Recenzja: kamera sportowa Lamax X7.2
Lamax X7.2 to niedroga kamera akcji z wieloma akcesoriami, nagrywaniem 4K i wieloma przydatnymi funkcjami. Kamera oferuje nagrywanie w zwolnionym tempie, redukcję wiatru i elektroniczną stabilizację. Dzięki temu nadaje się dla każdego, kto szuka prostej kamery do nagrywania i fotografowania codziennych aktywności sportowych.
W zestawie znajduje się również wodoodporna obudowa, dzięki której kamera nadaje się do nurkowania do 40 metrów. Sterowanie samą kamerą jest intuicyjne i nie brakuje jej obsługi zewnętrznego mikrofonu.
Często zadawane pytania i odpowiedzi
Właściwości wodoodporne zapewnia przezroczysta plastikowa obudowa dołączona do zestawu. Sama kamera sportowa nie jest wodoodporna.
Tryby kamery obejmują tryb fotografowania. Możesz dostosować efekty, ich rozdzielczość lub czas ekspozycji.
Kamera sportowa Lamax X7.2 oferuje elektroniczną stabilizację z funkcją MAXsmooth. Eliminuje ona rozmycie obrazu podczas nagrywania na nierównych powierzchniach.
Zawartość opakowania kamery sportowej Lamax X7.2
Kamera sportowa Lamax X7.2 jest zapakowana w graficznie zaprojektowane pudełko. Z opakowania dowiemy się między innymi o podstawowych parametrach kamery oraz o tym, jakie akcesoria są do niej dołączone. Pod tym względem kamera mile nas zaskoczyła. Ilość akcesoriów przewyższa nawet wyposażenie droższych modeli z serii GoPro Hero. W zestawie z tym modelem znajdują się następujące elementy:
- kamera akcji Lamax X7.2,
- wodoodporne etui,
- wymienny klips do wodoodpornego etui,
- rama do użytku bez futerału,
- uchwyt na kierownicę,
- trzy mocowania trzyosiowe
- J-mount,
- szybka wtyczka,
- adapter statywu,
- reduktor statywu,
- mocowania samoprzylepne,
- wymienne powierzchnie samoprzylepne,
- przewód zasilający,
- ściereczka z mikrofibry
- i etui ochronne.
Karta microSD nie wchodzi w skład zestawu.
Specyfikacja kamery Lamax X7.2
Wśród niedrogich kamer sportowych standardem jest rozdzielczość 4K. Lamax X7.2 nie różni się znacząco od swoich konkurentów pod względem ceny. Mimo to ma mocne miejsce w portfolio producenta, za co zawdzięcza nie tylko swoje parametry, ale i funkcje. Wśród parametrów brakuje jednak kilku istotnych dla aparatów danych (ogniskowa, przysłona, rozmiar czy typ sensora). Jeśli szukasz więcej informacji na temat parametrów i cech kamer tego typu, przeczytaj nasz artykuł o tym, jak wybrać kamerę sportową.
Parametr | Wartość |
---|---|
Maks. rozdzielczość | 4K (przy 30 FPS) |
Maks. liczba klatek na sekundę | 120 FPS (przy 720p) |
Maks. rozdzielczość zdjęć | 16 Mpx |
Stabilizacja | Elektroniczna |
Typ wyświetlacza | TFT LCD |
Przekątna wyświetlacza | 2" |
Wodoodporna obudowa | Tak (do 40 metrów) |
Mikrofon | Tak |
Łączność | microUSB , microHDMI , microSD |
Maks. pojemność karty microSD | 128 GB |
Pojemność baterii | 1 050 mAh (3 885 Wh) |
Żywotność baterii przy nagrywaniu FullHD | 120 minut |
Wymiary (wys. x szer. x gł.) | 4,4 x 6,0 x 3,3 cm |
Waga bez akcesoriów | 65 g |
Funkcje oferowane przez kamerę Lamax X7.2
Kamera sportowa Lamax X7.2 jest inteligentnym asystentem podczas nagrywania lub fotografowania aktywności sportowych. Wynika to z kilku funkcji, które poprawiają jakość nagrywania. Przedstawimy teraz pokrótce poszczególne funkcje.
Stabilizacja obrazu MAXsmooth
W przeciwieństwie do droższych modeli, takich jak Lamax X9.1 ze stabilizacją optyczną, kamera sportowa X7.2 jest wyposażona w elektroniczną alternatywę. Funkcja ta nosi nazwę MAXsmooth i dobrze sprawdza się na nierównych powierzchniach. Oceń sam na podstawie naszego materiału filmowego.
Nagrywanie dźwięku
Wśród kamer sportowych, wbudowany mikrofon jest zwykle czymś oczywistym. Jednak podczas korzystania z kamery akcji w wodoodpornej obudowie mikrofon jest zakryty. Podczas nagrywania bez obudowy mikrofon jest przydatnym akcesorium, które może dodać autentyczności nagraniom. Nie należy nagrywać sportów lub ekstremalnych aktywności bez obudowy ze względu na ryzyko uszkodzenia kamery. Nagrywanie dźwięku można wyłączyć, a model obsługuje również podłączenie zewnętrznego mikrofon u przez microHDMI.
Szybkie menu kamery Lamax X7.2
Przytrzymanie przycisku REC/OK w widoku głównym otwiera menu z sześcioma opcjami. Jest to przydatna funkcja, która pozwala szybko zmienić ustawienia nagrywania lub robienia zdjęć oraz wybrać tzw. tryby kreatywne. W obu trybach menu jest inne. Jeśli otworzysz szybkie menu w trybie nagrywania, masz następujące opcje:
- normalne wideo,
- nagrywanie w pętli,
- nagrywanie poklatkowe,
- wideo w zwolnionym tempie,
- przyspieszone wideo
- oraz włączanie lub wyłączanie Wi-Fi.
Gdy szybkie menu jest wyświetlane w trybie fotografowania, dostępne są następujące opcje:
- classic Photo,
- seria zdjęć,
- zdjęcia poklatkowe,
- samowyzwalacz (czas można wybrać w ustawieniach)
- długa ekspozycja
- oraz włączanie lub wyłączanie Wi-Fi.
Redukcja szumów i wiatru
Kolejną przydatną funkcją jest redukcja szumów i wiatru podczas nagrywania dźwięku. Funkcja ta w pewnym stopniu eliminuje niepożądane dźwięki w nagraniu, dzięki czemu nagranie jest lepszej jakości. Jeśli planujesz edytować swoje nagrania, redukcja szumów może zaoszczędzić sporo pracy.
Obracanie obrazu
Ze względu na wiele akcesoriów w zestawie, umiejscowienie kamery akcji jest bardzo zmienne. Z tego powodu dostępny jest obrót interfejsu użytkownika kamery. Obraz można obrócić o 180°, dzięki czemu można go odczytać nawet po obróceniu kamery.
Wygaszacz ekranu
Podczas nagrywania dłuższego materiału z miejsca, które jest zawsze widoczne, obraz z kamery akcji może rozpraszać. Aby pomóc Ci skupić się na aktywności sportowej, dostępna jest funkcja, która wyłącza wyświetlacz podczas nagrywania. Wygaszacz ekranu może być uruchamiany po różnym czasie, a funkcję można nawet całkowicie wyłączyć. W ustawieniach dostępne są następujące czasy:
- 1 min,
- 3 min,
- i 5 minut.
Korzystanie z wygaszacza ekranu wydłuża żywotność baterii.
Tryb zdjęć
Oprócz nagrywania materiału, kamera akcji umożliwia także robienie zdjęć. Tryb ten ma również osobne ustawienia. Możesz zmienić rozdzielczość obrazu (od 8 do 16 Mpx), jakość obrazu, ISO (od 100 do 3200) lub korektę ekspozycji (od -2,0 EV do 2,0 EV). Obrazy są przechowywane w osobnym folderze na karcie pamięci.
Efekty
Jeśli na przykład planujesz nagrać czarno-biały materiał i chcesz zaoszczędzić sobie pracy związanej z edycją, kamera sportowa oferuje tę opcję. Wybrany efekt jest stosowany zarówno w trybie nagrywania, jak i fotografowania. Dostępne są następujące efekty:
- czarno-biały,
- naturalny,
- negatyw,
- ciepły,
- i Wysoki kontrast.
Akcesoria do kamery Lamax X7.2 mogą Cię zaskoczyć
Jak wspomnieliśmy we wstępie, kamera sportowa Lamax X7.2 oferuje w zestawie kilka akcesoriów, które pozwalają umieścić ją niemal wszędzie.
Wodoodporna obudowa
Wodoodporna obudowa wykonana jest z półprzezroczystego plastiku i posiada piankowe wzmocnienie dla lepszej stabilizacji kamery. Przyciski do sterowania kamerą znajdują się na obwodzie obudowy. W zestawie znajduje się również zapasowy klips do zamknięcia. Obudowa jest wodoodporna do głębokości 40 metrów.
Gdy kamera jest włożona do etui, jej przyciski są zakryte przez metalowe przyciski etui, ale brakuje na nich oznaczeń. Aby korzystać z kamery w futerale, konieczne jest zatem zapamiętanie funkcji przycisków.
Ramka do użytku bez etui
Cienka ramka chroni tylko boki kamery, w przeciwnym razie służy tylko do mocowania innych akcesoriów. W ramce znajdują się otwory umożliwiające dostęp do przycisków i wyjść.
Uchwyt na kierownicę
Jest to uchwyt, który można przymocować za pomocą dwóch gwintów, na przykład do kierownicy roweru, hulajnogi lub innego cylindrycznego przedmiotu. Uchwyt jest również wyposażony w gumową wkładkę, dzięki czemu miejsce mocowania nie rysuje się.
Uchwyty trzyosiowe
W zestawie znajdują się trzy trzyosiowe uchwyty, które służą jako łączniki między wieloma mocowaniami. Uchwyty mają różne długości, a także orientację do mocowania innych akcesoriów.
Akcesoria do statywu
Szybkie mocowanie wtykowe jest wyposażone w gwint o standardowej średnicy do szybkiego mocowania kamery do statywu z gwintowanym otworem. Reduktor statywu posiada z kolei gwintowany otwór do zastosowania w przypadku odwrócenia orientacji na statywie.
Akcesoria samoprzylepne
Uchwyty wyposażone w samoprzylepne powierzchnie można przykleić na przykład do kasku lub maski samochodu. Jeden z uchwytów jest nawet wyposażony w gwintowany otwór. W opakowaniu znajduje się również zdejmowany element kontrujący do uchwytów, który należy przymocować do kamery akcji w obudowie.
Dodatkowe akcesoria w zestawie
W zestawie znajduje się również torba ochronna. Jest ona jednak mniejsza, dzięki czemu można w niej przenosić samą kamerę w wodoodpornej obudowie lub kilka akcesoriów bez kamery. Wśród akcesoriów znajdują się również zapasowe powierzchnie klejące, ściereczka z mikrofibry czy przewód zasilający.
Sterowanie Lamax X7.2
Kamera sportowa Lamax X7.2 ma stosunkowo proste sterowanie. Na jej obudowie znajdują się cztery przyciski o wielu funkcjach, które teraz opiszemy.
Przycisk REC/OK
Przycisk z czerwonym kółkiem to spust migawki w widoku głównym (ekran nagrywania). Krótkie naciśnięcie uruchamia i zatrzymuje nag rywanie lub robi zdjęcie. Dłuższe przytrzymanie otwiera Szybkie menu, które opisaliśmy w sekcji Funkcje. W Archiwum i Ustawieniach przycisk służy do potwierdzania wybranej opcji.
Przycisk zasilania/trybu
Przycisk z dużą literą M służy do włączania lub wyłączania kamery po dłuższym przytrzymaniu. Krótkie naciśnięcie umożliwia przełączanie między trybami, ustawieniami i archiwum.
Przycisk w górę
Przycisk z symbolem strzałki w górę służy do włączania lub wyłączania mikrofonu podczas nagrywania po krótkim naciśnięciu. Nie pełni on żadnej funkcji w trybie fotografowania. W archiwum i ustawieniach służy oczywiście do nawigacji.
Przycisk w dół
Przycisk z symbolem strzałki w dół służy do włączania lub wyłączania Wi-Fi po krótkim naciśnięciu. W archiwum i ustawieniach ponownie służy do nawigacji.
Jakość wideo i zdjęć Lamax X7.2
Byliśmy mile zaskoczeni jakością nagrań z kamery sportowej Lamax X7.2. Za stosunkowo niską cenę oferuje ona nagrania 4K przy 30 FPS, z których większość zwykłych użytkowników będzie zadowolona. Dostępne są też inne opcje, w tym 60 FPS przy 1080p lub 120 FPS przy 720p.
Nagrania w normalnym świetle dziennym mają bardzo dobre nasycenie kolorów, są szczegółowe i płynne. Dynamiczne nagrania, takie jak jazda na rowerze po wybojach, są również solidnej jakości. Elektroniczna stabilizacja jest niezawodna, zwłaszcza na większych wybojach lub podczas jazdy po trawie. Mniejsze nierówności, takie jak kamyki lub żwir, mają tendencję do nieznacznego rozmycia obrazu. Nie jest to jednak poważna niedoskonałość. Poniżej znajduje się materiał z jazdy na rowerze w 4K (30 FPS).
To, co nas jednak niemile zaskoczyło, to artefakty dźwiękowe w materiale filmowym. Obudowa ochronna jest wyposażona tylko w dwa cienkie piankowe wzmocnienia, które służą głównie do stabilizacji kamery w obudowie. Zamontowanie kamery w obudowie na kierownicy skutkowało przenoszeniem rezonansu z ramy na mikrofon.
Jakość statycznych nagrań 4K i 1080p można porównać na poniższym materiale.
Poniżej załączamy codzienne zdjęcie. Wyraźnie widać, że mocniejszą stroną aparatu jest nagrywanie wideo, a nie sama fotografia. Zwłaszcza w kontekście wszechobecnych smartfonów, do których często można dostać pokrowiec ochronny do fotografowania pod wodą lub w innych ekstremalnych warunkach.
Chociaż nagrania nocne nie są najlepszym kryterium oceny kamery sportowej, nadal warto o nich wspomnieć. Ponownie, nagrania są płynne i mają dobre nasycenie kolorów. W słabiej oświetlonych obszarach występują jednak bardziej zauważalne szumy. Poziom szczegółowości jest również niższy, co można ocenić na podstawie naszych nagrań.
Dla pełnego testu, poniżej załączamy również zdjęcie nocne, wykonane w najwyższej możliwej rozdzielczości kamery. W sieci rozdzielczość jest oczywiście zoptymalizowana.
Wyświetlacz
Kamera sportowa Lamax X7.2 jest wyposażona w pojedynczy wyświetlacz z tyłu. Wyświetlacz TFT LCD ma przekątną 2" i zaskakująco szeroki kąt widzenia. Wyświetlacz jest czytelny i jasny. Jednak gdy kamera jest umieszczona w futerale, czytelność spada, a w bezpośrednim świetle słonecznym pojawiają się odblaski. W ustawieniach można aktywować wygaszacz ekranu, który wyłącza wyświetlacz podczas nagrywania.
Wyświetlacz jest domeną większości dzisiejszych kamer akcji. Wiele droższych modeli, takich jak Lamax X9.2 lub Niceboy Vega X Pro, oferuje również mniejszy przedni wyświetlacz obok obiektywu. Ułatwia to robienie selfie lub nagrywanie z przodu. Podczas gdy recenzowany model opiera się na tradycyjnych przyciskach sterujących, kilka droższych modeli oferuje również ekrany dotykowe ułatwiające obsługę.
Żywotność baterii i zasilanie Lamax X7.2
Kamera sportowa X7.2 jest zasilana przez wbudowaną baterię o pojemności 1050 mAh. Producent twierdzi, że żywotność baterii wynosi 120 minut podczas nagrywania wideo FullHD. Nie jest jednak jasne, jakie inne ustawienia ma kamera, a nawet liczbę klatek na sekundę.
W naszym teście kamera wytrzymała 1 godzinę i 40 minut nagrywania w rozdzielczości 4K, przy 30 FPS, ze stabilizacją, redukcją szumów, nagrywaniem dźwięku i wyłączonym wyświetlaczem. Nagrywając w rozdzielczości FullHD przy 60 FPS z wyłączoną stabilizacją, bez redukcji szumów, bez nagrywania dźwięku i z wyłączonym wyświetlaczem, kamera wytrzymała około 1 godziny i 16 minut.
Ładowanie odbywa się za pomocą standardowego kabla microUSB, który znajduje się w zestawie. Czerwona dioda LED, która świeci w sposób ciągły, informuje o bieżącym procesie ładowania. Gdy pojemność baterii jest pełna, dioda LED przestaje świecić.
Ładowanie za pomocą zewnętrznego zasilacza sieciowego z dołączonym kablem USB zajęło nam około 2 godzin. Czas ten może się jednak różnić w zależności od używanego źródła zasilania. Ładowanie za pomocą komputera może trwać dłużej.
Wytrzymałość
Kamera sportowa Lamax X7.2 została zaprojektowana przede wszystkim do użytku w wodoodpornej obudowie ochronnej, która jest dołączona do zestawu. Bez niego kamera nie jest wodoszczelna ani pyłoszczelna. Wodoodporna obudowa wygląda solidnie i jest standardową cechą wśród kamer sportowych.
Na obwodzie obudowy znajdują się metalowe przyciski, które pasują do przycisków kamery. Nie trzeba więc wyjmować kamery z obudowy, aby ją obsługiwać. Zaletą jest również wymienny klips w opakowaniu, co wskazuje, że producent przewiduje, że będziesz często korzystać z etui. Etui może chronić kamerę przed wodą do głębokości 40 metrów.
Ale kamery akcji mogą być wodoodporne i wytrzymałe nawet bez etui. Na przykład wspomniana wcześniej Niceboy Vega X Pro może być używana pod wodą do głębokości 12 metrów.
Podsumowanie – dla kogo przeznaczona jest kamera sportowa Lamax X7.2?
Kamera sportowa Lamax X7.2 oferuje wiele ciekawych funkcji za niewielkie pieniądze. Główną z nich jest nagrywanie wideo 4K przy 30 FPS. Materiał jest ostry, płynny i ma bogate kolory. Kamera oferuje również nagrywanie w 60 lub 120 FPS. Oprócz nagrywania materiału, kamera obsługuje również tworzenie zdjęć w rozdzielczości do 16 megapikseli.
Model ten jest odpowiedni dla każdego, kto szuka niedrogiej kamery z nagrywaniem 4K i szeroką gamą akcesoriów. Dzięki różnym mocowaniom kamerę można umieścić na kasku, a także na kierownicy roweru, motocykla lub skutera. Dzięki wodoodpornej obudowie kamera może przydać się także podczas nurkowania. Z drugiej strony, kamera nie jest zalecana dla tych, którzy planują robić wysokiej jakości zdjęcia aktywności sportowych lub wymagają wyższej jakości dźwięku z kamery podczas nagrywania.
Inne zalety to elektroniczna stabilizacja, redukcja szumów, łączność Wi-Fi, tryby kreatywne czy wygaszacz ekranu. W zestawie znajduje się szereg akcesoriów umożliwiających przymocowanie kamery do większości powierzchni lub przedmiotów. W zestawie znajduje się również etui ochronne lub wodoodporna plastikowa obudowa.
Recenzja: kamera sportowa Lamax X7.2
-
Jakość wideo
-
Jakość fotografii
-
Obsługa
-
Funkcje
-
Akcesoria
Dobrze wyposażona kamera w rozsądnej cenie
Lamax X7.2 to niedroga kamera akcji z wieloma akcesoriami, nagrywaniem 4K i wieloma przydatnymi funkcjami. Kamera oferuje nagrywanie w zwolnionym tempie, redukcję wiatru i elektroniczną stabilizację. Dzięki temu nadaje się dla każdego, kto szuka prostej kamery do nagrywania i fotografowania codziennych aktywności sportowych.
W zestawie znajduje się również wodoodporna obudowa, dzięki której kamera nadaje się do nurkowania do 40 metrów. Sterowanie samą kamerą jest intuicyjne i nie brakuje jej obsługi zewnętrznego mikrofonu.
Plusy
- Wysoka jakość obrazu
- Kamera w przystępnej cenie
- Wiele akcesoriów w zestawie
- Opcje konfiguracji
- Stabilizacja obrazu
- Spowolnienie/przyspieszenie nagrywania
Minusy
- Niższa jakość dźwięku
- Niższa jakość zdjęć