Recenzja: smartwatch Samsung Galaxy Watch Active 2
Samsung Galaxy Watch Active 2 to przystępny cenowo smartwatch. Mierzy nie tylko aktualne tętno, ale także ciśnienie krwi i EKG. Jego zaletą jest również duży wyświetlacz i przejrzysty interfejs w języku polskim. Warto wspomnieć o kilkudniowym czasie pracy baterii na jednym ładowaniu. Ponadto zegarek może pochwalić się szkłem ochronnym Gorilla Glass.
Mały opakowanie zawiera wszystko, czego potrzebujesz
Samsung Galaxy Watch Active 2 to poręczne urządzenie, które jest idealne dla sportowców-amatorów. Pozwala monitorować aktywność sportową, a także umożliwia komunikowanie się z otoczeniem. Chociaż nie oferuje tak wielu funkcji jak chociażby model Galaxy Watch 4, to nadal jest bardziej wyrafinowaną opcją niż zwykła opaska fitness.
Smartwatch sprzedawany jest w stosunkowo niewielkim, minimalistycznym opakowaniu. Zawiera ono jednak praktycznie wszystko, czego będziesz potrzebować. Oprócz samego smartwatcha znajdziesz w nim magnetyczny kabel zasilający i krótką instrukcję obsługi. Wymiary opakowania to 9 × 8 × 6 cm, a jego całkowita waga wynosi 170 gramów.
Podobnie jak w przypadku większości zegarków Samsunga, w zestawie znajduje się tylko jeden pasek. Tymczasem smartwatch sprzedawany jest w dwóch wariantach rozmiarowych (z tarczą o szerokości 40 mm i 44 mm). W przypadku mniejszej wersji otrzymamy pasek pasujący na nadgarstek o obwodzie od 13 do 20 cm. W przypadku większej wersji pasek jest przeznaczony na nadgarstki o obwodzie od 14 do 21 cm.
W naszej redakcji przetestowaliśmy większą wersję tego urządzenia. Jednak nawet po zapięciu sprzączki paska na maksimum zegarek ślizgał się na wąskim damskim nadgarstku i był wyraźnie poluzowany. Dlatego też paniom zdecydowanie polecamy mniejszą wersję recenzowanego smartwatcha.
Pasek można również łatwo zdjąć i błyskawicznie wymienić na inny. Możesz zatem nabyć kilka wersji paska i zmieniać je wedle upodobania.
Specyfikacja techniczna Samsung Galaxy Watch Active 2
Smartwatch może pochwalić się wysokiej jakości wykonaniem: aluminiową obudową i silikonowym paskiem. Jest dostępny w dwóch opcjach rozmiarowych: dla kobiet i mężczyzn.
Samo urządzenie posiada przejrzysty interfejs z systemem operacyjnym Tizen, który jest dostępny w języku polskim. Minusem jest jednak fakt, że zegarek nie umożliwia płatności zbliżeniowych. Samsung Pay nie jest obecnie dostępny w Polsce.
Smartwatch sprzedawany jest również w wersji LTE. Takie urządzenie można wyposażyć w kartę eSIM, a następnie używać zegarka do wykonywania połączeń lub pisania wiadomości bez konieczności noszenia przy sobie smartfona. Taki wariant jest jednak z oczywistych względów o kilkaset złotych droższy.
Parametr | Wartość |
---|---|
Typ paska | Silikonowy |
Wytrzymałość | IP68 |
Wyświetlacz | Super AMOLED o przekątnej 1,2" (mniejsza wersja) lub 1,4" (większa wersja) |
Wydajność baterii | Do 95 godzin (mniejsza wersja) lub do 131 godzin (większa wersja) |
Metoda ładowania | Magnetyczny kabel zasilający |
Łączność | Bluetooth 5.0, Wi-Fi, GPS |
System operacyjny | Tizen OS |
Wymiary (bez paska) | 44 × 44 × 11 mm |
Waga | 26 g bez paska (wersja 40 mm) lub 30 g (wersja 44 mm) |
Minimalistyczny design i aluminiowa tarcza
Jak już wspomnieliśmy, zegarek dostępny jest w dwóch wariantach rozmiarowych - dla kobiet i mężczyzn. W obu przypadkach mamy do czynienia z wysokiej jakości wykonaniem, a smartwatch odznacza się minimalistycznym designem.
