GuideLee.pl – najlepsze recenzje i testy online

Recenzja: smartwatch Xiaomi Mi Watch Lite

Plusy
 • Korzystna cena
 • Duży wyświetlacz
 • Łatwy w użyciu
 • Długa wydajność baterii
 • System operacyjny w języku polskim
 • GPS
 • Kompaktowy rozmiar
Minusy
 • Ograniczony zakres trybów sportowych
 • Brak możliwości odpowiadania na wiadomości i połączenia
 • Nie obsługuje płatności zbliżeniowych
 • Brak możliwości instalacji dodatkowych aplikacji
Ogólna ocena
3.5/5

Xiaomi Mi Watch to lekki zegarek, który imponuje kompaktowymi rozmiarami. Może pochwalić się dużym wyświetlaczem, który ułatwia korzystanie z niego. Zaletą jest system operacyjny w języku polskim, który jest łatwy w nawigacji. Zegarek wyróżnia się również długim czasem pracy na baterii.

Zawartość opakowania nie różni się od konkurencji

Smartwatch ten sprzedawany jest w klasycznym białym pudełku, w którym dominuje minimalistyczny design. Wymiary pudełka wynoszą 10 × 10 × 7,5 cm, a całkowita waga opakowania to 146 gramów.

Po otwarciu pudełka, oprócz samego smartwatcha, czekać będą na nas m.in:

 • kabel zasilający
 • oraz instrukcja obsługi.

W opakowaniu znajduje siętylko jeden silikonowy pasek, który zakłada się bezpośrednio na smartwatch. Zainteresowani mogą jednak dokupić dodatkowe paski w różnych kolorach i z różnych materiałów i dowolnie je między sobą wymieniać.

Pasek zapinany jest w taki sam sposób jak klasyczny zegarek. Ze względu na swoje wymiary jest odpowiedni dla nadgarstków o obwodzie od 14 do 21 cm.

Specyfikacja Xiaomi Mi Watch Lite

Xiaomi Mi Watch Lite ma kwadratową tarczę z zaokrąglonymi krawędziami. Dzięki kompaktowym wymiarom i niskiej wadze docenią go kobiety o wąskich nadgarstkach. Ich wymiary są zbliżone na przykład do smartwatchy tej samej marki Xiaomi Amazfit GTS 2 mini.

Wyświetlacz TFT ma świetną responsywność i zegarek jest łatwy w obsłudze, z drugiej strony oferuje gorsze odwzorowanie czerni i nie osiąga takiej jakości jak np. wyświetlacze OLED. Kolejną zaletą jest system operacyjny Xiaomi, który ma przejrzysty interfejs w języku polskim. Na zegarku nie można jednak zainstalować żadnych dodatkowych aplikacji. Urządzenie nie obsługuje również płatności zbliżeniowych.

Nazwa parametruWartość
Typ paskaSilikonowy
OdpornośćWodoodporny zgodnie z parametrem 50M
WyświetlaczTFT o przekątnej 1,4"
Wydajność bateriiDo 9 dni
Metoda ładowaniaMagnetyczny kabel zasilający
ŁącznośćBluetooth 5.0, GPS
System operacyjnywłasny system Xiaomi
Wymiary (bez paska)41 × 35 × 10,9 mm
Waga35 g (bez paska)

Pomimo niskiej ceny, oferuje wysoką jakość wykonania

Ten smartwatch od Xiaomi jest jednym z najtańszych smartwatchy na rynku. Biorąc to pod uwagę, nie można oczekiwać, że będą korzystać z materiałów premium, jak ich kilkakrotnie drożsi konkurenci.

Mimo to, ogólne wykonanie sprawia dobre wrażenie. Producent postawił tutaj na kwadratową tarczę z zaokrąglonymi krawędziami, co jest sporą zmianą w porównaniu do Xiaomi Mi Watch z okrągłą tarczą. Zegarek posiada bezel, przez co wyświetlacz nie sięga do samych krawędzi tarczy.

Po prawej stronie znajduje się jeden przycisk, który służy do przechodzenia do menu. Przycisk ma dobre sprzężenie zwrotne, a system bardzo dobrze reaguje na jego naciśnięcie. Daje to zatem wrażenie długiej żywotności.

Smartwatch ma silikonowy pasek, który jest wygodny na nadgarstku i zostanie doceniony przez sportowców i osoby z alergią na metal. W razie potrzeby pasek można łatwo odpiąć i wymienić na inny.

Xiaomi Mi Watch Lite bez paska waży zaledwie 35 gramów. Na rynku dostępne są zarówno cięższe modele (np. Apple Watch Series 6 o wadze 47 gramów), jak i lżejsze (np. Xiaomi Amazfit GTS 2 mini o wadze 19,5 grama).

Gdzie kupićXiaomi Mi Watch Lite
Xiaomi Mi Watch Lite
Ogólna ocena
3.5/5

Kompatybilny zarówno z systemem Android, jak i iOS

Uruchomienie tego smartwatcha jest bardzo proste. Po rozpakowaniu należy naładować zegarek za pomocą dołączonego kabla zasilającego. Zanim stan naładowania baterii osiągnie pełną pojemność, możesz pobrać aplikację Xiaomi Wear Lite na swój telefon komórkowy, która jest dostępna bezpłatnie zarówno na Androida, jak i iOS.

Następnie można wybrać zakupiony model zegarka w aplikacji mobilnej. Następnie należy potwierdzić synchronizację na zegarku i telefonie komórkowym i chwilę poczekać. Następnie urządzenie powiadomi, że wszystko jest gotowe i można zacząć w pełni korzystać z zegarka.

Zegarek jest kompatybilny z telefonami komórkowymi z systemem Android 5.0 i nowszym lub iOS 10 i nowszym. W redakcji podczas testów korzystaliśmy z mobilnego iPhone'a 11 z systemem operacyjnym 15.2.1 i wszystko przebiegło idealnie płynnie i bez komplikacji.

Z jakiego systemu operacyjnego korzysta smartwatch?

Xiaomi Mi Watch Lite działa na autorskim systemie operacyjnym Xiaomi. Jego zaletą jest niewątpliwie interfejs w języku polskim, dzięki czemu nie trzeba martwić się o ewentualną barierę językową. Jednocześnie wszystko jest dość intuicyjne, a czytelne ikony ułatwiają nawigację.

Jeśli chodzi o wady, możemy wspomnieć o tym, że zegarek nie pozwala na pobieranie żadnych dodatkowych aplikacji. Ponadto ten system operacyjny nie obsługuje płatności zbliżeniowych (jak ma to miejsce np. w przypadku zegarków Garmin czy Apple).

Aplikacja Xiaomi Mi Watch Lite

Jak już wspomnieliśmy, na tym smartwatchu nie można instalować żadnych dodatkowych aplikacji. Możesz więc korzystać tylko z tych, które są dostępne na urządzeniu.

Aby sparować zegarek z telefonem komórkowym, można skorzystać z aplikacji mobilnej Xiaomi Wear Lite, która jest dostępna za darmo w Google Play i App Store.

Samej aplikacji nie można nic zarzucić. Ma przejrzysty interfejs, który jest łatwy w nawigacji. Renderowanie sportowca lub sportsmenki zgodnie z płcią określoną przez użytkownika jest również dość zabawne.

W aplikacji można śledzić na przykład liczbę kroków przebytych w ciągu dnia, ilość spalonych kilokalorii i statystyki związane z ćwiczeniami. Panie docenią również możliwość rejestrowania informacji związanych z ich cyklem menstruacyjnym. Dostępne są również dane związane ze snem czy tętnem.

Funkcje smartwatcha są raczej podstawowe

Zakres funkcji Xiaomi Mi Watch Lite jest dość podstawowy, co jest zgodne z naprawdę niską ceną zakupu. W porównaniu do Xiaomi Mi Watch, ilość funkcji jest okrojona do jeszcze większego minimum. Dlatego też w tym smartwatchu nie znajdziemy funkcji pomiaru natlenienia krwi, pomiaru energii czy monitorowania stresu.

Gdzie kupićXiaomi Mi Watch Lite
Xiaomi Mi Watch Lite
Ogólna ocena
3.5/5

Podczas gdy smartwatch pokaże ci przychodzące powiadomienia, nie możesz odbierać wiadomości ani połączeń telefonicznych, tak jak w przypadku Xiaomi Mi Watch. Jeśli szukasz partnera, który ułatwi ci życie pod tym względem, postaw bardziej na Apple Watch. Choć za ten smartwatch zapłacisz dodatkowo, to jest on jednym z niewielu, które obsługują możliwość odbierania wiadomości i połączeń. Zegarek ten znajdzie jednak zastosowanie wyłącznie wśród posiadaczy iPhone'ów.

