GuideLee.pl – najlepsze recenzje i testy online

Recenzja: smartwatch Amazfit Active

Plusy
  • Niska waga
  • Duży wybór trybów sportowych
  • Możliwość wykonywania połączeń telefonicznych bezpośrednio z zegarka
  • Obsługa GPS
  • Szeroki zakres funkcji
  • Jakościowy wyświetlacz AMOLED
Minusy
  • Ograniczenie funkcji dla użytkowników telefonów z iOS
  • Brak obsługi NFC
  • Brak automatycznej regulacji jasności
Ogólna ocena
3.9/5

Lekki i stylowy zegarek Amazfit Active kryje w sobie wiele ciekawych funkcji. Entuzjaści aktywności fizycznej znajdą tu ponad 120 trybów sportowych, którym towarzyszą pomiary wartości PAI lub czasu regeneracji. Urządzenie posiada również inteligentnego trenera AI i możliwość rejestrowania trasy GPS.
Poza tym smartwatch oferuje wiele aplikacji lifestyle'owych, a wykonywanie połączeń telefonicznych czy odbieranie powiadomień za jego pośrednictwem nie stanowi żadnego problemu. Natomiast słabe strony tego smartwatcha to brak automatycznej regulacji jasności i kilka ograniczeń funkcji dla użytkowników iPhone'ów.

Często zadawane pytania i odpowiedzi

Czy Amazfit Active można sparować z iPhone'em?

Tak, zegarek można sparować z telefonem komórkowym z systemem Android w wersji 7.0 lub nowszej oraz iOS w wersji 12.0 lub nowszej. W związku z tym posiadacze iPhone'ów również mogą z niego korzystać, tracąc jedynie możliwość wysyłania krótkich, domyślnych odpowiedzi i pobierania swoich list odtwarzania Spotify.

Którą aplikację mobilną należy pobrać?

Wszystko, czego będziesz potrzebować, to aplikacja Zepp, dostępna zarówno w Google Play, jak i App Store. Po sparowaniu z zegarkiem uzyskasz dostęp do zmierzonych statystyk i konfiguracji ustawień, np. zmiany tarczy zegarka.

Czy smartwatcha umożliwia płatności zbliżeniowe?

Niestety, za pomocą zegarka nie można płacić zbliżeniowo, ponieważ nie posiada on NFC.

Jak włączyć otrzymywanie powiadomień z telefonu w Amazfit Active?

W aplikacji Zepp, w sekcji Profil, Moje urządzenia, w Przypomnieniach i powiadomieniach, należy włączyć dublowanie powiadomień ze wszystkich określonych aplikacji.

W poręcznie złożonym opakowaniu, oprócz samego zegarka, znajdziemy również kabel zasilający i niezbędną dokumentację.

Standardowe opakowanie
Opakowanie smartwatcha

Specyfikacja techniczna, czyli niespotykana lekkość

Smartwatch od razu zrobił na mnie wrażenie swoim dużym wyświetlaczem AMOLED i jednocześnie niewielką wagą. Waga 24 g to raczej rzadkość wśród tego typu urządzeń i z pewnością jest to jedna z największych zalet tego modelu. Lżejszy jest na przykład Amazfit GTS 4 mini, ale posiada znacznie mniejszy wyświetlacz i nie pozwala na wykonywanie połączeń telefonicznych.

Zegarek Amazfit Active jest dostępny w kolorze lawendowym, czarnym i/lub różowym, który testowałam. Wszystkie modele pasują na nadgarstki o obwodzie od 13,5 do 19 cm, a zatem są przeznaczone raczej dla kobiet.

ParametrWartość
Typ paskaSilikonowy
Wytrzymałość5 ATM
Wyświetlacz1,75" wyświetlacz AMOLED
Wydajność bateriiDo 14 dni (30 dni w trybie oszczędzania energii)
Metoda ładowaniaMagnetyczny kabel zasilający
ŁącznośćBluetooth 5.2, GPS
System operacyjnyZepp OS
Wymiary bez paska42,36 x 35,9 x 10,75 mm
Waga24 g (bez paska), 36 g (z paskiem)
Specyfikacje techniczne nie są jedynym aspektem, który należy sprawdzić przed zakupem zegarka. Jeśli chcesz mieć w tym temacie pełne rozeznanie i być pewnym swojego wyboru, przeczytaj nasz artykuł jak wybrać smartwatch lub przejrzyj recenzje konkretnych modeli.