Obudowa zegarka wykonana jest z wysokiej jakości aluminium. Silikonowy pasek jest wygodny w noszeniu i stanowi doskonały wybór dla sportowców i osób cierpiących na alergie na metale.
Jak to zwykle bywa w przypadku zegarków Samsung, zastosowano tu tradycyjną okrągłą tarczę. Po prawej stronie urządzenia znajdują się dwa przyciski, które łatwo się naciska, a ich responsywność (czas reakcji) jest niezwykle szybka. Należy jednak zaznaczyć, że są to zwykłe przyciski, a nie typowa koronka, którą można obracać.
Naciśnięcie dolnego przycisku powoduje przejście do menu głównego, a dwukrotne naciśnięcie uruchamia asystenta głosowego Bixby (te ustawienia można zmienić w aplikacji Galaxy Wearable). Naciśnięcie górnego przycisku służy natomiast do powrotu do głównego ekranu zegarka.
Zegarek można sparować zarówno z systemem iOS, jak i Androidem
Ten smartwatch można sparować zarówno z telefonami komórkowymi z systemem Android, jak i iOS. W szczególności jest on kompatybilny z Androidem w wersji 5.0 (i nowszymi) oraz iOS 9 (i nowszymi).
W ramach naszego testu próbowaliśmy sparować zegarek z dwoma telefonami komórkowymi. Były to iPhone 11 z systemem iOS 15.2.1 i Samsung Galaxy S7 z systemem Android 8.0.0.
Cały proces był praktycznie taki sam dla obu urządzeń i odbył się bez żadnych komplikacji.
Jak sparować Samsung Galaxy Watch Active 2 z telefonem?
- Najpierw naładuj zegarek za pomocą dołączonego kabla zasilającego.
- W międzyczasie pobierz aplikację Galaxy Wearable na swój telefon, która jest dostępna za darmo zarówno w Google Play, jak i App Store.
- Po otwarciu aplikacji pojawi się prośba o zalogowanie się na konto Samsung (lub jego utworzenie).
- W aplikacji wybierz zakupione urządzenie.
- Aplikacja mobilna pokaże następnie, że w pobliżu znajduje się określone urządzenie, z którym chce sparować telefon.
- Potwierdź wszystko zarówno na zegarku, jak i na telefonie.
- Następnie wystarczy poczekać kilka chwil, aż wszystko się zsynchronizuje.
Dostępne aplikacje zależą od marki smartfona
Podobnie jak w przypadku Galaxy Watch 3, różnice w dostępnych aplikacjach są zależne od marki telefonu, z którym sparujesz zegarek. Najwięcej funkcji dostępnych jest dla posiadaczy telefonów Samsung. Nieco mniejszą ofertę przygotowano dla posiadaczy innych telefonów z Androidem. Najuboższa oferta aplikacji czeka na posiadaczy iPhone'ów.
W przypadku sparowania z iPhone'em zostaliśmy pozbawieni funkcji pomiaru ciśnienia krwi i EKG. Zabrakło także możliwości wysyłania wiadomości tekstowych oraz funkcji monitorowania cyklu menstruacyjnego.
Przejrzysty system operacyjny z obsługą języka polskiego
Samsung Galaxy Watch Active 2 wykorzystuje system operacyjny Tizen firmy Samsung. Oferuje on przejrzysty interfejs, który jest łatwy w nawigacji. Ponadto obsługuje język polski, więc nie musisz się przejmować ewentualną barierą językową. Galaxy Watch 3 również posiada ten sam system operacyjny, natomiast w Galaxy Watch 4 postawiono na Wear OS.
Jednak oba systemy operacyjne są dość podobne, przejrzyste i całkowicie po polsku. Główna różnica polega na obsłudze Google Pay, na którą można liczyć tylko w przypadku Wear OS (czyli w Galaxy Watch 4).
Można też korzystać z asystenta głosowego Bixby. Przejście na asystenta głosowego Google nie jest jednak możliwe. Chociaż zegarek obsługuje płatności zbliżeniowe Samsung Pay, to ta funkcja nie jest jeszcze dostępna w Polsce.
Potrzebne będą 3 aplikacje mobilne
Podobnie jak w przypadku innych smartwatchów Samsunga, będziesz potrzebować kilku różnych aplikacji. W porównaniu z konkurencją jest to niewielka wada i zdecydowanie byłoby bardziej wygodnym dla użytkownika, gdyby wszystkie funkcje zegarka były dostępne po zainstalowaniu tylko jednej aplikacji.
Parowanie smartwatcha z telefonem komórkowym zapewnia aplikacja mobilna Galaxy Wearable, która dostępna jest zarówno w Google Play, jak i App Store. Aplikacja mobilna Samsung Health (również dostępna w Google Play i App Store) służy z kolei do śledzenia statystyk związanych ze zdrowiem.
Ale to nie wszystko. Będziesz także potrzebować aplikacji Samsung Health Monitor, jeśli chcesz korzystać z funkcji pomiaru ciśnienia krwi i EKG. I tutaj pojawia się jeden poważny haczyk. Ta aplikacja jest dostępna tylko w Galaxy Store, więc jedynie posiadacze telefonów Samsung mogą uzyskać do niej dostęp.
Możesz pobrać wiele aplikacji na zegarek
Na smartwatch można pobrać różnego rodzaju aplikacje do ćwiczeń i zwiększania produktywności. Ponadto dostępnych jest wiele różnych tarcz zegarka.
Funkcje Samsung Galaxy Watch Active 2
Watch Active 2 oferuje szereg przydatnych funkcji, które często można znaleźć w smartwatchach. Jednak konkretna oferta funkcji różni się częściowo w zależności od telefonu komórkowego, z którym zegarek jest sparowany.
Tak naprawdę tylko osoby posiadające telefon marki Samsung mogą uzyskać dostęp do pełnego zakresu funkcji. Nieco okrojona oferta została przygotowywana dla właścicieli smartfonów z systemem operacyjnym Android. W najgorszej sytuacji będą ci, którzy sparują smartwatch z iPhone'em.
W przypadku tego zegarka należy liczyć się z brakiem pomiaru natlenienia krwi.
Krokomierz
Podstawową funkcją, której na ogół nie może zabraknąć w smartwatchach, jest pomiar liczby kroków przebytych w ciągu dnia.
Pomiar tętna
Ten smartwatch monitoruje również stan zdrowia użytkownika i mierzy tętno przez cały dzień. Pomiar obejmuje również interpretację wyniku (np. że tętno mieści się w zakresie spoczynkowym). Wyniki pomiaru wykonanego w ciągu dnia można również przeglądać retrospektywnie w aplikacji mobilnej.
Pomiar EKG i ciśnienia krwi
Ten smartwatch potrafi również mierzyć EKG i ciśnienie krwi. Jednak warunkiem wstępnym uzyskania tej funkcji jest pobranie aplikacji mobilnej Samsung Health Monitor, która jest dostępna tylko w Galaxy Store. Oznacza to, że z tej funkcji będą mogły korzystać jedynie osoby posiadające telefon komórkowy marki Samsung.
Pomiar EKG i ciśnienia krwi jest dostępny tylko dla posiadaczy telefonów Samsung.
W ten sam sposób funkcja ta działa również w zegarkach Samsung Galaxy Watch 3 i Watch 4.
Monitorowanie snu
Za pomocą zegarka można również uzyskać interesujące informacje na temat snu. Po przebudzeniu dowiesz się, jak długo trwały fazy snu lekkiego, głębokiego i faza REM.
Zegarek ocenia jakość snu za pomocą wyniku liczbowego, włącznie z krótką słowną interpretacją tej wartości.
Zegarek umożliwia ustawienie alarmu, który obudzi Cię delikatnymi wibracjami na nadgarstku. Jest to jednak zwyczajny, a nie inteligentny budzik, który nie obudzi użytkownika w fazie lekkiego snu. Możesz także włączyć specjalny tryb nocny na zegarku przed pójściem spać, aby nie przeszkadzały Ci przychodzące powiadomienia.
Historia ćwiczeń i treningów
Samsung Active 2 może być również używany do różnych aktywności fizycznych, które chcesz śledzić. Wybór dotyczy poszczególnych dyscyplin sportowych (np. bieganie, pływanie itp.) lub określonych ćwiczeń (np. przysiady, martwy ciąg itp.).
Po uruchomieniu trybu ćwiczeń zegarek wyświetli czas, który upłynął, liczbę spalonych kilokalorii oraz informacje związane z tętnem (bieżące, średnie i maksymalne).
Tryb ćwiczeń można zminimalizować i równocześnie używać zegarka do innych celów.
Po zakończeniu ćwiczeń w aplikacji Samsung Health dostępne będą przejrzyste statystyki dot. wydajności użytkownika.
Pomiar obciążenia stresem
Możesz także mierzyć aktualny poziom stresu, który działa na podstawie pomiarów wahań tętna. Wynik pomiaru jest wyświetlany na kolorowej skali.
Ćwiczenia oddechowe
Ćwiczenia oddechowe pomagają się zrelaksować lub uspokoić w dowolnym momencie dnia. Zegarek prowadzi użytkownika przez ćwiczenie i pokazuje, kiedy należy wykonać wdech, a kiedy wydech.
Monitorowanie cyklu menstruacyjnego
Kiedy sparowaliśmy zegarek z iPhone'em, funkcja ta nie była w ogóle dostępna. Pojawiła się dopiero po sparowaniu urządzenia z telefonem marki Samsung. Funkcja ta umożliwia kobietom wpisanie daty ostatniej menstruacji: następnie zegarek poinformuje Cię, kiedy możesz spodziewać się rozpoczęcia następnej miesiączki.
Wiadomości, połączenia i powiadomienia
Zakres tej funkcji zależy od posiadanego telefonu komórkowego. Gdy sparowaliśmy zegarek z naszym iPhone'em, bez problemu wyświetlał on przychodzące wiadomości i powiadomienia, ale nie było możliwości, by na nie odpowiedzieć. Próbowaliśmy również wykonywać połączenia telefoniczne bezpośrednio z zegarka. W tym momencie zegarek zażądał jednak potwierdzenia powiadomienia na smartfonie, jednak na naszym telefonie żadne powiadomienie się nie pojawiło.
Wiadomość można wpisać na klawiaturze lub wprowadzić ją głosowo.
Po sparowaniu z telefonem Samsung wszystko działało już tak jak powinno. Duży wyświetlacz sprawia, że wpisywanie wiadomości jest stosunkowo łatwe. Dodatkowo Galaxy Watch 4 oferuje możliwość wpisywania poszczególnych liter poprzez rysowanie ich na ekranie.
Asystent głosowy
Do sterowania zegarkiem można również używać asystenta głosowego Bixby. Niestety, przełączenie się na asystenta głosowego Google nie jest możliwe. W przypadku Bixby należy wziąć pod uwagę, że nie obsługuje on języka polskiego. W związku z tym należy wydawać mu pojedyncze polecenia w języku angielskim.
Zarządzanie muzyką
Za pośrednictwem zegarka można również sterować muzyką odtwarzaną na telefonie komórkowym: na przykład przełączyć lub wstrzymać dany utwór. Sam zegarek posiada również 4 GB pamięci, dzięki czemu pozwala na przechowywanie plików muzycznych i słuchanie muzyki offline.
Możesz pobierać utwory na zegarek za pośrednictwem aplikacji Galaxy Wearable, a następnie słuchać ich offline.
Inne funkcje
Jeśli chodzi o inne funkcje smartwatcha, to warto wspomnieć o aktualnej prognozie pogody i czasie na świecie. Można też skorzystać z klasycznego budzika lub funkcji stopera. Zegarek posiada również funkcję Znajdź mój telefon: po jej włączeniu sparowany smartfon zacznie wydawać sygnał dźwiękowy.
Zegarek posiada także kalendarz, który nie jest powiązany z tym w telefonie. Dlatego służy on tylko do podstawowego sprawdzenia aktualnej daty lub najbliższych dni.
Smartwatch posiada kilka czujników
Inteligentne zegarki są wyposażone w kilka czujników, które służą do monitorowania stanu zdrowia i aktywności ruchowej. Są to przede wszystkim:
- czujnik optyczny do pomiaru tętna, ciśnienia krwi i EKG,
- akcelerometr do wykrywania ruchu
- barometr do pomiaru ciśnienia atmosferycznego
- oraz GPS, żyroskop, Glonass i Galileo do nawigacji.
Jedyną wadą zegarka pod tym względem byłby brak oksymetru do pomiaru natlenienia krwi. Jeśli potrzebujesz bardziej szczegółowych statystyk na temat stanu swojego zdrowia, być może zainteresuje Cię Galaxy Watch 4, który jest w stanie analizować skład ciała (tj. procentowy udział kości, tłuszczu i wody w organizmie).
Wyświetlacz zachwyca świetnym obrazem
Samsung Galaxy Watch Active 2 otrzymał dość duży wyświetlacz Super AMOLED o przekątnej 1,2" (w mniejszej wersji) i 1,4" (w większej wersji). W obu modelach rozdzielczość wyświetlacza wynosi 360×360 px. Dostępna jest również funkcja Always-On Display, dzięki czemu smartwatch będzie nieustannie pokazywał aktualną godzinę (tak jak klasyczny zegarek).
Wyświetlacz w tym samym rozmiarze został zastosowany również w Samsung Galaxy Watch 3 i Watch 4.
Bezpośrednio na wyświetlaczu zegarka znajduje się szkło ochronne Gorilla Glass DX+, które zastosowano także w najnowszym Samsung Galaxy Watch 4. W porównaniu do wersji DX, ten wariant zapewnia jeszcze większą odporność na zarysowania.
Działa przez kilka dni na jednym ładowaniu
Każdy wariant rozmiarowy tego smartwatcha posiada baterię o innej pojemności. Mniejsza wersja posiada baterię 247 mAh, podczas gdy większa wersja ma baterię 340 mAh.
Zegarek może osiągnąć maksymalny czas pracy baterii wynoszący 95 godzin (prawie 4 dni) lub 131 godzin (około 5,5 dnia) w przypadku większej wersji. Podczas naszych testów urządzenie wymagało naładowania po 2 dniach użytkowania.
Ładowanie zegarka trwa około 2 godziny. Niestety, nie obsługuje funkcji szybkiego ładowania.
Warto porównać te wartości na przykład z Samsung Galaxy Watch 3, w którym maksymalny czas pracy baterii wynosi 6 dni. W przypadku najnowszego Samsunga Galaxy Watch 4 czas pracy na baterii wynosi zaledwie 40 godzin.
Jeśli długi czas pracy zegarka na baterii jest dla Ciebie istotny, możesz sięgnąć po Xiaomi Amazfit GTS 3, w przypadku którego producent zapewnia, że wydajność baterii pozwala na 20 dni działania na jednym ładowaniu.
Do ładowania zegarka służy kabel magnetyczny dołączony do zestawu. Pełne naładowanie urządzenia trwa około 2 godziny.
Zegarek odporny na kurz i wodę
Samsung Galaxy Watch Active 2 jest odporny na kurz i wodę zgodnie z normą IP68. Oznacza to, że można go bezpiecznie zanurzyć w wodzie (np. w basenie), a zegarek jest również w pełni pyłoszczelny.
Ponadto, podobnie jak inne zegarki Samsung, ten model może pochwalić się standardem wojskowym MIL-STD-810. Oznacza to, że zegarek przeszedł rygorystyczne testy, w których był poddawany m.in. działaniu wysokiego ciśnienia, wody czy ekstremalnej temperatury.
