Recenzja: smartwatch Redmi Watch 3
Szukasz niedrogiego smartwatcha z funkcjami sportowymi i lifestyle'owymi? Redmi Watch 3 może pochwalić się dużym wyświetlaczem AMOLED, przejrzystym interfejsem i długim czasem pracy na baterii. Dowiedz się, jak wypadł w naszym teście oraz jakie są jego zalety i wady.
Często zadawane pytania i odpowiedzi
Redmi Watch 3 można sparować z telefonami komórkowymi z systemem Android w wersji 6.0 i nowszej oraz iOS w wersji 12.0 i nowszej.
Pierwszą różnicą jest cena. Redmi Watch 3 kosztuje praktycznie dwa razy więcej niż Redmi Watch 3 Active. Redmi Watch 3 Active nie jest wyposażony w GPS, a Redmi Watch 3 tak. Watch 3 Active posiada wyświetlacz o przekątnej 1,83 cala, natomiast Watch 3 - 1,75 cala. Oba modele różnią się także typem wyświetlacza: Watch 3 jest wyposażony w wyświetlacz AMOLED, a Watch 3 Active w wyświetlacz LCD. Redmi Watch 3 obsługuje tryb Always-On, wariant Active nie. Redmi Watch 3 Active oferuje funkcję wybierania numeru telefonu bezpośrednio na klawiaturze numerycznej, funkcja ta nie jest dostępna w Redmi Watch 3.
Tak. W aplikacji Mi Fitness przejdź do sekcji Profil i wybierz Połączone aplikacje. Włącz aplikację Strava i autoryzuj wszystko. Od tej pory aktywność mierzona za pomocą zegarka będzie również automatycznie przesyłana do aplikacji Strava.
Zawartość opakowania i specyfikacja techniczna
Smartwatch Redmi Watch 3 jest sprzedawany w prostym pudełku, które zawiera zegarek z dołączonym paskiem, kabel zasilający z firmowym złączem oraz instrukcję obsługi.
Parametr | Wartość |
---|---|
Typ paska | Materiał TPU |
Wytrzymałość | Wodoszczelność na głębokość do 50 metrów |
Wyświetlacz | 1,75-calowy wyświetlacz AMOLED |
Wydajność baterii | Do 12 dni |
Metoda ładowania | Magnetyczny kabel zasilający |
Łączność | Bluetooth 5.2, GPS |
System operacyjny | Firmowy system Xiaomi |
Wymiary bez paska | 42,6 × 36,6 × 10 mm |
Waga bez paska | 37 g |
Pierwsze wrażenie? Design przypomina Apple Watch
Kiedy w naszej redakcji po raz pierwszy dostaliśmy w swoje ręce Redmi Watch 3, od razu domyśliliśmy się, skąd producent czerpał inspirację. Zegarek uderzająco przypomina tańszą podróbkę Apple Watch. Biorąc pod uwagę niską cenę, nie dziwi fakt, że mamy tu do czynienia z plastikową obudową. Całość nie sprawia jednak wrażenia niskiej jakości, a wręcz przeciwnie. Zegarek wygląda całkiem solidnie jak na swoją cenę.
Pasek wykonany jest z materiału TPU i wykorzystuje ten sam system zapinania na nadgarstku co zegarek Apple. W tym urządzeniu nie znajdziemy więc klasycznej sprzączki. Jeśli chodzi o rozmiar, pasek pasuje na nadgarstki o obwodzie od 13,5 do 20 cm. W naszym przypadku recenzentka z wąskim nadgarstkiem nosiła zegarek zapięty aż na ostatnią dziurkę paska (dzieci lub nastolatkowie mogą mieć więc pewne trudności z zapięciem). Pasek można łatwo odczepić od obudowy i w razie potrzeby wymienić na inny.
Plastikowa konstrukcja ma pewną zaletę w postaci wagi. Całość waży 37 gramów: po pewnym czasie nasza recenzentka niemal zapomniała, że nosi zegarek na ręce. Smartwatch nie przeszkadza również podczas wykonywania codziennych czynności lub podczas pracy przy komputerze. Ponieważ pasek nie ma metalowej sprzączki użytkownik nie porysuje nią np. powierzchni laptopa itp.
Redmi Watch 3 jest mniejszy niż Redmi Watch 3 Active. Z tego powodu nasz test wykazał, że model Active jest bardziej odpowiedni na przykład dla seniorów lub dzieci, dla których większy wyświetlacz będzie łatwiejszy w użyciu.
Można go zabrać na basen
Dzięki wodoszczelności wynoszącej 5 ATM możesz zabrać ten smartwatch na basen. Podczas monitorowania pływania ekran dotykowy blokuje się automatycznie. Urządzenie mierzy czas, liczbę przepłyniętych metrów i długości basenu oraz spalone kilokalorie. O dziwo podczas pływania zegarek nie wyświetla aktualnego tętna. Jeśli więc chcesz pozostać w konkretnej strefie tętna, nie masz możliwości sprawdzenia tego za pomocą zegarka. Z drugiej strony, tańszy model Redmi Watch 3 Active w ogóle nie oferuje trybu monitorowania pływania.
Niestety, producent nie podał odporności urządzenia na kurz.
Płynny system jest prosty w obsłudze
System operacyjny smartwatcha działa szybko i płynnie, co sprawia, że urządzenie jest łatwe w obsłudze. Nie ma tendencji do zacinania się, a poszczególne funkcje uruchamiają się niemal natychmiast po naciśnięciu odpowiedniej opcji. Oczywiście system jest dostępny w polskiej wersji językowej.
Podstawowe czujniki, które odpowiadają cenie
Na spodzie zegarka z oczywistych względów również nie znajdziemy żadnych materiałów premium. Jest to plastikowa konstrukcja uzupełniona o kilka podstawowych czujników. Są to przede wszystkim czujnik tętna z pomiarem natlenienia krwi, akcelerometr do wykrywania ruchu, żyroskop i czujnik geomagnetyczny. Jest też Beidou/GPS/GLONASS/Galileo/QZSS służące do określania położenia.
Nie znajdziemy tu zaawansowanych czujników w postaci np. termometru. Czujniki tego typu znajdziemy w zegarkach z wyższego przedziału cenowego.
Do 12 dni na jednym ładowaniu
Mocną stroną smartwatcha jest bez wątpienia czas pracy na baterii. Redmi Watch 3 posiada baterię o pojemności 289 mAh, dzięki której realne jest osiągnięcie nawet 12 dni działania na jednym ładowaniu. Do ładowania służy dołączony do zestawu kabel z firmowym złączem. Pełne naładowanie urządzenia trwa około półtorej godziny.
Przykładowo: podczas naszego testu, w trakcie dnia spędzonego na pomiarach aktywności fizycznej, zegarek mierzył uprawiane aktywności sportowe przez 2 godziny. Włączyliśmy również ciągłe monitorowanie poziomu stresu. Otrzymaliśmy około 20 powiadomień z naszego telefonu komórkowego na zegarku i raz użyliśmy go do wykonania połączenia telefonicznego. Tego samego dnia korzystaliśmy również z funkcji monitorowania snu. Funkcja wyświetlacza Always-On pozostała wyłączona. Po 24 godzinach takiego użytkowania stan naładowania baterii spadł o około 16%. W tym przypadku czas pracy baterii obniżył się do mniej więcej siedmiu dni. Jeśli korzystasz z urządzenia w skromniejszym trybie, osiągnięcie deklarowanej przez producenta wartości 12 dni nie powinno stanowić problemu.
Wyświetlacz AMOLED pełni tu główną rolę
Redmi Watch 3 wyposażono w 1,75-calowy wyświetlacz AMOLED, który pokryto szkłem ochronnym z warstwą zapobiegającą pozostawianiu odcisków palców. Jego maksymalna jasność wynosi 600 nitów, co powinno wystarczyć przy zwykłym użytkowaniu, zwłaszcza w pomieszczeniach. Jednak przy jasnej pogodzie, gdy promienie słoneczne padają bezpośrednio na wyświetlacz zegarka, możesz mieć niewielkie problemy z czytelnością. Zawsze jednak można zasłonić wyświetlacz drugą ręką (na przykład wówczas, gdy trzeba pilnie odczytać przychodzącą wiadomość).
Dzięki dużemu rozmiarowi wyświetlacza zegarek jest wygodny w użyciu: łatwo jest trafić palcem dokładnie w tę opcję lub funkcję, którą chcesz wybrać.
Redmi Watch 3 Active różni się od tego smartwatcha między innymi wyświetlaczem LCD o przekątnej 1,83 cala. Redmi Watch 3 obsługuje tryb Always-On, natomiast wariant Active nie.
Funkcje Redmi Watch 3
Smartwatch Redmi Watch 3 służy do podstawowego monitorowania stanu zdrowia i aktywności ruchowej. Może być również używany do komunikacji, choć urządzenie ma pewne luki w tym zakresie.
Podstawowe funkcje monitorowania stanu zdrowia
Podobnie jak inne smartwatche, Redmi Watch 3 potrafi rejestrować liczbę kroków wykonanych w ciągu dnia. Aby uzyskać jeszcze większą motywację do uprawiania aktywności fizycznej, w zegarku dostępne są tzw. pierścienie ruchu, dzięki którym sprawdzisz, jak dobrze radzisz sobie z celami dotyczącymi liczby kroków, spalonych kilokalorii i minut spędzonych na ćwiczeniach.
Dostępna jest również funkcja ciągłego monitorowania tętna. Bezpośrednio na zegarku znajduje się wykres z danymi historycznymi z całego dnia (od północy do północy). Jeśli chcesz spojrzeć na dłuższy przedział czasowy, potrzebna jest do tego aplikacja mobilna.
Wartości mierzone przez zegarek były jednak zbyt wysokie. Na przykład podczas normalnej pracy przy komputerze tętno recenzentki wynosiło około 95 uderzeń na minutę, podczas gdy w podobnych sytuacjach inne smartwatche zwykle pokazywały tętno 60 uderzeń na minutę. Nawet podczas zwykłego chodu bez żadnej zadyszki tętno recenzentki często podnosiło się do 140 uderzeń na minutę. Ponieważ wyniki lepiej odzwierciedlały rzeczywistość (przynajmniej w naszej opinii) w tańszym modelu Redmi Watch 3 Active, doszliśmy do wniosku, że to prawdopodobnie ten konkretny egzemplarz zegarka musi być wadliwy.
Menu funkcji obejmuje również możliwość pomiaru aktualnego natlenienia krwi lub poziomu stresu, gdzie użytkownik może ustawić, czy ma to być pomiar na żądanie, czy ciągły. Zdecydowaliśmy się na tę drugą opcję, aby zobaczyć, jak normalne czynności wpływają na wykres pomiarów. W większości przypadków krzywa poziomu stresu była dość stabilna przez cały dzień i chociaż zaobserwowaliśmy pewne bardzo krótkotrwałe wahania, nie mogliśmy określić, czym mogły być spowodowane (niektóre z nich wystąpiły w środku nocy). Być może więc był to kolejny błąd urządzenia.
Monitorowanie snu
Jeśli zegarek pozostanie na nadgarstku użytkownika w nocy, będzie automatycznie monitorować sen. Po przebudzeniu możesz oczekiwać danych dotyczących czasu trwania snu i średniego tętna. Jeśli chcesz również monitorować poszczególne fazy snu, musisz najpierw włączyć zaawansowane monitorowanie na zegarku (co było dla nas nieco zaskakujące). Jeśli chodzi o wyniki, recenzentka stwierdziła, że zarejestrowany czas zaśnięcia jest zgodny z rzeczywistością. Również ocena snu w aplikacji mobilnej była porównywalna z tym, jak recenzentka czuła się po przebudzeniu. Wyniki pomiaru tętna były prawdopodobnie niedokładne, o czym wspomnieliśmy powyżej.
