Recenzja: smartwatch Amazfit GTR 4
Amazfit GTR 4 to świetny smartwatch, który służy nie tylko do monitorowania stanu zdrowia, ale także do komunikacji. Można go używać do wygodnego wykonywania połączeń telefonicznych. Zegarek informuje o przychodzących powiadomieniach, a użytkownicy telefonów komórkowych z systemem Android mogą odpowiadać na przychodzące wiadomości za pomocą zadefiniowanych wcześniej odpowiedzi lub emoji.
Zegarek charakteryzuje się również odpowiednio dużym i dobrze czytelnym wyświetlaczem AMOLED z funkcją Always-On, który w trybie oszczędzania energii działa do 24 dni na jednym ładowaniu. Dzięki pamięci wewnętrznej można również zapisywać utwory i słuchać ich offline.
Często zadawane pytania i odpowiedzi
Kluczową różnicą jest to, że ze smartwarchem Amazfit GTR 4 można wygodnie wykonywać połączenia telefoniczne. Warto jednak zaznaczyć, że zarówno użytkownicy GTR 3, jak i GTR 4 mogą wysyłać wcześniej definiowane odpowiedzi na wiadomości i emoji po sparowaniu z Androidem. Pod tym względem nie ma więc dużej poprawy. Wyświetlacz zegarka w Amazfit GTR 4 nieznacznie się powiększył a jego przekątna wynosi teraz 1,43". Jeśli chodzi o baterię, nowszy model wytrzymuje maksymalnie 24 dni na jednym ładowaniu (GTR 3 wytrzymuje do 35 dni).
Główna różnica widoczna na pierwszy rzut oka polega na konstrukcji tarczy. Amazfit GTS 4 ma kwadratową tarczę, podczas gdy w GTR 4 posiada okrągłą. Amazfit GTS 4 jest również bardziej kompaktowy, a zatem bardziej odpowiedni dla kobiet. Dodatkową różnicą jest pamięć urządzenia - w Amazfit GTS 4 jest ona o 0,3 GB większa. Wydajność baterii dla Amazfit GTS 4 wynosi maksymalnie 30 dni. W Amazfit GTR 4 bateria wytrzyma maksymalnie 24 dni.
Aby sparować smartwatch i telefon komórkowy, a następnie śledzić swoje statystyki, możesz użyć aplikacji Zepp, którą znajdziesz zarówno w Google Play, jak i w App Store.
Smartwatch Amazfit GTR 4 można sparować z telefonem komórkowym z systemem Android w wersji 7.0 lub nowszej oraz iOS w wersji 12 lub nowszej.
Tak. Dzięki wbudowanemu głośnikowi i mikrofonowi można z poziomu zegarka wykonywać połączenia telefoniczne. Ponadto użytkownicy telefonów z systemem Android mają możoliwość korzystania z funkcji odpowiadania na wiadomości tekstowe.
Zawartość opakowania nie zaskakuje
Smartwatch Amazfit GTR 4 dotarł do naszej redakcji w stosunkowo niewielkim i nierzucającym się w oczy pudełku. Jego wymiary to 10,5 × 11 × 6,5 cm a waga wynosi 224 gramy. Zawartość opakowania Cię nie zaskoczy. W środku znajdziesz smartwatch z jednym paskiem, magnetyczny kabel zasilający oraz instrukcję obsługi.
Jeśli chodzi o pasek, to jego rozmiar będzie idealnie pasował na nadgarstki o obwodzie od 15 do 21 cm. Dzięki technologii Quick Release można go jednak łatwo wymienić na inny w dowolnie wybranym przez siebie momencie.
Specyfikacja Amazfit GTR 4
Smartwatch Amazfit GTR 4 imponuje dużym wyświetlaczem AMOLED o przekątnej 1,43". Ze względu na swoje rozmiary skierowany jest przede wszystkim do mężczyzn, gdyż na kobiecym nadgarstku zegarek wygląda dość masywnie. Zadowalająca jest jego niska waga, wodoszczelność i przyzwoita wydajność baterii, która bez problemów powinna wytrzymać do 24 dni bez ładowania.
Zegarek współpracuje z technologią Wi-Fi, ale służy ona wyłącznie do przesyłania dużych plików do urządzenia (zazwyczaj będzie to przesyłanie utworów do słuchania offline).
Nazwa parametru | Wartość |
---|---|
Typ paska | Silikonowy |
Wytrzymałość | Wodoszczelność do głębokości 50 metrów |
Wyświetlacz | Dotykowy AMOLED, przekątna 1,43" |
Wydajność baterii | Do 24 dni |
Metoda ładowania | Magnetyczny kabel zasilający |
Kompatybilność | Bluetooth 5.0, Wi-Fi, GPS |
System operacyjny | Zepp OS |
Wymiary (bez paska) | 46 × 46 × 12,4 mm |
Waga | 34 g (bez paska) |
Okrągła tarcza i lekka konstrukcja
Amazfit GTR 4 różni się od Amazfit GTS 4 przede wszystkim wyglądem. GTS 4 ma kwadratową tarczę. GTR4 natomiast posiada okrągłą. Dzięki temu zegarek prezentuje się elegancko i bardzo ładnie wygląda na nadgarstku. Zaletą jest również stosunkowo niska waga. Bez paska waży on zaledwie 34 gramy. Ponieważ tarcza ma średnicę 46 mm, urządzenie to skierowane jest raczej do panów.
Obudowa tarczy wykonana jest z aluminium i sprawia wrażenie dość wysokiej jakości. Pasek zrobiony jest z wytrzymałego silikonu.
Zegarek obsługuje się wygodnie za pomocą dotyku. Tak samo jak w trzeciej generacji tego smartwatcha, po prawej stronie koperty znajduje się obrotowa koronka i boczny przycisk, które służą do nawigacji po wyświetlaczu.
Jak sparować Amazfit GTR 4 z telefonem?
Uruchomienie tego smartwatcha zdecydowanie nie jest trudne. Po rozpakowaniu należy go naładować za pomocą dołączonego kabla zasilającego. W międzyczasie możesz pobrać na swój telefon aplikację Zepp, która jest dostępna w Google Play i App Store. Po otwarciu aplikacji utwórz konto użytkownika.
Kolejnym krokiem jest sparowanie obu urządzeń. Na zegarku pojawi się specjalny kod QR, który trzeba zeskanować telefonem. Następnie należy potwierdzić parowanie i poczekać chwilę na załadowanie się wszystkich ustawień.
Amazfit GTR 4 jest kompatybilny z telefonami komórkowymi z systemem Android w wersji 7.0 i nowszej oraz iOS w wersji 12 i nowszej.
Najwyższej klasy Zepp OS
Smartwatch działa na systemie operacyjnym Zepp OS, który charakteryzuje się przejrzystym interfejsem i obsługą języka polskiego. Do zegarka można pobrać nie tylko nowe tarcze, ale także dodatkowe miniaplikacje. Warto zaznaczyć, że płatności zbliżeniowe nie są obsługiwane.
Aplikacja mobilna Zepp jest łatwa w nawigacji
Do korzystania z Amazfit GTR 4 przeznaczona jest aplikacja mobilna Zepp. Oprócz parowania zegarka za jej pośrednictwem, znajdziesz w niej przejrzyste statystyki dotyczące zdrowia i aktywności.
Za pomocą aplikacji Zepp możesz także pobrać nowe tarcze zegarka lub ciekawe miniaplikacje. Są to zazwyczaj bardzo proste programy, których możesz użyć na przykład do zapisania dat urodzin swoich bliskich i mieć je zawsze pod ręką.
Funkcje Amazfit GTR 4
Smartwatch Amazfit GTR 4 to coś więcej niż tylko monitorowanie stanu zdrowia i snu. Można z niego również wygodnie wykonywać połączenia telefoniczne. Dla użytkowników telefonów z systemem Android dostępna jest także dodatkowa funkcja odpowiedzi na przychodzące wiadomości. Minusem zegarka może być to, że w urządzeniu brakuje nawigacji.
Zegarek monitoruje stan zdrowia użytkownika
Dzięki Amazfit GTR 4 w każdej chwili sprawdzisz jakie jest Twoje aktualne tętno lub natlenienie krwi. Oczywiście zegarek mierzy też liczbę kroków wykonanych w ciągu dnia. Może również monitorować poziom stresu i robić ćwiczenia oddechowe, które uspokoją Cię w ciągu dnia.
Monitorowanie snu
Jeśli zdecydujesz się nosić Amazfit GTR 4 również w nocy, będzie on automatycznie monitorował sen. Po przebudzeniu zobaczysz jak długo trwał i jakie były jego etapy. Przed pójściem spać możesz uruchomić tryb Nie przeszkadzać na zegarku, aby nie obudzić się przez przychodzące powiadomienia.
Warto również wspomnieć o obecności inteligentnego budzika, który obudzi Cię w lekkiej fazie snu na kilka minut przed ustawioną godziną. Jeśli przypadkiem zdarzy się, że urządzenie nie rozpozna lekkiej fazy snu, obudzi Cię dokładnie o wybranej przez Ciebie godzinie. Nie ma więc tutaj ryzyka, że zaśpisz.