Elegancki ekran dotykowy AMOLED

Amazfit Active od razu przekonał mnie do siebie swoim prostym designem. Końcówka paska sprytnie wsuwa się w wewnętrzną część obwodu, dzięki czemu wygląda ładnie, a jednocześnie nie odstaje i nie przeszkadza. 20-milimetrowy silikonowy pasek jest praktyczny podczas użytkowania w wodzie i uprawiania sportu, a ponadto można go odpiąć od korpusu zegarka. Jeśli kupisz więcej pasków, możesz je zmieniać w zależności od potrzeb, chociaż przyznaję, że z powodu moich długich paznokci odpięcie paska od zegarka było dla mnie dość czasochłonne.

Mile zaskoczył mnie ekran dotykowy o rozdzielczości 390 x 450 pikseli i 341 PPI. Kolory w aplikacjach są nasycone, a wyświetlacz pozostaje czytelny nawet w bezpośrednim świetle słonecznym. Wadą jest jednak brak automatycznej regulacji jasności, co może utrudniać zmianę jasności ekranu, szczególnie w ostrym słońcu. Nie zabrakło jednak funkcji Always-On Dispaly, dzięki której wyświetlacz pozostaje zawsze włączony. Chociaż reakcja na dotyk jest niemal natychmiastowa, a zegarek przez większość czasu działał płynnie, to zaobserwowałam pewne problemy z przesuwaniem w prawo (Wstecz), a ponadto czasami obraz się przycinał.

W tym samym przedziale cenowym można znaleźć na przykład smartwatch Honor Watch 4, który jest porównywalny z recenzowanym modelem pod wieloma względami. Amazfit jest lżejszy, a treningi wzbogaci aplikacja Zepp Coach. Z drugiej strony Honor posiada funkcję automatycznej regulacji jasności, której tutaj brakuje.

TensSmartwatch jest jednym z bardziej przystępnych cenowo zegarków dzięki temu, że zastosowano w nim tworzywa sztuczne. Szkło mineralne zapobiega pozostawaniu odcisków palców, dzięki czemu wyświetlacz nie ulega natychmiastowemu zabrudzeniu. Na aluminiowym obramowaniu znajduje się pojedynczy przycisk, który przenosi użytkownika do menu aplikacji, a jego długie przytrzymanie otwiera menu wyboru aktywności. Obrotową koronkę, która wynosi inteligentny zegarek na inny poziom użytkowania, można znaleźć w nieco droższych modelach Amazfit GTR 4 lub Amazfit GTS 4, ale także w Amazfit GTS 4 mini. Wybór każdego modelu powinien zależeć od indywidualnych preferencji użytkownika.

Dzięki szerokiej gamie wzorów tarcz w aplikacji można zmieniać wygląd wyświetlacza. Użytkownik może nawet użyć w tym celu własne zdjęcie. Te "cyferblaty" inteligentnego zegarka są moim zdaniem bardzo gustowne i miłe dla oka, choć niektóre z nich są płatne.

Parowanie i poręczna aplikacja Zepp

Smartwatch działa na sytemie Zepp OS, a jedyną aplikacją mobilną, której będziesz potrzebować, jest Zepp (dostępna zarówno w Google Play, jak i App Store). Pozwala ona na rejestrowanie zmierzonych statystyk, zmianę wyglądu tarczy zegarka, pobranie dodatkowych aplikacji, a także zapewnia dostęp do szczegółowych wykresów. Możesz więc pobrać nie tylko różne proste gry, ale również aplikacje instruktażowe do ćwiczeń itp.

Aplikacja Zepp jest dostępna w polskiej wersji językowej, podobnie jak system samego zegarka, więc jej obsługa nie powinna stanowić żadnego problemu.

Parowanie jest szybkie i intuicyjne. Można je opanować w kilka sekund nawet bez instrukcji obsługi.

Wydajność baterii Amazfit Active

Smartwatch posiada baterię o pojemności 300 mAh. Według producenta może ona wytrzymać do 14 dni na jednym ładowaniu podczas zwykłego użytkowania, a w trybie oszczędzania energii wartość ta wzrasta nawet do 30 dni. Jeśli chcemy wybrać się z zegarkiem na pieszą wędrówkę, to powinien on działać przez ok. 16 godzin przy ciągłym korzystaniu z GPS.

Podczas moich testów - przy ciągłym otrzymywaniu powiadomień, monitorowaniu snu i aktywności sportowej (godzinne treningi cztery razy w tygodniu), zegarek rozładował się po około ośmiu dniach. Funkcja Always-On była wyłączona, ponieważ jej aktywacja skróciłaby czas pracy baterii o połowę. Jeśli jednak zrezygnujemy z włączenia którejś z powyższych funkcji (np. monitorowaniu snu), to wartość 14 dni pracy baterii powinna być osiągalna.

Jeśli będzie taka potrzeba, to w Amazfit Active możesz również włączyć tryb oszczędzania baterii. W tym trybie czas pracy baterii ulega mniej więcej podwojeniu, ale większość funkcji, takich jak monitorowanie wskaźników zdrowotnych i snu, jest wówczas ograniczona.

Podsumowując: myślę, że użytkownicy tego urządzenia nie będą się zbytnio przejmować jego częstym ładowaniem. Jeśli jednak potrzebujesz zegarka, który nadawałby się do monitorowania bardzo długich aktywności za pomocą GPS, to musisz poszukać bardziej luksusowego modelu, takiego jak np. przedstawiciele marki Garmin.

Gdzie kupićAmazfit Active
Amazfit Active
Ogólna ocena
3.9/5

Pełne naładowanie zegarka za pomocą kabla zasilającego z magnetyczną końcówką trwa około półtorej godziny.

Szybkie ładowanie
Szybkie ładowanie

Z tym zegarkiem można też pływać

Zegarek Amazfit Active posiada certyfikowaną odporność na wodę wynoszącą 5 ATM. Oznacza to, że jest wodoszczelny i nie trzeba go zdejmować pod prysznicem. Nie nadaje się on jednak do głębokiego nurkowania i nie powinno się go narażać na działanie silnych strumieni wody.

Pływanie jest jedną z wielu aktywności, które monitoruje ten smartwatch. Ponadto podczas tej czynności zegarek automatycznie blokuje ekran (tj. blokuje dotykową obsługę wyświetlacza - aby zakończyć lub wstrzymać monitorowaną aktywność, należy przytrzymać boczny przycisk) i wibruje, aby pozbyć się pozostałości wody, kiedy ukończysz uprawianie danej aktywności.

Idealny do pływania
Nadaje się do pływania

Amazfit Active ma wiele do zaoferowania

Zegarek Amazfit ma mnóstwo funkcji, zarówno tych do monitorowania stanu zdrowia, jak i tych ułatwiających codzienne funkcjonowanie. Ponadto urządzenie oferuje ponad 120 trybów sportowych, wraz ze śledzeniem GPS.

Strona główna obsługuje tzw. infinite scrolling, więc poruszanie się po systemie zegarka jest płynne i wygodne. Do podstawowych bloków nie można jednak dodać żadnej aplikacji: trzeba każdorazowo przechodzić do menu.

Monitorowanie zdrowia i szybka reakcja

W ciągu dnia zegarek Active zlicza przebyte kroki, czas spędzony w pozycji stojącej oraz czas poświęcony na aktywność fizyczną. Po kliknięciu w "trójkąt aktywności" zobaczymy również liczbę spalonych kalorii w trybie aktywnym i pasywnym, czas chodzenia i biegania lub czas siedzenia, a także podsumowanie całego tygodnia.

W smartwatchu nie zabrakło ciągłego monitorowania tętna, pomiaru natlenienia krwi czy oceny poziomu stresu. Oprócz tego można skorzystać z ćwiczenia oddechowego, które pomoże nam się wyciszyć lub uspokoić.

Mierzy za jednym dotknięciem

Wskaźniki zdrowia (tętno, natlenienie krwi i stres) mogą być mierzone w tym samym czasie. Po 45 sekundach pomiaru zegarek oblicza i pokazuje wszystkie istotne statystyki. Aby uzyskać szczegółowe informacje, należy jednak skorzystać z każdej funkcji osobno.

Analiza jakości snu

Dzięki swojej niskiej wadze smartwatch nie powinien powodować u użytkownika dyskomfortu w nocy. Z mojego doświadczenia wynika, że noszenie zegarka nie przeszkadza w zaśnięciu i spaniu. Przed pójściem spać nie zapomnij zaznaczyć ikony trybu uśpienia z symbolem łóżka (a nie ikony z księżycem włączającej tryb Nie przeszkadzać, jak zakładałam). W tym trybie wyświetlacz zegarka zostanie przyciemniony, a zegarek nie będzie się podświetlał w ruchu.

Tryb uśpienia
Tryb uśpienia

Przed pójściem spać, a także po przebudzeniu, w aplikacji można wprowadzić ostatnią aktywność przed zaśnięciem, a także poranne samopoczucie. Może to ułatwić identyfikację przyczyny dyskomfortu i dostosowanie pewnych nawyków.

Rano otrzymasz szczegółową analizę czasu trwania każdej fazy snu, w tym ocenę jego jakości. Aplikacja przedstawi także wskazówki i porady Zepp Aura, dotyczących poprawy jakości snu. Uzyskane wyniki miło mnie zaskoczyły, a szacunkowe wartości uznałam za dokładne i wiarygodne. Tylko raz odniosłam wrażenie, że zegarek już liczył jako sen czas, w którym po prostu leżałam w łóżku.

Gotowość, PAI czyli motywator zyskania lepszej sprawności i dobrego samopoczucia

Tętno, temperatura i jakość oddychania podczas snu odzwierciedla tzw. wartość Gotowości. Zegarek ocenia także poziom regeneracji, nie tylko fizycznej. Uwzględniany jest również stan psychiczny użytkownika, czy też jego obciążenie stresem.

Podobnie jak inne smartwatche Amazfit, model Active posiada również wskaźnik PAI, Personal Activity Intelligence. Jest to skumulowany wynik codziennej aktywności w odniesieniu do ciała (wzrost, waga, wiek), jego funkcjonowania (tętno) i intensywności treningu.

Twoim celem jest osiągnięcie PAI na poziomie 100 - w ten sposób wiesz, że wykorzystałeś swoją siłę i energię do maksimum. Według producentów, utrzymanie poziomu 100 w dłuższej perspektywie prowadzi do zmniejszenia ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.

Uprawianie sportu z Amazfit Active

Amazfit Active oferuje ponad 120 trybów sportowych. Do najpopularniejszych, takich jak chodzenie, bieganie czy jazda na rowerze, dołączają różne rodzaje tańca, sporty z piłką, pilates, joga czy trening siłowy. Do mniej popularnych należą e-sport, jazda konna czy hula-hop. Nie musisz się więc martwić, że nie znajdziesz tu swojej ulubionej aktywności.

Zegarek pokazuje także podstawowe parametry wszystkich aktywności, takie jak tętno, czas ćwiczeń i spalone kalorie. Ponadto określa, czy wysiłek jest w aerobowy czy anareobowy. Z zaawansowanych metryk otrzymasz również wskaźnik sprawności VO2 Max i całkowite obciążenie treningowe z ostatniego tygodnia.

Gdzie kupićAmazfit Active
Amazfit Active
Ogólna ocena
3.9/5

W przypadku spacerów czy uprawiania chodu zegarek dodatkowo rejestruje dystans, liczbę kroków i średnie tempo. Nie wyświetli jednak liczby pokonanych pięter. W przypadku biegania zegarek będzie podawał informacje o kadencji, a w przypadku pływania - liczbę przepłyniętych długości basenu.

