Recenzja: smartwatch Honor Watch 4
Honor Watch 4 to przystępny cenowo smartwatch, który ma wiele do zaoferowania swoim użytkownikom. Świetnie nadaje się do monitorowania stanu zdrowia i aktywności ruchowej, a ponadto może być używany do wykonywania pełnoprawnych, bezpośrednich połączeń telefonicznych. Jak zegarek spisał się podczas mojego testu? Komu bym go poleciła i jakich konkretnych funkcji mi w nim brakowało?
Często zadawane pytania i odpowiedzi
Honor Watch 4 jest kompatybilny z telefonami komórkowymi z systemem Android w wersji 9.0 lub nowszej oraz iOS w wersji 11.0 lub nowszej.
Tak, istnieje możliwość wykonywania pełnoprawnych połączeń telefonicznych bezpośrednio z zegarka. Ponadto użytkownicy telefonów komórkowych z systemem Android mogą korzystać z funkcji wysyłania domyślnych odpowiedzi na przychodzące wiadomości.
Aplikacja HONOR Health, dostępna w Google Play i App Store, służy do parowania zegarka z telefonem komórkowym i monitorowania indywidualnych statystyk.
Zawartość opakowania i specyfikacja techniczna
Zawartość opakowania tego smartwatcha nie jest żadnym zaskoczeniem. W zestawie znajduje się zegarek z jednym paskiem, kabel zasilający oraz instrukcja obsługi.
Możesz wybrać model w kolorze złoto-kremowym lub czarnym. Pierwsza opcja pasuje na nadgarstki o obwodzie od 15 do 20 cm, druga na nadgarstki o obwodzie od 15 do 19,5 cm. Oba warianty są zatem praktycznie porównywalne pod względem rozmiaru. Osobiście mam raczej wąski nadgarstek i zegarek pasował na mnie bez żadnych problemów.
Parametr | Wartość |
---|---|
Typ paska | Silikonowy |
Wytrzymałość | Wodoszczelność na głębokości do 50 metrów |
Wyświetlacz | Dotykowy AMOLED, przekątna 1,75" |
Wydajność baterii | Do 14 dni |
Metoda ładowania | Magnetyczny kabel zasilający |
Kompatybilność | Bluetooth 5.2, GPS |
System operacyjny | Honor OS |
Wymiary | 45,3 × 39,1 × 11,2 mm (bez paska) |
Waga | 32 g (bez paska) |
Design przypomina Apple Watch
Podobnie jak Huawei Watch Fit 2, Honor Watch 4 uderzająco przypomina znacznie droższy Apple Watch. Chociaż brakuje mu bocznej koronki, kształt zegarka jest podobny. Jeśli chodzi o materiał, to zastosowano tu stopy aluminium, a całość wygląda porządnie, solidnie i na pewno nie sprawia wrażenia "uboższej" wersji.
Po prawej stronie obudowy znajduje się przycisk boczny, który jest wygodny w dotyku i łatwy w naciskaniu. Ponadto znajduje się tam maskownica głośnika. Pasek jest silikonowy, co spodoba się wszystkim miłośnikom uprawiania sportu. Pozostaje wygodny na skórze (nawet podczas pocenia się) i ma dobrą odporność na wilgoć.
Osobiście smartwatch dobrze leżał na moim nadgarstku i nie ograniczał mnie w żaden sposób w codziennych czynnościach. Nie przeszkadzał mi nawet podczas snu czy pracy przy komputerze. Waga samego zegarka bez paska wynosi 32 gramy, co jest moim zdaniem idealną wartością.
Aplikacja mobilna Honor Health
Za parowanie smartwatcha z telefonem odpowiada aplikacja mobilna HONOR Health, która dostępna jest zarówno w Google Play, jak i App Store. Sama aplikacja służy nie tylko do konfigurowania zegarka, ale znajdziesz w niej również przejrzyste statystyki związane ze zdrowiem i aktywnością fizyczną.
