Recenzja: smartwatch Garmin Lily 2 Classic
Garmin Lily 2 Classic to wyjątkowo elegancki smartwatch skierowany do kobiet. Będą one zachwycone jego naprawdę kompaktowymi wymiarami i bardzo niską wagą. Zegarek zachwyca wzorzystym szkłem i szerokim wachlarzem funkcji do monitorowania zdrowia, ćwiczeń i snu. Z drugiej strony należy spodziewać się ograniczonego zakresu sportów i braku GPS. Jak smartwatch wypadł w naszym teście?
Często zadawane pytania i odpowiedzi
Główną różnicą jest obsługa Garmin Pay. Garmin Lily 2 Classic umożliwia płatności zbliżeniowe, Garmin Lily 2 nie. Kolejna różnica to materiał, z którego wykonano pasek. W przypadku Garmin Lily 2 Classic do wyboru jest pasek nylonowy lub skórzany. Natomiast Garmin Lily 2 jest sprzedawany z silikonowym paskiem.
Ze względu na rozmiar i zastosowany design Garmin Lily 2 Classic jest skierowany przede wszystkim do kobiet. Ogólnie rzecz biorąc, można go określić jako miejski smartwatch służący do celów rozrywkowych. Z powodu dość ograniczonego zakresu funkcji sportowych nie jest on jednak przeznaczony dla profesjonalnych sportowców.
Przeciętny czas pracy baterii smartwatcha wynosi 5 dni, co zostało potwierdził nasz test. Dzięki temu nie musisz przejmować się codziennym ładowaniem tego urządzenia.
Zawartość opakowania i specyfikacja techniczna
Zawartość opakowania tego smartwatcha nie wyróżnia się na tle innych modeli. Oprócz samego zegarka z jednym paskiem, w zestawie znajduje się kabel zasilający z klipsem oraz instrukcja obsługi.
Zegarek sprzedawany jest w kilku wariantach wzorniczych. Nasza redakcja miała do dyspozycji model Cream Gold / Coffee z nylonowym paskiem, który moim zdaniem prezentuje się bardzo elegancko. Urządzenie przeznaczone jest na nadgarstek o obwodzie od 11 do 17,5 cm, co zapewne będzie odpowiadało większości kobiet.
Parametr | Wartość |
---|---|
Typ paska | Nylonowy lub skórzany (w wersji podstawowej silikonowy) |
Wytrzymałość | Wodoszczelność na głębokości do 50 metrów |
Wyświetlacz | LCD (1″ × 0,84″) |
Wydajność baterii | Do 5 dni |
Metoda ładowania | Kabel zasilający z klipsem |
Łączność | Bluetooth, NFC (tylko wariant Classic) |
System operacyjny | Garmin OS |
Wymiary (bez paska) | 35,4 × 35,4 × 10,1 mm |
Waga z nylonowym paskiem | 20,6 g |
Wzorzyste szkiełko i wymiary stworzone dla kobiet
Dzięki swojej konstrukcji i wymiarom Garmin Lily 2 Classic jest wyraźnie skierowany do kobiet. W porównaniu z pierwszą generacją, posiada on nie plastikową, ale aluminiową kopertę (o średnicy 35 mm). Dzięki temu wygląda jeszcze bardziej elegancko, a jednocześnie cechuje się wyższą jakością i wytrzymałością.
Cieszy również cienki pasek oraz bardzo niska waga wynosząca zaledwie 25 gramów. Dlatego też nosząc go często wręcz zapominałam, że w ogóle mam na ręce zegarek. Ponadto jest to najlżejszy smartwatch, jaki do tej pory pojawił się w naszej redakcji.
Podczas codziennych czynności zegarek w ogóle mi nie przeszkadzał, a nawet otrzymał wiele komplementów za swój nietypowy design. Garmin Lily 2 Classic posiada bowiem wzorzyste szkiełko, które pokrywa wyświetlacz. To sprawia, że cały zegarek prezentuje się jak modny dodatek. Jeśli więc szukasz smartwatcha, a jednocześnie nie przepadasz za sportowym stylem, to Garmin Lily 2 Classic będzie prawdopodobnie dobrym wyborem.
W odróżnieniu od poprzedniej generacji, pasek został wyposażony w system szybkiego mocowania Quick Release. Dzięki temu ewentualna wymiana paska jest szybka i łatwa, bez konieczności używania jakichkolwiek śrubokrętów itp. Ponieważ jest to elegancki model zegarka, który użytkownicy będą chcieli łączyć z różnym ubiorem, to takie rozwiązanie ma jak najbardziej sens. Pasek o szerokości 14 mm można szybko i łatwo zmienić, na przykład podczas przygotowywania się do wyjścia do pracy.
Można go nawet zabrać na basen
Pomimo tego, że recenzowany zegarek nie ma tylu funkcji co typowy model sportowy, to te nieliczne sportowe funkcje, które posiada, są naprawdę znakomite. Dzięki wodoszczelności o wartości 5 ATM możesz zabrać go ze sobą na basen, ale nie jest przeznaczony do nurkowania. Jeśli dużo pływasz, zalecamy sięgnięcie po opcję z silikonowym paskiem (nylon długo schnie, a skóra nie jest raczej przeznaczona na basen).
Zegarek nie posiada żadnych przycisków. Uruchamianie i wstrzymywanie trybu pływania odbywa się zatem poprzez dwukrotne dotknięcie wyświetlacza. O ile rozpoczęcie aktywności nie sprawiło mi żadnych problemów, o tyle z jej zatrzymaniem miałam wielokrotne trudności, a zegarek rozpoznał moje podwójne stuknięcie dopiero przy około dziesiątej próbie (i to nawet wówczas, gdy wyświetlacz i moje palce były suche).
Wyposażenie w czujniki jest w zupełności wystarczające
Garmin Lily 2 Classic posiada czujnik tętna Elevate 4. Zegarki z wyższej półki często mają nowszą wersję Elevate 5, ale w tym przypadku jest to spowodowane niską ceną. Ponadto użytkownik może korzystać z oksymetru, a także akcelerometru do wykrywania ruchu.
Podobnie jak pierwsza generacja tego zegarka, Garmin Lily 2 Classic nie ma łączności GPS. Oznacza to, że podczas monitorowania aktywności na świeżym powietrzu należy mieć przy sobie telefon komórkowy, aby urządzenie mogło na przykład rejestrować trasę, tempo i inne wskaźniki. Pod tym względem zegarek nieco mnie rozczarował. W końcu odbiorniki GPS są często dołączane do smartwatchów w niższych cenach. Ale znowu, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że jest to miejski smartwatch (a nie sporttester), to można wybaczyć to niedociągnięcie. W końcu Garmin Vivomove Trend również nie posiada GPS. Jeśli szukasz eleganckiego damskiego smartwatcha z GPS, polecam zapoznać się z naszą recenzją Huawei Watch GT 4. Ten model jest również dostępny w wersji dla kobiet.
Wydajność baterii? Przyzwoite 5 dni
Dzięki zastosowanej baterii nie musisz się martwić o codzienne ładowanie tego zegarka. Może on bowiem z łatwością wytrzymać do 5 dni na jednym ładowaniu, w zależności od tego, jak intensywnie go używasz. W przypadku Garmin Vivomove Trend jest to praktycznie ta sama wartość.
W moich testach wartość ta odpowiadała rzeczywistości. Zegarek otrzymywał dziesiątki powiadomień w ciągu dnia i używałam go do pomiaru aktywności fizycznej średnio przez 30 minut każdego dnia. Ponadto korzystałam również z monitorowania snu bez pomiaru natlenienia krwi. Jeśli więc naładujemy zegarek w niedzielny wieczór, to bateria bez problemu wytrzyma przez cały tydzień.
Do ładowania Garmin Lily 2 Classic służy dołączony do zestawu kabel z klipsem. Pełne naładowanie następuje po około 2 godzinach.
Monochromatyczny wyświetlacz LCD, który przyciąga wzrok już na pierwszy rzut oka
Jak wspomniałam wcześniej, wyświetlacz chroniony jest przez grawerowane szkiełko. Wzór ten wyróżnia się szczególnie wtedy, gdy wyświetlacz zegarka jest wyłączony. W takim przypadku model wygląda jak zwykły zegarek. Z drugiej strony, po włączeniu wyświetlacza, obecność wzorów na szkiełku nie wpływa negatywnie na czytelność.
Jednak zanim przyzwyczaiłam się do obecności wzorów, kilka razy próbowałam wyczyścić szkiełko (wydawało mi się, że wzory to smugi). Czytelność wyświetlacza jest świetna, szczególnie w pomieszczeniach. Na zewnątrz, przy dobrej pogodzie, miałam czasami pewne problemy i musiałam zasłaniać zegarek drugą ręką.
Garmin Lily 2 Classic posiada monochromatyczny wyświetlacz LCD z 16 poziomami szarości (nie można zmienić koloru podświetlenia). Wyświetlacz aktywuje się automatycznie po przechyleniu zegarka do siebie lub po dotknięciu wyświetlacza. Ale uwaga: w przeciwieństwie do Garmin Vivomove Trend ten zegarek nie ma analogowych wskazówek.
Przy wyłączonym wyświetlaczu nie można odczytać aktualnej godziny, a zegarek nie posiada funkcji zawsze włączonego wyświetlacza (Always On Display - AoD). Bardzo dobry wyświetlacz znajdziesz we wspomnianym wcześniej modelu Huawei Watch GT 4.
Przyjazny w użyciu, z płynnie działającym systemem
Zegarek nie ma żadnych przycisków, a do jego obsługi wystarczy dotyk. Trzeba jednak zaznaczyć, że po kilku dniach obsługa wydaje się bardzo intuicyjna i prosta. Nie miałam problemu z szybkim dotarciem do dokładnie tej opcji, której potrzebowałam. Na pochwałę zasługuje również błyskawiczna reakcja ekranu dotykowego i szybkość działania systemu, dzięki czemu poruszanie się po menu jest płynne i przyjazne dla użytkownika. System jest oczywiście dostępny w języku polskim.
Aby sparować smartwatch i telefon komórkowy, użyj aplikacji Garmin Connect dostępnej w Google Play i App Store. Sama aplikacja ma przejrzysty interfejs i oferuje dostęp do ustawień zegarka oraz indywidualnych statystyk.
Jakie funkcje oferuje Garmin Lily 2 Classic?
Garmin Lily 2 Classic został zaprojektowany jako miejski smartwatch. W końcu już sam wygląd sugeruje, że nie jest on przeznaczony dla fanów outdooru i ekstremalnych aktywności. Nie można go też polecić profesjonalnym sportsmenkom. Moim zdaniem ten model jest bardziej odpowiedni dla kobiet, które potrzebują smartwatcha z podstawowym zakresem funkcji, ale nie zadowala je zwykły, sportowy design.
Jeśli szukasz bardziej sportowego zegarka, możesz przeczytać naszą recenzję Garmin Venu Sq 2.
Podstawowe funkcje monitorowania stanu zdrowia i aktywności ruchowej
Garmin Lily 2 Classic bardzo dobrze radzi sobie z podstawowymi funkcjami, które można spotkać w wielu konkurencyjnych smartwatchach. Mowa tu o całodziennym monitorowaniu tętna, krokomierzu czy pomiarze liczby spalonych kilokalorii. Dodatkowo zegarek wyświetla przegląd minut spędzonych na intensywnej aktywności. Ponadto możesz skorzystać z funkcji pomiaru natlenienia krwi.
Zegarek pozwala również monitorować obciążenie organizmu w ciągu dnia, co całkiem dobrze odzwierciedla rzeczywistość. W moim teście odczyty były wyższe w trakcie intensywnego wysiłku niż podczas spokojnego weekendowego dnia spędzonego na świeżym powietrzu.
Funkcja Body Battery pozwala oszacować, ile energii pozostało w naszym organizmie. Dzięki temu możesz lepiej zaplanować, czy należy kontynuować trening czy raczej odpocząć. Gdy byłam zaangażowana w aktywność sportową, Body Battery naturalnie spadał, odzwierciedlając moją potrzebę odpoczynku. W niektórych przypadkach wartość ta była jednak niska, nawet jeśli tylko pracowałam umysłowo przez cały dzień, a fizycznie byłam pełna energii.
Jeśli masz problemy z utrzymaniem reżimu picia, możesz użyć zegarka do rejestrowania liczby szklanek płynów wypijanych w ciągu dnia. A przynajmniej zakładając, że będziesz pamiętać, aby robić to za każdym razem, gdy się czegoś napijesz (ja nie byłam w stanie).
Monitorowanie snu
Jeśli zegarek pozostanie na nadgarstku przez całą noc, będzie monitorował sen. Oczywiście możesz uruchomić tryb nocny, aby nie przeszkadzały Ci przychodzące powiadomienia. Osobiście muszę powiedzieć, że z zegarkiem spało mi się świetnie dzięki jego niewielkiej wadze i naprawdę kompaktowym rozmiarom.
Po przebudzeniu można zobaczyć całkowity czas trwania snu (w tym długość każdej fazy), a także krótką informację o jakości snu (w moim przypadku brzmiała ona "Dużo głębokiego snu"). Dostępna jest również liczbowa ocena jakości snu (od 0 do 100). Następnie w aplikacji mobilnej można bardziej szczegółowo zapoznać się z konkretnymi czynnikami wpływającymi na wynik snu. Chociaż trudno jest ocenić, czy oceny są zgodne z rzeczywistością, uzyskałam wynik w przedziale 80-85 punktów za bardzo długi, regeneracyjny sen. Wnioskuję więc, że ocena faktycznie może odzwierciedlać stan faktyczny.
Poranny raport będzie czekał na Cebie zaraz po przebudzeniu, umożliwiając szybkie sprawdzenie jakości snu, prognozy pogody oraz wpisów w kalendarzu. Dzięki temu od razu będziesz wiedzieć, czego spodziewać się w danym dniu lub czy zabrać z sobą parasol przed wyjściem z domu.
Monitorowanie aktywności sportowej
Garmin Lily 2 Classic nie został zaprojektowany jako sportowy smartwatch, ale nadal można go używać do monitorowania aktywności sportowych. Jednak, jak już wspomniałam, należy wziąć pod uwagę, że w tym urządzeniu nie ma GPS. Dlatego też chcąc uzyskać dane dotyczące np. przebytej trasy i długości biegu, należy zabrać ze sobą telefon komórkowy (za pośrednictwem którego zegarek łączy się z GPS).
Smartwatch oferuje wybór jedynie 18 aktywności sportowych, co w porównaniu z konkurencją stanowi raczej niewielką liczbę. Z drugiej strony nie brakuje tu popularnych wśród kobiet dyscyplin, takich jak chodzenie, bieganie, jazda na rowerze, joga, pilates czy dance fitness. Uwzględniono również uniwersalny tryb siłowy lub trening HIIT.
Po rozpoczęciu aktywności zegarek wyświetli dane w zależności od jej rodzaju. Z reguły nie brakuje informacji o tętnie, czasie trwania i liczbie spalonych kilokalorii. Z kolei w przypadku chodzenia może to być liczba kroków lub pokonany dystans. Można również ustawić określone przedziały czasowe, w których zegarek będzie informował wibracjami o tym, kiedy należy ćwiczyć, a kiedy odpoczywać.
Ze względu na przeznaczenie tego zegarka, nie znajdziemy w nim żadnych animowanych treningów itp. Pod tym względem Garmin Lily 2 Classic oferuje bardzo ograniczone wrażenia, co sprawia, że jest to smartwatch skierowany do konkretnej grupy odbiorców.
Po zakończeniu aktywności możesz wyświetlić szczegółowe statystyki w aplikacji mobilnej Garmin Connect.
Monitorowanie cyklu menstruacyjnego
Garmin Lily 2 Classic to smartwatch dla kobiet. Dlatego nie mogło w nim zabraknąć funkcji monitorowania cyklu menstruacyjnego. Najpierw wprowadzasz dane dotyczące swojego cyklu za pośrednictwem aplikacji Garmin Connect, a następnie możesz łatwo sprawdzić na zegarku, który dzień cyklu właśnie się zaczął.
Zegarek podaje tylko dane liczbowe (np. 21. dzień cyklu), ale aplikacja mobilna zawiera również oznaczenie fazy cyklu (np. lutealnej). Ponadto znajdziesz w niej praktyczne zalecenia dotyczące tego, czy w danej fazie można być aktywnym, czy lepiej jednak odpoczywać.
Garmin Pay jest dostępny tylko w wersji Classic
Jeśli płatności zbliżeniowe za pomocą zegarka są dla Ciebie ważne, to przeczytaj uważnie ten akapit. Tylko Garmin Lily 2 Classic (tj. z nylonowym lub skórzanym paskiem) obsługuje funkcję Garmin Pay. Podstawowa wersja z silikonowym paskiem nie pozwala na wykonanie takiej płatności. Zalecamy również wcześniejsze sprawdzenie, czy Twój bank obsługuje Garmin Pay.
Funkcję można uruchomić za pomocą aplikacji mobilnej Garmin Connect. Podczas płacenia wystukaj na zegarku wybrany kod, który chroni kartę płatniczą przed niewłaściwym użyciem. Kod należy wpisywać tylko raz na 24 godziny (chyba że zdejmiesz zegarek z nadgarstka i włączysz monitorowanie tętna). Jeśli więc jesteś na zakupach, to nie musisz wprowadzać kodu przy kasie w każdym sklepie, który odwiedzisz danego dnia.
Powiadomienia przychodzące
Zegarek służy również do informowania o powiadomieniach przychodzących z telefonu komórkowego. Ponieważ ten model nie ma głośnika ani mikrofonu, nie można z niego odbierać połączeń przychodzących. Jednak użytkownicy telefonów z systemem Android mogą odrzucić połączenie za pomocą domyślnej wiadomości tekstowej lub odpowiedzieć w ten sposób na przychodzącą wiadomość. Funkcja ta nie jest dostępna dla użytkowników iPhone'ów.
Zarządzanie muzyką
Urządzenie umożliwia kontrolowanie muzyki odtwarzanej na telefonie komórkowym bezpośrednio na smartwatchu. Utwór można przełączyć na poprzedni lub następny, wstrzymać go i ponownie uruchomić.
Dodatkowe funkcje
Dodatkowe funkcje smartwatcha obejmują na przykład wyświetlanie kalendarza z telefonu lub prognozy pogody.
Podsumowanie – komu polecilibyśmy smartwatch Garmin Lily 2 Classic?
Biorąc pod uwagę rozmiar i design, smartwatch Garmin Lily 2 Classic poleciłabym kobietom, które nie są profesjonalnymi sportowcami. Urządzenie spodoba się raczej tym paniom, które szukają eleganckiego zegarka z inteligentnymi funkcjami.
W przeciwieństwie do Garmin Lily 2, Garmin Lily 2 Classic oferuje również płatności zbliżeniowe Garmin Pay. Ponadto oczywistym plusem jest obecność podstawowych funkcji monitorowania stanu zdrowia, aktywności fizycznej i snu. Powiadomienia przychodzące również są oczywistością, a użytkownicy telefonów z systemem Android mogą odpisywać na wiadomości za pomocą domyślnych odpowiedzi.
Jeśli miałabym wymienić jakieś wady, to byłaby to obsługa monitorowania jedynie 18 aktywności sportowych, co w porównaniu z konkurencją jest raczej niewielką liczbą. Z drugiej strony, aktywności te obejmują popularne dyscypliny dla kobiet, takie jak joga, pilates czy taniec. Ponadto należy się liczyć z brakiem GPS. Jeśli chcesz iść pobiegać i zobaczyć zapis trasy oraz inne statystyki po zakończeniu ćwiczeń, musisz zabrać ze sobą telefon komórkowy sparowany z zegarkiem.
Recenzja: smartwatch Garmin Lily 2 Classic
-
Jakość wykonania
-
Bateria
-
System operacyjny
-
Kompatybilność
-
Stosunek ceny do wydajności
Elegancki wybór dla kobiet
Garmin Lily 2 Classic to wyjątkowo elegancki smartwatch skierowany do kobiet. Będą one zachwycone jego naprawdę kompaktowymi wymiarami i bardzo niską wagą. Zegarek zachwyca wzorzystym szkłem i szerokim wachlarzem funkcji do monitorowania zdrowia, ćwiczeń i snu. Z drugiej strony należy spodziewać się ograniczonego zakresu sportów i braku GPS. Jak smartwatch wypadł w naszym teście?
Plusy
- Naprawdę niewielka waga
- Elegancki design dla kobiet
- Obsługa Garmin Pay
- Wzorzyste szkło wygląda oryginalnie
Minusy
- Tylko 18 aktywności sportowych
- Brak GPS
- Brak AoD