Pomiar wartości PAI
Podobnie jak na przykład Amazfit GTR 4, model ten może również obsługiwać pomiar wartości PAI (Personal Activity Intelligence). W tym zakresie zegarek ocenia aktywność fizyczną użytkownika w odniesieniu do jego poziomu sprawności. Obliczenia uwzględniają tętno, intensywność aktywności i dane fizjologiczne wprowadzone do aplikacji przy pierwszym uruchomieniu.
Pomiar wydajności podczas uprawiania sportu
Zegarek znajduje również zastosowanie podczas wykonywania aktywności sportowych, które monitoruje. Do wyboru jest ponad 150 trybów sportowych (podobnie jak w Amazfit GTS 4). Smartwatch może automatycznie wykrywać wybrane aktywności, a także mierzyć powtórzenia dla treningu siłowego.
Po rozpoczęciu wybranej aktywności na wyświetlaczu pojawi się czas, który upłynął od rozpoczęcia ćwiczenia, ilość spalonych kilokalorii i aktualne tętno. Podczas wykonywania ćwiczeń da się sterować muzyką, ale poza tym nie można używać urządzenia do niczego innego. Pomiar aktywności sportowej można wstrzymać lub zatrzymać.
Zegarek jest idealnym narzędziem do treningu interwałowego, ponieważ umożliwia ustawienie czasu treningu i przerwy oraz zawsze powiadamia o upłynięciu czasu.
Po zakończeniu treningu urządzenie wyświetli podsumowanie wydajności. Dostępne są również dane dotyczące Vo2 Max, obciążenia treningowego i szacowanego czasu regeneracji.
Z poziomu zegarka można wykonywać połączenia telefoniczne
Zarówno Amazfit GTR 4, jak i Amazfit GTS 4 wyróżniają się pod względem wykonywania połączeń telefonicznych. Połączenia można wykonywać bezpośrednio z zegarka, niezależnie od tego, czy jest sparowany z iPhonem, czy telefonem komórkowym z systemem Android.
Zegarek poinformuje Cię też o wszelkich przychodzących powiadomieniach. Jeśli chcesz jednak odpowiedzieć na wiadomość, musisz mieć telefon komórkowy z systemem Android. Wygodnym rozwiązaniem jest użycie wcześniej zadefiniowanej odpowiedzi lub możliwość wybrania emoji. Jeśli posiadasz iPhone, otrzymasz powiadomienia, ale nie możesz na nie odpowiadać.
Komfortowe słuchanie muzyki
Amazfit GTR 4 posiada pamięć wewnętrzną o pojemności 2,3 GB. W zegarku można więc przechowywać muzykę czy podcasty, a następnie słuchać ich bez konieczności noszenia przy sobie telefonu komórkowego. Smartwatch posiada głośnik co pozwala na słuchanie muzyki bezpośrednio z niego (choć jakość nie jest najwyższych lotów). Do zegarka możesz także podłączyć słuchawki bezprzewodowe.
Śledzenie cyklu menstruacyjnego
Smartwatch jest dość masywny przez co jest skierowany bardziej do mężczyzn. Nie brakuje w nim jednak funkcji śledzenia cyklu menstruacyjnego przeznaczonej z reguły dla kobiet. Aby z tej funkcji korzystać, pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest wprowadzenie danych dotyczących daty ostatniej miesiączki i zwykłej długości cyklu. Następnie zegarek poinformuje, na jakim etapie cyklu prawdopodobnie obecnie się znajdujesz.
Inne funkcje
Niektóre z dodatkowych funkcji obejmują prognozę pogody, wprowadzanie notatek głosowych, timer Pomodoro, zdalne fotografowanie i stoper. Dostępny jest również kalendarz, a nawet funkcja wyświetlania aktualnego ciśnienia powietrza.
Jakie czujniki posiada zegarek?
Zegarek posiada następujące czujniki:
- czujnik tętna i natlenienia krwi BioTracker 4.0,
- akcelerometr (do wykrywania ruchu),
- kompas, dwuzakresowy GPS, Galileo i Glonass (do nawigacji)
- oraz barometr (do pomiaru ciśnienia atmosferycznego).
Zestaw czujników jest więc praktycznie taki sam jak w Amazfit GTS 4. Jeśli poszukujesz większej ilości czujników, musisz znaleźć urządzenie w wyższym przedziale cenowym. Przykładowo, Apple Watch 8 mierzy również EKG i temperaturę ciała, co jest wykorzystywane do monitorowania zdrowia kobiet. Użytkownicy telefonów z Androidem mogą sięgnąć po Samsung Galaxy Watch 5.
Doskonale czytelny wyświetlacz AMOLED
Amazfit GTR 4 jest wyposażony w wystarczająco duży wyświetlacz AMOLED o przekątnej 1,43" i rozdzielczości 466×466 pikseli. W porównaniu do poprzedniej generacji, wyświetlacz został więc nieznacznie powiększony (z oryginalnej przekątnej 1,39"). Zegarek wyposażono w funkcję Always-On, która pozwala na bieżąco kontrolować aktualny czas.
Musimy również zwrócić uwagę na grafikę, która ułatwia poruszanie się po zegarku. Możesz samodzielnie dostosować jasność wyświetlacza lub włączyć jego automatyczną regulację.
Jeśli lubisz kwadratowe tarcze, sprawdź zegarek Amazfit GTS 4 z praktycznie identycznym wyposażeniem.
Maksymalny czas pracy na baterii to 24 dni
Amazfit GTR 4 otrzymał baterię o pojemności 475 mAh. Dzięki temu zegarek wytrzyma do 24 dni na jednym ładowaniu w trybie oszczędzania energii. Amazfit GTS 4 oferuje jeszcze dłuższy czas pracy na baterii - w trybie oszczędzania energii działa do 30 dni. Starszy model Amazfit GTR 3 ma baterię, która pozwala na pracę do 35 dni. Pod względem wydajności baterii zegarek więc nieco się pogorszył.
Jeśli chodzi o normalną wydajność baterii, to wynosi ona około 7 dni. Potwierdziły to nasze testy. Przy stale działającym GPS bateria wytrzyma do 25 godzin (czyli o 9 godzin więcej niż w Amazfit GTS 4).
Do ładowania służy dołączony magnetyczny kabel zasilający. Pełne naładowanie następuje po około 2 godzinach.
Zegarek zabierzesz na basen
Amazfit GTR 4 jest wodoszczelny do głębokości 50 metrów. Możesz więc bez obaw wejść z nim do basenu i zmierzyć swoje wyniki pływackie.
Podsumowanie – dla kogo przeznaczony jest Amazfit GTR 4?
Amazfit GTR 4 jest dla tych, którzy chcą mieć kontrolę nad swoim zdrowiem i jednocześnie móc komunikować się za pomocą swojego smartwatcha. Wykonywanie połączeń telefonicznych nie stanowi żadnego problemu. Ponadto użytkownicy telefonów komórkowych z systemem Android mogą wysyłać zadefiniowane wcześniej wiadomości i emoji.
Biorąc pod uwagę rozmiar zegarka, będzie on wyglądał lepiej na męskim nadgarstku. Dla kobiet może okazać się zbyt masywny. Jeśli szukasz wariantu dla pań z praktycznie tym samym zestawem funkcji, dobrym wyborem może okazać się Amazfit GTS 4 z kwadratową tarczą, którego testy również przeprowadziliśmy.
Amazfit GTR 4 imponuje dużym wyświetlaczem AMOLED z funkcją Always-On. Zegarek bez problemu zmierzy tętno, natlenienie krwi i zmonitoruje sen. Potrafi także mierzyć ponad 150 aktywności sportowych.
Jedyne wady to brak płatności zbliżeniowych oraz fakt, że użytkownicy iPhone'ów nie mogą w pełni korzystać z zegarka. W rzeczywistości nie wyślą z nich wiadomości.
Recenzja: smartwatch Amazfit GTR 4
-
Jakość wykonania
-
Bateria
-
System operacyjny
-
Kompatybilność
-
Stosunek ceny do jakości
Zegarek do monitorowania stanu zdrowia i komunikacji
Amazfit GTR 4 to świetny smartwatch, który służy nie tylko do monitorowania stanu zdrowia, ale także do komunikacji. Można go używać do wygodnego wykonywania połączeń telefonicznych. Zegarek informuje o przychodzących powiadomieniach, a użytkownicy telefonów komórkowych z systemem Android mogą odpowiadać na przychodzące wiadomości za pomocą zadefiniowanych wcześniej odpowiedzi lub emoji.
Zegarek charakteryzuje się również odpowiednio dużym i dobrze czytelnym wyświetlaczem AMOLED z funkcją Always-On, który w trybie oszczędzania energii działa do 24 dni na jednym ładowaniu. Dzięki pamięci wewnętrznej można również zapisywać utwory i słuchać ich offline.
Plusy
- Wyświetlacz AMOLED
- Funkcja Always-On
- Możliwość prowadzenia rozmów telefonicznych
- Przyzwoita wydajność baterii
- Ponad 150 trybów sportowych
- Obsługa języka polskiego
- Intuicyjne aplikacje
- Słuchanie muzyki offline
Minusy
- Ograniczone funkcje dla iPhone'ów
- Nie obsługuje płatności zbliżeniowych
- Słaba rozszerzalność o inne aplikacje