Jeśli jesteś użytkownikiem telefonu z Androidem, możesz przynajmniej sięgnąć po model Xiaomi Amazfit GTS 3, który posiada mikrofon i pozwala przynajmniej na odbieranie połączeń.

Krokomierz

Podstawową funkcją smartwatcha jest pomiar liczby kroków przebytych w ciągu dnia. Funkcję tę można znaleźć praktycznie we wszystkich smartwatchach, a zatem można powiedzieć, że jest ona czymś oczywistym.

Pomiar tętna

Smartwatche monitorują tętno użytkownika przez cały dzień. Zmierzone wartości można przeglądać retrospektywnie w aplikacji mobilnej. Jeśli chcesz poznać swoje aktualne tętno, możesz uruchomić tę funkcję w dowolnym momencie i poczekać chwilę, aż wynik pojawi się na zegarku.

Monitorowanie snu

Jeśli nosisz zegarek w nocy, będzie on monitorował Twój sen. Po przebudzeniu zegarek oceni jakość snu w skali od 1 do 100. Poinformuje również, jak długo trwał każdy etap snu (lekki, głęboki i REM).

W zegarku można ustawić podstawowy alarm, który obudzi użytkownika delikatnymi wibracjami na nadgarstku. Brakuje jednak funkcji inteligentnego alarmu budzącego w fazie lekkiego snu (jak w droższych modelach).

Przetestowaliśmy również zegarek podczas ćwiczeń

Smartwatch pozwala śledzić aktywność sportową. Niestety, zakres aktywności fizycznych jest nieco ograniczony, a zegarek obejmuje tylko 11 różnych dyscyplin sportowych. W przypadku Xiaomi Mi Watch masz do wyboru 117 trybów sportowych, co jest dość znaczącą różnicą.

Dla każdego sportu można ustawić cel w postaci upływającego czasu lub spalonych kilokalorii. Po osiągnięciu tego celu zegarek powiadomi Cię wibracjami. W zegarku Xiaomi Mi Watch można ustawić urządzenie tak, aby ostrzegało użytkownika po upływie określonego czasu, ale niestety nie jest to możliwe w tym modelu.

Po rozpoczęciu pomiaru na wyświetlaczu pojawi się czas, który upłynął, aktualne tętno i ilość spalonych kilokalorii. Niestety, nie można używać zegarka do niczego innego podczas uprawiania sportu.

Możesz wstrzymać trening w dowolnym momencie lub całkowicie go wyłączyć. Następnie można wyświetlić bardziej szczegółowe statystyki w aplikacji mobilnej.

Gdzie kupićXiaomi Mi Watch Lite
Xiaomi Mi Watch Lite
Ogólna ocena
3.5/5

Ćwiczenia oddechowe

Zegarek zawiera również praktyczne ćwiczenie oddechowe, które może pomóc uspokoić się w stresujących sytuacjach. Na zegarku można ustawić czas jego trwania (od 1 do 5 minut) i prędkość oddechu (wolna, średnia lub szybka). Zegarek pokaże, kiedy należy wykonać wdech, a kiedy wydech.

Ćwiczenie oddechowe
Ćwiczenie oddechowe

Powiadomienia o przychodzących powiadomieniach

Smartwatch powiadomi Cię o przychodzących powiadomieniach z telefonu komórkowego. W aplikacji mobilnej możesz ustawić, z których aplikacji chcesz otrzymywać powiadomienia, a z których nie. Jeśli nie chcesz otrzymywać powiadomień przez określony czas (np. podczas snu lub spotkania), możesz je po prostu wyłączyć.

Niestety, nie ma możliwości odpowiadania na przychodzące wiadomości; na zegarku można jedynie odrzucić (nie zaakceptować) połączenie. Jeśli ta funkcja jest dla Ciebie kluczowa, zalecamy sięgnięcie po inny model. Zdecydowanym zwycięzcą pod tym względem jest Apple Watch 7, który ma również klawiaturę QWERTY i możesz wpisać wiadomość bezpośrednio na zegarku.

Pokazuje on fragment przychodzącej wiadomości
Pokazuje on fragment przychodzącej wiadomości

Inne funkcje oferowane przez smartwatch

Dodatkowe funkcje zegarka obejmują latarkę (w postaci bardzo jasnego wyświetlacza), budzik, minutnik i stoper. Zegarek działa również jako kompas i pokazuje aktualne ciśnienie powietrza. Można go również używać do sterowania muzyką odtwarzaną na telefonie komórkowym. Utwór można przełączać, wstrzymywać, a w razie potrzeby zwiększać lub zmniejszać głośność.

Smartwatch wyświetla również aktualną prognozę pogody. Przydatną funkcją jest funkcja Znajdź mój telefon, której włączenie spowoduje, że telefon zacznie wibrować.

Xiaomi Mi Watch Lite ma podstawowe czujniki

Xiaomi Mi Watch Lite otrzymał kilka czujników. Są to:

 • optyczny czujnik tętna,
 • akcelerometr (do wykrywania ruchu)
 • żyroskop (do nawigacji),
 • barometr (do prognozy pogody),
 • glonass (do nawigacji),
 • GPS
 • i kompas.

Pod tym względem zegarkowi można zarzucić brak czujnika tlenu we krwi, takiego jak w Xiaomi Mi Watch. Jeśli ktoś oczekuje od zegarka czegoś więcej, może sięgnąć po Apple Watch 7, który radzi sobie również z pomiarami EKG. Ich cena jest już jednak kilkukrotnie wyższa, a są one kompatybilne tylko z telefonem komórkowym tej samej marki.

Wyświetlacz obsługuje automatyczną regulację jasności

Smartwatch na pierwszy rzut oka imponuje dużym wyświetlaczem dotykowym TFT o przekątnej 1,4". Reakcja na dotyk jest doskonała w przypadku tego zegarka, a czytelność w jasnym świetle słonecznym jest również mocną stroną. Jasność wyświetlacza można regulować samodzielnie lub skorzystać z funkcji automatycznej regulacji.

Rozmiar wyświetlacza został zaprojektowany tak, aby zegarek był wygodny w użyciu. Dla lepszego wyobrażenia możemy porównać wyświetlacz z konkurencyjnymi zegarkami. W przypadku Xiaomi Mi Watch można spodziewać się wyświetlacza o przekątnej 1,39 cala, podczas gdy Apple Watch 7 opiera się na wyświetlaczu o przekątnej 1,9 cala (w przypadku większej wersji). Xiaomi Amazfit GTS 2 ma wyświetlacz o przekątnej 1,65 cala, podczas gdy wersja GTS 3 jest nieco większa (1,75 cala).

Wyświetlacz jest dość duży i wyraźny
Wyświetlacz jest dość duży i wyraźny

Wytrzymuje do 9 dni na jednym ładowaniu

Smartwatch jest wyposażony w wysokiej jakości baterię, która może wytrzymać do 9 dni pracy. Xiaomi Mi Watch ma dłuższą żywotność baterii do 16 dni. Oczywiście konkretna wytrzymałość zależy od tego, do czego używasz zegarka. Przy włączonym GPS i częstym mierzeniu aktywności fizycznej wytrzymałość będzie niższa.

Gdzie kupićXiaomi Mi Watch Lite
Xiaomi Mi Watch Lite
Ogólna ocena
3.5/5

W naszym teście wytrzymałość wzrosła do 7 dni, przy czym zegarek był aktywnie używany przez cały czas.

Do ładowania służy dołączony przewód zasilający z podstawką. Urządzenie można naładować od 0 do 100% w około 2 godziny.

Żywotność baterii zegarka na jednym ładowaniu można zatem określić jako dość przeciętną, z pewnością nie najgorszą. Na przykład Apple Watch 7 wytrzymuje tylko 18 godzin na jednym ładowaniu, ale z drugiej strony oferuje szerszy zakres funkcji.

Smartwatch można również zanurzyć w wodzie

Xiaomi Mi Watch Lite, podobnie jak większość smartwatchy, jest wodoodporny zgodnie z parametrem 50M. Oznacza to, że bez obaw można wejść z nimi pod prysznic lub na basen. Poziom odporności na kurz nie został określony przez producenta.

Najczęściej zadawane pytania

jak długo działa na jednym ładowaniu?

Smartwatch działa do 9 dni na jednym ładowaniu. W praktyce czas działania zależy od tego, do czego używasz zegarka. W przypadku aktywności na świeżym powietrzu z włączonym GPS ogólna wytrzymałość jest niższa. Jednak w naszych testach osiągnęliśmy 7-dniową wytrzymałość, co jest świetnym wynikiem.