W związku z tym wspomnę również, że zegarek działa na systemie operacyjnym Honor, który okazał się prosty w obsłudze i osobiście nie miałam problemu z poruszaniem się po jego interfejsie. Zarówno system operacyjny, jak i aplikacje mobilne są dostępne w polskiej wersji językowej, więc nie ma tu problemu z barierą językową. Natknęłam się tylko na kilka terminów, które nie zostały przetłumaczone, ale nie miało to wpływu na użytkowanie zegarka.
Jedyną rzeczą, która mnie nieco zaskoczyła, było rozłączanie zegarka od sparowanego telefonu w środowisku domowym, z czym jeszcze się nie spotkałam. Gdy telefon znajdował się na parterze, a ja weszłam na pierwsze piętro z założonym zegarkiem, to połączenie smartwatcha z telefonem natychmiast uległo zerwaniu.
Wyświetlacz AMOLED w roli głównej
Dominującą cechą smartwatcha Honor Watch 4 jest niewątpliwie 1,75-calowy wyświetlacz AMOLED o rozdzielczości 450×390 pikseli i jakości obrazu wynoszącej 340 PPI. Jasność można zmieniać ręcznie lub za pomocą funkcji automatycznej regulacji jasności, która znajduje się w ustawieniach. Dostępna jest również funkcja Always-On-Display.
Funkcja automatycznej regulacji jasności działa dobrze i przeważnie sprawnie. Tylko kilka razy zdarzyło mi się, że gdy przechodziłam z ciemniejszego do jaśniejszego otoczenia (i odwrotnie) zmiana jasności trwała nieco dłużej. Sam wyświetlacz jest wygodny w użyciu, a częstotliwość odświeżania 60 Hz sprawia, że korzystanie z zegarka jest dość płynne.
Producent nie podaje wartości maksymalnego poziomu jasności. Subiektywnie mogę jednak stwierdzić, że czytelność jest na bardzo dobrym poziomie, choć w ostrym słońcu bardziej komfortowo korzystało mi się np. z Huawei Watch Fit 3.
Świetna wydajność baterii
Honor Watch 4 ma baterię o pojemności 451 mAh. Dzięki niej smartwatch wytrzymuje na jednym ładowaniu nawet 14 dni. W praktyce oczywiście zależy to od tego, do czego zdecydujemy się używać zegarka.
Podczas testu udało mi się uzyskać bardzo przyzwoitą długość działania 9 dni. W ciągu dnia otrzymywałam dziesiątki powiadomień i angażowałam się w różne aktywności fizyczne trzy razy w tygodniu przez godzinę. Używałam również zegarka do monitorowania tętna i snu. Funkcję Always-On-Display pozostawiłam wyłączoną.
Do ładowania służy dołączony do zestawu magnetyczny przewód zasilający. Niestety, w tym modelu standard ładowania bezprzewodowego Qi nie jest obsługiwany. Naładowanie zegarka od 0 do 100% trwa około 1,5 godziny.
Można go zabrać na basen
Zegarek został zaprojektowany z myślą o pływaniu w basenie, dzięki czemu można go używać do monitorowania pływania. Urządzenie jest wodoszczelne na głębokości do 50 metrów. Nie nadaje się jednak do nurkowania.
Funkcje Honor Watch 4
Honor Watch 4 można w skrócie opisać jako zegarek lifestyle'owy w rozsądnej cenie. Nie uświadczymy tu zaawansowanych statystyk i funkcji sportowych jak np. w droższych modelach Garmina, ale z pewnością są one wystarczające dla niewymagających użytkowników. Ze względu na brak NFC licz się też z faktem, że tym zegarkiem nie dokonasz płatności zbliżeniowych.
Podstawowe monitorowanie stanu zdrowia i aktywności ruchowej
Smartwatch służy do podstawowego przeglądu stanu zdrowia i aktywności użytkownika. Funkcje obejmują tak zwane dzienniki aktywności, które dostarczają informacji o liczbie przebytych kroków, minutach spędzonych na aktywności fizycznej i liczbie aktywnie spalanych kilokalorii.
Honor Watch 4 mierzy tętno przez cały dzień, a użytkownik może wyświetlić nie tylko aktualną wartość, ale także pomiar z całego dnia za pomocą przejrzystego wykresu. Ponadto dostępna jest również funkcja pomiaru natlenienia krwi czy monitorowania stresu. Moim zdaniem wartości te dość wiernie odzwierciedlają rzeczywistość. W ciągu dnia za pomocą zegarka można również wykonać krótkie ćwiczenie oddechowe.
Monitorowanie snu
Zegarek oferuje funkcje monitorowania snu i czasu drzemki. Jednak w moim przypadku wykrył drzemkę, gdy nie spałam, a odczyt w aplikacji całkowicie mnie zaskoczył.
Jeśli chodzi o monitorowanie snu, w moich testach czas przebudzenia mniej więcej odpowiadał rzeczywistości (różnił się o 5 minut od godziny nastawionej w budziku). Jednak zegarek błędnie podawał czas zaśnięcia jako wartość wcześniejszą o około 1,5 godziny, co niestety znacznie zniekształca prawdziwą wartość. Jeśli interesują nas informacje o poszczególnych fazach snu, to trzeba zerknąć do aplikacji mobilnej: nie znajdziemy ich bezpośrednio w zegarku. Przynajmniej tak to powinno działać - w moim przypadku z jakiegoś powodu dane dotyczące snu nie synchronizowały się z aplikacją (chociaż na przykład dane dotyczące tętna w aplikacji mobilnej były aktualizowane).
Monitorowanie aktywności sportowej
Wśród trybów aktywności znajdziemy sporą liczbę dyscyplin sportowych, w tym nieco nietypowe opcje w postaci Laser Game, puszczania latawca czy nawet bilardu.
Dane wyświetlane podczas ćwiczeń różnią się w zależności od wybranej aktywności. W przypadku treningu siłowego znajdziemy na przykład informacje o tętnie, liczbie spalonych kilokalorii i upłyniętym czasie. Natomiast podczas biegania można również sprawdzić tempo, kadencję i pokonany dystans. Z kolei rowerzyści mogą zobaczyć swoją prędkość i dystans, a pływacy dowiedzą się, ile basenów przepłynęli.
Treningi dla biegaczy i animowane treningi
Bezpośrednio na zegarku dostępnych jest kilka treningów biegowych o różnej długości, które poprowadzą użytkownika przez bieg. Może to być idealna opcja dla początkujących sportowców. Ponadto w zegarku znajduje się kilka animowanych treningów: wyświetlacz pokazuje wówczas, które ćwiczenie należy wykonać i jak długo ma ono trwać. Są tu także instrukcje głosowe, ale w razie potrzeby można je łatwo wyłączyć. Jeśli więc dopiero zaczynasz ćwiczyć, zegarek bardzo dobrze nadaje się do nauki prawidłowego wykonywania wybranych ćwiczeń.
Na podstawie aktywności sportowej zegarek szacuje czas potrzebny na regenerację przed kolejnym treningiem, całkowite obciążenie treningowe z ostatnich 7 dni oraz wartość VO2 Max. Moim zdaniem dane te dość dobrze odzwierciedlają rzeczywistość.
Monitorowanie cyklu menstruacyjnego
Dla kobiet przygotowano funkcję pozwalającą na uzyskanie podstawowego przeglądu ich cyklu menstruacyjnego. Podobnie jak w przypadku konkurencji, najpierw wprowadzasz dane dotyczące swojego cyklu do aplikacji mobilnej, a następnie zegarek pokaże Ci, na jakim etapie cyklu aktualnie się znajdujesz i kiedy wystąpią dni płodne.
Powiadomienia i połączenia telefoniczne
Smartwatch Honor Watch 4 dubluje powiadomienia z telefonu komórkowego, aby użytkownik mógł trzymać rękę na pulsie. Ponadto użytkownicy telefonów komórkowych z systemem Android mają możliwość odpowiadania na przychodzące wiadomości za pomocą szybkich, domyślnych odpowiedzi.
Funkcja telefonowania bezpośrednio z zegarka jest dostępna zarówno dla użytkowników iPhone'a, jak i Androida. Kontakty nie muszą być nigdzie przenoszone (jak na przykład w przypadku Huawei Watch Fit 3), ale są automatycznie przesyłane na zegarek. Ponadto na smartwatchu znajdziesz również klawiaturę numeryczną do wpisywania dowolnego numeru telefonu.
Jakość połączeń jest przyzwoita i w moim przypadku bez problemu dodzwoniliśmy się do rozmówcy. Podczas gdy model przeznaczony na rynek chiński obsługuje kartę eSIM, to niestety w wariancie przeznaczonym na rynek polski ta funkcja jest niedostępna.
Słuchanie muzyki
Honor Watch 4 jest wyposażony w 4 GB pamięci wewnętrznej, którą można wykorzystać do przechowywania utworów i słuchania ich offline (na przykład podczas uprawiania sportu za pośrednictwem słuchawek bezprzewodowych). Niestety, podobnie jak na przykład w przypadku Huawei Watch Fit 3, funkcja ta jest dostępna tylko dla użytkowników telefonów komórkowych z systemem Android.
Dodatkowe funkcje
Dodatkowe funkcje smartwatcha obejmują na przykład prognozę pogody, stoper, minutnik, kompas, latarkę czy funkcję Znajdź mój telefon.
Podsumowanie – komu poleciłabym Honor Watch 4?
Poleciłabym Honor Watch 4 raczej niezbyt wymagającym użytkownikom. Aby uzyskać pełny zakres funkcji, będziesz potrzebować telefonu komórkowego z Androidem. Podobnie jak w przypadku konkurencji, użytkownicy produktów firmy Apple nie będą mieć możliwości wysyłania domyślnych odpowiedzi i przesyłania muzyki.
Honor Watch 4 oferuje podstawowe funkcje monitorowania stanu zdrowia i aktywności ruchowej, które obecnie są już w zasadzie fundamentem wielu smartwatchów. W większości przypadków pomiary dokonywane przez ten zegarek poprawnie odzwierciedlały rzeczywistość. Mój jedyny zarzut to niedokładne szacowanie czasu zasypiania i rejestrowanie drzemek nawet wówczas, gdy nie miały one miejsca. Pod tym względem odczyty były niedokładne.
Z drugiej strony, obecność funkcji wykonywania połączeń telefonicznych bezpośrednio z zegarka jest dużą zaletą. Cieszy również duży wybór aktywności sportowych i czytelny wyświetlacz AMOLED ułatwiający obsługę. Sportowcy mogą korzystać z treningów biegowych, a także kilku animowanych treningów. Wisienką na torcie jest bardzo przyzwoita wydajność baterii.
Recenzja: smartwatch Honor Watch 4
-
Jakość wykonania
-
Bateria
-
System operacyjny
-
Kompatybilność
-
Stosunek ceny do wydajności
Przystępny cenowo smartwatch
Honor Watch 4 to przystępny cenowo smartwatch, który ma wiele do zaoferowania swoim użytkownikom. Świetnie nadaje się do monitorowania stanu zdrowia i aktywności ruchowej, a ponadto może być używany do wykonywania pełnoprawnych, bezpośrednich połączeń telefonicznych. Jak zegarek spisał się podczas mojego testu? Komu bym go poleciła i jakich konkretnych funkcji mi w nim brakowało?
Plusy
- Możliwość telefonowania
- Duży wybór aktywności sportowych
- Wyraźny wyświetlacz AMOLED
- Przyzwoita wydajność baterii
- Animowane treningi
Minusy
- Domyślne odpowiedzi tylko dla posiadaczy telefonów z systemem Android
- Przesyłanie muzyki na zegarek tylko dla posiadaczy telefonów z Androidem
- Niedokładne monitorowanie snu