Monitorowanie aktywności sportowej
Oczywiście smartwatch służy także do monitorowania aktywności sportowej. Urządzenie obsługuje monitorowanie ponad 120 różnych aktywności. Możesz ustawić zegarek bezpośrednio tak, aby powiadamiał Cię o osiągnięciu określonego celu (takiego jak upływający czas lub dystans pokonany podczas biegu), co jest przydatną opcją. Ponadto zegarek jest w stanie powiadomić użytkownika, gdy ten osiągnie określoną strefę tętna, aby mógł mieć ją na oku i pozostać w określonej strefie.
Bezpośrednio na zegarku znajdziesz 10 treningów biegowych, które pokazują, co aktualnie należy zrobić (np. lekki marsz, sprint itp.). Zegarek powiadomi Cię o zmianie intensywności ćwiczeń, wibrując na nadgarstku.
W przeciwieństwie do Redmi Watch 3 Active, zegarek jest wyposażony w GPS do określania lokalizacji użytkownika. Oznacza to, że (na przykład) podczas biegania lub chodzenia zegarek rejestruje trasę bez konieczności korzystania z telefonu komórkowego. Przetestowaliśmy zegarek podczas chodzenia. W porównaniu z droższymi zegarkami, połączenie z GPS trwało nieco dłużej (co można zobaczyć na mapie z dziennikiem aktywności). Jednak faktyczne wyznaczenie trasy, która znajdowała się w częściowo zabudowanym obszarze, było wystarczająco dokładne, a zegarek niemal idealnie wyznaczył trasę, którą przeszliśmy. Znów jednak musimy odnotować, że mierzone tętno było wówczas zbyt wysokie, ale może to być wina konkretnego egzemplarza, o czym pisaliśmy powyżej.
Monitorowanie cyklu menstruacyjnego
Funkcja śledzenia cyklu menstruacyjnego jest dostępna bezpośrednio na zegarku, gdzie można wyświetlić kalendarz pokazujący szacunkowe dni płodne, czas owulacji i termin miesiączki. Aplikacja mobilna pozwala określić, z jakim wyprzedzeniem zegarek ma powiadamiać o zbliżającej się miesiączce lub terminie owulacji, co może być pomocne nie tylko w przypadku starań o zajście w ciążę.
Powiadomienia i połączenia telefoniczne
Smartwatch powiadamia o przychodzących wiadomościach z telefonu komórkowego przez cały dzień. Nieco zaskakujące jest to, że w aplikacji mobilnej musisz najpierw wybrać aplikacje, z których chcesz otrzymywać powiadomienia. Nie byłoby to problemem, gdyby lista faktycznie zawierała wszystkie aplikacje, które użytkownik posiada na telefonie. Na przykład w naszym przypadku na liście brakowało aplikacji komunikacyjnej Slack i zegarek nie informował o żadnych przychodzących z niej powiadomieniach. Kolejną wadą jest brak możliwości odpowiadania na przychodzące wiadomości.
Zegarek ma problemy z poprawnym wyświetlaniem emoji. Zamiast tego pokazuje po prostu pusty kwadrat. O przychodzącej wiadomości powiadamia za pomocą dość silnej wibracji. Jeśli trzymasz rękę na stole, wibrowanie jest całkiem głośne (co może być problematyczne na przykład dla dzieci podczas lekcji w szkole). Rozwiązaniem jest włączenie trybu Nie przeszkadzać, jednak wtedy smartwatch traci większość swoich funkcji i staje się poniekąd bezużyteczny.
Smartwatch jest wyposażony w głośnik i mikrofon, dzięki czemu jest w stanie odbierać połączenia telefoniczne. Połączenie można wybrać bezpośrednio z zegarka, ale jest pewien haczyk. Nigdzie nie znajdziesz klawiatury numerycznej, na której po prostu wpisuje się żądany numer telefonu. Najpierw musisz dodać kontakt do ulubionych w aplikacji mobilnej (ale lista ograniczona jest tylko do 10 numerów). Następnie ulubione kontakty są dostępne do wyboru bezpośrednio z zegarka. Funkcja ta służy więc raczej do przechowywania członków rodziny lub naprawdę często wybieranych numerów. Ewentualnie można wybrać numer, który do nas dzwonił w przypadku nieodebranego połączenia. Sama jakość połączenia jest wystarczająco dobra i ani nasza recenzentka, ani jej rozmówcy nie mieli żadnych problemów ze zrozumieniem siebie nawzajem.
O dziwo klasyczny cyferblat do wpisywania numerów telefonu jest dostępny w tańszym Redmi Watch 3 Active. Jest więc zastanawiające, dlaczego producent nie zaimplementował tej funkcji w droższym modelu.
Zegarek pamięta również o bezpieczeństwie użytkownika. Jeśli skonfigurujesz kontakt alarmowy w aplikacji mobilnej, możesz wybrać go w sytuacji kryzysowej, naciskając boczny przycisk trzy razy z rzędu. Jednak aby ta funkcja działała, musisz mieć w pobliżu sparowany telefon komórkowy. Może to być przydatne, jeśli na przykład dasz zegarek swoim dzieciom i zapiszesz jednego z rodziców jako kontakt SOS. W ten sposób dzieci mogą wybrać Twój numer w sytuacji kryzysowej, nawet jeśli mają swój telefon w plecaku.
Zarządzanie muzyką
Za pomocą smartwatcha da się sterować muzyką aktualnie odtwarzaną na telefonie komórkowym (na przykład podczas biegu, gdy słuchasz piosenek na słuchawkach). Utwory można wstrzymywać, wznawiać odtwarzanie i przełączać je między sobą.
Inne funkcje
Dodatkowe funkcje smartwatcha obejmują prognozę pogody, budzik, stoper, minutnik, kompas, latarkę i funkcję Znajdź mój telefon. Zegarka można również używać do sterowania migawką aparatu telefonu komórkowego, gdy jest on włączony (na przykład podczas robienia zdjęcia grupowego przy użyciu statywu). Zegarka pozwala także na sterowanie asystentem głosowym Alexa.
Podsumowanie – komu polecilibyśmy Redmi Watch 3?
Smartwatch Redmi Watch 3 polecamy osobom, które szukają raczej podstawowego sprzętu. Ten model może być również odpowiedni dla dzieci, chociaż zalecamy wcześniejsze sprawdzenie, czy pasek będzie pasował na ich nadgarstki. Ponieważ zegarek nie ma żadnych dodatkowych funkcji do śledzenia lokalizacji dzieci ani nawet funkcji podsłuchu, można go polecić starszym dzieciom, które chciałyby mieć swój własny smartwatch (oraz rodzicom szukającym niedrogiego modelu).
Urządzenie ma swoje wady, ale z drugiej strony jest dostępne w niskiej cenie. Służy do monitorowania tętna, ćwiczeń, snu i cyklu menstruacyjnego. Posiada również funkcję wykonywania połączeń telefonicznych, jednak bezpośrednio z zegarka można wybrać jedynie 10 ulubionych kontaktów.
Powiadomienia o przychodzących wiadomościach to oczywistość, choć niestety nie można ustawić powiadomień dla wiadomości ze wszystkich aplikacji na telefonie (w naszym przypadku zabrakło np. aplikacji Slack, z której recenzentka korzysta w pracy). Zaletą smartwatcha jest stosunkowo długi czas pracy na baterii, który może sięgać nawet 12 dni. Istnieje również możliwość połączenia smartwatcha z popularną aplikacją Strava.
Recenzja: smartwatch Redmi Watch 3
-
Jakość wykonania
-
Bateria
-
System operacyjny
-
Kompatybilność
-
Stosunek ceny do wydajności
Niedrogi zegarek dla dorosłych i dla dzieci
Szukasz niedrogiego smartwatcha z funkcjami sportowymi i lifestyle'owymi? Redmi Watch 3 może pochwalić się dużym wyświetlaczem AMOLED, przejrzystym interfejsem i długim czasem pracy na baterii. Dowiedz się, jak wypadł w naszym teście oraz jakie są jego zalety i wady.
Plusy
- Połączenie z aplikacją Strava
- Korzystna cena
- Wyświetlacz AMOLED
- Długi czas pracy baterii
- Możliwość wykonywania połączeń telefonicznych
Minusy
- Brak informowania o powiadomieniach ze wszystkich aplikacji
- Z zegarka można dzwonić tylko do 10 wybranych kontaktów
- Nie wyświetla emoji