Jaką aplikację mobilną powinienem pobrać?

Aby sparować smartwatch z telefonem komórkowym, użyj aplikacji Xiaomi Wear Lite, która jest dostępna za darmo zarówno na Androida, jak i iOS.

Z jakim telefonem komórkowym kompatybilny jest zegarek?

Xiaomi Mi Watch Lite można sparować z telefonem komórkowym z systemem Android 5.0 lub nowszym oraz iOS 10 lub nowszym.

Czy urządzenie obsługuje płatności zbliżeniowe?

Niestety, ten smartwatch nie obsługuje płatności zbliżeniowych.

Dla kogo przeznaczony jest smartwatch Xiaomi Mi Watch Lite?

Polecilibyśmy ten smartwatch zarówno mężczyznom, jak i kobietom ze względu na jego kompaktowy rozmiar. Wyświetlacz TFT jest obiektywnie gorszy w porównaniu do droższych wyświetlaczy OLED. Biorąc jednak pod uwagę niską cenę, należy spodziewać się pewnego kompromisu. Zegarek jest łatwy w obsłudze i umożliwia pomiar tętna, monitorowanie snu i różnych aktywności fizycznych. Zakres trybów sportowych jest jednak ograniczony i zegarek zawiera tylko 11 podstawowych aktywności. Jednak tryb ćwiczeń o nazwie Freestyle może być używany praktycznie do wszystkiego. Cieszy również obecność GPS, który zapewnia dokładny pomiar aktywności na świeżym powietrzu.

Do wad można zaliczyć fakt, że za pośrednictwem zegarka nie można odbierać wiadomości czy połączeń telefonicznych. Należy również wziąć pod uwagę, że na urządzenie nie można pobrać żadnych dodatkowych aplikacji. Ponadto smartwatch ten nie obsługuje płatności zbliżeniowych. Biorąc pod uwagę bardzo niską cenę zakupu, jest to świetny sprzęt dla wszystkich osób, które chcą mieć swoje zdrowie pod kontrolą, a jednocześnie nie chcą kupować zbyt drogiego zegarka.

Gdzie kupićXiaomi Mi Watch Lite
Xiaomi Mi Watch Lite
Ogólna ocena
3.5/5

Recenzja: smartwatch Xiaomi Mi Watch Lite
 • Jakość wykonania
 • Bateria
 • System operacyjny
 • Kompatybilność
 • Stosunek ceny do wydajności
3.5

Lekki zegarek o kompaktowych wymiarach

Xiaomi Mi Watch to lekki zegarek, który imponuje kompaktowymi rozmiarami. Może pochwalić się dużym wyświetlaczem, który ułatwia korzystanie z niego. Zaletą jest system operacyjny w języku polskim, który jest łatwy w nawigacji. Zegarek wyróżnia się również długim czasem pracy na baterii.

Plusy

 • Korzystna cena
 • Duży wyświetlacz
 • Łatwy w użyciu
 • Długa wydajność baterii
 • System operacyjny w języku polskim
 • GPS
 • Kompaktowy rozmiar

Minusy

 • Ograniczony zakres trybów sportowych
 • Brak możliwości odpowiadania na wiadomości i połączenia
 • Nie obsługuje płatności zbliżeniowych
 • Brak możliwości instalacji dodatkowych aplikacji
Niniejszy artykuł został przygotowany przez autora na podstawie jego własnych doświadczeń z produktem. Na ocenę mogą mieć wpływ subiektywne wrażenia autora.
Autor: Hana Smětáková
Autor: Hana Smětáková
Sport i zdrowy tryb życia towarzyszą mi praktycznie przez całe życie. Jako fanka nowoczesnych technologii, często publikuję recenzje na GuideLee, dotyczące smartwatchy, które stanowią nieodłączne narzędzie w moim aktywnym trybie życia. Poza pasją do sportu, uwielbiam podróże i odkrywanie nowych miejsc, co jest dla mnie dodatkowym fascynującym hobby.
Jak podobał Ci się ten artykuł?
Twoja ocena
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane recenzje

Recenzja: smartwatch Xiaomi Mi Watch Lite
Xiaomi Mi Watch Lite
Ocena: 3.5/5
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram