Recenzja: głośnik Bluetooth JBL Clip 5
Dzięki solidnemu zapięciu można po prostu przypiąć głośnik Bluetooth JBL Clip 5 do plecaka i cieszyć się słuchaniem muzyki podczas wędrówki. Jego mocne strony to przyzwoita wydajność i do 15 godzin pracy na baterii dzięki Playtime Boost. Ponadto można go sparować z innymi głośnikami za pomocą Auracast, aby cieszyć się jeszcze mocniejszym dźwiękiem. Oczywiście jest również odporny na wodę i kurz IP67, więc z łatwością poradzi sobie w warunkach zewnętrznych. Jak wypadł podczas mojego testu?
Często zadawane pytania i odpowiedzi
Głośniki mają praktycznie ten sam rozmiar, ale Clip 5 jest nieco cięższy. Wiąże się to również z korzyścią w postaci mocniejszego akumulatora i nieco większego przetwornika. Podczas gdy żywotność baterii Clip 4 wynosi maksymalnie 10 godzin, Clip 5 to 12 godzin (lub 15 godzin z Playtime Boost). Nowszy Clip 5 obsługuje również aplikację mobilną JBL Portable. Podczas gdy starszego Clip 4 nie można było podłączyć do innego głośnika, Clip 5 obsługuje tę opcję za pośrednictwem Auracast. JBL Clip 5 oferuje również nieco większą moc (7W zamiast 5W).
Niestety, JBL Clip 5 nie jest wyposażony w mikrofon. Na przykład konkurencyjny Xiaomi Sound Pocket pomoże ci w tej funkcji.
JBL Clip 5 obsługuje aplikację mobilną JBL Portable, która jest dostępna w Google Play i App Store. Niestety, aplikacja nie obsługuje języka polskiego. Ponieważ jednak jest ona bardzo intuicyjna, bez problemu można z niej korzystać w języku angielskim.
Zawartość opakowania i specyfikacja techniczna
Głośnik Bluetooth JBL Clip 5 sprzedawany jest w mniejszym pudełku, wewnątrz którego znajdziemy sam głośnik, kabel zasilający ze złączem USB-C oraz niezbędną dokumentację.
Do testów otrzymałem model w minimalistycznej czerni. Jednak oprócz niego można wybierać pomiędzy ciemnoniebieskim, różowym, fioletowym, czerwonym, białym i kamuflażem. Śmiem więc twierdzić, że każdy znajdzie coś dla siebie.
Parametr | Wartość |
---|---|
Zastosowanie | Przenośny głośnik |
Wymiary i waga | 13,4 cm × 8,6 cm × 4,6 cm, 285 g |
Technologia Bluetooth i łączność | Bluetooth 5.3 |
Bateria i ładowanie | Do 12 godzin (15 godzin z funkcją Playtime Boost) |
Wytrzymałość - stopień ochrony | IP67 |
Liczba głośników | 1× głośnik 45 mm |
Moc | 7 W |
Czułość | Producent nie podaje |
Zakres częstotliwości | 95-20,000 Hz |
Impedancja | Producent nie podaje |
Karabińczyk ułatwia przymocowanie np. do plecaka
Głośnik JBL Clip 5 ma owalny kształt i wygodnie mieści się w dłoni. Dzięki temu można go łatwo przypiąć do mniejszego plecaka, nie sprawiając, że głośnik będzie wyglądał nie na miejscu. Jednocześnie nie przeszkadza on podczas chodzenia.
Przód zdominowany jest przez charakterystyczne logo, nad którym znajdują się trzy lekko uniesione przyciski do regulacji głośności i odtwarzania. Z tyłu, na całej powierzchni rozmieszczono sześć antypoślizgowych, antywibracyjnych pasków. Jeśli zdecydujesz się położyć głośnik (na przykład na stole), paski te pomogą mu pozostać na miejscu. Mój kot, na przykład, nie był w stanie przesunąć głośnika na stole dzięki tej gumie, mimo że bardzo się starał. Dla przypomnienia, głośnik nie trzyma się pionowo ze względu na swój kształt.
W górnej części znajdziemy dość solidny metalowy karabińczyk. W miejscu, w którym się otwiera, jest gumowany dla większego komfortu podczas użytkowania. Jednocześnie miejsce to jest łatwiejsze do uchwycenia na ślepo, co może być przydatne podczas wędrówek. Niekoniecznie trzeba zdejmować cały plecak z pleców. Pod karabińczykiem znajduje się dioda LED informująca o konieczności naładowania urządzenia.
Po lewej stronie głośnika znajduje się trio przycisków z symbolem przełącznika, Bluetooth i Auracast (połączenie wielu głośników). Wreszcie, na dole, złącze USB-C ładuje głośnik.
Głośniki podróżne obejmują również nieco mniejszy JBL GO 4. Ten ma pętlę do zawieszania, ale będziesz potrzebować karabińczyka, aby przymocować go do plecaka. Z kolei JBL Clip 5 jest dostarczany z tym wyposażeniem już w podstawie.
Bezproblemowe parowanie
Jak to zwykle bywa w przypadku głośników JBL, nie miałem najmniejszych problemów ze sparowaniem JBL Clip 5 z moim telefonem komórkowym i laptopem. Połączenie zapewnia Bluetooth w wersji 5.3. Po włączeniu głośnika automatycznie uruchamia się tryb parowania, a następnie wystarczy wybrać Clip 5 z listy dostępnych urządzeń.
Podobnie zasięg połączenia jest dla mnie wystarczający. Podczas testowania głośnika w mniejszym domu rodzinnym, problemy pojawiały się tylko wtedy, gdy urządzenie dzieliło piętro i kilka drzwi. Podczas wędrówek na świeżym powietrzu nosiłem telefon komórkowy w kieszeni kurtki, a głośnik przypiąłem do plecaka i również nie wystąpiły żadne problemy.
Do 15 godzin pracy na jednym ładowaniu
JBL Clip 5 jest wyposażony w akumulator o pojemności 1400 mAh, dzięki czemu wytrzymuje 12 godzin na jednym ładowaniu. Lub do 15 godzin, jeśli włączysz tryb Playtime Boost w aplikacji mobilnej. Zmniejsza to składową basową i nie można przełączać się między korektorami (które omówię bardziej szczegółowo poniżej).
Osobiście nie uważam tej funkcji za przydatną do normalnego słuchania muzyki, ponieważ dźwięk nie jest tak pełny. Dlatego wolę sięgnąć po ładowarkę na czas. Jeśli jednak słuchasz podcastów (gdzie basy są naturalnie nieistotne), możesz w ten sposób wydłużyć żywotność baterii.
Przy wyłączonym Playtime Boost osiągnąłem 12 godzin pracy na baterii słuchając przy około 30% głośności.
Ładowanie odbywa się za pomocą dołączonego kabla ze złączem USB-C, a pełne naładowanie można osiągnąć w około 3 godziny.
Żywotność baterii odnotowała znaczny skok między generacjami i stanowi bardzo przyzwoitą wartość w dziedzinie głośników podróżnych. W przypadku JBL Clip 4 można oczekiwać tylko 10 godzin. Nieco mniejszy (i mniej wydajny) JBL GO 4 oferuje maksymalnie 9 godzin, podczas gdy konkurencyjny Xiaomi Sound Pocket oferuje 10 godzin.
Radzi sobie w zakurzonym środowisku i w deszczu
JBL Clip 5 został zaprojektowany specjalnie do użytku na zewnątrz podczas wędrówek. Stopień ochrony IP67 oznacza, że nie powinien ulec uszkodzeniu w zakurzonym środowisku, nawet podczas krótkiego deszczu. W rzeczywistości głośnik jest pyłoszczelny i chroniony przed uszkodzeniem po zanurzeniu w wodzie na 30 minut na głębokość 1 metra.
Doskonała jakość dźwięku, która przekracza oczekiwania
JBL Clip 5 jest słusznie jednym z najpotężniejszych w dziedzinie kompaktowych głośników podróżnych. Zawiera przetwornik 45 mm i może cieszyć się całkowitą mocą wyjściową 7 W z zakresem częstotliwości od 95 do 20 000 Hz. Dla porównania, tańszy JBL GO 4 oferuje 4,2 W mocy, podczas gdy konkurencyjny Xiaomi Sound Pocket oferuje 5 W.
Mi osobiście brzmienie głośnika bardzo przypadło do gustu. Clip 5, podobnie jak inne głośniki JBL, oferuje mocny bas, ciesząc wszystkich swoim brzmieniem.ale można też cieszyć się ładnie zbalansowanymi średnimi i dobrze zarysowanymi wysokimi tonami. Jeśli ustawienia fabryczne nam nie odpowiadają, możemy je łatwo dostosować za pomocą equalizerów w aplikacji mobilnej. Podczas słuchania muzyki popularnej najczęściej wybierałem korektor JBL Signature.
Pozytywnie oceniam również bardzo przyzwoitą głośność maksymalną, jaką głośnik jest w stanie osiągnąć. Do domowego słuchania w zupełności wystarczała mi głośność na poziomie około 25%. Przy ustawieniu 50% musiałem już przekrzykiwać się z drugą osobą.
Podczas spaceru w cichym otoczeniu wybrałem głośność około 40%. Gdy wszedłem na bardziej ruchliwą drogę, głośność nie była już wystarczająca, ale nie chciałem przeszkadzać otoczeniu.
Przetestowałem również głośnik podczas słuchania podcastów. Służył temu celowi dobrze, a wypowiadane słowo było wyraźnie słyszalne.
Brakuje funkcji telefonu
Dla kompletności powinienem wspomnieć, że JBL Clip 5 nie ma mikrofonu, więc nie można go używać do wykonywania połączeń telefonicznych. Xiaomi Sound Pocket, na przykład, może ci w tym pomóc.
Teraz obsługuje aplikację JBL Portable
Międzypokoleniową zmianą jest obsługa aplikacji JBL Portable, która jest dostępna za darmo w Google Play i App Store. choć z głośnika można korzystać bez niej, to polecam jej pobranie w celu uzyskania dostępu do ciekawych dodatkowych funkcji.
W aplikacji znajdziemy informacje o aktualnym poziomie naładowania baterii. Następnie znajduje się menu korektorów, z którego można wybrać ustawienia wstępne lub dostosować własne.
W aplikacji znajduje się również sekcja poświęcona funkcji Playtime Boost (w celu zmniejszenia składowej basowej i wydłużenia żywotności baterii). I wreszcie, funkcja tworzenia stereo (więcej na ten temat za chwilę) i niezbędne informacje o produkcie.
Podłącz bezprzewodowo tylko niektóre głośniki
JBL Clip 5 obsługuje łączenie głośników przez Auracast, dzięki czemu można uzyskać mocniejszy dźwięk. Jest to idealna funkcja na przykład na imprezę.
Należy jednak pamiętać, że w ten sposób można sparować tylko głośniki obsługujące tę samą technologię. A nie wszystkie głośniki JBL są wyposażone w Auracast. Marka w zasadzie zmusza do zakupu nowszego modelu (takiego jak JBL GO 4). A jeśli nie dowiesz się tego wcześniej, możesz być nieco niemile zaskoczony.
Problemy z przełączaniem utworów i regulacją głośności
Jak opisałem w mojej recenzji JBL GO 4, faktyczne połączenie dwóch głośników ma niestety swoje dziwactwa. Właśnie podłączyłem JBL Clip 5 do JBL GO 4. Następnie chciałem wstrzymać odtwarzanie.
- Naciśnięcie odpowiedniego przycisku pauzy na pierwszym podłączonym głośniku spowodowało wstrzymanie odtwarzania na obu urządzeniach.
- Jeśli jednak chciałem wstrzymać odtwarzanie za pośrednictwem drugiego głośnika, zatrzymało się ono tylko na tym głośniku, a pierwsze urządzenie kontynuowało odtwarzanie.
Zasadniczo ten sam problem dotyczył również regulacji głośności. Aby kontrolować głośność na obu głośnikach jednocześnie (i zachować funkcję stereo dla efektu dźwięku przestrzennego), musiałem pamiętać, który głośnik był "aktywny". W przeciwnym razie sterowałem głośnością tylko jednego z głośników, a nie obu.
Powyższy problem można rozwiązać sterując głośnością i innymi funkcjami z podłączonego telefonu komórkowego. Działa to już bez żadnych problemów.
Podsumowanie – komu poleciłbym głośnik JBL Clip 5?
Głośnik Bluetooth JBL Clip 5 to doskonały wybór dla miłośników pieszych wędrówek, którzy chcą uprzyjemnić sobie wycieczkę w teren słuchaniem muzyki. Ale oprócz tego może być również przydatny w ogrodzie lub na pikniku, gdzie można go łatwo zawiesić za pomocą karabińczyka. Jeśli szukasz głośnika dla rowerzystów, polecam raczej JBL Wind 3S. Dzięki możliwości przymocowania go do kierownicy roweru, możesz cieszyć się muzycznym tłem dłużej niż gdybyś miał wozić ze sobą Clip.niż gdybyś miał nosić Clip 5 przypięty do plecaka na plecach i walczyć z wiatrem.
Głośnik oferuje przyzwoitą wydajność i pomimo niewielkich rozmiarów można cieszyć się bardzo dobrą jakością dźwięku. Działa do 12 godzin na jednym ładowaniu lub 15 z funkcją Playtime Boost. Osobiście jednak ta funkcja nie przypadła mi do gustu podczas słuchania muzyki, ponieważ składowa basowa jest zredukowana do minimum, a ogólne wrażenia są przez to opóźnione.
W przeciwieństwie do swojego poprzednika, JBL Clip 5 obsługuje aplikację mobilną JBL Portable, która zawiera między innymi korektory. Urządzenie można również podłączyć do innego głośnika, aby uzyskać mocniejszy dźwięk na imprezie lub stworzyć efekt stereo. Minusem w tym przypadku jest nieco problematyczne sterowanie wieloma głośnikami jednocześnie.
JBL Clip 5 nie posiada również mikrofonu, przez co nie pozwala na prowadzenie rozmów telefonicznych. Konkurencyjny Xiaomi Sound Pocket może w tym pomóc, ale oferuje niższą wydajność (ale także niższą cenę). Ostatecznie JBL Clip 5 to zdecydowanie dobry głośnik, który doczekał się ulepszeń na przestrzeni pokoleń i bez wątpienia znajdzie swoich fanów.
Recenzja: głośnik Bluetooth JBL Clip 5
-
Jakość dźwięku
-
Jakość wykonania
-
Bateria
-
Obsługa i funkcje
-
Stosunek ceny do wydajności
Głośnik z praktycznym klipsem
Dzięki solidnemu zapięciu można po prostu przypiąć głośnik Bluetooth JBL Clip 5 do plecaka i cieszyć się słuchaniem muzyki podczas wędrówki. Jego mocne strony to przyzwoita wydajność i do 15 godzin pracy na baterii dzięki Playtime Boost. Ponadto można go sparować z innymi głośnikami za pomocą Auracast, aby cieszyć się jeszcze mocniejszym dźwiękiem. Oczywiście jest również odporny na wodę i kurz IP67, więc z łatwością poradzi sobie w warunkach zewnętrznych. Jak wypadł podczas mojego testu?
Plusy
- Solidny klips do zawieszenia
- Doskonała jakość dźwięku
- Obsługa aplikacji JBL Portable
- Kompaktowy rozmiar, niewielka waga
- Odporność na wodę i kurz
Minusy
- Brak mikrofonu
- Tylko modele z Auracast mogą być ze sobą połączone