Recenzja: smartwatch Apple Watch Series 9
Po roku Apple przychodzi z nową generacją smartwatchów. Jednak w porównaniu do Apple Watch 8, nowy Apple Watch 9 oferuje tylko kilka nowych zmian i funkcji. Jako przykład możemy wskazać wyposażenie w nowy chip, zwiększenie pamięci wewnętrznej i możliwość użycia gestu dwukrotnego stuknięcia (Double Tap). Dowiedz się, jak Apple Watch 9 poradził sobie w naszym teście.
Często zadawane pytania i odpowiedzi
Ogólnie rzecz biorąc, ulepszenia są niewielkie. Z każdym kolejnym modelem przychodzi naturalna poprawa wydajności. Dlatego też Apple Watch 9 otrzymał nowy układ S9, dzięki któremu czas reakcji każdego procesu jest odrobinę szybszy (choć przeciętny użytkownik tego nie zauważy). Kolejną różnicą jest zwiększenie pamięci wewnętrznej z 32 do 64 GB. Wyświetlacz w Apple Watch 9 jest teraz dwa razy jaśniejszy. Nowością jest obsługa nowego gestu dwukrotnego stuknięcia, tzw. Double Tap, który jednak pojawi się dopiero wraz z aktualizacją watchOS do wersji 10.1.
Przejście z Apple Watch 8 na nowszy model nie ma sensu dla większości użytkowników, gdyż zmiany są naprawdę niewielkie. Jeśli jednak używasz jednego ze starszych modeli zegarków Apple, aktualizacja do najnowszego Apple Watch 9 może być dla Ciebie korzystna.
Apple Watch 9 wytrzymuje 18 godzin na jednym ładowaniu, a w trybie oszczędzania baterii nawet 36 godzin. Przy normalnym użytkowaniu urządzenia należy więc liczyć się z tym, że będzie trzeba ładować je codziennie. Szkoda, że wydajność baterii wraz z nowym produktem nie uległa polepszeniu.
Apple Watch 9 paruje się wyłącznie z telefonami komórkowymi Apple. Musi to być iPhone XS lub nowszy z systemem iOS 17 lub nowszym.
Zawartość opakowania i parametry techniczne
Jak to zwykle bywa w przypadku smartwatchów od Apple, są one sprzedawane w stylowo zaprojektowanym opakowaniu. Zawiera ono sam zegarek z jednym rozmiarem paska, kabel zasilający i instrukcję obsługi. Pojedynczy rozmiar paska jest nowością, ponieważ starsze generacje zawsze zawierały wariant S/M i M/L.
Jeśli chodzi o specyfikacje techniczne, to pod wieloma względami nie różnią się one od Apple Watch 8.
Nazwa parametru | Informacje |
---|---|
Typ paska | Silikonowy |
Wytrzymałość | Wodoszczelność do głębokości 50 metrów, odporność na kurz IP6X |
Wyświetlacz | OLED Retina o przekątnej 1,69" (dla wersji 41 mm), 1,9" (dla wersji 45 mm) |
Wydajność baterii | Do 18 godzin (36 godzin w trybie niskiego zużycia energii) |
Metoda ładowania | Magnetyczny kabel zasilający |
Łączność | Bluetooth 5.3, Wi-Fi, GPS, NFC |
System operacyjny | watchOS |
Wymiary bez paska (wariant 45 mm) | 41 × 35 × 10,7 mm (45 × 38 × 10,7 mm) |
Waga bez paska (wariant 45 mm) | 31,9 g (38,7 g) |
Dwa rozmiary, dwa różne materiały
Podobnie jak w przypadku Apple Watch Series 8, można wybierać spośród zegarków wykonanych z aluminium lub stali nierdzewnej. Ten drugi jest oczywiście znacznie droższy. Ponadto, sprzęt ponownie jest dostępny w dwóch rozmiarach - wariant 41 mm skierowany jest do kobiet, a wariant 45 mm do mężczyzn. Można też wybrać wariant z funkcją Cellular, który obsługuje eSIM.
W redakcji mieliśmy do testów Apple Watch Series 9 z aluminiową obudową 41 mm bez funkcji Cellular.
Jeśli chodzi o design, to on również nie doczekał się żadnych zmian. Wyświetlacz ponownie rozciąga się do krawędzi i podąża za krzywiznami obudowy. Po prawej stronie znajduje się przycisk i pokrętło Digital Crown. Wymiary nie zmieniły się między generacjami.
Waga jest praktycznie porównywalna z poprzednią wersją zegarka. Mniejsza wersja smartwatcha z aluminiową obudową waży 31,9 g, podczas gdy większa wersja waży 38,7 g. Tak więc ponownie, zegarek jest wygodny w noszeniu na nadgarstku i nie przeszkadza podczas normalnych czynności w ciągu dnia. Nosiliśmy go również podczas pracy przy komputerze i nie przeszkadzała nam jego obecność.
Apple stopniowo pracuje nad tym, aby jego produkty były neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla (tj. o zerowym śladzie węglowym). Pierwszym produktem, w którym się to udało, jest aluminiowy Apple Watch 9 z rozciągliwym paskiem sportowym. Jeśli więc przy zakupie zwracasz uwagę na środowisko, a inne smartwatche zniechęciły Cię swoim śladem węglowym, możesz sięgnąć po Apple Watch 9.
Zegarek otrzymał mocniejszy chip
Apple Watch Series 9 ma mocniejszy chip. Firma twierdzi, że pozwoliło to przyspieszyć procesy o 30%. Środowisko jest przyjemnie szybkie, chociaż tak było również w przypadku poprzedniej generacji. Nie jest to więc duża różnica, którą poczujesz na pierwszy rzut oka.
Ponadto smartwatch dysponuje teraz chipem U2, który służy do precyzyjnej lokalizacji w przestrzeni. W połączeniu z iPhonem 15 z tym samym chipem, można zlokalizować telefon z dokładnością do kilkudziesięciu centymetrów (nie tylko poprzez dzwonienie, ale również graficzne wyświetlanie odległości, jak ma to miejsce w przypadku AirTagów).
Warto też zaznaczyć, że Apple Watch Series 9 ma 64 GB pamięci wewnętrznej (poprzednia generacja miała 32 GB). Jeśli więc chcemy przechowywać na zegarku muzykę do słuchania offline lub jesteśmy wymagający pod względem dużej liczby aplikacji, może to być dla nas ciekawa nowość.
Czujniki do monitorowania zdrowia i ruchu
Oczywiście istnieje kilka czujników do monitorowania zdrowia i ruchu. Należą do nich czujnik tętna, czujnik pracy serca (do pomiarów EKG), czujnik poziomu tlenu we krwi, GPS, barometr i akcelerometr. W ślad za poprzednią generacją, dostępny jest również termometr.
Dwa razy jaśniejszy wyświetlacz
Jeśli chodzi o wyświetlacz, po raz kolejny spotkamy się z wyświetlaczem OLED Retina, który ma przekątną 1,69" w mniejszym modelu, a następnie 1,9" w większej wersji. Pod tym względem nic się nie zmieniło między generacjami.
Różnica polega jednak na tym, że wyświetlacz jest dwukrotnie jaśniejszy w Apple Watch 9, z maksymalną jasnością 2000 nitów. Powinno to sprawić, że będzie nieco bardziej czytelny na zewnątrz w jasnym świetle słonecznym, ale podczas testów nie zauważyliśmy znaczącej różnicy. Wyświetlacz można przyciemnić do zaledwie 1 nita, co z pewnością ma swoje zalety podczas korzystania z niego w nocy. Jeszcze jaśniejszy wyświetlacz o jasności 3000 nitów oferuje najnowszy Apple Watch Ultra 2, co czyni go jeszcze bardziej czytelnym na zewnątrz.
Ogólnie rzecz biorąc, oceniamy wyświetlacz jako wystarczająco duży do typowych zadań i gestów. Dzięki temu zegarek jest łatwy i wygodny w użyciu.
Po raz kolejny bateria nie doczekała się kroku naprzód
Apple stale wdraża nowe funkcje do swojego zegarka i popycha sprzęt do przodu. Niestety jednak innowacje nie znajdują na ten moment odzwierciedlenia w wydajności baterii, co jest stałą słabością zegarków tego producenta. W normalnym trybie Apple Watch 9 wytrzymuje maksymalnie 18 godzin, a w trybie oszczędzania energii 36 godzin. Liczby te są identyczne jak w przypadku poprzedniej generacji. W praktyce oznacza to, że będziesz go ładować codziennie.
Wydajność baterii podczas odtwarzania muzyki wynosi do 11 godzin. Przy użyciu zegarka do monitorowania treningu na świeżym powietrzu z włączonym GPS, bateria wytrzyma około 7 godzin. Dla przykładu, możesz więc mieć realny problem z pomiarem całodniowej wędrówki po górach.
Do ładowania służy kabel magnetyczny. Zegarek możesz naładować do 80% pojemności w około 45 minut, a pełne naładowanie osiągnąć w 75 minut. Oczywiście nie trzeba korzystać wyłącznie z dołączonego kabla magnetycznego. Dla produktów Apple dostępne są różne podstawki lub podkładki.
Można z nim nawet pływać
Smartwatch posiada stopień ochrony IPX6, co oznacza, że jest w pełni pyłoszczelny. Urządzenie można również zabrać ze sobą pod prysznic lub na basen, ponieważ może być używane do uprawiania sportów wodnych do głębokości 1 metra. Nie jest ono jednak przeznaczone do nurkowania, pod tym względem lepiej sprawdzają się Apple Watch Ultra i Ultra 2.
Podczas pływania zegarek może mierzyć ilość spalanych kalorii, liczbę przepłyniętych basenów i całkowitą liczbę przepłyniętych metrów. W statystykach po pływaniu znajdziesz również oszacowanie wybranego stylu pływackiego (kraul, styl klasyczny, styl dowolny itp.).
Funkcje Apple Watch 9, czyli niewiele się zmieniło
Apple Watch 9 oferuje mnóstwo funkcji sportowych i lifestyle'owych. Jeśli wybierzesz model z funkcją Cellular, otrzymasz możliwość wysyłania wiadomości i wykonywania połączeń, nawet jeśli nie masz przy sobie iPhone'a (zakładając, że Twój operator obsługuje tę funkcję).
Gest dwukrotnego stuknięcia
Jeśli chodzi o funkcje, nie ma większych nowości między generacjami. Apple wprowadza jednak nowy gest, który wymaga podwójnej kombinacji palca wskazującego i kciuka. W zależności od sytuacji, gest ten służy do kontrolowania bieżących wydarzeń na wyświetlaczu zegarka. Z jego pomocą można na przykład odebrać połączenie, otworzyć powiadomienia, uruchomić lub wstrzymać odtwarzanie muzyki i wiele więcej. Double Tap zasadniczo kontroluje główny przycisk w aplikacjach i z pewnością go docenisz, gdy masz zajęte ręce i musisz obsługiwać zegarek jedną ręką.
Funkcja znajduje zastosowanie, gdy nosisz ciężkie zakupy czy masz podłączone słuchawki bezprzewodowe i na przykład ktoś do ciebie dzwoni. Wykonanie gestu jest łatwiejsze i szybsze niż odłożenie zakupów i obsługa zegarka. Funkcja Double Tap będzie dostępna na zegarku dopiero wraz z aktualizacją oprogramowania do wersji 10.1 (niestety w momencie naszych testów nie mieliśmy jeszcze okazji jej wypróbować).
Apple wprowadziło funkcję dwukrotnego stuknięcia nie tylko w Watch 9, ale także w Watch Ultra 2. Podobno do obsługi tej funkcji wymagany jest bardziej zaawansowany procesor i nie będzie ona dostępna w starszych modelach (nawet po aktualizacji).
Siri została ulepszona
Wspomniany wcześniej nowy chip umożliwia szybsze rozpoznawanie głosu. Ponadto zegarek niekoniecznie musi łączyć się z Internetem podczas komunikacji z asystentem głosowym Siri. Będąc bezpośrednio "na urządzeniu", Siri może teraz uzyskać dostęp do informacji o zdrowiu na zegarku. W ten sposób można zapytać asystenta, jak przebiegał sen lub jakie leki zamierzasz zażyć po przebudzeniu.
Dokładniejsza lokalizacja iPhone'a
Zegarek posiada chip 2. generacji (do transmisji UWB), dzięki czemu może dokładniej lokalizować inne urządzenia w okolicy. W połączeniu z iPhonem 15 z tym samym chipem można zlokalizować telefon z dokładnością do kilkudziesięciu centymetrów. Zegarek nie tylko pokazuje odległość, ale także kierunek (jak w przypadku AirTag).
Pozostałe wymienione funkcje nie różnią się od tych, które można znaleźć w poprzedniej generacji zegarków.
Krokomierz, tętno, natlenienie krwi i wiele więcej
Apple Watch 9 oferuje szczegółowe śledzenie stanu zdrowia, podobnie jak konkurencyjne smartwatche. Może mierzyć liczbę kroków wykonanych w ciągu dnia, tętno i natlenienie krwi. Oczywiście można również zmierzyć EKG. Aplikacja Mindfulness natomiast pozwala skupić się na zdrowiu psychicznym poprzez na przykład wykonywanie wybranych ćwiczeń oddechowych.
Dzięki Apple Watch możesz śledzić pierścienie ruchu, które monitorują ruch, ćwiczenia i pozycję przez cały dzień. Możesz spersonalizować swoje cele, a następnie zmotywować się do ich osiągnięcia.
Szczegółowe śledzenie snu
Jeśli Apple Watch 9 jest noszony na nadgarstku w nocy, mierzy on również sen. Podsumowanie zawiera informacje nie tylko o całkowitej długości snu, ale także o jego poszczególnych etapach. Oczywiście dostępny jest też tryb "Nie przeszkadzać", dzięki któremu przez całą noc nie będą Ci przychodzić powiadomienia. Możesz także ustawić klasyczny budzik (nie inteligentny, który budzi Cię w lekkiej fazie snu). W porównaniu do Apple Watch Ultra, zegarek nie obsługuje trybu nocnego, który aktywuje całkowicie czerwony wyświetlacz, aby nie zakłócać rytmu dobowego.
W naszych testach czas zasypiania mniej więcej odpowiadał momentowi, w którym mógł on faktycznie nastąpić. Zegarek niezawodnie pokazywał również, kiedy obudziliśmy się w nocy. W porównaniu do Garmin Venu 3, nie radzi sobie jednak z monitorowaniem krótkich drzemek w ciągu dnia. Apple ma miejsce na poprawę w tym zakresie.
Zaawansowane monitorowanie zdrowia kobiet
Główną nowością w Apple Watch 8 była obecność termometru do dokładniejszego monitorowania zdrowia kobiet. Naturalnie funkcja ta trafiła również do nowszego modelu zegarka. Urządzenie mierzy temperaturę skóry nadgarstka podczas snu i wykorzystuje dane do określenia przewidywanej daty owulacji. Jeśli więc starasz się zajść w ciążę, zegarek może być bardzo pomocny (choć oczywiście dane nie mogą być traktowane jako 100%).
Dane dotyczące temperatury pojawią się w aplikacji mobilnej dopiero po około 5 nocach spania z zegarkiem. Prowadzenie rejestru temperatury może być pomocne nie tylko dla kobiet, ale także dla mężczyzn, którzy mogą wykryć np. zbliżającą się chorobę. Zegarek nie pełni jednak funkcji termometru i nie mierzy temperatury na żądanie.
Wykrywanie wypadków samochodowych i wzywanie pomocy
Apple Watch 9 jest wzorowany na poprzednim modelu i posiada funkcję wykrywania upadków i wypadków samochodowych. Jeśli dojdzie do niebezpiecznej sytuacji, uruchamiany jest charakterystyczny alarm a na ekranie pojawia się suwak z połączeniem alarmowym, które można aktywować lub anulować. Wezwanie pomocy jest jednak uzależnione od obecności podłączonego iPhone'a (zakładając, że nie masz zegarka z obsługą sieci komórkowej). Jeśli zapiszesz kontakty alarmowe, zegarek wyśle do nich wiadomość z informacją o wypadku.
Śledzenie treningów
Oczywiście Apple Watch 9 znajdzie zastosowanie w monitorowaniu treningów. Do wyboru jest mnóstwo aktywności, które obejmują klasyczne i mniej tradycyjne sporty. Dane wyświetlane na zegarku podczas treningu różnią się w zależności od wybranej aktywności. Można na przykład śledzić czas, który upłynął, spalone kalorie, tętno, średnie tempo i dystans pokonany podczas chodzenia. Pokazuje on również aktualny stan pierścieni ruchu.
Pomiar aktywności można wstrzymać w dowolnym momencie. Można też zminimalizować śledzenie do tła i używać zegarka do innych celów. Na przykład na siłowni można wygodnie wysłać wiadomość bez utraty pomiaru. Szczegółowe statystyki czekają na Ciebie w aplikacji mobilnej po zakończeniu treningu.
Dzięki Apple Watch możesz częściowo dostosować swój własny trening. Możesz na przykład ustawić, jak długo chcesz biec lub jaki cel chcesz osiągnąć podczas treningu (np. pod względem upływającego czasu lub liczby spalonych kilokalorii). Możesz również ustawić odpowiednie powiadomienia (na przykład po przekroczeniu ustalonego tętna lub po ukończeniu biegu na 1 km itp.) W przypadku niektórych aktywności docenisz możliwość określenia indywidualnych interwałów ćwiczeń i odpoczynku bezpośrednio na zegarku (idealne na przykład do treningów HIIT lub biegów interwałowych).
Garmin oferuje opcję wygodnego tworzenia własnych treningów w aplikacji mobilnej jako podstawową funkcję. Możesz więc łatwo wybierać spośród tysięcy różnych ćwiczeń i ułożyć swój trening dokładnie tak, jak tego potrzebujesz. Następnie możesz go zaimportować do zegarka.
Jeśli kochasz biegać, bardziej prawdopodobne jest to, że zdecydujesz się na smartwatch Garmin Forerunner. Wyższe modele radzą sobie z możliwością wcześniejszego utworzenia trasy biegowej lub rowerowej, po której zegarek będzie Cię nawigował. Jeśli chodzi o zaawansowane śledzenie sportu, zegarki Garmin nie mają konkurencji i znajdą zastosowanie również wśród profesjonalnych sportowców. Apple Watch natomiast doskonale spełnia ideę smartwatcha dla osób uprawiających sport w sposób rekreacyjny.
Smartwatch z systemem watchOS 10 będzie oferował również ulepszone funkcje dla rowerzystów. Po rozpoczęciu treningu rowerowego aktywność automatycznie pojawi się na iPhonie. Ułatwi to odczyt poszczególnych danych, gdy telefon znajdzie się w uchwycie na kierownicy. Dzięki temu nie będzie potrzeby zdejmowania rąk z kierownicy podczas jazdy - wszystko zobaczysz na telefonie.
Smartwatch może automatycznie oszacować funkcjonalny próg mocy (tj. najwyższy poziom intensywności, jaki można utrzymać przez godzinę). Na przykład podczas wędrówek docenisz powiadomienia o przekroczeniu określonej wysokości.
Wiadomości i połączenia telefoniczne na najwyższym poziomie
Jak zwykle w przypadku Apple Watch, funkcje wiadomości i połączeń telefonicznych są dopracowane do perfekcji. Możesz więc wykonywać połączenia bezpośrednio z zegarka, gdzie jakość jest na tyle przyzwoita, aby druga strona i Ty nie miała problemu ze zrozumieniem przekazywanych informacji.
Jeśli chodzi o wiadomości, możesz wybrać jedną z automatycznych odpowiedzi lub nadyktować wiadomość. Co ciekawe, funkcja działa świetnie w języku angielskim a samemu zegarkowi można dyktować nawet to, gdzie umieścić znaki interpunkcyjne (na przykład znak zapytania). Możesz także dodać emotikony do swojej wiadomości, menu jest takie samo jak na iPhonie.
Podobnie jak w przypadku Apple Watch 8, polska klawiatura nie jest dostępna. Jedynym sposobem na uzyskanie klawiatury jest przełączenie całego telefonu (a tym samym zegarka) na język angielski. Jeśli zdecydujesz się na korzystanie z tej klawiatury, musisz oczywiście wziąć pod uwagę brak akcentów.
Dzięki watchOS 10 zegarek może obsługiwać odtwarzanie nagranych wiadomości wideo w FaceTime, a także obsługuje grupowe połączenia wideo.
Nie zabrakło obsługi Apple Pay
Podobnie jak w przypadku innych zegarków Apple, nie zabrakło tutaj możliwości wykonywania płatności zbliżeniowych przy wykorzystaniu Apple Pay. Przy płaceniu istnieje konieczność wprowadzenia kodu w przypadku jeśli zdejmiesz zegarek z nadgarstka i założysz go ponownie. Jest to sposób Apple na ochronę przed niewłaściwym wykorzystaniem szczegółów płatności.
Mapy i nawigacja
Bezpośrednio na zegarku znajduje się aplikacja Mapy, która może być używana do nawigacji. Możesz łatwo wprowadzić żądaną lokalizację i pozwolić zegarkowi nawigować. Zegarek wyświetla pełną mapę na ekranie, więc nawigacja nie stanowi problemu, jak w przypadku niektórych konkurencyjnych smartwatchy, które wyświetlają tylko strzałkę i wskazówki.
Inne funkcje
Zegarek oferuje również wiele dodatkowych funkcji, dostępnych poprzez pobranie dodatkowych aplikacji z AppStore. Możemy tutaj wymienić aplikacje do słuchania muzyki, prognozę pogody, stoper, minutnik, mapy, kalkulator i inne.
Podsumowanie – komu polecilibyśmy Apple Watch Series 9?
Apple Watch Series 9 to ogólnie dobre urządzenie, ale nie oferuje żadnych większych innowacji w stosunku do poprzedniego modelu. W skrócie, mamy tu mocniejszy chip, więcej pamięci wewnętrznej, nowy gest Double Tap i dokładniejszą lokalizację iPhone'a. Niektórzy twierdzą, że większe zmiany nadejdą wraz z kolejną generacją Apple Watch, ale to na razie tylko spekulacje.
Jeśli posiadasz obecnie Apple Watch 8, aktualizacja do najnowszej wersji prawdopodobnie nie będzie miała dla Ciebie sensu. Jeśli jednak korzystasz z Apple Watch Series 7 lub Series 6 i pragniesz bardziej nowoczesnego urządzenia, Apple Watch 9 może być tym, na który warto się zdecydować. W takim przypadku czeka na Ciebie o wiele więcej nowych funkcji i technologii.
Apple Watch Series 9 jest przeznaczony wyłącznie dla właścicieli urządzeń Apple. Dla bezpieczeństwa należy pamiętać, że nie są one kompatybilne z telefonami komórkowymi z systemem Android. To świetny zegarek, który łączy w sobie funkcje sportowe, zdrowotne i lifestylowe. Do wad zaliczylibyśmy wyższą cenę, która jest ogólnie kojarzona z produktami Apple. Wadą jest również niższa wydajność baterii zmuszająca użytkownika do codzinnego ładowania urządzenia.
Recenzja: smartwatch Apple Watch Series 9
-
Jakość wykonania
-
Bateria
-
System operacyjny
-
Kompatybilność
-
Stosunek ceny do wydajności
Idealne połączenie funkcji sportowych i lifestylowych
Po roku Apple przychodzi z nową generacją smartwatchów. Jednak w porównaniu do Apple Watch 8, nowy Apple Watch 9 oferuje tylko kilka nowych zmian i funkcji. Jako przykład możemy wskazać wyposażenie w nowy chip, zwiększenie pamięci wewnętrznej i możliwość użycia gestu dwukrotnego stuknięcia (Double Tap). Dowiedz się, jak Apple Watch 9 poradził sobie w naszym teście.
Plusy
- Nowszy układ S9
- Gest dwukrotnego stuknięcia
- Większa pamięć wewnętrzna
- Dokładniejsza lokalizacja iPhone'a (od wersji 15)
- Dostępny również model neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla
Minusy
- Niewielkie zmiany w porównaniu do AW8
- Wyższa cena
- Kompatybilność tylko z iPhone'ami
- Brak polskiej klawiatury
- Wydajność baterii