Recenzja: kamera sportowa GoPro HERO12 Black

Plusy
  • Gwint ¼ do montowania akcesoriów
  • Lepsza wydajność baterii
  • Nagrywanie Full-frame
  • Unikalne tryby do nagrywania nocą
  • HDR również w wideo
  • Timecode sync
  • Dwa tryby interfejsu użytkownika
  • Transmitowanie na żywo w GoPro Quik
Minusy
  • Brak GPS
  • Lekkie przesycenie koloru skóry
  • Niska jakość nagrań w słabym oświetleniu
  • Brak obsługi szybkiego ładowania

GoPro HERO12 Black to nowość w rodzinie tzw. kamer akcji, które od dawna dominują w kategorii kompaktowych, wytrzymałych kamer sportowych. 12. generacja wprowadza kilka innowacji, takich jak obsługa dźwięku Bluetooth, ulepszona stabilizacja HyperSmooth, wydłużony czas pracy baterii i obsługa nagrywania wideo HDR. Czy jednak różnice między starą a nową generacją są na tyle znaczące, by warto było rezygnować z modelu GoPro HERO11?

Często zadawane pytania i odpowiedzi

Jakie są różnice między GoPro HERO12 Black i HERO11 Black?

Kluczowe zmiany oferowane przez 12. generację obejmują obsługę urządzeń audio Bluetooth, nagrywanie HDR, lepszą wydajność baterii i lepszą stabilizację HyperSmooth 6.0. Istotną różnicą może być również brak łączności GPS w HERO12. Pod względem specyfikacji technicznej obie generacje są niemal identyczne.

Czy GoPro HERO12 Black jest wodoszczelna?

Tak, kamera sportowa jest wodoszczelna na głębokości do 10 metrów (bez osłony). Dzięki temu nadaje się do nagrywania snorkelingu lub sportów wodnych uprawianych na powierzchni. Do nurkowania na większych głębokościach zalecamy użycie opcjonalnych akcesoriów.

Czy kamerą GoPro HERO12 można sterować zdalnie?

Tak, na kilka różnych sposobów. Pierwszym z nich jest aplikacja, która oferuje między innymi podgląd materiału na żywo. Drugim sposobem są polecenia głosowe, ale nie są one obsługiwane w języku polskim (są dostępne w języku angielskim).

Opakowanie zawiera podstawowe akcesoria

O ile w przypadku tańszych kamer sportowych w opakowaniu znajdziemy pełną gamę akcesoriów, to w przypadku kamer GoPro zazwyczaj jest odwrotnie. Do testów wybraliśmy tzw. Accessories Bundle. W zestawie znaleźliśmy nie tylko kamerę i kabel zasilający USB-C, ale także zapasową baterię, samoprzylepny zakrzywiony uchwyt na kask, opaskę na głowę, uchwyt, który unosi się na wodzie i podróżne etui.

Specyfikacja techniczna nas nie zaskoczyła

Pod względem specyfikacji technicznej 12. generacja nie przyniosła prawie żadnych zmian w porównaniu z poprzednikiem. Jedną z niewielu zmian, która zainteresuje niektórych użytkowników, jest brak łączności GPS. W rezultacie GoPro HERO12 nie może rejestrować lokalizacji nagrywania, prędkości, wysokości i innych parametrów. Zamiast tego oferuje wsparcie dla bezprzewodowej łączności akcesoriów audio przez Bluetooth.

Niektórzy producenci, tacy jak DJI, rekompensują brak GPS bezpośrednio w kamerze dodatkowymi akcesoriami z wbudowanym modułem GPS. GoPro nie oferuje jeszcze podobnych akcesoriów, co może być powodem, dla którego większość użytkowników wybierze HERO11 z GPS.

ParametrWartość
Maks. rozdzielczość wideo5.3K (przy 60 FPS)
Maks. liczba klatek na sekundę240 FPS (przy 2,7K)
Maks. rozdzielczość zdjęć27 Mpx
Przysłona obiektywuf2.5
StabilizacjaElektroniczna
Typ wyświetlaczaLED, tylny dotykowy
Przekątna wyświetlacza (tył/przód)2,27"/1,4"
Wodoszczelna obudowaNie (kamera jest wodoszczelna na głębokość do 10 m)
MikrofonTak (3)
ŁącznośćWiFi, Bluetooth
Maks. pojemność karty microSD1 TB
Pojemność baterii1720 mAh
Wydajność baterii90 min (5,3K przy 30 FPS)
Wymiary (wys. x szer. x gł.)5,1 x 7,2 x 3,4 cm
Waga bez akcesoriów154 g

Oprócz parametrów technicznych, ważnymi cechami kamer sportowych są ich funkcje i jakość nagrywania. Jeśli interesuje Cię więcej informacji na temat funkcji kamer sportowych, przeczytaj nasz artykuł o tym, jak wybrać kamerę sportową lub zapoznaj się z recenzjami konkretnych modeli.

Design 12. generacji zasługuje na pochwałę

GoPro HERO12 Black oferuje znacznie większą wygodę podczas korzystania ze statywów i innych akcesoriów z gwintem ¼" niż poprzednie generacje. Posiada bowiem wbudowany gwintowany otwór na spodzie. Otwór ten jest otoczony magnetycznymi nóżkami do mocowania dodatkowych akcesoriów. Cały mechanizm jest przymocowany do kamery za pomocą czterech śrub typu torx. W przypadku, gdy mechanizm ulegnie jakiemukolwiek uszkodzeniu, można go łatwo wymienić na część zamienną.

Nowy gwintowany otwór jest bardzo praktycznym dodatkiem
Nowy gwintowany otwór jest bardzo praktycznym dodatkiem

Ponieważ konstrukcja kamer GoPro HERO nie zmieniła się znacząco od 9. generacji, również starsze kamery można wyposażyć w statyw z otworem na gwint ¼".

Pewną zmianą są także zmiany kosmetyczne, ale nie mają one praktycznie żadnego wpływu na użytkowanie. Niektóre części obudowy kamery mają na powierzchni drobne niebieskie płatki zamiast czystej czerni. Chociaż zmiana nie jest zbyt znacząca, odświeżyła wygląd serii HERO i sprawiła, że 12. generację można łatwo odróżnić od starszych generacji, które były w większości całkowicie czarne lub miały niebieskie napisy.

Ponieważ GoPro HERO12 ma takie same wymiary i układ przycisków jak poprzednia generacja, akcesoria są kompatybilne również z wcześniejszymi generacjami kamer.

Pod względem cech fizycznych ten model pozostaje kompaktową kamerą sportową, którą można łatwo spakować do praktycznie każdego bagażu. Boczna klapka tradycyjnie zakrywa miejsce na wymienną baterię Enduro i gniazdo karty pamięci pod spodem. Podobnie jak w przypadku HERO11, klapkę w nowej generacji można otwierać podczas korzystania z różnych podstawek czy statywów.

Wydajność baterii kamery

Do naszego pierwszego testu wydajności baterii wybraliśmy ustawienie Standard mode (4K/30 FPS) w trybie Easy controls z aktywną stabilizacją HyperSmooth 6.0, nagrywaniem dźwięku i bez wygaszacza ekranu. Czas pracy baterii GoPro HERO12 w różnych warunkach można znaleźć w poniższej tabeli.

Warunki użytkowaniaCzas pracy baterii
Na zewnątrz, bez wiatru, w cieniu, 20 °C90 min
Na zewnątrz, bez wiatru, bezpośrednie światło słoneczne, 25 °C25 min (awaryjne wyłączenie z powodu przegrzania)
Wnętrze, 22 °C95 min
Na zewnątrz, bez wiatru, w cieniu, 6 °C100 min

Drugi zestaw testów został przeprowadzony w takich samych warunkach jak powyżej. Jedyną różnicą była aktywacja wygaszacza ekranu po minucie nagrywania. Wyniki testów były następujące:

Warunki użytkowaniaCzas pracy baterii
Na zewnątrz, bez wiatru, w cieniu, 20 °C110 min
Na zewnątrz, bez wiatru, bezpośrednie światło słoneczne, 25 °C30 min (wyłączenie awaryjne z powodu przegrzania)
Wnętrze, 22 °C105 min
Na zewnątrz, bez wiatru, w cieniu, 6 °C120 min

W porównaniu z poprzednimi generacjami, wydajność baterii jest nieco lepsza. W naszym teście GoPro HERO11 wyczerpała się po 75 minutach. GoPro HERO10 osiąga czas pracy baterii około 65 minut na powyższych ustawieniach.

W naszym ostatnim teście umieściliśmy kamerę w pomieszczeniu w temperaturze około 22 °C, bez sztucznego wiatru. W kamerze włączony był wygaszacz ekranu (po minucie), stabilizacja HyperSmooth 6.0 i nagrywanie dźwięku. Podczas nagrywania w rozdzielczości 5,3K przy 60 FPS kamera zarejestrowała 52 minuty materiału (na poziomie 24% baterii kamera wyłączyła się z powodu przegrzania). Przy 1080p przy 60 FPS czas pracy na baterii wynosił 140 min.

Na podstawie ostatniego testu możemy potwierdzić deklarowany przez producenta maksymalny czas pracy na baterii w ustawieniach 1080p/60 FPS (150 min/2,5 godz.). W przypadku 5,3K/60 FPS kamera ma potencjał, aby osiągnąć deklarowane przez producenta 90 minut nagrywania, ale nie w testowanych przez nas warunkach. Głównym czynnikiem jest brak słabego wiatru, a w takich warunkach kamera była testowana przez producenta.

Ładowanie GoPro HERO12

Kamera wykorzystuje do ładowania gniazdo USB-C umieszczone pod uszczelnioną pokrywą. Ładowanie od pełnego rozładowania do 100% zajęło nam podczas testów maksymalnie 2 godziny i 40 minut. Podobnie jak w przypadku czasu pracy baterii, wartość ta jest zbliżona do parametru podanego przez producenta.

W razie przypadkowego rozładowania kamery HERO12 podczas nagrywania (krytyczny spadek poziomu naładowania do 2% lub przegrzanie), poinformuje ona użytkownika o przyczynie wyłączenia po ponownym uruchomieniu.

Kamera informuje o przyczynie wyłączenia awaryjnego
Kamera informuje o przyczynie wyłączenia awaryjnego

Obsługa kamery sportowej

Kamerę można obsługiwać na kilka sposobów. Pierwszym i najbardziej trywialnym jest sama kamera akcji. Na jej obudowie znajdują się dwa przyciski. Boczne służą do włączania i wyłączania kamery oraz do zmiany trybu nagrywania (wideo, zdjęcia, timelapse). Górny przycisk pełni funkcję spustu migawki. Jednocześnie 12. generacja została wyposażona w tylny ekran dotykowy (standard w kamerach GoPro HERO od 5. generacji). Korzystanie z wyświetlacza jest równie intuicyjne jak na smartfonie.

W pewnych sytuacjach zauważyliśmy mniejszą płynność niektórych animowanych przejść. Innym razem wyświetlacz zarejestrował dotyk dopiero przy czwartej/piątej próbie. Pogorszenie reakcji wyświetlacza nie było w żaden sposób związane z temperaturą otoczenia lub przegrzaniem. Biorąc pod uwagę, że kamery akcji GoPro są jednymi z najpopularniejszych na rynku, ta sytuacja nieco nas zaskoczyła.

Podobnie jak HERO11, 12. generacja oferuje dwa ustawienia interfejsu użytkownika - Pro i Easy Controls. Interfejs Easy Controls posiada kilka gotowych trybów i ograniczone opcje dostosowywania. W tym przypadku sterowanie kamerą jest bardzo intuicyjne. W rezultacie nawet mniej doświadczony użytkownik może z łatwością tworzyć zapierające dech w piersiach materiały filmowe przedstawiające aktywność sportową lub naturę.

Interfejs Pro Controls jest przeznaczony dla bardziej zaawansowanych użytkowników, którzy chcieliby w pełni wykorzystać możliwości kamery. Pozwala on na dostosowanie praktycznie wszystkich parametrów nagrywania. Oferuje również 10-bitowe nagrywanie w kolorze lub filmowanie w trybie koloru Log, co zapewnia jeszcze szersze możliwości edycji kolorów w postprodukcji.

Profil kolorów Log został zaprojektowany w celu zachowania szczegółów oświetlonych i ciemnych obszarów sceny. Przykładem zastosowania może być mocno nasłoneczniona scena. Jeśli nagrasz taką scenę w trybie Flat, stracisz znaczną liczbę szczegółów w postprodukcji, gdy jasność zostanie zmniejszona. Natomiast nagrywanie w trybie Log pozwala w większym stopniu zachować kolorystyczne szczegóły danej sceny.

Aplikacja GoPro Quik

Inną opcją jest aplikacja GoPro Quik, którą można znaleźć w Google Play i App Store. Chociaż po uruchomieniu aplikacja wyświetla prośbę o utworzenie konta, to oferuje ona podstawowe funkcje, nawet jeśli się w niej nie zalogujesz. Nawet bez rejestracji aplikacja umożliwia pobieranie nagrań i obrazów z kamery za pośrednictwem Wi-Fi, rozpoczynanie i zatrzymywanie nagrywania lub oglądanie transmisji na żywo z kamery.

Za pomocą aplikacji można tworzyć filmy z nagrań i obrazów, z różnymi rodzajami edycji i akompaniamentem muzycznym. Synchronizacja jest obsługiwana przez aplikację, więc wszystko, co musisz zrobić, to wybrać nośnik źródłowy, motyw wideo, długość i muzykę.

Dostępny jest również edytor wideo, który umożliwia tworzenie kompilacji, dodawanie filtrów, dostosowywanie prędkości nagrywania itp. Niektóre funkcje edycji materiału, takie jak zmiana prędkości, wymagają posiadania subskrypcji GoPro.

Po pierwszym uruchomieniu aplikacji użytkownicy są często proszeni o aktualizację oprogramowania kamery, co jest oczywiście zalecane.

Sterowanie głosowe

Podobnie jak wcześniejsze generacje (9 i nowsze), HERO12 obsługuje sterowanie głosem. Polecenia są obsługiwane w 14 językach, w tym w języku angielskim, ale nie po polsku. Za pomocą poleceń można rozpocząć nagrywanie, zrobić zdjęcie, zaznaczyć ważny punkt nagrania, wyłączyć kamerę itd. Podczas testów kamera całkiem niezawodnie rozpoznawała nasze polecenia. Zdarzało się jednak, że pomimo poprawnej wymowy komend i cichego otoczenia, kamera rejestrowała dane polecenie dopiero przy trzeciej próbie.

Sterowanie głosowe działa najlepiej na krótkie odległości. Jeśli znajdujesz się w wodzie z deską surfingową i czekasz na falę, a Twoje GoPro umieszczone jest z przodu deski, nie będzie potrzeby wciskania przycisku: po prostu wystarczy poprosić kamerę o rozpoczęcie i wstrzymanie nagrywania.

Funkcje, które zwróciły naszą uwagę podczas testów

Kamery akcji GoPro HERO nie należą do najtańszych na rynku, ale niewątpliwie oferują spory zakres funkcji wart swojej ceny. W tym rozdziale omówimy jednak tylko te funkcje, które najbardziej przypadły nam do gustu podczas naszych testów. Dostępnych funkcji jest oczywiście znacznie więcej, a ich zalety mogą różnić się w zależności od potrzeb lub gustu każdego użytkownika.

HDR w wideo

Podczas gdy GoPro HERO11 oferowała tylko wysoki zakres dynamiki (HDR) podczas robienia zdjęć, 12. generacja oferuje tę funkcję również podczas nagrywania materiału filmowego. W rezultacie znaczące różnice między dobrze i słabo oświetlonym otoczeniem nie powinny powodować znacznego spadku jakości nagrywania.

Gdzie kupićGoPro HERO12 Black
GoPro HERO12 Black
Ogólna ocena
4.4/5

Dla przykładu: w sytuacji gdy filmowaliśmy bieg z zacienionej części trasy do części oświetlonej słońcem, obraz z kamery dostosował się do nowych warunków nieco szybciej z aktywnym HDR. Ciemne obiekty na nagraniu nie traciły aż tylu szczegółów. W przypadku scen z ostrym oświetleniem, aktywacja HDR spowodowała niewielki wzrost nasycenia kolorów.

W kontekście testów HDR zauważyliśmy, że GoPro HERO12 Black nieznacznie przesyca kolor skóry. W standardowym nagraniu kolorów skóra jest bardziej pomarańczowa niż w rzeczywistości. W przypadku aktywacji HDR sytuacja staje się nawet jeszcze nieco gorsza.

Stabilizacja HyperSmoth 6.0

Elektroniczna stabilizacja kamer sportowych GoPro należy do najlepszych w tym segmencie. Podczas gdy poprzednia generacja posiadała piątą generację stabilizacji HyperSmooth, HERO12 oferuje wersję 6.0. Kamera posiada trzy ustawienia, jeśli chodzi o stabilizację - brak stabilizacji, aktywna stabilizacja i autoboost.

Nagrywanie bez stabilizacji jest wskazane tylko wtedy, gdy kamera jest umieszczona na solidnej, nieruchomej powierzchni. W przeciwnym razie obraz będzie nieostry i słabej jakości. Stabilizacja HyperSmooth 6.0 jest włączona, aby zapewnić bardziej stabilny obraz podczas dynamicznych ruchów. Jest to stabilizacja elektroniczna, więc kamera przycina krawędzie pola widzenia, aby skompensować niepożądane ruchy.

W przypadku aktywnej stabilizacji bez funkcji Autoboost, przycinanie obrazu powinno być minimalne. Gdy funkcja Autoboost jest aktywna, kamera automatycznie lub dynamicznie dostosowuje poziom przycinania obrazu w celu utrzymania stabilności. Jeśli funkcja Autoboost jest aktywna i wystąpią znaczne niepożądane ruchy, kamera początkowo nie skompensuje tych ruchów, ponieważ ich przetworzenie zajmuje 1-2 sekundy. Późniejsza kompensacja jest jednak bardzo dobra.

W naszym teście stabilizacja okazała się bardzo skuteczna. Jednak podczas biegania aktywacja funkcji Autoboost nie przyniosła znaczącej poprawy i tak już bardzo stabilnego obrazu. Zauważyliśmy jednak różnicę, gdy szybko obracaliśmy kamerę na boki w regularnym rytmie (na przykład podczas jazdy na nartach). W ostatecznym nagraniu obraz był stabilny, ale na obiektach widocznych w kadrze pojawiły się niewielkie zniekształcenia.

Tryby Timelapse 

HERO12 UI oferuje trzy podstawowe tryby nagrywania - wideo, zdjęcia i timelapse. Pod samym trybem Timelapse są dostępne jeszcze cztery tryby, które pozwalają uchwycić unikalne nagrania Twoich przeżyć - Star Trails, TimeWeap, Vehicle Lights i Light Painting. Konfiguracja trybów jest intuicyjna, a efekty ich użycia pozytywnie zaskoczyły nas podczas testów.

Największym zaskoczeniem okazał się tryb Star Trails, który pozwala rejestrować trajektorię gwiazd na nocym niebie. W ustawieniach wystarczy wybrać żądaną długość ruchu gwiazd i kadrowanie (panoramiczne lub Full-frame). Bez żadnych innych zaawansowanych ustawień, kamera tworzy unikalne nagranie nocnego nieba w doskonałej jakości.

Oprócz nagrywania, kamera wykonuje zdjęcia z długim czasem naświetlania
Oprócz nagrywania, kamera wykonuje zdjęcia z długim czasem naświetlania

Tryb TimeWarp tworzy przyspieszone nagranie z dłuższego filmu (np. wycieczki turystycznej). Kamera HERO12 nie zawiodła nas również w tym przypadku, tworząc płynne, pozbawione drgań nagrania o żywych kolorach. Korzystając z trybu Light Painting i latarki, udało nam się stworzyć unikalne przedstawienie czeskiej nazwy naszego portalu.

Funkcja malowania światłem oferuje nieograniczone możliwości
Funkcja malowania światłem oferuje nieograniczone możliwości

Współczynnik proporcji 8:7 i opcje nagrywania Full-frame

11. generacja GoPro HERO była pierwszą, która oferowała nagrywanie w formacie 8:7. GoPro HERO12 umożliwia wykorzystanie tego współczynnika proporcji w szerszym zakresie ustawień niż poprzednie generacje. W praktyce współczynnik proporcji zbliżony do kwadratu jest w niektórych sytuacjach nieoceniony. Na przykład gdy trzeba utworzyć wideo z jednego nagrania na różnych platformach, które obsługują różne współczynniki proporcji (4:3, 16:9, 1,91:1 i inne).

Przydatna jest również funkcja Horizon Lock, w której kamera rejestruje obraz w powyższym współczynniku proporcji, ale stale przycina go, aby utrzymać horyzont w pozycji poziomej. Jednak w tym trybie kamera może nagrywać filmy jedynie w proporcjach 4:3 i 16:9. Jeśli umieścisz kamerę na nierównej powierzchni (takiej jak maska samochodu), obraz pozostanie poziomy.

W praktyce nagrywanie z Horizon Lock działa niezawodnie. System dobrze kompensuje ruch w pełnym zakresie 360°. Jedynie przy słabszym oświetleniu i szybszych, gwałtownych ruchach pojawia się lekkie rozmycie/zniekształcenie sceny.

Gdzie kupićGoPro HERO12 Black
GoPro HERO12 Black
Ogólna ocena
4.4/5

Obsługa urządzeń audio Bluetooth

GoPro HERO12 Black umożliwia podłączenie kamery do bezprzewodowych słuchawek za pośrednictwem łączności Bluetooth. Za pomocą słuchawek można słuchać nagrań lub używać mikrofonu słuchawek do ich tworzenia. Dzięki temu kamerę można umieścić poza zasięgiem rąk (do 10 m) i nadal nagrywać, na przykład swój głos. W przeciwnym razie głos byłby albo zbyt cichy, albo zostałby uznany przez kamerę za hałas i odfiltrowany.

Parowanie kamery z akcesoriami Bluetooth jest szybkie i intuicyjne. Wystarczy uruchomić tryb parowania na urządzeniu zewnętrznym i wybrać je z menu Paruj urządzenie w szybkich ustawieniach kamery.

GoPro HERO12 obsługuje funkcję Bluetooth multipoint. Do kamery można podłączyć do 4 urządzeń Bluetooth jednocześnie. Każda ścieżka lub urządzenie, w tym sama kamera, ma swój własny kanał podczas nagrywania, dzięki czemu możesz wybrać, której ścieżki chcesz użyć w postprodukcji.

Oprócz nagrywania dźwięku, kamera wykorzystuje zdalny mikrofon do sterowania głosem. Jeśli więc umieścisz kamerę na masce samochodu, na przykład podczas jazdy w terenie, nie musisz wówczas trzymać telefonu ani korzystać z wyświetlacza kamery, aby rozpocząć nagrywanie, zrobić zdjęcie lub wykonać inne proste operacje.

Chociaż jest to interesująca i praktyczna funkcja, nie wszystkie słuchawki są obsługiwane przez kamerę. Listę słuchawek bezprzewodowych obsługiwanych przez GoPro HERO12 można znaleźć na stronie producenta. Jedynym sposobem na podłączenie zewnętrznego mikrofonu do kamery jest użycie opcjonalnego akcesorium, takiego jak Pro Mic Adapter lub Media Mod. Mikrofonu Bluetooth nie można jeszcze podłączyć do kamery HERO12.

Opcje regulacji pola widzenia

Podobnie jak poprzednia generacja, HERO12 Black oferuje kilka ustawień pola widzenia. Podstawowym jest tryb Linear, w którym w materiale filmowym nie dochodzi do powstania efektu rybiego oka, a pole widzenia jest najwęższe. Inną opcją jest tryb Wide, w którym obraz jest poszerzony. Używaliśmy tego ustawienia w większości naszych nagrań testowych.

Kolejną opcją jest tryb SuperView, w którym efekt rybiego oka jest bardziej widoczny. W tym trybie aktywności sportowe są dynamiczniejsze i wydają się bardziej energiczne. Tryb HyperView oferuje najszersze pole widzenia. Jednak w tak szerokim polu widzenia obiekty na obrzeżach kadru są zdecydowanie bardziej zniekształcone, zwłaszcza ludzie lub drzewa. Większość użytkowników będzie korzystać z trybu Wide lub SuperView.

Jakość nagrywania w normalnym oświetleniu

Nagrania z kamery kręcone w normalnych warunkach oświetleniowych oceniamy bardzo pozytywnie. Kolory mają dobre nasycenie, nawet jeśli nie korzystasz z HDR lub 10-bitowego nagrywania kolorów. Jednak korzystając z wyżej wymienionych funkcji, można maksymalnie wykorzystać potencjał nagrywanego materiału. Dzięki HDR gwałtowne zmiany oświetlenia sensora kamery (jazda samochodem lub bieganie po lesie) nie prowadzą do znacznego pogorszenia jakości nagrania. Zacienione fragmenty danej sceny są dość szczegółowe nawet w przypadku bezpośredniego oświetlenia czujnika.

Jakość nagrywania w ciemności i w nocy

Kamery sportowe generalnie nie nadają się do nagrywania w słabych warunkach oświetleniowych. GoPro HERO12 Black nie jest tu niestety wyjątkiem. Pomimo obsługi HDR, ciemniejsze obiekty są słabo widoczne w ograniczonym świetle, a nagrania wyglądają mniej żywo - naszym subiektywnym zdaniem kolorom brakuje nasycenia. Pod tym względem konkurencyjna kamera DJI Action 4 ma niewielką przewagę, gdyż jest wyposażona w czujnik natężenia światła. W rezultacie oferuje ona wierniejsze odwzorowanie kolorów nawet w słabszych warunkach oświetleniowych.

W warunkach nocnych obraz jest oczywiście zależny od oświetlenia otoczenia. Kolory neonów, lamp czy świateł ulicznych mogą być wiernie rejestrowane przez kamerę, ale każdemu źródłu światła towarzyszy wyraźny pierścień świetlny. Każdy mniej oświetlony obszar jest mało szczegółowy i nieprzejrzysty. Jak wspomniano w powyższym rozdziale, HERO12 jest w stanie rejestrować wyjątkowe nocne ujęcia typu timelapse, ale nie dotyczy to zwykłych scen sfilmowanych w nocy lub w ciemności .

Jakość obrazu

Chociaż kamery sportowe nie są raczej przeznaczone do robienia zdjęć, GoPro HERO12 radzi sobie w tym względzie bardzo dobrze przy dobrym oświetleniu. Obrazy mają bogate kolory, są dość szczegółowe i mogą być również przechwytywane w formacie RAW, podobnie jak w HERO11.

Jednak jakość zdjęć z nowoczesnych smartfonów wyraźnie przewyższa GoPro HERO12 (zwłaszcza pod względem szczegółowości, ostrości i wydajności przy słabym oświetleniu). Prawdopodobnie nadal będziesz więc używać telefonu do robienia zdjęć.

Jednak gdy warunki oświetleniowe ulegają pogorszeniu, jakość zdjęć znacznie spada. W przypadku zdjęć, wartość ISO w HERO12 wynosi maksymalnie 3200. Im bliżej tej wartości, tym zdjęcia będą mniej ostre i będą zawierać więcej zniekształceń.

Jakość nagrywania dźwięku

GoPro HERO12 jest wyposażona w trzy mikrofony do nagrywania dźwięku. Podczas nagrywania automatycznie wybiera ten, który rejestruje najmniej niepożądanych dźwięków, co najczęściej obejmuje szum wiatru. W większości przypadków dźwięk jest czysty z dobrym zakresem częstotliwości. Jednak przy silnym wietrze nawet aktywna korekcja elektroniczna (opcja dostępna w ustawieniach) jest niewystarczająca.

Jeśli jesteś hobbystą lub początkującym użytkownikiem, jakość mikrofonu prawdopodobnie będzie dla Ciebie wystarczająca. W przeciwnym razie można skorzystać z opcjonalnych akcesoriów.

Podsumowanie – dla kogo przeznaczona jest kamera GoPro HERO12 Black?

Kamery sportowe GoPro HERO są jednymi z najlepszych w swojej kategorii. Dzięki dwóm ustawieniom interfejsu użytkownika, HERO12 oferuje szeroki zakres opcji dla użytkowników-amatorów oraz niektórych profesjonalnych filmowców.

W porównaniu z poprzednią generacją, 12. generacja przyniosła kilka drobnych zmian, które nie wpływają radykalnie na jakość ostatecznego materiału filmowego.

Jedną z najważniejszych nowych funkcji jest obsługa HDR w wideo, dzięki czemu nagrania w zmiennych warunkach oświetleniowych są nieco wyższej jakości i wierniej odwzorowują kolory. Nagrania sportowe lub inne dynamiczne aktywności są nieco bardziej stabilne dzięki HyperSmooth 6.0, a funkcja AutoBoost może bardzo pomóc przy ustabilizowaniu obrazu w niektórych trudnych sytuacjach.

Nowa generacja obsługuje dodatkowe ustawienia liczby klatek na sekundę i rozdzielczości dla nagrań typu Full-frame (proporcje 8:7). Profesjonaliści docenią wsparcie dla 10-bitowego nagrywania w kolorze lub trybu kolorystycznego Log. Oba te dodatki rozszerzają możliwości edycji kolorów w postprodukcji. Użytkownicy wielu kamer HERO12 mogą również docenić funkcję synchronizacji Timecode, która w kilku krokach synchronizuje metadane z wielu kamer tego samego typu. 12. generacja odznacza się lepszą wydajnością baterii niż jej poprzednicy.

Gdzie kupićGoPro HERO12 Black
GoPro HERO12 Black
Ogólna ocena
4.4/5

W rezultacie GoPro HERO12 Black jest praktycznie wszechstronną kamerą zaprojektowaną dla potrzeb niemal każdego użytkownika. W porównaniu z poprzednią generacją brakuje jej jednak łączności GPS, dlatego nie rejestruje lokalizacji ani prędkości podczas nagrywania. Pod względem jakości nagrywania nie nastąpiła znacząca zmiana w stosunku do poprzedniej generacji, więc jeśli używasz HERO11, a nowe funkcje/możliwości nie są dla Ciebie atrakcyjne, zmiana kamery na nowszy model może nie mieć większego sensu.

Recenzja: kamera sportowa GoPro HERO12 Black
  • Jakość wideo
  • Jakość fotografii
  • Obsługa
  • Funkcje
  • Akcesoria
4.4

Kamera sportowa z obsługą słuchawek bezprzewodowych, wideo HDR i Horizon Lock

GoPro HERO12 Black to nowość w rodzinie tzw. kamer akcji, które od dawna dominują w kategorii kompaktowych, wytrzymałych kamer sportowych. 12. generacja wprowadza kilka innowacji, takich jak obsługa dźwięku Bluetooth, ulepszona stabilizacja HyperSmooth, wydłużony czas pracy baterii i obsługa nagrywania wideo HDR. Czy jednak różnice między starą a nową generacją są na tyle znaczące, by warto było rezygnować z modelu GoPro HERO11?

Plusy

  • Gwint ¼ do montowania akcesoriów
  • Lepsza wydajność baterii
  • Nagrywanie Full-frame
  • Unikalne tryby do nagrywania nocą
  • HDR również w wideo
  • Timecode sync
  • Dwa tryby interfejsu użytkownika
  • Transmitowanie na żywo w GoPro Quik

Minusy

  • Brak GPS
  • Lekkie przesycenie koloru skóry
  • Niska jakość nagrań w słabym oświetleniu
  • Brak obsługi szybkiego ładowania
Niniejszy artykuł został przygotowany przez autora na podstawie jego własnych doświadczeń z produktem. Na ocenę mogą mieć wpływ subiektywne wrażenia autora.
Autor: Martin Dajča
Autor: Martin Dajča
Lubię przekładać swoje doświadczenie i złożone pomysły na język zrozumiały dla konsumentów. W wolnym czasie lubię biegać, jeździć na rowerze i wędrować po okolicy. Dlatego w moim portfolio znajdują się recenzje inteligentnych zegarków, kamer samochodowych i wielu innych urządzeń ułatwiających codzienne życie.
Jak podobał Ci się ten artykuł?
3.8/5 - (liczba ocen: 6)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane recenzje

Recenzja: kamera sportowa GoPro HERO12 Black
GoPro HERO12 Black
Ocena: 4.4/5
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram