Recenzja: kamera sportowa Lamax W10.1

Plusy
  • Skuteczna stabilizacja
  • Czytelne wyświetlacze
  • Łatwy w użyciu
  • Pilot zdalnego sterowania w zestawie
  • Otwór na statyw w kamerze
  • Solidna żywotność baterii
Minusy
  • Gorsza ergonomia uchwytów
  • Niedokładny wskaźnik poziomu naładowania baterii

Kamera sportowa Lamax W10.1 oferuje solidny materiał filmowy 4K przy 60 FPS. W zestawie znajduje się szeroki wachlarz akcesoriów, w tym pilot zdalnego sterowania i statyw. Wśród funkcji kamery znajdują się zwolnione tempo, wideo poklatkowe i skuteczna stabilizacja. Kamera wyposażona jest w parę wyświetlaczy, z których tylny jest dotykowy. Dzięki wodoodpornej obudowie można z nią nurkować do głębokości 12 metrów, a z obudową do 40 metrów.

Jaka jest rozdzielczość kamery Lamax W10.1?

Maksymalna rozdzielczość w normalnym trybie nagrywania wynosi 6K, a rozdzielczość 8K jest dostępna dla filmów poklatkowych. Obie te rozdzielczości są jednak interpolowane. Rozdzielczość natywna to maksymalnie 4K.

Czy kamera Lamax W10.1 jest wodoodporna?

Kamera Lamax W10.1 jest wodoodporna do głębokości 12 metrów bez akcesoriów. Gdy kamera jest umieszczona w plastikowej przezroczystej obudowie, zanurzenie może osiągnąć 40 metrów.

Jakie karty pamięci obsługuje kamera Lamax W10.1?

Kamera obsługuje karty pamięci microSD o pojemności do 256 GB. Oprócz wystarczającej pojemności, karta pamięci musi należeć do klasy prędkości UHS-I U3.

Zawartość opakowania Lamax W10.1

Ilość akcesoriów w opakowaniu kamery oceniamy pozytywnie, zwłaszcza w porównaniu do konkurencyjnych kamer w wyższej kategorii cenowej. Jak można dowiedzieć się z naszego unboxingu, ponad połowa opakowania składa się z akcesoriów montażowych. Tak więc podczas procesu rozpakowywania natknęliśmy się na następujące elementy:

  • kamera akcji Lamax W10.1,
  • wodoodporny futerał do głębokości 40 metrów,
  • mini statyw,
  • uchwyt na kierownicę,
  • szybka wtyczka,
  • J-mount,
  • trzy mocowania trzyosiowe,
  • reduktory statywu,
  • mocowania samoprzylepne,
  • zapasowe powierzchnie samoprzylepne,
  • ściągacze,
  • paski na rzepy
  • kabel zasilający
  • i ściereczka z mikrofibry.

W przeciwieństwie do tańszych kamer Lamax X9.2 czy Lamax X7.2, w zestawie nie znajdziemy ramki montażowej. Wynika to głównie z obecności otworu na gwint statywowy oraz większej wytrzymałości recenzowanej kamery. Otwór na gwint oceniamy bardzo pozytywnie, gdyż nie spotkamy go nawet w droższych konkurencyjnych kamerach.

Parametry techniczne

Producenci kamer akcji w dzisiejszych czasach starają się, aby ich kamery były jak najbardziej uniwersalne. Decydują więc nie tylko atrakcyjne parametry techniczne, ale też zakres funkcji, jakość nagrań czy ogólne zastosowanie kamery. Jeśli interesuje cię więcej informacji na temat kamer sportowych, które powinieneś poznać przed zakupem, przeczytaj nasz artykuł o tym, jak wybrać kamerę sportowa.

ParametrWartość
Maks. rozdzielczość interpolowana6K (30 FPS)/8K w trybie timelapse
Maks. rozdzielczość natywna4K (60 KL./S)
Maks. liczba klatek na sekundę240 FPS (720p)
Maks. rozdzielczość zdjęć64 Mpx
Przysłona obiektywuNie określono
StabilizacjaElektroniczna
Typ wyświetlaczaTFT LCD, tylny dotykowy
Przekątna wyświetlacza2" (tył), 1,4" (przód)
Wodoodporna obudowaTak (do 40 m głębokości, do 12 m bez obudowy)
MikrofonWbudowany
ŁącznośćWi-Fi, micro USB, micro HDMI
Maks. pojemność karty microSD256 GB
Pojemność baterii1350 mAh
Żywotność baterii przy nagrywaniu FullHD120 min (bez stabilizacji)
Wymiary (wys. x szer. x gł.)4,2 x 6,4 x 3,2 cm
Waga bez akcesoriów127 g

Funkcje kamery sportowej Lamax W10.1

Pod względem zakresu oferowanych funkcji kamera jest odpowiednia dla bardziej wymagających użytkowników. Oferuje ona bowiem stosunkowo wysokiej jakości stabilizację, kilka kreatywnych trybów nagrywania oraz szereg praktycznych ustawień, które poprawią jakość materiału filmowego. Opiszemy teraz bardziej szczegółowo najważniejsze cechy kamery.

Elektroniczna stabilizacja MAXSmooth 2.0

Byliśmy mile zaskoczeni poziomem tłumienia nierówności kamery Lamax W10.1 podczas jazdy na rowerze. Musimy przyznać, że elektroniczna stabilizacja MAXSmooth 2.0 wykonuje imponującą pracę podczas jazdy po odizolowanych wybojach i leśnych drogach.

Wykrywanie zwolnionego tempa

Tryb slow motion obsługuje różne ustawienia rozdzielczości i liczby klatek na sekundę. Ogólnie rzecz biorąc, uzyskasz lepsze obrazy w zwolnionym tempie podczas nagrywania z wyższą liczbą klatek na sekundę, ale idzie to w parze z niższą rozdzielczością. Przetestowaliśmy ten tryb w rozdzielczości 1080p przy 120 FPS i 720p przy 240 FPS. Próbki wraz z oceną jakości można znaleźć w poniższym rozdziale.

Inne przydatne funkcje

Inne funkcje, o których wspomnimy, mają na celu poprawę jakości nagrań lub rozszerzenie użyteczności kamery. Funkcje te są dostępne w większości kamer sportowych dostępnych na rynku, więc omówimy je bardziej skrótowo.

Tryby fotografowania i zdjęcia

Oprócz wspomnianych powyżej trybów nagrywania, dostępne są również tryby takie jak:

  • quick stories - krótkie wideo trwające 15, 20, 25 lub 30 sekund,
  • timelapse - film poklatkowy,
  • auto - kamera rozpoczyna nagrywanie po włączeniu zapłonu (wymagane jest zasilanie z gniazda USB w pojeździe),
  • underwater - tryb z korekcją kolorów do nagrywania np. nurkowania lub snorkelingu
  • i zdjęcie wideo - po każdych dwóch sekundach kamera robi zdjęcie.

W przypadku przechwytywania obrazu można wybierać spośród takich trybów jak time-lapse, samowyzwalacz, zdjęcia seryjne i długa ekspozycja. Każdy tryb ma osobne ustawienia. Na przykład w przypadku długiej ekspozycji można dostosować czas otwarcia migawki (1, 2, 4 i 8 sekund lub Auto).

Wygaszacz ekranu

Wyłączanie wyświetlaczy, gdy nie są używane, to funkcja, która znacznie wydłuża żywotność baterii kamer sportowych. W przypadku Lamax W10.1 można wybrać czas, po którym wygaszacz ekranu jest aktywowany w ustawieniach, ale można również całkowicie wyłączyć tę funkcję. Wybrane ustawienie jest zawsze stosowane zarówno do przedniego, jak i tylnego wyświetlacza.

Gdzie kupićLamax W10.1
Lamax W10.1
Ogólna ocena
4.3/5

Redukcja hałasu i wiatru

Ponieważ do zamocowania kamery na statywie nie są potrzebne żadne akcesoria, można jej używać bez obudowy. Aby zapewnić, że niepożądane dźwięki (wiatr, wibracje) są przenoszone na nagranie w jak najmniejszym stopniu, mikrofon kamery jest wyposażony w funkcję redukcji szumów. Chociaż dźwięki te są w większości przypadków przenoszone na nagranie, ich intensywność jest niższa niż przy wyłączonej redukcji.

Podczas korzystania z kamery bez obudowy, redukcja szumów jest więcej niż tylko praktyczna
Podczas korzystania z kamery bez obudowy, redukcja szumów jest więcej niż tylko praktyczna

Jakość wideo i zdjęć z kamery Lamax W10.1

W dalszej części artykułu opiszemy, w jakich warunkach kamera sprawdza się idealnie, a w jakich uwidaczniają się jej słabe strony. Ogólnie jakość nagrań oceniamy jako solidną i adekwatną do ceny. Podobnie jak w przypadku kamery akcji Niceboy Vega X 8K, idealnym środowiskiem do nagrywania dla Lamax W10.1 jest pomieszczenie z równomiernym i wystarczająco jasnym oświetleniem. Jeśli umieścisz kamerę bezpośrednio na kierownicy roweru, nie spodziewaj się świetnych rezultatów. Logicznie rzecz biorąc, nagranie jest lepiej stabilizowane, gdy jest umieszczone na kasku lub na ciele. Te same cechy stabilizacji można znaleźć w większości kamer sportowych na tym poziomie cenowym. Jakość nagrania można ocenić na podstawie poniższego materiału.

Jakość codziennych nagrań i zdjęć

W korzystnym świetle nagrania 4K przy 60 FPS mają jakość, jakiej oczekujemy od kamery w tym przedziale cenowym. Nagrania mają dobre nasycenie kolorów i są dość szczegółowe. Zauważyliśmy spadek jakości podczas jazdy przez las przy słonecznej pogodzie, co przypisalibyśmy gorszemu zakresowi dynamicznemu. Jest to jednak wada, którą zauważyliśmy również w innych kamerach akcji w naszej redakcji.

Zwolnione tempo

Podobnie jak w przypadku Niceboy Vega X 8K, nagrywanie w zwolnionym tempie w recenzowanej przez nas kamerze było miłym zaskoczeniem. Nagrywaliśmy w 1080p przy 120 FPS i 720p przy 240 FPS. W obu przypadkach nagrania oceniamy pozytywnie i biorąc pod uwagę cenę czy ostrość kamery, w zasadzie nie mamy na co narzekać, no może poza zakresem dynamicznym.

Zdjęcia

Kamery akcji przeznaczone są przede wszystkim do nagrywania sportu lub innych dynamicznych aktywności. Dlatego też producenci nie kładą największego nacisku na tworzenie zdjęć. Chociaż zdjęcia są dość bogate i szczegółowe, mają wiele do nadrobienia pod względem jakości w porównaniu do zdjęć z nowoczesnych smartfonów.

Jakość nagrań i zdjęć nocnych

Nagrania nocne zazwyczaj nie są mocną stroną kamer sportowych. Nawet w przypadku Lamax W10.1 występują typowe niedociągnięcia, które obniżają jakość nagrań nocnych. Są to głównie gorszy zakres dynamiki lub większa przysłona obiektywu. W rezultacie nocne nagrania są stosunkowo mało szczegółowe i obarczone większym szumem. To samo dotyczy zdjęć.

Sterowanie kamerą

Sterowanie kamerą akcji odbywa się głównie za pomocą tylnego ekranu dotykowego. Reaguje on na dotyk niezawodnie i błyskawicznie. Sterowanie dotykowe można częściowo zastąpić przyciskami mechanicznymi, ale nie w 100%, jak w przypadku Lamax X9.2. Chociaż możesz sterować kamerą w obudowie, nie będziesz mieć dostępu do wszystkich jej ustawień.

Możesz wybrać tryb nagrywania lub przechwytywania w kamerze w obudowie i zmienić ustawienia dla tego trybu. Inne ustawienia kamery, takie jak wygaszacz ekranu lub redukcja szumów, są dostępne tylko za pomocą dotykowych elementów sterujących.

Zdalne sterowanie za pomocą pilota i aplikacji

Sterowanie kamerami sportowymi lub kamerami samochod owymi za pomocą aplikacji na smartfony jest obecnie standardem. Chociaż aplikacje oferują wiele praktycznych funkcji, są one zazwyczaj zawodne i niestabilne. Aplikacja sterująca YutuPro, którą można znaleźć w Google Play i App Store, nie jest niestety wyjątkiem.

Parowanie kamery ze smartfonem jest łatwe i intuicyjne. Zasięg tego sterowania wynosi około 40 metrów.

Przede wszystkim aplikacja pozwala na zdalną zmianę wszystkich ustawień kamery i jej trybów, co docenia wielu użytkowników. Oferuje również dostęp do galerii, którą można przeglądać lub organizować. Dostępne są również funkcje transmisji na żywo oraz nagrywania i robienia zdjęć. Podczas naszych testów strumień na żywo był jednak niedostępny i zastąpiony czarnym ekranem. Ponowne sparowanie urządzenia lub ponowna instalacja aplikacji również nie pomogły.

W zestawie znajduje się nadgarstkowy pilot zdalnego sterowania, który jest wodoodporny do 3 metrów i wygląda na dość wytrzymały. Umożliwia on sterowanie nagrywaniem i robienie zdjęć.

Instalacja i ocena akcesoriów

Jak wspomnieliśmy powyżej, w zestawie znajduje się szeroka gama akcesoriów i akcesoriów montażowych. Ale czy te akcesoria są użyteczne i niezawodne w praktyce? Podczas naszych testów korzystaliśmy z kilku mocowań i napotkaliśmy jedynie problem z mocowaniem na kierownicę. Uchwyt nie pasował prawidłowo do innych uchwytów lub obudowy i nawet dokręcenie gwintu blokującego nie pomogło. Podczas jazdy na rowerze i umieszczania kamery na kierownicy, kamera przechylała się z pierwotnej pozycji.

Wyświetlacz kamery sportowej Lamax W10.1

Kamera sportowa Lamax W10.1 jest wyposażona w 2-calowy ekran dotykowy LCD z tyłu, który służy głównie do sterowania, regulacji lub organizowania przechowywania kamery. Z przodu znajduje się dodatkowy wyświetlacz o przekątnej 1,4 cala, który służy do monitorowania zdarzeń, które kamera aktualnie rejestruje. Ten wyświetlacz nie jest ekranem dotykowym, ale wyświetla ten sam interfejs, co tylny wyświetlacz. Oba wyświetlacze są dobrze widoczne nawet w bezpośrednim świetle słonecznym, co oceniamy bardzo pozytywnie.

Gdzie kupićLamax W10.1
Lamax W10.1
Ogólna ocena
4.3/5

Żywotność baterii

Kamera sportowa Lamax W10.1 wyposażona jest w wymienną baterię o pojemności 1350 mAh. Pod względem parametrów technicznych ma więc przewagę nad konkurencyjną kamerą Niceboy Vega X 8K.

Producent podaje, że bateria wytrzymuje 120 minut podczas nagrywania 1080p z wyłączoną stabilizacją. W naszym teście kamera wytrzymała w tym ustawieniu 126 minut, co daje producentowi przewagę.

Nas jednak bardziej interesowała wytrzymałość w rozdzielczości 4K przy 60 FPS z włączoną stabilizacją i aktywnym mikrofonem. W tym ustawieniu kamera wytrzymała imponujące 93 minuty nagrywania.

Wskaźnik baterii znajduje się w prawym górnym rogu wyświetlacza. W stosunkowo krótkim czasie wskaźnik zacznie wskazywać rozładowaną baterię, mimo że kamera może nagrywać przez kolejne 40 minut w tym stanie, w zależności od ustawień.

Żywotność baterii podczas nagrywania jest nawet lepsza w porównaniu do GoPro HERO11 klasy premium. Ta ostatnia oferuje jednak wyższą jakość nagrywania, szerszy zakres funkcji i jest przeznaczona zarówno dla początkujących, jak i profesjonalistów.

Podsumowanie – dla kogo przeznaczona jest kamera sportowa Lamax W10.1?

Kamera sportowa Lamax W10.1 jest odpowiednia dla średnio zaawansowanych użytkowników poszukujących kamery z solidnym materiałem filmowym 4K, trybem slow motion i skuteczną stabilizacją. Dzięki temu kamera nadaje się do nagrywania przejażdżek rowerowych po leśnym terenie, pieszych wędrówek, sportów wodnych lub sportów motorowych.

Pod względem funkcji, oprócz dobrej stabilizacji, kamera oferuje redukcję szumów, dodatkowe tryby nagrywania lub robienia zdjęć, łączność Wi-Fi i wygaszacz ekranu. Wśród akcesoriów dołączonych do zestawu znajdziemy pilot zdalnego sterowania oraz bardzo praktyczny statyw, a także akcesoria montażowe. Kamera wyposażona jest w parę wyświetlaczy oraz gwintowany otwór na statyw.

Recenzja: kamera sportowa Lamax W10.1
  • Jakość wideo
  • Jakość fotografii
  • Obsługa
  • Funkcje
  • Akcesoria
4.3

Wytrzymała kamera z długą żywotnością, stabilizacją i szeregiem akcesoriów

Kamera sportowa Lamax W10.1 oferuje solidny materiał filmowy 4K przy 60 FPS. W zestawie znajduje się szeroki wachlarz akcesoriów, w tym pilot zdalnego sterowania i statyw. Wśród funkcji kamery znajdują się zwolnione tempo, wideo poklatkowe i skuteczna stabilizacja. Kamera wyposażona jest w parę wyświetlaczy, z których tylny jest dotykowy. Dzięki wodoodpornej obudowie można z nią nurkować do głębokości 12 metrów, a z obudową do 40 metrów.

Plusy

  • Skuteczna stabilizacja
  • Czytelne wyświetlacze
  • Łatwy w użyciu
  • Pilot zdalnego sterowania w zestawie
  • Otwór na statyw w kamerze
  • Solidna żywotność baterii

Minusy

  • Gorsza ergonomia uchwytów
  • Niedokładny wskaźnik poziomu naładowania baterii
Niniejszy artykuł został przygotowany przez autora na podstawie jego własnych doświadczeń z produktem. Na ocenę mogą mieć wpływ subiektywne wrażenia autora.
Autor: Martin Dajča
Autor: Martin Dajča
Lubię przekładać swoje doświadczenie i złożone pomysły na język zrozumiały dla konsumentów. W wolnym czasie lubię biegać, jeździć na rowerze i wędrować po okolicy. Dlatego w moim portfolio znajdują się recenzje inteligentnych zegarków, kamer samochodowych i wielu innych urządzeń ułatwiających codzienne życie.
Jak podobał Ci się ten artykuł?
5/5 - (liczba ocen: 1)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane recenzje

Recenzja: kamera sportowa Lamax W10.1
Lamax W10.1
Ocena: 4.3/5
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram