Recenzja: smartwatch Apple Watch Ultra 2
Apple wprowadza kolejną generację outdoorowego smartwatcha Apple Watch Ultra 2. Pomiędzy nimi znajduje się jednak tylko kilka nowych funkcji. Konkretnie są to nowszy chip, wsparcie dla gestu Double Tap, zwiększenie pamięci wewnętrznej z 32 GB do 64 GB oraz ulepszony asystent głosowy Siri. Czy więc warto kupić to urządzenie i czy warto je rozważyć? O tym opowiemy w naszej recenzji.
Często zadawane pytania i odpowiedzi
Zmiany między generacjami zegarka są bardzo niewielkie. Apple Watch Ultra 2 obsługuje teraz gest dwukrotnego stuknięcia Double Tap (ale dopiero w aktualizacji watchOS 10.1). Ulepszono również asystenta głosowego Siri. Zegarek otrzymał nowszy układ SiP S9, a także układ U2 zapewniający bardziej precyzyjną lokalizację w przestrzeni. Wyświetlacz zegarka jest jaśniejszy w drugiej generacji i może rozjaśnić się do 3000 nitów (2000 nitów w Apple Watch Ultra). Zwiększono również ilość pamięci wewnętrznej z 32 GB do 64 GB.
Apple Watch Ultra 2 jest skierowany przede wszystkim do entuzjastów aktywności na świeżym powietrzu. Jego konstrukcja i materiały zostały dobrane tak, aby zegarek osiągał dużą wytrzymałość na warunki zewnętrzne, na przykład w górach lub w lesie. Ze względu na jego rozmiar polecamy go mężczyznom. Fakt, że posiada on uznaną międzynarodową normę dla sprzętu do nurkowania EN 13319, sprawia, że nadaje się również do nurkowania oraz freedivingu.
Przy zwykłym, codziennym użytkowaniu maksymalna wydajność baterii sięga 36 godzin. W trybie oszczędzania energii czas ten wynosi do 72 godzin.
Apple Watch Ultra 2 można sparować z telefonami iPhone XS i nowszymi z systemem iOS 17 lub nowszym.
Zawartość opakowania i specyfikacje
Apple Watch Ultra 2 jest sprzedawany w tym samym pudełku, co poprzednia generacja tego modelu. Wewnątrz znajdziemy sam smartwatch z paskiem, zwinięty magnetyczny przewód zasilający oraz instrukcję obsługi. Zegarek, podobnie jak jego poprzednik, sprzedawany jest w 3 wariantach rozmiarowych, różniących się jedynie rozmiarem paska, a nie tarczy.
Nasza redakcja miała do dyspozycji Apple Watch Ultra 2 z paskiem Olive Alpine Loop w rozmiarze S. Pasuje on na nadgarstki o obwodzie od 13 do 16 cm. Wersja M przeznaczona jest na nadgarstki o obwodzie od 14 ,5 do 19 cm, a wersja L na nadgarstki o obwodzie od 16,5 do 21 cm.
Parametr | Wartość |
---|---|
Typ paska | Alpine Thrust, Trail Thrust lub Ocean Strap |
Wytrzymałość | Wodoszczelność do 100 metrów, nurkowanie do 40 metrów, pyłoszczelność IP6X |
Wyświetlacz | 1,92" OLED Retina |
Wydajność baterii | Do 36 godzin (72 godziny w trybie oszczędzania energii) |
Metoda ładowania | Magnetyczny kabel zasilający |
Łączność | Bluetooth 5.3, Wi-Fi, GPS, NFC |
System operacyjny | watchOS |
Wymiary bez paska | 49 × 44 × 14,4 mm |
Waga bez paska | 61 g |
Tytanowa koperta pełni tu główną rolę
Pod względem zastosowanych materiałów, Apple Watch Ultra 2 po raz kolejny stawia na tytanową konstrukcję, która teraz zawiera w sobie 95% tytanu pochodzącego z recyklingu. Pod względem wzornictwa praktycznie nic się nie zmieniło w porównaniu z poprzednią generacją, a zegarek ponownie posiada lekko podwyższoną krawędź obramowania w celu lepszej ochrony wyświetlacza.
Apple Watch Ultra 2 jest sprzedawany z kopertą 49 mm a w połączeniu z paskami Trail Loop lub Alpine Loop jest neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla .
Ze względu na rozmiar koperty, smartwatch sprawia wrażenie dość masywnego na nadgarstku i cieszy się dużą popularnością zwłaszcza wśród mężczyzn. Podobnie jak w przypadku Apple Watch Ultra, całość ma sportowy i outdoorowy charakter, co odróżnia zegarek od, na przykład, modelu Apple Watch Series 9.
Po prawej stronie ponownie umieszczono obrotową koronkę Digital Crown oraz przycisk start. Po lewej stronie, tak jak w poprzedniej generacji zegarka, znajduje się przycisk czynności: użytkownik może samodzielnie ustawić jego zastosowanie. Zaletą wykonania koperty jest również łatwa obsługa zegarka nawet w rękawiczkach.
Jeśli chodzi o wagę smartwatcha, to nie zmieniła się ona w porównaniu z poprzednią generacją i wynosi 61 gramów. Biorąc pod uwagę tę wagę, zegarek jest naprawdę dość masywny i zanim przyzwyczaisz się do jego obecności na nadgarstku kilka razy możesz nim o coś zahaczyć (przydarzyło się to naszej recenzentce podczas wykonywania codziennych czynności).
Idealny wybór na ekstremalne warunki
Podobnie jak Apple Watch Ultra, Ultra 2 został zaprojektowany do użytku w ekstremalnych warunkach. Jest całkowicie pyłoszczelny zgodnie ze standardem IP6X. Ponadto zapewnia wodoszczelność na głębokości do 100 metrów. Co więcej, jego wytrzymałość została przetestowana zgodnie z uniwersalnym standardem wojskowym MIL-STD 810H.
Zegarek posiada również uznaną międzynarodową normę dla sprzętu do nurkowania EN 13319, dzięki czemu zapewnia użytkownikom funkcje niezbędne do nurkowania i freedivingu na głębokości do 40 metrów.
Tytanową obudowę i doskonałą wytrzymałość oferuje również Samsung Galaxy Watch Ultra, ale jest on przeznaczony tylko dla użytkowników telefonów z systemem Android, najlepiej marki Samsung.
Zaawansowane wyposażenie w czujniki
Za monitorowanie stanu zdrowia i ruchu użytkownika odpowiada kilka czujników. Są to przede wszystkim czujnik tętna, pulsoksymetr i termometr do pomiaru temperatury w trakcie snu. Apple Watch Ultra 2 posiada również akcelerometr do wykrywania ruchu, kompas i wysokościomierz. Jest też wyposażony w dwuzakresowy GPS, który zapewnia wiarygodne informacje na temat lokalizacji użytkownika.
Wydajność baterii nie uległa poprawie
Jeśli chodzi o czas pracy baterii, to niestety smartwatch nie doczekał się żadnej poprawy w porównaniu z poprzednikiem. Przy codziennym użytkowaniu wydajność baterii sięga 36 godzin, a przy aktywacji trybu oszczędzania energii może osiągnąć maksymalnie 72 godziny.
Przy ciągłym odtwarzaniu muzyki wydajność baterii sięga maksymalnie 20 godzin. Przy ciągłym monitorowaniu aktywności na świeżym powietrzu z włączonym GPS można uzyskać do 12 godzin czasu pracy baterii. Jeśli będziesz używać LTE przy włączonym trybie oszczędzania energii, wydajność baterii wyniesie 17 godzin.
W przypadku aktywności na świeżym powietrzu z włączonym GPS i LTE oraz trybem oszczędzania energii z mniejszą liczbą pomiarów tętna i GPS, wydajność baterii starcza na 35 godzin pracy urządzenia.
Można więc z łatwością monitorować krótką aktywność na świeżym powietrzu za pomocą zegarka, uwzględniając przy tym nawet spoglądanie od czasu do czasu na mapę lub odpowiadanie na wiadomości. Jednak w przypadku naprawdę długich, całodniowych wędrówek, 12-godzinny limit czasu pracy baterii może być już problematyczny.
Podobnie jak Apple Watch Ultra, zegarek jest wyposażony w funkcję szybkiego ładowania. Można go naładować do 80% baterii w 1 godzinę, a do 100% w około 1,5 godziny. Jeśli więc umieścisz go na ładowarce zaraz po przebudzeniu, a dotarcie rano do pracy zajmie Ci około godziny, możesz oczekiwać, że zegarek będzie naładowany na cały nadchodzący dzień bez utraty możliwości monitorowania Twojego snu.
Wyświetlacz jest nieco jaśniejszy
Apple Watch Ultra 2 posiada wyświetlacz OLED, wzorowany na swoim poprzedniku, który może teraz osiągnąć poziom jasności do 3000 nitów (w Apple Watch Ultra było to 2000 nitów). Z tego powodu jest to obecnie najjaśniejszy wyświetlacz jaki producent oferuje wśród swoich zegarków. Wyższa jasność oznacza nawet nieco lepszą czytelność w warunkach zewnętrznych, zwłaszcza podczas słonecznej pogody.
Wyższa jasność może też znaleźć zastosowanie w ekstremalnych warunkach (np. podczas pobytu w górach w ostrym słońcu, gdy promienie słoneczne zmniejszają czytelność wyświetlacza, a także podczas nurkowania).
Chociaż różnica w czytelności nie jest widoczna na pierwszy rzut oka, to musimy przyznać, że czytelność wyświetlacza w warunkach zewnętrznych nie sprawia żadnych problemów. Ponadto w ciemności zegarek automatycznie przełącza się w tryb nocny (urządzenie wykorzystuje w tym celu czujnik światła otoczenia), w którym wszystkie elementy na tarczy zmieniają kolor na ciemnoczerwony, a zegarek nie zakłóca rytmu dobowego niebieskimi lub zielonymi komponentami kolorystycznymi. Czytelność wyświetlacza po włączeniu trybu nocnego jest znakomita i nie mieliśmy żadnych problemów z korzystaniem z zegarka w takich warunkach.
Rozmiar wyświetlacza sprawia, że zegarek jest bardzo wygodny w użyciu i umożliwia łatwą obsługę typowych czynności i gestów.
Nowy chip
Smartwatch został wyposażony w nowy układ SiP S9, który pojawił się również w modelu Apple Watch Series 9. Dzięki niemu wszystkie operacje wewnątrz zegarka powinny być nieco szybsze, co powinno przełożyć się na jeszcze lepszą łatwość obsługi. Podczas naszego testu okazało się, że nie jest to coś, na co przeciętny użytkownik mógłby zwrócić uwagę, ponieważ całkowicie płynne działanie systemu było obecne już w przypadku Apple Watch Ultra. Jest to jednak pewien progres pod względem parametrów technicznych.
Co więcej, zegarek posiada chip U2 zapewniający bardzo dokładne wykrywanie lokalizacji. W połączeniu z iPhone'em 15 użytkownik może korzystać z funkcji Znajdź telefon, dzięki której zegarek pokaże dokładną odległość, a także kierunek, w którym należy szukać iPhone'a (podobnie jak w przypadku urządzeń AirTag).
watchOS 10 oferuje nieco więcej
Smartwatch współpracuje z nowym systemem watchOS 10, który ponownie zapewnia nieco bardziej zaawansowane środowisko użytkownika. Aplikacje mają nieco inny wygląd i sposób działania oraz wykorzystują cały obszar wyświetlacza. W zestawie znajduje się również tak zwany "inteligentny stos" (SmartStack), który przejrzyście pokazuje wszystkie najważniejsze informacje.
Rowerzyści również doczekali się pewnych ulepszeń. Po rozpoczęciu treningu rowerowego automatycznie pojawia się on jako aktywność na żywo na iPhonie. Dzięki temu wskaźniki są jeszcze łatwiejsze do monitorowania podczas umieszczania telefonu w uchwycie na kierownicy. Jeśli smartwatch wykryje watomierz, może automatycznie oszacować funkcjonalną moc progową (tj. najwyższy poziom intensywności, jaki użytkownik może utrzymać przez godzinę). Podczas górskich przejażdżek cykliści docenią powiadomienia o przekroczeniu określonej wysokości nad poziomem morza. Apple Watch można również sparować z pasem piersiowym, aby uzyskać jeszcze dokładniejsze wyniku pomiaru tętna.
Zegarek z systemem watchOS 10 może również mierzyć czas spędzony w dziennym świetle. Zegarki z tym systemem operacyjnym mogą teraz również odtwarzać nagrane wiadomości wideo w aplikacji FaceTime i obsługiwać grupowe połączenia audio.
Funkcje Apple Watch Ultra 2: nowości są dość nieznaczne
W porównaniu z poprzednią generacją, Apple Watch Ultra 2 doczekał się tylko kilku nowych funkcji, a ulepszenia w tym zakresie są niewielkie. Przedstawiamy je poniżej.
Apple Watch Ultra 2 może zostaćopcjonalnie wyposażony w eSIM. W rezultacie pozwala to na wykonywanie połączeń i wysyłanie wiadomości z zegarka, nawet jeśli nie ma się przy sobie telefonu komórkowego. Wariant Apple Watch Ultra 2 bez funkcji Cellular nie jest w ogóle sprzedawany i pod tym względem zegarek różni się od zwykłej serii Apple Watch.
Nowy gest Double Tap
Nowy gest Double Tap (dwukrotne stuknięcie) został również dodany do Apple Watch Series 9, ale będzie on dostępny na zegarku wyłącznie po aktualizacji watchOS 10.1.
Gest Double Tap jest przydatny w sytuacjach, w których chcesz obsługiwać zegarek jedną ręką. Gest ten polega na podwójnym przyciśnięciu kciuka i palca wskazującego, co może być wykorzystane do kontrolowania bieżących czynności na zegarku. Oznacza to na przykład, że za pomocą tego szybkiego gestu można odebrać lub zakończyć połączenie czy uruchomić stoper. Zasadniczo zastępuje on główny przycisk czynności w aplikacjach.
Chociaż korzystanie z gestu Double Tap jest możliwe z nowym systemem operacyjnym, Apple twierdzi, że do jego użycia wymagany jest nowszy procesor. Tak więc podobno korzystanie z Double Tap w starszych modelach zegarków nie będzie możliwe, nawet po aktualizacji systemu operacyjnego.
Ulepszony asystent głosowy Siri
Podobnie jak w przypadku Apple Watch Series 9, asystent głosowy Siri uległ ulepszeniu dzięki nowemu chipsetowi. Zegarek potrafi teraz nieco szybciej rozpoznawać głos, a urządzenie niekoniecznie musi być podłączone do Internetu, aby komunikować się z asystentem. Ponadto Siri zyskała również dostęp do informacji zdrowotnych zapisanych w zegarku, dzięki czemu możesz zapytać ją na przykład o jakość snu. Język polski nadal nie jest dostępny i do komunikacji z asystentem trzeba używać jednego z obsługiwanych przez Siri języków.
Precyzyjna lokalizacja iPhone'a
Podobnie jak Watch Series 9, Apple Watch Ultra 2 jest wyposażony w chip U2 do precyzyjnego wykrywania lokalizacji. W połączeniu z iPhone'em 15 z tym samym chipem, zegarek pomoże znaleźć telefon komórkowy, który przykładowo uległ zawieruszeniu w domu. Wyświetlacz pokazuje nie tylko kierunek, w którym należy szukać, ale także odległość od urządzenia. Ta funkcja to dobra wiadomość dla tych, którzy mają tendencję do gubienia telefonu w domu i szukania go podczas porannego szykowania się do pracy.
Poniższe funkcje są już identyczne jak w poprzedniej generacji Apple Watch Ultra. Jedynie nowszy system operacyjny watchOS 10 wprowadza drobne zmiany, o których już wspominaliśmy.
Kompas z funkcją powrotu
Aplikacja Kompas zapewnia łatwą orientację w terenie. Możesz także uruchomić funkcję Powrót dzięki której zegarek zarejestruje dokąd zmierzasz, na wypadek straty orientacji i potrzeby znalezienia drogi powrotnej. Możesz także użyć aplikacji do oznaczania różnych etykiet na mapie, takich jak miejsce, w którym zaparkowano samochód lub gdzie chcesz zjeść. W tym przypadku musisz jednak znaleźć drogę powrotną za pomocą kompasu, który wskaże Ci kierunek (nie ma tu niestety klasycznej mapy podkładowej ułatwiającej orientację).
Syrena alarmowa
Jeśli musisz wezwać pomoc w sytuacji kryzysowej lub jeśli się zgubisz, możesz użyć zegarka, aby uruchomić syrenę o głośności 86 dB. Ten charakterystyczny dźwięk może być słyszalny w odległości do 180 metrów.
Zegarek rozpoznaje, jak głęboko pod wodą się znajdujesz
Aplikacja Oceanic+ spełnia w zasadzie funkcję komputera nurkowego. Podczas nurkowania pokazuje głębokość nurkowania, maksymalną osiągniętą głębokość, temperaturę wody i aktualną godzinę.
Poniższe funkcje znajdziesz również w modelu Apple Watch Series 9.
Niezbędne funkcje do monitorowania stanu zdrowia
Jak to zwykle bywa w przypadku Apple Watch, urządzenie świetnie nadaje się do monitorowania ruchu i podstawowych wskaźników zdrowotnych. Urządzenie potrafi mierzyć liczbę kroków wykonanych w ciągu dnia, podczas gdy w aplikacji Aktywność użytkownik może domykać tzw. pierścienie ruchu.
Ponadto zegarek posiada funkcje monitorowania tętna, natlenienia krwi, a także EKG. Użytkownik może także skorzystać z aplikacji Mindfulness, która pomaga w wykonywaniu krótkich ćwiczeń oddechowych lub w medytowaniu.
Monitorowanie cyklu menstruacyjnego
Mimo że Apple Watch Ultra 2 jest skierowany przede wszystkim do mężczyzn, to posiada zaawansowaną funkcję śledzenia cyklu menstruacyjnego. Podobnie jak w poprzednim modelu, dzięki wbudowanemu termometrowi zegarek jest w stanie mierzyć temperaturę z nadgarstka podczas snu. Zebrane dane są następnie wykorzystywane przez urządzenie do dokładnego oszacowania czasu owulacji i początku miesiączki. To sprawia, że smartwatch będzie doskonałym asystentem zdrowia dla kobiet, które chcą zajść w ciążę.
Dane dotyczące temperatury ciała są również przydatne dla mężczyzn: dzięki nim użytkownik jest w stanie wykryć na przykład zbliżającą się chorobę. Należy jednak zauważyć, że zegarek nie działa jak klasyczny termometr, a zatem nie zmierzy temperatury na żądanie.
Monitorowanie snu
Apple Watch Ultra 2 potrafi również szczegółowo monitorować sen. Po przebudzeniu użytkownik zobaczy dane dotyczące nie tylko całkowitej długości snu, ale także jego poszczególnych etapów. Oczywiście podczas snu można również ustawić tryb Nie przeszkadzać .
Tryb nocny zegarka pomaga w uzyskaniu snu lepszej jakości: w tym trybie poszczególne wskaźniki na tarczy przybierają czerwony kolor. Możesz również nastawić budzik, który obudzi Cię delikatnymi wibracjami odczuwalnymi na nadgarstku.
Jeśli chcesz uzyskać jeszcze bardziej szczegółowy i dokładny obraz swojego powrotu do zdrowia, polecamy inteligentny pierścień Ultrahuman Ring Air lub Oura Ring 4 z pełnym zakresem funkcji zdrowotnych.
Wykrywanie wypadków
Smartwatch dba o bezpieczeństwo użytkownika. Jeśli wykryje, że doszło do wypadku, włączy charakterystyczny alarm dźwiękowy, a także wyświetli powiadomienie. Na wyświetlaczu pojawi się również suwak z połączeniem na numer alarmowy, które można aktywować lub anulować. Jeśli użytkownik nie wykona wówczas żadnej czynności (na przykład dlatego, że stracił przytomność), zegarek po 20 sekundach automatycznie zadzwoni po służby ratunkowe . Jeśli korzystasz z karty eSIM, nie potrzebujesz do tego telefonu komórkowego. W przeciwnym wypadku zegarek musi być sparowany z iPhone'em.
Monitorowanie aktywności sportowej
Smartwatche znajdą oczywiście swoje zastosowanie podczas monitorowania aktywności sportowej. Dane wyświetlane podczas ćwiczeń różnią się w zależności od wybranej aktywności. Na przykład w przypadku chodzenia można nie tylko monitorować czas, jaki upłynął od rozpoczęcia ćwiczeń, tętno i liczbę spalonych kilokalorii, ale także średnie tempo lub pokonany dystans. Ponadto urządzenie wyświetla status pierścieni ruchu.
Pomiar można wstrzymać i wznowić w dowolnym momencie (na przykład podczas przerwy na przekąskę podczas pieszej wycieczki). Ponadto podczas wykonywania pomiaru zegarek jest w stanie obsługiwać inne czynności, dzięki czemu podczas spaceru możesz na przykład łatwo odpowiadać na wiadomości. Szczegółowe dane zebrane po wykonanych ćwiczeniach będą na Ciebie czekać w aplikacji mobilnej.
W przypadku niektórych aktywności docenisz możliwość ustawienia własnych interwałów ćwiczeń i odpoczynku bezpośrednio w zegarku, a tym samym dostosowania treningu do własnych potrzeb. Pod względem monitorowania aktywności sportowej jest to z pewnością bardzo dobre urządzenie . Jednak profesjonalni sportowcy, którzy koncentrują się głównie na bieganiu lub jeździe na rowerze, powinni wybrać na przykład smartwatche Garmin, zwłaszcza ich modele premium. W porównaniu z nimi, Apple Watch Ultra jest bardziej wielofunkcyjnym urządzeniem, które nie skupia się na kwestiach sportowych i każdy użytkownik znajdzie w nim coś dla siebie.
Na przykład smartwatche Garmin zapewniają biegaczom dodatkową funkcję mierzenia wydajności organizmu, aby oszacować, ile energii pozostało ćwiczącemu podczas treningu lub wyścigu. Te konkurencyjne zegarki są ponadto w stanie wyświetlać wykresy pokazujące szacunkowe czasy pokonania tras 5 km, 10 km, półmaratonu i maratonu oraz to, jak zmieniają się one w czasie w zależności od wysiłku włożonego w trening. Krótko mówiąc, zegarki Garmin oferują więcej wskaźników sportowych niż Apple Watch.
Jeśli biegasz amatorsko, od czasu do czasu wychodzisz na spacery do lasu lub ćwiczysz na siłowni, to Apple Watch z pewnością okaże się wystarczający dla Twoich potrzeb.
Połączenia telefoniczne i wiadomości
Użytkownik otrzyma oczywiście informacje o wszelkich powiadomieniach przychodzących na jego iPhone'a. Apple Watch Ultra 2 może być również używany do wykonywania pełnoprawnych połączeń telefonicznych o całkiem przyzwoitej jakości. Połączenia da się wykonywać bezpośrednio z zegarka lub korzystając z bezprzewodowych słuchawek.
Jeśli chodzi o wiadomości, można na nie odpowiadać za pomocą domyślnej odpowiedzi lub podyktować odpowiedź głosowo. Ta funkcja działa naprawdę bardzo dobrze, użytkownik może nawet powiedzieć zegarkowi, w którym miejscu powinien użyć interpunkcji. Zegarek rozumiał polecenia naszej recenzentki nie tylko w domowym zaciszu, ale także na ruchliwej ulicy. Dostępna jest również obsługa emoji.
Jeśli wolisz pisać wiadomości na tradycyjnej klawiaturze, to niestety napotkasz tu pewne trudności. Jedyną opcją jest przełączenie iPhone'a (a tym samym zegarka) na język angielski. W tym przypadku dostępna jest klawiatura QWERTZ, ale nie skorzystasz wówczas z polskiej diakrytyki.
Mapy i nawigacja
Oprócz zaawansowanego kompasu, do nawigacji w terenie służy także aplikacja Mapy. Wystarczy wpisać miejsce, do którego chcemy się udać, a następnie pozwolić zegarkowi, aby nas prowadził. Urządzenie pokazuje na wyświetlaczu nie tylko pojedyncze instrukcje, ale także przejrzystą mapę. To sprawia, że zegarek jest lepszy od niektórych konkurencyjnych modeli, które używają do nawigacji jedynie prostej strzałki kierunkowej. Aplikacja jest przydatna, gdy chcesz dotrzeć do jakiegoś miejsca, ale nie chcesz (lub nie możesz) trzymać telefonu komórkowego w dłoni.
Dodatkowe funkcje
Smartwatch będzie również oferował szereg opcjonalnych funkcji, a dodatkowe aplikacje są dostępne do pobrania pośrednictwem App Store. Na przykład za pośrednictwem zegarka można słuchać muzyki (pojemność pamięci do słuchania offline wynosi 64 GB, w przypadku Apple Watch Ultra było to tylko 32 GB). Ponadto dostępna jest na przykład prognoza pogody, wyświetlanie kalendarza, stoper, minutnik, kalkulator i inne. Zegarek może być również używany do płatności zbliżeniowych Apple Pay.
Podsumowanie – komu polecilibyśmy Apple Watch Ultra 2?
Apple Watch Ultra 2 jest generalnie skierowany do entuzjastów aktywności na świeżym powietrzu i adrenaliny, którzy z pewnością docenią jego wysokiej klasy wykonanie z użyciem trwałych materiałów. Jeśli chodzi o rozmiar, polecilibyśmy go raczej mężczyznom, ponieważ na kobiecym nadgarstku wydaje się zbyt masywny.
Zegarek doczekał się tylko kilku drobnych zmian w porównaniu z poprzednią generacją. Najważniejsze z nich to nowszy chip S9, funkcja lepszej lokalizowania zgubionego iPhone'a, większa pamięć wewnętrzna, bardziej zaawansowany asystent głosowy Siri oraz obsługa nowego gestu Double Tap (dwukrotne stuknięcie). Biorąc to pod uwagę, dla większości użytkowników zmiana starszego modelu na nowy raczej nie będzie miała sensu. Jeśli jednak kupujesz swój pierwszy Apple Watch z serii Ultra, to z pewnością może to być świetny sposób na skorzystanie z najnowszych dostępnych funkcji.
Jeśli chodzi o wady, to są nimi przede wszystkim wysoka cena i niski czas pracy baterii, tak jak w przypadku wszystkich zegarków Apple Watch. Należy również wziąć pod uwagę, że parowanie zegarka odbywa się wyłącznie za pomocą iPhone'a.
Recenzja: smartwatch Apple Watch Ultra 2
-
Jakość wykonania
-
Bateria
-
System operacyjny
-
Kompatybilność
-
Stosunek ceny do wydajności
Drugi zewnętrzny smartwatch Apple
Apple wprowadza kolejną generację outdoorowego smartwatcha Apple Watch Ultra 2. Pomiędzy nimi znajduje się jednak tylko kilka nowych funkcji. Konkretnie są to nowszy chip, wsparcie dla gestu Double Tap, zwiększenie pamięci wewnętrznej z 32 GB do 64 GB oraz ulepszony asystent głosowy Siri. Czy więc warto kupić to urządzenie i czy warto je rozważyć? O tym opowiemy w naszej recenzji.
Plusy
- Nowszy układ S9
- Lepsza lokalizacja iPhone'a (od modelu 15)
- Nowy gest podwójnego stuknięcia
- Bardziej zaawansowana Siri
- Dostępny model neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla
- Większa pamięć wewnętrzna
Minusy
- Zmiany w stosunku do AW Ultra nie są znaczące
- Wyższa cena
- Niższa żywotność baterii
- Kompatybilność tylko z iPhone'ami
- Brak polskiej klawiatury