Najczęściej zadawane pytania
Wersja damska może wytrzymać prawie 4 dni na jednym ładowaniu, a wersja męska do 5,5 dnia. Na potrzeby tej recenzji przetestowaliśmy wersję męską i uzyskaliśmy około 2 dni pracy na baterii.
Do sparowania smartwatcha z telefonem potrzebna będzie aplikacja Galaxy Wearable. Swoje statystyki możesz śledzić za pomocą aplikacji Samsung Health. Jeśli chcesz korzystać z funkcji pomiaru EKG i ciśnienia krwi, nie obejdziesz się bez aplikacji Samsung Health Monitor, ale jest ona dostępna tylko w Galaxy Store.
Ten smartwatch można sparować z telefonem z systemem Android 5.0 i nowszym lub iOS 9 i nowszym.
Smartwatch posiada funkcję Samsung Pay, ale nie jest ona jeszcze obsługiwana w Polsce.
Obie funkcje są dostępne dla posiadaczy smartfonów z systemem operacyjnym Android. W przypadku iPhone'a wykonywanie połączeń telefonicznych powinno być teoretycznie możliwe, ale podczas naszych testów ta funkcja nie działała.
Dla kogo przeznaczony jest Samsung Galaxy Watch Active 2?
Ten smartwatch polecilibyśmy przede wszystkim osobom, które posiadają telefon komórkowy Samsung. To one będą w stanie w pełni wykorzystać możliwości tego urządzenia i mieć dostęp do wszystkich jego funkcji.
Jednocześnie zegarek ten jest odpowiedni dla niewymagających użytkowników, którzy szukają dobrego kompromisu między zwykłą opaską sportową a droższym (i bogatszym w funkcje) zegarkiem. Dzięki Samsung Galaxy Watch Active 2 będziesz w stanie monitorować swoje zdrowie, a jednocześnie zyskasz możliwość komunikowania się z otoczeniem.
Do zalet smartwatcha należą niewątpliwie duży wyświetlacz, prosta obsługa i system operacyjny w języku polskim. Posiadacze telefonu komórkowego Samsung mają także możliwość korzystania z funkcji pomiaru EKG i ciśnienia krwi.
Podobnie jak w przypadku wszystkich smartwatchów Samsunga, należy wziąć pod uwagę konieczność pobrania dużej liczby aplikacji na telefon. Ogólnie rzecz biorąc, główne wady tego modelu to słaba wydajność baterii i brak pomiaru natlenienia krwi.
Ze względu na dostępne funkcje i zastosowany system operacyjny, ten smartwatch jest bardzo podobny do Galaxy Watch 3, ale bez wspomnianego pomiaru natlenienia krwi. Jeśli potrzebujesz jeszcze lepszego zegarka, który służy także do wykonywania płatności zbliżeniowych, polecamy Galaxy Watch 4 z obsługą Google Pay.
Recenzja: smartwatch Samsung Galaxy Watch Active 2
-
Jakość wykonania
-
Bateria
-
System operacyjny
-
Kompatybilność
-
Stosunek ceny do wydajności
Recenzja: smartwatch Samsung Galaxy Watch Active 2
Samsung Galaxy Watch Active 2 to przystępny cenowo smartwatch. Mierzy nie tylko aktualne tętno, ale także ciśnienie krwi i EKG. Jego zaletą jest również duży wyświetlacz i przejrzysty interfejs w języku polskim. Warto wspomnieć o kilkudniowym czasie pracy baterii na jednym ładowaniu. Ponadto zegarek może pochwalić się szkłem ochronnym Gorilla Glass.
Plusy
- Duży wyświetlacz
- Łatwy w obsłudze
- System operacyjny w języku polskim
- Mnóstwo funkcji
- GPS
- Pomiar tętna, ciśnienia krwi i EKG
Minusy
- Konieczność zainstalowania wielu aplikacji
- Niektóre funkcje są dostępne tylko dla wybranych smartfonów
- Brak płatności zbliżeniowych