Podczas uprawiania sportu można ustawić przypomnienia o uzupełnieniu płynów w dowolnym odstępie czasu, a także przypomnienia o pokonaniu określonego dystansu (lub liczby długości w przypadku pływania) czy czasu.

Zapis trasy z GPS

Dzięki wyposażeniu zegarka w GPS, uzyskasz dostęp do zapisu trasy aktywności uprawianej na świeżym powietrzu. W moich testach taka trasa wiernie odwzorowywała rzeczywistość, ale jej przedstawienie graficzne jest dość ubogie: to tylko biała linia na czarnym tle.

Jeszcze ciekawsza jest jednak funkcja nawigacji po łuku. Użytkownik sam tworzy trasę, eksportuje ją do pliku .gpx i otwiera w aplikacji. Następnie zegarek poprowadzi Cię zgodnie z kierunkiem trasy, a jeśli się od niej oddalisz, urządzenie powiadomi Cię o tym.

Trener Zepp lub własne plany treningowe użytkownika

W oparciu o dzienniki i nawyki treningowe, aplikacja przygotuje dla Ciebie odpowiedni i dość szczegółowy plan ćwiczeń. Możesz wybrać między planem zaprojektowanym w celu przygotowania się do wyścigów lub regularnym, aby poprawić wydolność układu krążenia. Ponadto aplikacja Trener Zepp (Zepp Coach) pomoże Ci rozwinąć zdrowe nawyki aktywności fizycznej i zmotywować Cię do osiągnięcia różnych celów.

Zaawansowane czatowanie z wirtualnym Trenerem Zepp jest obecnie dostępne tylko za opłatą.

Nie musisz jednak podążać za wszystkimi zaleceniami i planami trenera, możesz równie łatwo stworzyć własny plan. Definiujesz w nim tempo ćwiczeń lub czas ich trwania, który chcesz osiągnąć.

Szeroka paleta funkcji lifestyle'owych

Niektóre z dobrze znanych funkcji smartwatcha to z pewnością aplikacja pogodowa, stoper, kalendarz (można go zsynchronizować z kalendarzem mobilnym), Znajdź mój telefon, zdalne fotografowanie (do zdjęć grupowych) lub budzik.

Zaintrygowały mnie jednak dość niestandardowe aplikacje, takie jak timer pomodoro, lista zadań, przesyłanie kart członkowskich czy kompas.

Osobiście bardzo spodobała mi się funkcja Water Time, w której wystarczy wpisać liczbę wypitych szklanek wody w ciągu dnia, a od czasu do czasu aplikacja sama przypomni o nawadnianiu i utrzymywaniu reżimu picia.

Odtwarzanie muzyki

Nie tylko możesz sterować muzyką z telefonu komórkowego (głośność i przełączanie utworów) z zegarka, podobnie jak w przypadku opasek fitness, ale jesteś także w stanie przesyłać muzykę z pamięci mobilnej do Amazfit i odtwarzać ją bezpośrednio na zegarku. Użytkownicy Androida mogą również pobierać listy odtwarzania ze Spotify dzięki aplikacji Remotify.

Monitorowanie cyklu menstruacyjnego

Amazfit nie zapomniał o aplikacji, która może ułatwić kobietom śledzenie ich cyklu. Na podstawie wprowadzonych danych aplikacja oblicza, kiedy mogą wystąpić dni płodne, owulacja i miesiączka.

Powiadomienia i połączenia telefoniczne

Wykonywanie połączeń za pomocą Amazfit Active nie stanowi problemu, wystarczy, że znajduje się on w zasięgu telefonu komórkowego. Smartwatch jest wyposażony w głośnik i mikrofon, a jakość rozmów jest bardzo przyzwoita. Połączenia można wykonywać bezpośrednio z zegarka, korzystając z listy ulubionych kontaktów, ostatnio wybieranych kontaktów lub wpisując numer bezpośrednio na tarczy.

Otrzymywanie powiadomień ze smartfona na smartwatchu jest już oczywistością. Niestety, tylko użytkownicy Androida mogą bezpośrednio odpowiadać na wiadomości za pomocą domyślnych wiadomości (ich treść można edytować w aplikacji).

