Recenzja: kamera sportowa Lamax X9.2
Lamax X9.2 oferuje szeroką gamę akcesoriów w pakiecie i solidną jakość obrazu w rozsądnej cenie. Nagrania w rozdzielczości 4K przy 60 klatkach na sekundę są szczegółowe, płynne i dobrze sprawdzają się podczas nagrywania sportu lub wakacji. Dzięki dołączonemu etui, z kamerą można nurkować na głębokości do 40 metrów. Wśród jej funkcji znajdują się także filmy w zwolnionym tempie i poklatkowe.
Często zadawane pytania i odpowiedzi
Maksymalna rozdzielczość nagrań to 4K, przy 30 lub 60 FPS. Rozdzielczość zdjęć można regulować do 16 Mpx.
Nie, sama kamera nie jest wodoodporna. Jednak jej opakowanie zawiera wytrzymałą plastikową obudowę, która jest wodoodporna do głębokości 40 m.
Kamera Lamax X9.2 obsługuje karty pamięci microSD o pojemności do 128 GB. Karta pamięci musi należeć do klasy prędkości UHS-I U3, aby móc zapisywać większe nagrania 4K.
Zawartość opakowania Lamax X9.2
W zestawie z kamerą akcji znajduje się szeroka gama akcesoriów, które pozwolą zamontować kamerę na niemal każdej powierzchni. Podczas rozpakowywania natknęliśmy się na następujące elementy:
- kamera akcji Lamax X9.2,
- nadgarstkowy pilot zdalnego sterowania,
- mikrofon zewnętrzny,
- wodoodporne etui,
- zapasowy klips do etui,
- rama do użytku bez futerału,
- uchwyt na kierownicę,
- trzy trzyosiowe uchwyty,
- szybka wtyczka,
- J-mount,
- reduktor statywu,
- uchwyty samoprzylepne,
- zapasowe powierzchnie samoprzylepne,
- przewód zasilający,
- ściereczka z mikrofibry
- i etui ochronne.
Kamera sportowa Lamax X9.2 nie jest wodoodporna sama w sobie. W opakowaniu znajduje się jednak wytrzymała plastikowa obudowa, która jest wodoodporna do głębokości 40 m.
Parametry techniczne
Pod względem parametrów technicznych Lamax X9.2 oferuje całkiem sporo jak na swoją cenę. Kamera oferuje natywną rozdzielczość 4K przy interpolowanej liczbie klatek na sekundę wynoszącej 60 FPS. Oznacza to, że kamera realistycznie rejestruje 30 klatek na sekundę i "liczy" pozostałe 30.
Jednocześnie wyposażona jest w dwa wyświetlacze LCD, które oceniamy pozytywnie. Pozostałe parametry techniczne podsumowaliśmy w poniższej tabeli. Jeśli szukasz więcej informacji na temat ogólnych cech kamer sportowych, przeczytaj nasz artykuł o tym, jak wybrać kamerę sportową.
Parametr | Wartość |
---|---|
Maks. rozdzielczość | 4K (30 FPS rzeczywistych, 60 FPS interpolowanych) |
Maks. liczba klatek na sekundę | 240 FPS (przy 720p) |
Maks. rozdzielczość zdjęć | 16 Mpx |
Przysłona obiektywu | Nie określono |
Stabilizacja | Elektroniczna |
Typ wyświetlacza | Kolorowy wyświetlacz LCD, tylny dotykowy |
Przekątna wyświetlacza | 2" (tył), 1,3" (przód) |
Wodoodporna obudowa | Tak (do 40 m) |
Zintegrowany mikrofon | Tak |
Łączność | Wi-Fi, micro USB, micro HDMI |
Maks. pojemność karty microSD | 128 GB |
Pojemność baterii | 1050 mAh |
Żywotność baterii przy nagrywaniu FullHD | 2 godziny |
Wymiary (wys. x szer. x gł.) | 4,4 x 6 x 3,3 cm |
Waga bez akcesoriów | 65 g |
Cechy kamery sportowej Lamax X9.2
Zakres funkcji Lamax X9.2 jest wystarczający, abyś był zajęty podczas nagrywania wycieczek pieszych, mniej wymagających sportów lub vlogów. W poniższej sekcji opiszemy funkcje bardziej szczegółowo, abyś mógł lepiej zrozumieć, czy są one dla Ciebie istotne, czy nie.
Stabilizacja MAXsmooth
Chociaż kamera należy do niższego przedziału cenowego, oferuje elektroniczną stabilizację MAXsmooth, która powinna być w stanie wyeliminować część drgań z materiału filmowego. Ponieważ stabilizacja jest raczej słaba w recenzowanej kamerze, możemy ją polecić głównie do nieruchomych ujęć lub mniej dynamicznych działań. Stabilizację omówiliśmy bardziej szczegółowo w rozdziale Jakość wideo i zdjęć.
Wbudowany mikrofon i nagrywanie dźwięku
Lamax X9.2 wyposażony jest we wbudowany mikrofon, który oferuje solidną jakość dźwięku. Podczas wypowiadania słów, dźwiękowi towarzyszy lekki rezonans, ale nie uważamy tego za znaczący minus. Zwłaszcza biorąc pod uwagę, że większość użytkowników korzysta z kamery w wytrzymałej plastikowej obudowie, która zakrywa mikrofon.
W zestawie z kamerą znajdziemy zewnętrzny mikrofon ze złączem micro USB. Oferuje on nieco lepszą jakość dźwięku w porównaniu do wbudowanej alternatywy. Jednak nawet ten mikrofon nie nadaje się do użytku podczas korzystania z obudowy lub ramy montażowej.
Redukcja szumów i wiatru
W przypadku nagrywania kamerą przy wietrznej pogodzie lub w ruchu bez nałożonego mikrofonu, funkcja ta może się przydać. Sprawia ona, że dźwięki wiatru są nieco mniej przenikliwe w nagraniu, umożliwiając nagrywanie innych dźwięków z otoczenia.
Wygaszacz ekranu
Automatyczne wyłączanie wyświetlacza po wybranym czasie to przydatna funkcja, która wydłuża żywotność baterii. W ustawieniach można wybrać opóźnienie 1, 3 i 5 minut lub wyłączyć tę funkcję. Ustawienie wygaszacza ekranu jest stosowane zarówno do przedniego, jak i tylnego wyświetlacza.
Tryb fotografowania
Tryb robienia zdjęć jest reprezentowany w kamerach akcji praktycznie bez wyjątków. Jednak jakość może nie być wystarczająca dla niektórych użytkowników. Wynika to głównie z braku automatycznego lub ręcznego ustawiania ostrości. Przykłady zdjęć wraz z ich ocenami można znaleźć w rozdziale Jakość wideo i zdjęć.
Akcesoria Lamax X9.2
Kamery sportowe Lamax znane są z szerokiej gamy akcesoriów w zestawie. Przekonaliśmy się o tym już w przypadku modelu Lamax X7.2, od którego pakiet recenzowanej kamery różni się dołączonym kontrolerem nadgarstkowym i zewnętrznym mikrofonem. Bardziej szczegółowy opis tych akcesoriów przygotowaliśmy w rozdziałach Sterowanie i Funkcje.
Pozostałe akcesoria i akcesoria montażowe zostały opisane w naszej recenzji kamery sportowej Lamax X7.2.
Jakość wideo i zdjęć
Jakość nagrań z kamery sportowej odpowiada jej stosunkowo atrakcyjnej cenie. Materiał filmowy generalnie ma swoje wady, ale dla wielu użytkowników kamera będzie więcej niż wystarczająca. Kamera akcji jest wstępnie ustawiona na rozdzielczość 4K przy częstotliwości klatek 60 FPS. W dzisiejszych czasach takie połączenie to swego rodzaju standard, który króluje nawet u tańszych przedstawicieli. W przypadku Lamax X9.2 ta liczba klatek na sekundę jest interpolowana.
Z powyższego obrazu możemy wywnioskować, że wyższa liczba klatek na sekundę nieznacznie zwiększy ostrość, ale również zwiększy ilość szumów.
W świetle dziennym nagrania są solidnej jakości
Podczas nagrywania przy dobrej pogodzie nie napotkaliśmy żadnych znaczących słabości nagrywania, gdy staliśmy nieruchomo z kamerą. Kolory mają dobre nasycenie, materiał jest dość ostry i pomimo interpolacji liczby klatek na sekundę obraz jest bardzo płynny.
Podczas nagrywania jazdy na rowerze oczekiwaliśmy jednak nieco więcej od stabilizacji MAXsmooth. Nagrywanie jazdy po przygotowanej ścieżce rowerowej nie obyło się bez drgań, pomimo stosunkowo dobrej nawierzchni. Samą stabilizację przetestowaliśmy z kamerą przymocowaną do kierownicy i kasku. W przypadku mocowania na kasku nie zauważyliśmy znaczącej poprawy. Kamera jest więc bardziej odpowiednia do nagrywania materiału ze stałej pozycji lub podczas chodzenia.
Przetestowaliśmy tryb slow motion w rozdzielczości 720p przy 120 FPS. Kamera obsługuje również ustawienia takie jak 720p przy 240 FPS lub 1080p przy 120 FPS. Jednak obie te opcje są dostępne tylko w normalnym trybie wideo. W wyżej wymienionych ustawieniach i przy dobrym oświetleniu, nagrania mają akceptowalną jakość. Problem pojawiał się jedynie przy próbie nagrania szybkiego samochodu przejeżdżającego przez kałużę. Przy większych prędkościach zdecydowanie przydałaby się opcja 240 FPS.
Po nagraniu filmu w trybie normalnym z liczbą klatek na sekundę 120 lub 240 FPS można użyć postprodukcji, aby go spowolnić.
Codzienne zdjęcia obiektów są obciążone brakiem automatycznego lub ręcznego ustawiania ostrości. Chociaż kolory są bogate, zakres dynamiczny jest przeciętny, a aparat może fotografować w rozdzielczości do 16 megapikseli, tryb fotograficzny nie będzie najczęściej używany w dzisiejszych czasach smartfonów. Jakość zdjęć można ocenić na podstawie próbek w poniższej galerii.
Nagrania i zdjęcia nocne Lamax X9.2
Większość kamer sportowych nie jest przeznaczona do nagrywania przy słabszym oświetleniu. W nagraniach nocnych typowe słabości kamer akcji są widoczne w recenzowanej kamerze. Materiał filmowy zawiera sporo szumów i brakuje mu szczegółów. To samo dotyczy zdjęć nocnych. Mają one nieco więcej szczegółów, ale ich użyteczność może nie być wystarczająca dla większości użytkowników.
Sterowanie kamerą
Kamerą akcji steruje się głównie za pomocą tylnego ekranu dotykowego. Ponadto do dyspozycji są także przyciski mechaniczne. Mogą one w 100% zastąpić sterowanie dotykowe, co doceniamy. Przyciski mechaniczne są szczególnie korzystne w kontekście korzystania z wodoodpornej obudowy, która zakrywa obszar ekranu dotykowego. Obudowa posiada niestandardowe przyciski, które sięgają do przycisków aparatu wewnątrz. W rezultacie korzystanie z etui nie przynosi praktycznie żadnych niedogodności związanych ze sterowaniem.
Dwie opcje zdalnego sterowania
Podczas gdy większość konkurencyjnych kamer akcji oferuje zdalne sterowanie w postaci aplikacji na smartfony, pakiet Lamax X9.2 jest wyposażony w pilota zdalnego sterowania z trzema przyciskami. Przyciski służą do rozpoczynania/zatrzymywania nagrywania, robienia zdjęć i zmiany wyświetlacza z przedniego na tylny (i odwrotnie).
W przeciwieństwie do aplikacji sterujących, pilot nadgarstkowy oceniamy pozytywnie, głównie ze względu na jego niezawodność. Uwaga, opaska nie jest wodoodporna.
Pilot do smartfona wymaga aplikacji iSmart DV2, którą można znaleźć w sklepach Google Play i App Store. Aplikacja umożliwia zmianę niektórych ustawień kamery, rozpoczęcie nagrywania, robienie zdjęć, organizowanie pamięci masowej i przeglądanie nagrań lub obrazów. Pomimo przydatnych funkcji, aplikacja jest obarczona typowymi wadami aplikacji do sterowania kamerami sportowymi lub dashcam - niestabilnością, utratą połączenia z kamerą lub chaotycznym interfejsem użytkownika.
Wyświetlacze kamer sportowych Lamax X9.2
Podczas gdy w przeszłości podwójne wyświetlacze były domeną droższych kamer, dziś przedni wyświetlacz trafia również do niższych przedziałów cenowych. Lamax X9.2 to kamera sterowana głównie za pomocą 2-calowego tylnego wyświetlacza. Jest to dotykowy wyświetlacz LCD o dobrej czytelności i przyjaznej obsłudze. Wyświetlacz jest dobrze widoczny nawet w bezpośrednim świetle słonecznym, co oceniamy pozytywnie.
Obok obiektywu znajduje się dodatkowy przedni wyświetlacz LCD o przekątnej 1,3 cala. Służy on do lepszej orientacji podczas robienia selfie lub nagrywania vlogów. Do pewnego stopnia zastępuje on odchylany wyświetlacz, który można znaleźć w wielu nowoczesnych kamerach. Nawet przedni wyświetlacz jest łatwy do odczytania w bezpośrednim świetle słonecznym, co było miłym zaskoczeniem, biorąc pod uwagę cenę.
Żywotność baterii
Kamera akcji jest wyposażona w wymienną baterię o pojemności 1050 mAh. Przetestowaliśmy wytrzymałość w dwóch ustawieniach, które różniły się wybraną rozdzielczością. W pierwszym teście wybraliśmy rozdzielczość 4K przy 60 FPS, z włączoną stabilizacją i aktywnym mikrofonem. Drugi test przeprowadziliśmy w rozdzielczości 1080p. Wyniki testu można znaleźć w poniższej tabeli, gdzie przedstawiamy również porównanie z kamerą Lamax W10.1.
Kamera | Bateria | rozdzielczość 4K | rozdzielczość 1080p |
---|---|---|---|
Lamax X9.2 | 1050 mAh | 80 min (60 FPS) | 98 min (60 FPS) |
Lamax W10.1 | 1350 mAh | 93 min (60 FPS) | 126 min (60 FPS) |
W ramach opcjonalnych dodatków masz zapasowe baterie, które możesz łatwo wymienić, jeśli się wyczerpią. Naładowanie akumulatora od 0 do 100% zajmuje około 2,5 godziny.
Podsumowanie - dla kogo przeznaczona jest kamera sportowa Lamax X9.2?
Kamerę sportową Lamax X9.2 polecamy każdemu mniej wymagającemu użytkownikowi, który szuka niedrogiej kamery z rozdzielczością 4K i różnymi trybami nagrywania. Jakość nagrywania w świetle dziennym jest na dobrym poziomie, a w zestawie z kamerą znajduje się szereg akcesoriów, w tym wodoodporny futerał.
Za zaletę uważamy dołączony pilot zdalnego sterowania, którego nie spotkamy u niektórych droższych konkurentów. Kamera może przydać się do dokumentowania wakacyjnych pobytów, pieszych wycieczek, nurkowania czy niektórych sportów zimowych.
Z drugiej strony, nie polecalibyśmy kamery użytkownikom, którzy wymagają wyższego poziomu stabilizacji lub planują korzystać z kamery bez obudowy. Wynika to z faktu, że złącza i gniazdo karty pamięci są narażone na wszelkie uszkodzenia mechaniczne.
Recenzja: kamera sportowa Lamax X9.2
-
Jakość wideo
-
Jakość fotografii
-
Obsługa
-
Funkcje
-
Akcesoria
Dobra jakość nagrań, szereg akcesoriów i korzystna cena
Lamax X9.2 oferuje szeroką gamę akcesoriów w pakiecie i solidną jakość obrazu w rozsądnej cenie. Nagrania w rozdzielczości 4K przy 60 klatkach na sekundę są szczegółowe, płynne i dobrze sprawdzają się podczas nagrywania sportu lub wakacji. Dzięki dołączonemu etui, z kamerą można nurkować na głębokości do 40 metrów. Wśród jej funkcji znajdują się także filmy w zwolnionym tempie i poklatkowe.
Plusy
- Korzystny stosunek ceny do wydajności
- Niska waga
- Akcesoria w zestawie
- Pilot zdalnego sterowania
- Jakość nagrywania przy dobrym oświetleniu
Minusy
- Niezbyt trwała bez etui
- Słabsza stabilizacja