas pracy baterii na jednym ładowaniu spadł do 4 godzin. A zatem jeśli wybierasz się na całodniową pieszą wędrówkę i chcesz ją monitorować za pomocą teco smartwatcha, spakuj również powerbank USB i przygotuj się na zrobienie sobie przerwy na podładowanie zegarka.
W droższym modelu Samsung Galaxy Watch 6 w tym samym trybie czas pracy baterii wyniósł 5 godzin.
Szybkie ładowanie spodoba się większości użytkowników
W przeciwieństwie do wydajności baterii, która nie zrobiła na nas dobrego wrażenia, szybkość ładowania była miłym zaskoczeniem. Korzystając ze standardowego zasilacza sieciowego, zegarek naładował się od 0 do 100% w 40 minut. Jest to krótszy czas w porównaniu z większością zegarków konkurencji, nawet w przypadków smartwatchów nie posiadających systemu Wear OS.
Funkcje związane ze stylem życia
Zestaw funkcji Xiaomi Watch 2 Pro sprawia, że jest to w pełni autonomiczny smartwatch. Możesz wybrać dowolny numer telefonu z zegarka, wysłać wiadomość tekstową lub przesłać notatki głosowe - wystarczy, że Twój smartfon będzie w zasięgu łączności Bluetooth.
Poniższe funkcje są typowe dla zegarków z systemem Wear OS. Dlatego w tej recenzji omawiamy jedynie nasze doświadczenia z tymi funkcjami, a nie ich obiektywny opis. Więcej informacji na temat tych funkcji można znaleźć w naszym artykule na temat najlepszych zegarków z systemem Wear OS.
Płatności zbliżeniowe, NFC i Google Pay
Aby użyć karty płatniczej, trzeba najpierw wybrać hasło blokady ekranu, które należy wprowadzić za każdym razem, gdy zdejmujesz zegarek. Podczas naszych testów nie napotkaliśmy żadnych problemów z płatnościami. Jeśli chcesz zmaksymalizować wydajność baterii, możesz wyłączyć NFC na górnym pasku szybkich ustawień, gdy nie dokonujesz płatności zbliżeniowych.
Jeśli szukasz smartwatcha do płatności zbliżeniowych, upewnij się wcześniej, że Twój bank obsługuje Google Pay.
Nawigacja i Mapy Google
Po uruchomieniu nawigacji można uzyskać wskazówki dojazdu, pełny podgląd trasy i mapę. Poruszanie się po mapie jest płynne i można ją powiększać lub pomniejszać podobnie jak na dotykowym ekranie telefonu lub tabletu. Zauważyliśmy jedynie niewielki spadek płynności podczas wykonywania szybkich ruchów palcami na mapie, co w praktyce nie powinno jednak stanowić problemu.
Dublowanie połączeń
Podczas naszych testów rozmowy telefoniczne przy użyciu zegarka działały dokładnie tak, jak oczekiwaliśmy. Dźwięk z głośnika jest czysty, a do regulacji głośności podczas połączenia można użyć koronki. Rozmówca słyszał nas wyraźnie, nawet gdy poruszaliśmy się w zatłoczonej przestrzeni publicznej.
Czasami pojawiał się problem, gdy połączenie na telefonie zostało odrzucone, ale zegarek nadal wyświetlał je jako przychodzące. Jedynym rozwiązaniem było anulowanie już odrzuconego połączenia. Podobna sytuacja miała miejsce po zakończeniu połączenia na telefonie, gdzie zegarek nadal wyświetlał połączenie jako trwające. Stan ten utrzymywał się przez kolejną godzinę, aż ponownie użyliśmy zegarka i anulowaliśmy długo trwające połączenie w interfejsie użytkownika. Mamy nadzieję, że Xiaomi naprawi te błędy w aktualizacjach systemu.
Zegarek jest dostępny także w wersji LTE, która obsługuje łączność eSIM, czego nie spotkasz u droższych konkurentów, takich jak Suunto 7 Titanium lub TicWatch Pro 5 GPS.
Powiadomienia i wiadomości
Domyślnie zegarek odbiera powiadomienia ze wszystkich aplikacji na smartfonie. W ustawieniach można jednak dostosować listę aplikacji do własnych preferencji. Możesz także zmienić sposób otrzymywania powiadomień (dźwięk, wibracje zegarka). Xiaomi Watch 2 Pro jest w stanie wyświetlać powiadomienia w całości, ale w przypadku niektórych aplikacji (w tym aplikacji systemowych) wyświetlanie było błędne: patrz zrzut ekranu poniżej.
W przypadku wiadomości dostępne są odpowiedzi typowe dla Wear OS - pisanie na klawiaturze, wprowadzanie głosowe, domyślne odpowiedzi i emoji. Szczegółowo opisaliśmy te możliwości w naszym artykule na temat tego systemu operacyjnego.
Odtwarzanie muzyki
Zegarek jest wyposażony w 32 GB pamięci wewnętrznej, przeznaczonej m.in. do przechowywania własnej muzyki lub podcastów za pomocą usług streamingowych, takich jak YouTube Music lub Spotify. Niestety, na zegarku nie można przechowywać własnych plików, takich jak .mp3. Smartwatcha można również używać do zarządzania multimediami ze smartfona podczas ich odtwarzania. Możesz pomijać aktualnie odtwarzane utwory, wracać do nich, wstrzymywać je lub zmieniać ich głośność.
Asystent Google
Asystent Google jest dostępny na zegarku od momentu jego uruchomienia. Przytrzymaj koronkę, aby skonfigurować i uruchomić asystenta. Możesz używać asystenta i wprowadzania głosowego, aby wydawać zegarkowi różne polecenia. Wśród obsługiwanych języków brakuje polskiego, więc użytkownik będzie musiał posługiwać się angielskim lub innym obsługiwanym językiem. Wynik po wprowadzeniu polecenia "pogoda" można znaleźć w galerii poniżej.
Dane wyjściowe poleceń mogą również zawierać obrazy.
Pomimo dezaktywacji asystenta, przytrzymanie koronki spowoduje jego włączenie. W przypadku przypadkowego naciśnięcia koronki podczas poruszania nadgarstkiem, zegarek zawsze uruchomi asystenta. Dlatego z zadowoleniem przyjęlibyśmy możliwość ustawienia jako przycisku startowego jednego z bocznych przycisków zamiast koronki.
Inne praktyczne funkcje
- kalendarz,
- minutnik, stoper, budzik,
- zdalna migawka aparatu w telefonie,
- dyktafon.
Znajdziesz tu całą gamę innych aplikacji dostępnych do pobrania w Google Play.
Funkcje zdrowotne
Zakres funkcji zdrowotnych jest porównywalny z tym dostępnym w modelach Suunto 7 Titanium i TicWatch Pro 5. Oczywistą funkcją jest pomiar tętna, na podstawie którego zegarek szacuje poziom stresu lub liczbę spalonych kalorii. W porównaniu do wspomnianych konkurentów, Watch 2 Pro na pierwszy rzut oka posiada niewielką przewagę w postaci pomiaru bioimpedancji. O tym, czy jest to rzeczywiście przydatna funkcja, piszemy w poniższej sekcji.
Każda funkcja zdrowotna ma swoje własne zastosowanie, co jest typowe dla inteligentnych zegarków. Niektóre zegarki (TicWatch Pro 5 lub Huawei Watch 4) posiadają również oddzielną aplikację, która zwykle wykonuje wszystkie dostępne pomiary w ciągu minuty, oferując szybki, kompleksowy przegląd stanu zdrowia. W przypadku zegarka Xiaomi Watch 2 Pro użytkownik niestety ma do dyspozycji wyłącznie oddzielne pomiary.
Pomiary tętna i natlenienia krwi
Podobnie jak w przypadku zdecydowanej większości smartwatchów, Xiaomi Watch 2 Pro oferuje pomiary tętna i natlenienia krwi w różnych odstępach czasowych lub na żądanie. Pomiar tętna szybko reaguje na zmiany, co doceniamy.
Pomiar natlenienia krwi powinien trwać maksymalnie 20 sekund i jest bardzo wrażliwy na ruchy lub przerwanie kontaktu czujnika ze skórą. W naszym przypadku pomiar był udany dopiero przy trzeciej lub czwartej próbie.
Rejestrowanie spalonych kalorii
Do dyspozycji użytkownika jest rejestrowanie zarówno pasywnych (spalonych w spoczynku), jak i aktywnych kalorii (spalonych podczas monitorowanych aktywności). Na podstawie statystyki spalonych kalorii można dostosować odpowiednią dietę lub trening.
Niestety, zegarek nie pozwala na rejestrowanie liczby spożytych kalorii w tej samej aplikacji. Z taką funkcją spotkaliśmy się na przykład w Huawei Watch GT 4, który posiada system Harmony OS, a nie Wear OS.
Szacowanie obciążenia stresem
Zegarek szacuje aktualne obciążenie stresem na podstawie tętna. Oprócz ręcznego uruchamiania pomiaru, dostępny jest również pomiar ciągły.
Szacowany przez zegarek poziom stresu zmieniał się w ciągu dnia zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Na przykład po wypiciu dwóch filiżanek espresso odczyty zmieniły się z niskiego poziomu na normalny. Podobny wzrost zaobserwowano po spożyciu obfitego lunchu.
Pomiary bioimpedancji
Bioimpedancja jest często stosowaną w praktyce metodą określania składu ciała. Konwencjonalne instrumenty działają poprzez pomiar oporu, jaki stawia prąd elektryczny w naszym ciele. Różne substancje w naszym ciele stawiają prądowi różny opór. Na podstawie uzyskanej wartości oporu można określić procentową zawartość tłuszczów, wody, soli i białka w organizmie.
Zegarek określa skład ciała podczas pomiaru: wymaga on umieszczenia dwóch palców na bocznych przyciskach zegarka, które działają w tym przypadku jako przewodniki. Pomiar trwa około minuty i jest bardzo wrażliwy na wszelkie ruchy palców lub dłoni. Zwykle byliśmy w stanie uzyskać udany pomiar po pięciu próbach.
Uzyskane wartości mają 20-40% odchylenia w porównaniu do profesjonalnych pomiarów. Jest to więc interesujące wzbogacenie zakresu funkcji zdrowotnych, ale nie zalecamy przyjmowania zmierzonych wartości jako medycznie uzasadnionych.
Funkcje sportowe
Zakres funkcji sportowych określilibyśmy jako podstawowy, podobny do zakresu funkcji zdrowotnych. Xiaomi Watch 2 Pro obsługuje monitorowanie ponad 150 aktywności sportowych, ale w większości z nich napotkasz tylko zwykłe pomiary tętna, spalonych kalorii, kroków i upłyniętego czasu.
Najbardziej szczegółowy jest tradycyjnie pomiar aktywności biegowych, których wskaźniki są podobne do tych z TicWatch Pro 5 GPS. Chociaż oba modele oferują pewne zaawansowane dane dotyczące biegania, nie należą one do najlepszych smartwatchów z Wear OS dla sportowców.
Strefy ST (tętna)
Strefy tętna to szybka informacja zwrotna na temat aktualnego celu treningu. Każdej strefie oprócz nazwy towarzyszy kolor, który jest taki sam na wszystkich smartwatchach. Na podstawie strefy ST można dostosować tempo podczas uprawianej aktywności. Kolory stref ST można znaleźć na obwodzie ekranów danych podczas monitorowania aktywności. Bardziej szczegółowa analiza stref jest dostępna w analizie po zakończeniu aktywności.
Aby wykryć strefę ST, należy aktywować wyświetlacz zegarka. Tak więc, jeśli wyświetlacz Always-On jest dezaktywowany lub jeśli włączona jest funkcja wybudzania ekranu za pomocą ruchu ręką, konieczne będzie wybudzenie zegarka poprzez dotknięcie wyświetlacza lub naciśnięcie koronki. Jest to mniej wygodny sposób niż w przypadku TicWatch Pro 5, w którym podświetlenie energooszczędnego wyświetlacza AoD jest zsynchronizowane kolorystycznie ze strefą ST.
Liczba spalonych kalorii
Zegarek rejestruje nie tylko liczbę spalonych kalorii pasywnych (w spoczynku poza aktywnościami), ale także liczbę kalorii aktywnych. W przypadku, gdy wykonaliśmy kilka kolejnych dni treningu z podobnymi obciążeniami, liczba aktywnie spalonych kalorii każdego dnia była mniej więcej taka sama.
Ogólny cel treningu
Podczas gdy strefy ST są rzeczywistą informacją zwrotną podczas treningu, zegarek może uśrednić wyniki, aby określić ogólny cel treningu. W ten sposób zegarek informuje, czy trening był bardziej aerobowy (trening fitness lub odchudzający), czy beztlenowy (trening siłowy o wyższej intensywności).
Czas regeneracji
Aby w pełni skorzystać z treningu, organizm musi być odpowiednio zregenerowany. Na podstawie czasu regeneracji określonego przez zegarek będziesz w stanie lepiej oszacować, czy przyszedł czas na trening regeneracyjny czy intensywny trening interwałowy.
Początkowo stwierdziliśmy, że czas regeneracji proponowany przez zegarek jest zbyt długi. Po umiarkowanie intensywnej aktywności zegarek zalecał aż 50 godzin regeneracji. Jednak im dłużej korzystaliśmy z zegarka, tym bardziej te wartości się normalizowały. Po czterech bardziej intensywnych treningach szacowany czas regeneracji spadł do 15-20 godzin, a do takiej wartości przyzwyczaił się nasz recenzent na podstawie treningów z innymi smartwatchami.
Szacowane VO2 max
Wartość VO2 max opisuje stan długoterminowej wydolności tlenowej. Im wyższa wartość, tym więcej tlenu mogą zużyć mięśnie w określonym czasie. Jednak, podobnie jak w przypadku czasu regeneracji, dokładność oszacowania VO2 max wymaga dłuższego korzystania z zegarka. Chociaż zegarek oszacuje tę wartość już po pierwszej aktywności, będzie oferował dużo dokładniejsze odczyty po około tygodniu użytkowania.
Dla oceny kondycji użytkownika bardziej miarodajne są zmiany w czasie wartości VO2 max, a nie jej pojedynczy, aktualny pomiar Rozwój tej wartości w czasie może odzwierciedlać poprawiającą się lub pogarszającą się wydolność organizmu.
Podsumowanie - dla kogo przeznaczony jest Xiaomi Watch 2 Pro?
Xiaomi Watch 2 Pro polecamy głównie użytkownikom, którzy szukają smartwatcha o dobrym stosunku ceny do jakości. Pomimo niskiej ceny, system zegarka jest płynny, szybki i oferuje funkcje lifestyle'owe, które są typowe dla droższych smartwatchów z systemem Wear OS. Urządzanie pozwala na odbieranie połączeń telefonicznych za pomocą dublowania połączeń ze smartfona lub łączności eSIM, umożliwia płatności zbliżeniowe oraz odpowiadanie na wiadomości lub e-maile.
Połączenia za pomocą eSIM lub dostępność wersji LTE w rozsądnej cenie to bardzo pożądana opcja wśród zegarków z Wear OS. Podczas gdy dostępna jest także wersja LTE Samsung Galaxy Watch 6, to oferuje ona wszystkie funkcje wyłącznie po sparowaniu zegarka ze smartfonem marki Samsung.
Zegarek może być również dobrą opcją dla sportowców-amatorów poszukujących prostego sporttestera z GPS i zaawansowanymi wskaźnikami sportowymi, takimi jak VO2 max, czas regeneracji lub ocena treningu.
Z drugiej strony smartwatch Watch 2 Pro nie jest odpowiedni dla użytkowników, którzy szukają zegarka o długim lub chociaż średnim czasie pracy baterii. W naszych testach, podczas zwykłego użytkowania, zegarek osiągnął maksymalnie dwa dni pracy na baterii na jednym ładowaniu. Urządzenie nie zadowoli także bardziej zapalonych sportowców, którzy chcieliby otrzymać jak najbardziej szczegółowe informacje dotyczące wydajności ich organizmu.
Recenzja: smartwatch Xiaomi Watch 2 Pro
-
Jakość wykonania
-
Bateria
-
System operacyjny
-
Kompatybilność
-
Stosunek ceny do wydajności
Przystępny cenowo smartwatch z Wear OS, GPS i NFC
Smartwatch Xiaomi Watch 2 Pro już na pierwszy rzut oka przyciąga uwagę przystępną ceną. Zegarek posiada system Wear OS, który charakteryzuje się szeroką gamą funkcji lifestyle'owych, dobrą kompatybilnością ze smartfonem i, niestety, krótkim czasem pracy na baterii. Zegarek wyposażony jest w moduł GPS, obsługuje płatności zbliżeniowe, a za jego pomocą można również odbierać połączenia telefoniczne. Oprócz standardowej wersji Bluetooth, zegarek dostępny jest także w wersji LTE z obsługą danych mobilnych i kompatybilnością z eSIM.
Plusy
- Dobry stosunek ceny do wydajności
- Dublowanie połączeń telefonicznych
- Wygodny w noszeniu
- Płatności zbliżeniowe
- Głosowe wprowadzanie tekstu
- Szacowanie wartości VO2 max
Minusy
- Słaba wydajność baterii
- Niski poziom jasności wyświetlacza
- Błędy w wyświetlaniu powiadomień
- Błędy w odbieraniu i odrzucaniu połączeń