Gdzie kupićAmazfit Active
Amazfit Active
Ogólna ocena
3.9/5

W aplikacji Zepp, w sekcji Profil, Moje urządzenie, w polu "Przypomnienia i powiadomienia" należy włączyć dublowanie powiadomień ze wszystkich określonych aplikacji. W polu Ustawienia aplikacji wybierz swój telefon i włącz Połączenia Bluetooth.

Podsumowanie – komu poleciłabym smartwatch Amazfit Active?

Amazfit Active przekonał mnie swoim bardzo udanym designem. Z zewnątrz wygląda minimalistycznie i stylowo dzięki dużemu wyświetlaczowi AMOLED, który zdobi szereg designerskich tarcz. Z kolei wewnątrz, czyli na wyświetlaczu, czeka na nas bogata kolorystyka i przyjemne dla oka środowisko użytkownika.

Smartwatch oferuje mnóstwo zastosowań za okazyjną cenę. Amazfit Active posiada wiele praktycznych funkcji, od rejestrowania ponad stu aktywności sportowych po monitorowanie wskaźników stanu zdrowia. Urządzenie pozwala na bezproblemowe wykonywanie połączeń, otrzymywanie powiadomień z telefonu i śledzenie swoich osiągnięć sportowych. Ponadto oferuje przydatne funkcje lifestyle'owe, a system zegarka oraz aplikacja są dostępne w języku polskim.

Z drugiej strony brakuje mu automatycznej regulacji jasności. Co więcej, wysyłanie domyślnych wiadomości i pobieranie list odtwarzania Spotify jest możliwe tylko dla użytkowników telefonów z Androidem. Natomiast wydajność baterii zegarka stoi na solidnym poziomie. W dodatku zegarek jest bardzo lekki i wygodny, co jest przecież niezbędną cechą przy ciągłym noszeniu smartwatcha na ręce.

Recenzja: smartwatch Amazfit Active
  • Jakość wykonania
  • Bateria
  • System operacyjny
  • Kompatybilność
  • Stosunek ceny do wydajności
3.9

Lekki zegarek z kolorowym wyświetlaczem

Lekki i stylowy zegarek Amazfit Active kryje w sobie wiele ciekawych funkcji. Entuzjaści aktywności fizycznej znajdą tu ponad 120 trybów sportowych, którym towarzyszą pomiary wartości PAI lub czasu regeneracji. Urządzenie posiada również inteligentnego trenera AI i możliwość rejestrowania trasy GPS.
Poza tym smartwatch oferuje wiele aplikacji lifestyle'owych, a wykonywanie połączeń telefonicznych czy odbieranie powiadomień za jego pośrednictwem nie stanowi żadnego problemu. Natomiast słabe strony tego smartwatcha to brak automatycznej regulacji jasności i kilka ograniczeń funkcji dla użytkowników iPhone'ów.

Plusy

  • Niska waga
  • Duży wybór trybów sportowych
  • Możliwość wykonywania połączeń telefonicznych bezpośrednio z zegarka
  • Obsługa GPS
  • Szeroki zakres funkcji
  • Jakościowy wyświetlacz AMOLED

Minusy

  • Ograniczenie funkcji dla użytkowników telefonów z iOS
  • Brak obsługi NFC
  • Brak automatycznej regulacji jasności
Niniejszy artykuł został przygotowany przez autora na podstawie jego własnych doświadczeń z produktem. Na ocenę mogą mieć wpływ subiektywne wrażenia autora.
Autor: Ilona Dočekalová
Autor: Ilona Dočekalová
Pisanie i próbowanie nowych rzeczy sprawia mi satysfakcję, zwłaszcza gdy mogę przekazać moje doświadczenia dalej. Moją wielką pasją jest muzyka i taniec. Lubie chodzić na siłownię lub na długie spacery po okolicy. Słuchawki, smartwatche, sportowe zegarki czy bransoletki fitness są zatem moimi wiernymi towarzyszami.
Jak podobał Ci się ten artykuł?
Twoja ocena
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane recenzje

Recenzja: smartwatch Amazfit Active
Amazfit Active
Ocena: 3.9/5
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram