Recenzja: smartwatch Samsung Galaxy Watch 7
Zupełnie nowy Samsung Galaxy Watch 7 przynosi kolejną zmianę w dziedzinie zegarków tej marki. Zachwyca lepszym procesorem, nowszym czujnikiem BioActive i większą pamięcią wewnętrzną. Ponadto posiada szereg dodatkowych funkcji, takich jak wynik energetyczny, zaawansowane monitorowanie snu i indeks AGEs.
Ponieważ jest to zegarek lifestyle'owy z systemem Wear OS, zachwyci on możliwością wygodnego wysyłania wiadomości i wykonywania połączeń telefonicznych. Za pomocą zegarka można też oczywiście dokonywać płatności zbliżeniowych.
Często zadawane pytania i odpowiedzi
Przeskok między generacjami jest niewątpliwie zauważalny. Watch 7 jest szybszy i bardziej wydajny, a pamięć wewnętrzna została podwojona. Dostępna jest nowa funkcja oceny zużycia energii wykorzystująca Galaxy AI. Zegarek posiada nowy czujnik BioActive z 13 diodami LED w celu dokonywania jeszcze dokładniejszych pomiarów tętna i snu. Z drugiej strony rozmiar, materiały i ogólny design nie uległy większym zmianom.
Samsung Galaxy Watch 7 jest kompatybilny wyłącznie z telefonami komórkowymi z systemem Android w wersji 11.0 lub nowszej. Dostęp do pełnego zakresu funkcji (EKG i pomiar ciśnienia krwi) można uzyskać wyłącznie po sparowaniu z telefonem tej samej marki.
Tak. Galaxy Watch 7 umożliwia wykonywanie połączeń telefonicznych i przesyłanie wiadomości. Natomiast jeśli zdecydujesz się na wariant LTE z eSIM nie ma potrzeby, aby smartfon znajdował się w pobliżu zegarka.
Zawartość opakowania i specyfikacja techniczna
Zawartość opakowania nie wyróżnia się niczym szczególnym. W pudełku znajduje się sam smartwatch z jednym paskiem, kabel zasilający z magnetyczną podkładką i złączem USB-C oraz niezbędna dokumentacja.
Samsung Galaxy Watch 7 sprzedawany jest w dwóch wariantach rozmiarowych (40 i 44 mm) i każdy z nich jest dostępny z obsługą LTE lub bez niej. Na potrzeby recenzji udostępniono mi mniejszy model przeznaczony tylko dla kobiet w kolorze beżowym bez LTE.
Parametr | Wartość |
---|---|
Typ paska | Silikonowy |
Wytrzymałość | 5ATM IP68, MIL-STD-810H |
Wyświetlacz | 1,3" AMOLED (1,5" w większej wersji) |
Wydajność baterii | 1 dzień |
Metoda ładowania | Magnetyczny kabel zasilający |
Łączność | Bluetooth 5.3, Wi-Fi, GPS, NFC, eSIM (dla modelu LTE) |
System operacyjny | Wear OS |
Wymiary bez paska (większa wersja w nawiasie) | 40,4 × 40,4 × 9,7 mm (44,4 × 44,4 × 9,7 mm) |
Waga bez paska (większa wersja w nawiasie) | 28,9 g (33,8 g) |
Doskonały kompromis pomiędzy sportowym i eleganckim stylem
Samsung Galaxy Watch 7 czerpie wzorce ze swojego poprzednika. Po raz kolejny mamy więc do czynienia z aluminiowym materiałem i tradycyjną okrągłą tarczą. Moim osobistym zdaniem zegarek dobrze prezentuje się na nadgarstku i pasuje zarówno do sportowego, jak i eleganckiego ubioru. Można go więc bez przeszkód nosić na siłowni oraz do pracy w biurze. Z kolei wspomniany wcześniej Galaxy Watch Ultra skierowany jest raczej do entuzjastów aktywności outdoorowej.
Całkowita waga urządzenia jest dość niska i wynosi 28,9 gramów w przypadku mniejszej wersji i 33,8 gramów w większym wariancie. Sprawia to, że zegarek jest wygodny w noszeniu i osobiście nie powodował u mnie żadnego dyskomfortu podczas wykonywania codziennych zadań lub pracy przy komputerze. Pod względem gabarytów smartwatch również jest niewielki i spokojnie można naciągnąć na niego bluzę czy nawet kurtkę podczas uprawiania sportu.
Z boku znajdują się dwa przyciski, które można łatwo wyczuć nawet po omacku i reagują one na dotyk praktycznie natychmiastowo. Nie znajdziemy tutaj hardware'owego bezela, który posiada na przykład Galaxy Watch 6 Classic - ten zegarek ma jedynie bezel w postaci cyfrowej. Jednak pewne doniesienia z branży sugerują, że Samsung ponownie wprowadzi na rynek model o nazwie Classic, który będzie posiadał klasyczny bezel.
Jeśli chodzi o pasek, to jest on silikonowy i dzięki temu wygodnie leży na nadgarstku. Design paska przeszedł pewną innowację, ponieważ nie jest już idealnie gładki, ale lekko karbowany. Osobiście podoba mi się ta zmiana oraz wygląd paska, ale oczywiście jest to kwestia bardzo subiektywna. Widzę w tym pewną praktyczność, ponieważ pasek nie przylega całkowicie do skóry na całym swoim obwodzie, a skóra pod nim nie poci się tak bardzo podczas ćwiczeń.
Przeznaczony wyłącznie dla telefonów z Androidem, najlepiej marki Samsung
Począwszy od Galaxy Watch 4, Samsung nie obsługuje już parowania smartwatchów z iPhone'ami. Dlatego urządzenie paruje się wyłącznie z telefonami komórkowymi z systemem operacyjnym Android w wersji 11.0 i nowszych. Do parowania służy aplikacja Galaxy Wearable.
Jednak w celach bezpieczeństwa najszerszy zakres funkcji jest dostępny tylko z telefonem komórkowym tej samej marki. Aby korzystać z niektórych funkcji (takich jak pomiar ciśnienia krwi lub EKG), będziesz potrzebować aplikacji Samsung Health Monitor, która jest dostępna jedynie w Galaxy Store.
Ponadto potrzebna będzie trzecia aplikacja mobilna, Samsung Health. Znajdziesz w niej indywidualne statystyki związane z Twoim zdrowiem i ćwiczeniami.
Do pełnego korzystania ze smartwatcha potrzebne są więc w sumie trzy aplikacje. Jest to drobna wada, która jest niestety typowa dla urządzeń tej marki.
Wear OS
Galaxy Watch 7 zasila zupełnie nowy chipset 3nm Exynos W1000. Po raz kolejny mamy tu do czynienia z system operacyjnym Wear OS, który wnosi szereg zalet i praktycznych funkcji do zegarków lifestyle'owych. Z poziomu zegarka można błyskawicznie reagować na przychodzące wiadomości i połączenia, uzyskać dostęp do kalendarza, wygodnie płacić w sklepie i oczywiście opcjonalnie pobrać dodatkowe aplikacje za pośrednictwem Google Play. Poniżej omówię bardziej szczegółowo każdą z funkcji.
Poruszanie się po systemie zegarka było dla mnie całkowicie bezproblemowe i płynne. W porównaniu z poprzednią generacją nastąpiła zdecydowana zmiana, a urządzenie oferuje świetną responsywność. Błyskawicznie reaguje na dotyk, a w czasie testów nie doświadczyłam żadnych zacięć czy spowolnień. Nie można tego jednak powiedzieć o tańszym modelu Galaxy Watch FE, gdzie płynność działania systemu zdecydowanie nie była na tak wysokim poziomie.
Zegarek obsługuje kilka gestów do sterowania funkcjami. Wśród nich znajdziemy gest Double Tap, który po raz pierwszy pojawił się w Apple Watch (jest to dwukrotne, szybkie przyłożenie kciuka do środkowego palca). Jeśli aktywujesz tę funkcję, zegarek zawsze pokaże Ci sytuację, w której można użyć tego gestu. Użyłam go na przykład do szybkiego zatrzymania odtwarzanej muzyki, gdy inna osoba zaczęła ze mną rozmawiać.
Wyświetlacz AMOLED z szafirowym szkłem
Podobnie jak poprzednia generacja, Galaxy Watch 7 jest wyposażony w wyświetlacz AMOLED, przy czym w mniejszej wersji rozmiar średnicy wyświetlacza wynosi 1,3 cala, a w większej 1,5 cala. W przeciwieństwie do Galaxy Watch FE, ramka na obwodzie jest nieduża, a duży obszar wyświetlania sprawia, że zegarek jest wygodny w obsłudze.
Wyświetlacz może pochwalić się bardzo dobrą czytelnością zarówno w pomieszczeniach, jak i w warunkach zewnętrznych. Osobiście nie miałam problemu z odczytaniem informacji na zegarku nawet w naprawdę słoneczne letnie dni. Niestety, producent nie podaje informacji o poziomie maksymalnej jasności. Za ochronę wyświetlacza również i tym razem odpowiada szafirowe szkiełko. Mimo kilkukrotnego zawadzenia zegarkiem o różne przedmioty, przez cały okres testów nie zauważyłam na nim żadnych zarysowań.
Galaxy Watch 7 oferuje funkcję automatycznej regulacji jasności, która według mnie działa bardzo dobrze i płynnie. Istnieje również opcja skorzystania z funkcji Always-On-Display, która jednak szybko skraca ogólny czas pracy baterii (o około 40%). Ponieważ ta funkcja nie jest dla mnie tak ważna, zdecydowałam się ją wyłączyć. W końcu wyświetlacz aktywuje się niemal natychmiast po wykonaniu ruchu nadgarstkiem.
Wydajność baterii ma swoje słabe strony
Czas pracy baterii jest niestety jedną z negatywnych cech tego zegarka. Jednak biorąc pod uwagę szeroki zakres funkcji, jest to zrozumiałe. Należy być przygotowanym na codzienne ładowanie urządzenia. U mnie sprawdziło się odłożenie go na ładowarkę przed wzięciem prysznica, zrobieniem kolacji i wykonaniem niezbędnych czynności wieczorem. Pełne ładowanie trwa około 2 godziny, więc urządzenie było gotowe do monitorowania snu i pełnego dnia pracy już po przebudzeniu.
Rezygnację z ładowania Qi uważam za dużą wadę. Oznacza to, że nie można już ładować zegarka za pomocą tylnej strony telefonu Galaxy, co było możliwe w poprzednich modelach. Jest to zatem znaczący krok wstecz.
Pojemność baterii w mniejszej wersji wynosi 300 mAh, a w większej 425 mAh. Pod tym względem nie ma więc niestety żadnej poprawy w porównaniu z poprzednimi generacjami. Czas pracy na baterii podczas testowania wynosił średnio 24 godziny. Pozostawiłam funkcję Always-On-Display wyłączoną i wybrałam pomiar tętna co 10 minut. Z drugiej strony, włączyłam zaawansowane monitorowanie snu. W ciągu dnia otrzymałam kilka powiadomień.
Jeśli danego dnia wyszłam uprawiać sport, czas pracy baterii spadł jeszcze bardziej. Przykładowo: 2,5-godzinna przejażdżka rowerem obniżyła poziom baterii o 30%. Zegarek nie jest więc przeznaczony do monitorowania całodniowych wędrówek po górach lub długich wycieczek rowerowych.
Tryb oszczędzania energii
Czas pracy baterii można przynajmniej trochę wydłużyć, uruchamiając tryb oszczędzania energii, który wyłącza takie funkcje, jak łączność Wi-Fi czy Always-On-Display. W tym przypadku udało mi się osiągnąć czas pracy baterii wynoszący około 30 godzin.
Jeśli potrzebujesz zegarka Samsung Watch z dłuższym czasem pracy na baterii, warto wspomnieć o nowym Galaxy Watch Ultra, który oferuje do 100 godzin pracy w trybie oszczędzania energii. Jednak cena tego modelu jest niemal dwukrotnie wyższa. Polecam sprawdzenie naszych recenzji zegarków z sytemem Wear OS.
Możesz iść z tym zegarkiem na basen
Podobnie jak poprzednie generacje, Galaxy Watch 7 jest odporny na wodę i kurz zgodnie z parametrem IP68. Oznacza to, że kurz, pył lub deszczowa pogoda nie wpływają na działanie smartwatcha i można go bez problemu zabrać np. na basen. Nawiasem mówiąc, jedną z mierzalnych aktywności jest również pływanie, ale urządzenie nie jest przeznaczone do nurkowania. Ponadto producent twierdzi, że droższy model Samsung Galaxy Watch Ultra może być używany do pływania w słonej wodzie, ale nie dotyczy to Watch 7.
W przypadku pływania można ustawić cele (czas trwania lub liczbę długości basenu), a następnie otrzymać powiadomienie o osiągnięciu celu. Podczas pływania na wyświetlaczu pojawiają się przejrzyste informacje o czasie trwania aktywności, całkowitej długości dystansu, szacowanych spalonych kilokaloriach, tempie i liczbie wymachów na ostatniej długości basenu. Dostępne są również dane dotyczące tętna. A zatem ilość danych dla tego typu aktywności była dla mnie jak najbardziej wystarczająca.
Funkcje lifestyle'owe Samsung Galaxy Watch 7
Ponieważ Galaxy Watch 7 został zaprojektowany przede wszystkim jako zegarek lifestyle'owy, przyjrzyjmy się najpierw zakresowi funkcji, które oferuje w tej kategorii. Ogólnie rzecz biorąc, Galaxy Watch 7 jest idealny dla każdego, kto potrzebuje inteligentnego zegarka po to, aby być na bieżąco i szybko reagować na przychodzące powiadomienia.
Wykonywanie połączeń i wysyłanie wiadomości
Podobnie jak w przypadku innych zegarków Galaxy Watch, nie brakuje tu zaawansowanych funkcji do wykonywania połączeń bezpośrednio z nadgarstka i wysyłania wiadomości. Możesz wykonywać połączenia z zegarka (w wersji bez LTE, zakładając, że sparowany telefon znajduje się w pobliżu), a ich jakość była dla mnie wystarczająca. Oczywiście do wykonywania połączeń można również używać sparowanych słuchawek bezprzewodowych.
Na przychodzące wiadomości można odpowiadać korzystając z kilku opcji. Możesz:
- wpisać wiadomość na klawiaturze (oczywiście nie w przypadku długich wiadomości, osobiście miałam tendencję do częstego robienia literówek),
- lub wpisać ją rysując poszczególne litery (to rozwiązanie wydało mi się zbyt czasochłonne),
- lub podyktować ją głosowo (funkcja jest domyślnie dostępna w języku angielskim, ale pobranie aplikacji Gboard rozwiązuje ten problem).
Osobiście polecam po prostu pobranie dodatkowej klawiatury Gboard i korzystanie z konwersji mowy na tekst. Działa to bezproblemowo, a rozwiązanie jest szybkie i wygodne. Bez problemu można wysłać taką wiadomość nawet w pośpiechu i pędzie do pracy (zegarek potrafi też rozpoznawać dyktowane znaki interpunkcyjne).
Ciekawą funkcją mogą być również Suggested Replies (sugerowane odpowiedzi), w przypadku których zegarek powinien zasugerować odpowiedź na podstawie poprzednich wiadomości na czacie. Funkcja jest jednak dostępna tylko po sparowaniu zegarka z Galaxy Z Flip6. Niestety, nasza redakcja nie miała dostępu do tego telefonu i nie mogliśmy przetestować tej opcji.
Za pośrednictwem zegarka można również nagrać wiadomość głosową, którą następnie da się zaimportować na telefon. Tam można wybrać funkcję konwersji głosu na wiadomość tekstową. Niestety, nie obsługuje ona języka polskiego.
Płatności zbliżeniowe
Galaxy Watch 7 posłuży oczywiście również w kwestii płatności zbliżeniowych. Polecam tylko wcześniej sprawdzić, czy nasz bank obsługuje Google Pay. Aby zapobiec niewłaściwemu użyciu zegarka w przypadku utraty, płatności są chronione kodem PIN. Należy go wprowadzić za każdym razem, gdy zdejmujemy urządzenie z nadgarstka.
Mapy i nawigacja
Zegarek jest również przydatny, jeśli chodzi o mapy i nawigację, na przykład podczas wakacji w obcym mieście. Możesz wyszukać konkretny adres w aplikacji, a następnie wybrać, czy chcesz jechać samochodem, rowerem czy iść pieszo. Następnie zostaną wyświetlone wskazówki dojazdu, istnieje też możliwość wyświetlenia swojej lokalizacji (i trasy) na mapie.
Pomimo tego, że zegarek jest mały w porównaniu z moim telefonem, nie miałam problemu ze znalezieniem drogi na mapie wyświetlanej na zegarku i dotarciem do celu.
Jak już wielokrotnie podkreślałam, Galaxy Watch 7 to zegarek lifestyle'owy. Dlatego też, w przeciwieństwie do Watch 5 Pro, nie obsługuje on przesyłania tras w formacie GPX do nawigacji.
Inne funkcje
Jeśli chodzi o dodatkowe funkcje, to wspomnę o sparowaniu zegarka z kalendarzem w telefonie, budziku, stoperze, minutniku czy wyświetlaniu czasu światowego. Osobiście przypadł mi do gustu praktyczny widżet wyświetlający poziom naładowania zegarka i sparowanego z nim telefonu komórkowego.
Oczywiście Galaxy Watch 7 może być również używany do słuchania muzyki. Utwory można pobierać na zegarek do słuchania offline. Za pomocą smartwatcha da się zarządzać muzyką odtwarzaną na telefonie komórkowym lub różnych platformach streamingowych (np. Spotify). Pamięć wewnętrzna została podwojona z 16 GB do 32 GB, dzięki czemu może pomieścić naprawdę dużą liczbę utworów.
Funkcje zdrowotne Samsung Galaxy Watch 7
Galaxy Watch 7 zdecydowanie nie jest pełnoprawnym zegarkiem sportowym z mnóstwem zaawansowanych wskaźników sportowych (jak zegarki Garmin). Jest jednak idealny do kontrolowania stanu zdrowia i aktywności ruchowej. Docenią go zarówno aktywni sportowcy, jak i te osoby, które po prostu wychodzą na codzienny spacer z psem i chcą śledzić liczbę wykonanych kroków.
Wynik energetyczny
Nową funkcją Galaxy Watch 7 w porównaniu do jego poprzedników jest tak zwany wynik energetyczny. Na początku każdego dnia zegarek informuje użytkownika o jego fizycznej gotowości na dany dzień za pomocą wartości liczbowej.
Galaxy AI bierze pod uwagę kilka czynników przy obliczaniu tego wyniku. Obejmują one średni czas snu, spójność czasu snu, spójność czasu snu i czuwania, prawidłowy czas snu, aktywność fizyczną z poprzedniego dnia, tętno podczas snu i jego zmienność.
Osobiście uwielbiam tę nową funkcję, ponieważ naprawdę dobrze odzwierciedla to, jak się czuję. Aplikacja zapewnia również krótkie zalecenia na dany dzień dotyczące tego, co użytkownik powinien robić w danym momencie. Na przykład, jeśli spędzałam spokojny niedzielny czas na odpoczynku praktycznie bez ruchu, zegarek zachęcał mnie do tego, aby następnego dnia skupić się na aktywności fizycznej i zadbać o swoje zdrowie.
Zaawansowane monitorowanie snu
Nawet monitorowanie snu zostało ulepszone. Po przebudzeniu nie brakuje oczywiście danych dotyczących całkowitej długości snu, w tym poszczególnych jego faz. Zegarek ocenia sen za pomocą wyniku liczbowego, biorąc pod uwagę całkowity czas snu, regenerację fizyczną i psychiczną, odpoczynek oraz liczbę cykli snu.
Szczegółowe wykresy i statystyki można przeglądać w aplikacji mobilnej. Jeśli włączysz zaawansowane pomiary, zegarek będzie monitorował poziom tlenu we krwi podczas snu i temperaturę skóry ciała. Pozwala to na wykrycie takich zjawisk jak zbliżająca się choroba, a w przypadku kobiet dane te umożliwiają dokładniejsze śledzenie cyklu menstruacyjnego.
Zegarek potrafi również wykrywać chrapanie. Co ciekawe, może również wykrywać ryzyko bezdechu sennego, co zostało zatwierdzone przez amerykański urząd Food and Drug Administration. Niestety, na razie ta funkcja jest dostępna wyłącznie w Stanach Zjednoczonych i Korei Południowej.
Moim zdaniem zmierzone dane i liczbowa ocena snu całkiem sensownie odzwierciedlały rzeczywistość. Również czas zasypiania i budzenia się mniej więcej odpowiadał rzeczywistości, choć oczywiście trudno to dokładnie ocenić.
Indeks AGEs
W zegarku (i bardziej szczegółowo w aplikacji mobilnej) znajdziesz Indeks AGEs, który odzwierciedla ogólny proces biologicznego starzenia się. Zegarek mierzy końcowe produkty zaawansowanej glikacji (czy też AGEs). Wraz z wiekiem substancje te gromadzą się w organizmie. Aplikacja oferuje również wskazówki, w jaki sposób można pracować nad poprawą odczytów. Wartość jest aktualizowana po każdym śnie i osobiście byłam zaskoczona jej poziomem. Trudno jednak powiedzieć, na ile jest on realistyczny.
Codzienna aktywność, tętno, stres i wiele innych
Galaxy Watch 7 stanie się oczywiście skutecznym asystentem w mierzeniu wielu różnych danych związanych z Twoim zdrowiem. Mierzy liczbę kroków, spalonych kilokalorii i czas spędzony w ruchu przez cały dzień. Możesz ustawić swoje osobiste cele, a następnie motywować się do ich osiągnięcia.
Oczywiście podstawowe funkcje obejmują pomiar tętna, który jest jeszcze dokładniejszy dzięki nowemu czujnikowi BioActive z 13 diodami LED. Można wybrać pomiędzy pomiarem na żądanie, co 10 minut lub ciągłym. Zegarek ostrzega również, jeśli odczyt jest zbyt wysoki lub zbyt niski. Może również mierzyć natlenienie krwi (nawet podczas snu). Kolega z redakcji porównał Galaxy Watch Ultra (z tym samym czujnikiem) z paskiem na klatkę piersiową i wyniki były praktycznie identyczne. Dokładność pomiaru jest więc bardzo dobra.
Dostępny jest również pomiar obciążenia stresem. Jeśli chcesz, możesz wykonać krótkie ćwiczenie oddechowe w ciągu dnia, aby się uspokoić lub zrelaksować. Za pomocą zegarka (lub aplikacji mobilnej) można również bardzo łatwo rejestrować swoją dietę i reżim picia.
Pomiary EKG i ciśnienia krwi
Aby korzystać z tych dwóch funkcji, potrzebna będzie wspomniana aplikacja mobilna Samsung Health Monitor, która jest dostępna tylko w Galaxy Store. Aby rozpocząć pomiar EKG, należy zaznaczyć wszystkie potrzebne zgody.
W przypadku pomiaru ciśnienia krwi sytuacja jest bardziej skomplikowana, gdyż urządzenie wymaga kalibracji przy użyciu tradycyjnego ciśnieniomierza z mankietem. Niestety, nie miałam go pod ręką podczas testów i dlatego nie mogłam przeprowadzić kalibracji. Przeprowadziliśmy jednak kalibrację Galaxy Watch Ultra w redakcji i wyniki były zaskakująco dokładne. Można więc przypuszczać, że w przypadku Watch 7 będzie podobnie.
Analiza składu ciała
Podobnie jak inne zegarki Samsunga, ten także jest w stanie obsługiwać analizę składu ciała. Pozwala to na przegląd proporcji mięśni szkieletowych, tłuszczu i wody w organizmie. Urządzenia umożliwia ponadto oszacowanie BMR, czyli ilości energii zużywanej w spoczynku. Oczywiście wartości te należy traktować jako orientacyjne, ale są one wystarczające, aby otrzymać podstawowy wgląd w stan swojego zdrowia. Na przykład, jeśli tracisz na wadze lub pracujesz nad budową masy mięśniowej, możesz śledzić, jak dane zmieniają się w czasie (przynajmniej przy założeniu, że zawsze wykonujesz pomiary w tym samym czasie).
Zaawansowane monitorowanie cyklu menstruacyjnego
Podobnie jak w modelu poprzedniej generacji, dostępne jest tu zaawansowane śledzenie cyklu menstruacyjnego. Zegarek szacuje, kiedy wystąpi następna miesiączka, owulacja i okres płodny. Wykorzystuje temperaturę skóry mierzoną podczas snu, aby uzyskać jak najdokładniejsze dane.
Oczywiście dane te należy traktować z przymrużeniem oka. Ale jeśli na przykład starasz się o zajście w ciążę i śledzisz swoje dni płodne, zegarek może być przydatnym narzędziem. Jednak sam producent ostrzega, że zegarek zdecydowanie nie ma na celu zastąpienia metody antykoncepcyjnej.
Monitorowanie aktywności sportowej
Oczywiście Galaxy Watch 7 znajdzie również zastosowanie podczas monitorowania aktywności sportowej, z ponad 100 aktywnościami sportowymi do śledzenia. Oferta jest więc zróżnicowana, ale niestety brakuje trybu triathlonowego czy multisportowego.
Zegarek potrafi też automatycznie wykryć kilka aktywności. Są to chodzenie, bieganie i jazda na rowerze. Wadą jest jednak to, że w tym przypadku nie znajdziemy zapisu trasy w aplikacji. Dlatego zdecydowałam się wyłączyć tę funkcję i zamiast tego ręcznie włączyć daną aktywność. Jednocześnie nie jest dla mnie istotne mierzenie każdej aktywności, którą może być w tym przypadku nawet krótkie wyjście do sklepu i z powrotem.
Mierzone dane oczywiście zależą od tego, jaką aktywność zdecydujesz się wykonać:
- W przypadku chodzenia zegarek wyświetla czas trwania aktywności, przebyty dystans, liczbę kroków i aktualne tętno. Następnie jest w stanie oszacować spalone kilokalorie, średnią prędkość i aktualną prędkość. Dostępne są również informacje o średnim i maksymalnym tętnie.
- W przypadku biegania dane są podobne. Czas trwania aktywności dopełniają informacje o dystansie, tempie, średniej prędkości, średnim tempie i kadencji. Również w tym przypadku podawana jest szacunkowa liczba spalonych kilokalorii oraz dane dotyczące tętna. Zaawansowaną funkcją jest asymetria kroku prawej i lewej stopy.
- Jeśli chodzi o jazdę na rowerze, to urządzenie zmierzy czas trwania, dystans, średnią prędkość, liczbę spalonych kilokalorii, średnie tempo i aktualną prędkość. Dostępne są również dane dotyczące tętna.
Możesz także ustawić osobiste cele dla każdej aktywności (na przykład pożądany dystans). Gdy je osiągniesz, zegarek powiadomi Cię o tym. W przypadku aktywności na świeżym powietrzu, po zakończeniu treningu trasa zostanie zapisana na mapie. Moje testy wykazały, że dane wiernie odzwierciedlają rzeczywistość. Galaxy Watch 7 działa z GPS o dwóch częstotliwościach, więc zapis powinien być jeszcze dokładniejszy. Moim zdaniem dane dotyczące trasy dobrze odzwierciedlały rzeczywistość już w poprzednim modelu.
W przypadku biegania i jazdy na rowerze istnieje również możliwość rywalizacji z poprzednimi wynikami na identycznej trasie. Wyniki można jednak porównywać tylko ze statystykami, które zostały utworzone maksymalnie 14 dni wcześniej.
Po zakończeniu ćwiczenia zobaczysz przejrzyste statystyki oraz będziesz w stanie nanieść przebytą trasę na mapę bezpośrednio w zegarku. Zaintrygowała mnie też sekcja poświęcona temu, jaką ilość płynów szacunkowo wypociliśmy podczas aktywności i musieliśmy dodatkowo wypić. Nie spotkałam się jeszcze z takimi statystykami w zegarkach konkurencyjnych firm.
Trening
Podobnie jak na przykład w Galaxy Watch FE, znajdziesz tu tak zwanego trenera biegania. Możesz ustawić swój pożądany cel. W przypadku początkujących może to być po prostu trener szybkiego marszu, w przypadku zaawansowanych sportowców można wybrać na przykład trenera prędkości i nie tylko. Następnie zegarek poinformuje Cię o dystansie, który musisz pokonać i czasie, w jakim musisz go przebiec. Po rozpoczęciu aktywności urządzenie pokaże, co aktualnie należy zrobić (np. rozgrzewkę, intensywny bieg itp.).
Niestety, ten model nie wyświetla animowanych treningów, które pojawiają się na przykład w zaawansowanych modelach marki Garmin.
Po zakończeniu treningu na telefonie wyświetlane są szczegółowe statystyki dotyczące treningu. Podczas wykonywania aktywności fizycznej pomiary można zminimalizować, a zegarek może być wówczas używany do innych celów (na przykład szybkiego odpowiedzenia na wiadomość tekstową lub wykonania pilnego połączenia podczas spaceru).
Wykrywanie upadków
Podobnie jak poprzedni model Galaxy Watch 7 może wykryć upadek i automatycznie wybrać kontakt alarmowy. Jeśli korzystasz z tej funkcji na modelu bez LTE, to oczywiście musisz mieć przy sobie sparowany telefon komórkowy. W przypadku zegarka LTE można obejść się bez telefonu.
Podsumowanie – komu poleciłabym Samsung Galaxy Watch 7?
Samsung Galaxy Watch 7 polecam tym, którzy szukają ciekawego zegarka lifestyle'owego dla posiadaczy telefonów z Androidem. Podsumowując, jeszcze raz podkreślę, że dostęp do wszystkich funkcji (tj. pomiaru EKG i ciśnienia krwi) jest możliwy wyłącznie po sparowaniu zegarka z telefonem tej samej marki.
W porównaniu z poprzednią generacją zegarek został znacząco ulepszony. Jest szybszy i ma dwukrotnie większą pamięć wewnętrzną. Dostępnych jest również kilka zupełnie nowych funkcji w postaci obliczania wyniku energetycznego, jeszcze bardziej zaawansowanego monitorowania snu i indeksu AGEs.
Zegarek umożliwia pełnoprawną komunikację, dzięki czemu urządzenie staje się swego rodzaju przedłużeniem telefonu komórkowego. Jeśli zdecydujesz się na wariant LTE, nie będziesz nawet potrzebować sparowanego smartfona w bezpośredniej bliskości zegarka. Wśród wad można wymienić słabą wydajność baterii: smartwatch będzie wymagał niemal codziennego ładowania.
Recenzja: smartwatch Samsung Galaxy Watch 7
-
Jakość wykonania
-
Bateria
-
System operacyjny
-
Kompatybilność
-
Stosunek ceny do wydajności
Szybki zegarek z systemem Wear OS
Zupełnie nowy Samsung Galaxy Watch 7 przynosi kolejną zmianę w dziedzinie zegarków tej marki. Zachwyca lepszym procesorem, nowszym czujnikiem BioActive i większą pamięcią wewnętrzną. Ponadto posiada szereg dodatkowych funkcji, takich jak wynik energetyczny, zaawansowane monitorowanie snu i indeks AGEs.
Ponieważ jest to zegarek lifestyle'owy z systemem Wear OS, zachwyci on możliwością wygodnego wysyłania wiadomości i wykonywania połączeń telefonicznych. Za pomocą zegarka można też oczywiście dokonywać płatności zbliżeniowych.
Plusy
- Nowa funkcja obliczania wyniku energetycznego
- Zaawansowane monitorowanie snu
- Pomiar temperatury
- Szybkie działanie systemu
- Umożliwia pełnoprawną komunikację (wiadomości, połączenia telefoniczne)
Minusy
- Wymaga zainstalowania 3 różnych aplikacji
- Parowanie tylko z telefonami z systemem Android
- Pełny zakres funkcji można uzyskać wyłącznie z telefonem marki Samsung
- Słaba wydajność baterii