Recenzja: smartwatch Garmin Vivoactive 4S
Garmin Vivoactive 4S to smartwatch zarówno dla amatorów, jak i profesjonalnych sportowców. Łączy w sobie sportowy i elegancki wygląd oraz oferuje mnóstwo czujników do dokładnego pomiaru aktywności fizycznej. Można go również używać do monitorowania snu. System operacyjny Garmin OS jest dostępny w języku polskim, obsługuje płatności zbliżeniowe i umożliwia pobieranie dodatkowych aplikacji.
Opakowanie jest małe i lekkie
Garmin Vivoactive 4S dotarł do naszej redakcji w pudełku o wymiarach 11 × 10 × 10 cm. Całkowita waga opakowania wynosi 270 gramów. Zaraz po wyjęciu z pudełka, zegarek już na pierwszy rzut oka przykuł naszą uwagę swoim eleganckim wyglądem i minimalistyczną kolorystyką, która jest stworzona dla płci pięknej.
Opakowanie zawiera:
- sam smartwatch,
- kabel do ładowania
- i instrukcję obsługi.
Smartwatch mocuje się na nadgarstku tak, jak każdy zwykły zegarek. Pasuje idealnie na nadgarstki o obwodzie od 11 do 17,5 cm. Ten wariant jest zatem przeznaczony raczej dla kobiet. Mężczyźni wybiorą prawdopodobnie większy model Garmin Vivoactive 4.
Zaletą jest to, że podobnie jak w przypadku innych smartwatchów, pasek można łatwo wymienić. Istnieje możliwość dokupienia większej liczby wariantów pasków z różnych materiałów i w różnych opcjach kolorystycznych oraz zmieniania ich w zależności od potrzeb lub aktualnego nastroju.
Specyfikacja techniczna Garmin Vivoactive 4S
Ten smartwatch już na pierwszy rzut oka przyciąga uwagę okrągłą tarczą z transflektywnym wyświetlaczem. Jego dużą zaletą jest fakt, że jest doskonale czytelny nawet w jasnym świetle słonecznym, co sprawia, że zegarek nadaje się do wszelkiego rodzaju aktywności na świeżym powietrzu.
Dużą zaletą jest także długi czas pracy baterii, który sięga nawet 8 dni. Kolejną mocną stroną tego urządzenia jest system operacyjny Garmin OS, który obsługuje pobieranie dodatkowych aplikacji i płatności zbliżeniowe Garmin Pay.
Dzięki obsłudze technologii ANT+ smartwatch można połączyć z innymi urządzeniami sportowymi (np. pasami piersiowymi). Niestety, nie mieliśmy okazji do przetestowania tej funkcji w ramach naszej recenzji.
Parametr | Wartość |
---|---|
Typ paska | Silikonowy |
Wytrzymałość | Wodoszczelność na głębokości do 50 metrów |
Wyświetlacz | 1,1" transflektywny |
Wydajność baterii | Do 8 dni |
Metoda ładowania | Kabel zasilający USB |
Łączność | Bluetooth, ANT, GPS |
System operacyjny | Garmin OS |
Wymiary (bez paska) | 40 × 40 × 12,7 mm |
Waga | 40 g (bez paska) |
Zegarek ze stalową ramką i szkłem Gorilla Glass
Na pierwszy rzut oka smartwatch wygląda bardzo ładnie i nowocześnie. Testowany przez nas wariant łączy w sobie elegancką biel i różowe złoto, co czyni go szczególnie świetną opcją dla kobiet. Model dostępny jest jednak również w wersji męskiej (np. szarej lub czarnej). Sama tarcza jest okrągła, co odróżnia zegarek od np. Apple Watch, który od dawna stawia na kwadratowy wyświetlacz.
Garmin Vivoactive 4S posiada stalową ramkę, dzięki czemu wyświetlacz nie sięga aż do samej krawędzi koperty. Wyświetlacz pokrywa wytrzymałe szkło hartowane Gorilla Glass 3. generacji, które wyróżnia się wysoką wytrzymałością i trwałością.
Pasek jest silikonowy i ma lekką konstrukcję, przez co pozostaje wygodny nawet podczas długotrwałego noszenia. Docenią to sportowcy, ale także osoby cierpiące na alergie na metale. Sam pasek można jednak łatwo wymienić na inny, w zależności od aktualnych potrzeb.
Garmin Vivoactive 4S bez paska waży 40 gramów. Z tego powodu zalicza się do kategorii raczej cięższych zegarków, ale nie jest to żaden problem (np. Apple Watch 6 waży 47 gramów). Jeśli jednak niska waga jest dla Ciebie priorytetem, możesz rozważyć zakup np. Xiaomi Amazfit GTS 2 mini, który waży zaledwie 19,5 grama.
Jak uruchomić smartwatch?
Pierwsze uruchomienie tego zegarka Garmin jest dość proste i intuicyjne. Najpierw należy naładować urządzenie, a w międzyczasie pobrać aplikację Garmin Connect na telefon komórkowy, która jest dostępna bezpłatnie w Google Play i App Store.
Następnie w aplikacji wybierz, że chcesz podłączyć nowe urządzenie i rozpocząć proces parowania. Oba urządzenia poprowadzą Cię przez ten proces, więc nie musisz się martwić, że będzie to coś skomplikowanego.
W aplikacji mobilnej skonfiguruj swoje dane osobowe, takie jak płeć, wzrost i waga. Dla kobiet dostępna jest również sekcja z informacjami o cyklu menstruacyjnym. Możesz także ustawić swoje dzienne cele dotyczące liczby spalonych kilokalorii lub przebytych kroków.
Do sparowania użyliśmy iPhone'a 11 z systemem operacyjnym 15.0.1 i wszystko przebiegło bez żadnych problemów.
Smartwatch jest również wyposażony w technologię ANT+, a zatem umożliwia połączenie z urządzeniami z tym samym protokołem komunikacyjnym. Zazwyczaj są to sportowe pasy na klatkę piersiową, które zapewniają dokładne dane na temat aktywności serca.
Smartwatch korzysta z systemu operacyjnego Garmin OS
Smartwatch wykorzystuje system operacyjny Garmin OS. Jego zaletą jest fakt, że zegarek można podłączyć zarówno do telefonów komórkowych z systemem Android, jak i iOS. Pod tym względem różni się on od Apple Watch, który może być sparowany tylko z telefonem komórkowym tej samej marki.
Garmin OS został zaprojektowany przede wszystkim z myślą o sportowcach. Jest stosunkowo łatwy w obsłudze. Jego zaletą jest również możliwość instalowania dodatkowych aplikacji i obsługa płatności zbliżeniowych Garmin Pay. System operacyjny jest dostępny w języku polskim, więc nie trzeba się martwić ewentualną barierą językową.
Możliwość pobrania dodatkowych aplikacji na Garmin Vivoactive 4S
Wspomniana wcześniej aplikacja mobilna Garmin Connect może służyć do parowania smartwatcha z telefonem komórkowym i monitorowania różnych statystyk. Sama aplikacja jest przejrzysta i intuicyjna. Można w niej na przykład sprawdzić aktualne tętno, liczbę spalonych kilokalorii i liczbę oddechów na minutę.
Kobiety docenią również możliwość monitorowania swojego cyklu menstruacyjnego. Dostępne są także dane dotyczące liczby przebytych kroków i wielu innych statystyk. Za pośrednictwem aplikacji można dzielić się swoimi osiągnięciami ze znajomymi. Istnieje też możliwość wyboru jednego z dostępnych wyzwań i dołączenia do nich, w celu zyskania dodatkowej motywacji. Przykładowe wyzwanie polega na osiągnięciu konkretnej liczby kilometrów przebiegniętych w ciągu miesiąca. Po ukończeniu wyzwania na Twoim profilu pojawi się odznaka.
Jeśli chcesz pobrać dodatkowe aplikacje na swoje urządzenie, musisz najpierw zainstalować aplikację Garmin Connect IQ (dostępną również na Androida i iOS) na swój telefon komórkowy. Następnie możesz wybierać spośród dostępnych w niej aplikacji, które są dostosowane do różnych dyscyplin sportowych. Istnieje również opcja pobrania nowych wzorów tarcz zegarka (np. o tematyce świątecznej). Ponadto po zainstalowaniu tej aplikacji zegarek może automatycznie pobierać dodatkowe aplikacje. W przypadku naszej recenzentki była to aplikacja do monitorowania cyklu menstruacyjnego.
Aplikacja Garmin Connect służy więc do parowania zegarka z telefonem, a następnie do monitorowania stanu zdrowia użytkownika. Aplikacja Garmin Connect IQ służy jedynie do instalowania dodatkowego oprogramowania na smartwatchu.
Funkcje dostosowane do sportowców
Jak już wspomnieliśmy, ten smartwatch znajdzie zastosowanie zwłaszcza wśród sportowców. Jeśli chcesz używać urządzenia do pełnoprawnego przesyłania wiadomości, wykonywania połączeń telefonicznych i do funkcji związanych z codziennym życiem, to inne smartwatche (takie jak Apple Watch 7) mogą okazać się bardziej odpowiednie.
Zaletą zegarka jest zaawansowane monitorowanie aktywności sportowej, które jest możliwe dzięki obecności wielu czujników.
Krokomierz
Zegarek mierzy liczbę kroków przebytych w ciągu dnia. W naszych testach wynik był mniej więcej taki sam, jak ten pokazywany przez aplikację Zdrowie na iPhonie.
Pomiar tętna
Jedną z podstawowych funkcji smartwatcha jest pomiar tętna. Bieżącą wartość można w każdej chwili sprawdzić w statystykach zdrowotnych. Jeśli tętno będzie zbyt niskie lub wysokie w trybie spoczynku, urządzenie poinformuje o tym użytkownika.
Pomiar natlenienia krwi
Początkowo nie mogliśmy znaleźć tej funkcji w zegarku. Wynika to z faktu, że funkcja musi najpierw zostać aktywowana w aplikacji mobilnej. Można ją znaleźć w sekcji Tryb uśpienia, a następnie należy przejść do Pulsoksymetru i włączyć tę funkcję. Użytkownik ma możliwość wyboru, czy urządzenie ma mierzyć natlenienie krwi przez cały dzień, czy tylko podczas snu.
Monitorowanie snu
Jeśli śpisz z założonym smartwatchem, aplikacja mobilna pozwala na wyświetlenie statystyki snu. Zegarek potrafi zmierzyć, jak długo trwał sen lekki, głęboki oraz faza REM. W nocy przydatna okaże się funkcja Nie przeszkadzać, która wyłącza wszystkie przychodzące powiadomienia. Statystyki snu są tutaj bardziej zaawansowane niż te oferowane przez podstawowy zegarek Apple Watch 7. Nowszy Garmin Vivoactive 5 oprócz śledzenia snu oferuje nawet monitorowanie pojedynczych drzemek.
Niestety, mierzone dane nie są do końca dokładne. Na przykład w naszych testach zegarek oszacował, że zasypianie nastąpiło około godzinę wcześniej niż w rzeczywistości. Prawdopodobnie błędnie zinterpretował oglądanie serialu w pozycji leżącej przez recenzentkę jako sen.
Możesz także nastawić budzik (zwykły, a nie inteligentny, który budzi Cię podczas lekkiego snu). Zegarek obudzi Cię poprzez delikatną wibrację na nadgarstku: następnie możesz wyłączyć budzik lub odłożyć go w czasie na kolejne 10 minut.
Pomiar VO2 max
Garmin Vivoactive 4S zapewnia również dość dokładne oszacowanie wartości VO2 max za pomocą swoich czujników. Wartość VO2 max jest jednym z wiarygodnych wskaźników wydajności fizycznej. Im wyższa jest ta wartość, tym więcej tlenu dociera do mięśni podczas wysiłku fizycznego.
Wiele trybów ćwiczeń
Garmin Vivoactive 4S prawdopodobnie okaże się najbardziej przydatny podczas ćwiczeń. Możesz wybierać spośród wielu różnych aktywności, w tym chodzenia, biegania, jazdy na rowerze, jogi, pilatesu, a nawet oddychania. W Garmin Vivoactive 5 znajdziesz również funkcje dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.
Smartwatch posiada czujnik GPS , dzięki czemu można go również wykorzystać do dokładnego pomiaru aktywności na świeżym powietrzu. Po rozpoczęciu takiej aktywności wystarczy chwilę poczekać, aż zegarek połączy się z GPS. Następnie wystarczy już tylko zabrać się za uprawianie sportu. Na wyświetlaczu pojawi się czas, jaki upłynął od rozpoczęcia aktywności, średnie tempo i dystans. Dostępne są również informacje o aktualnym tętnie, w tym opis strefy tętna.
Dane różnią się jednak w zależności od konkretnej aktywności fizycznej. Przykładowo: gdy testowaliśmy smartwatch podczas zajęć jogi, wyświetlał on upływający czas i tętno. Ponadto dostępne były również dane dotyczące poziomu stresu i częstości oddechów.
Podczas ćwiczeń aplikację można zminimalizować i w tym samym czasie używać smartwatcha do innych celów.
Po zakończeniu ćwiczeń w aplikacji mobilnej Garmin Connect można wyświetlić przejrzyste statystyki dotyczące wydajności.
Kolejną przydatną funkcją jest fakt, że urządzenie powiadamia użytkownika o zażyciu ruchu, gdy ten pozostaje bezczynny przez dłuższy czas. Funkcję tę można jednak wyłączyć.
Pomiar częstości oddechów
Urządzenie może również wykrywać częstotliwość oddechu (w ciągu dnia i podczas snu). Wartość tę można sprawdzić w dowolnym momencie.
Monitorowanie stresu
Zegarek mierzy poziom stresu w ciągu dnia. Jeśli poziom stresu będzie zbyt wysoki, urządzenie powiadomi o tym użytkownika i doradzi, aby przez chwilę odpoczął.
Monitorowanie cyklu menstruacyjnego
Kobiety mogą korzystać z funkcji śledzenia cyklu menstruacyjnego. Ale uwaga: ta funkcja nie była dostępna w zegarku po pierwszym uruchomieniu. Pojawiła się dopiero po zainstalowaniu aplikacji mobilnej Garmin Connect IQ, która pobrała ją automatycznie. Jeśli nie chcesz z niej korzystać, możesz ją odinstalować za pomocą Garmin Connect IQ.
Zegarek pokaże aktualny dzień cyklu, a także można go używać do rejestrowania różnych objawów fizycznych (np. ból brzucha, skurcze, zmęczenie...) i innych informacji (np. dotyczących nastroju, libido lub aktywności seksualnej). Szczegółowe informacje są również dostępne w aplikacji mobilnej Garmin Connect, w której można wpisać rodzaj i długość cyklu.
Funkcja Body Battery
Funkcja ta służy do monitorowania i oceny bilansu wysiłku i regeneracji organizmu w ciągu dnia. Wykorzystuje do tego zmienność tętna, poziom stresu, jakość snu lub aktywność użytkownika do obliczenia wartości. Zegarek zwykle pokazuje wysoką wartość na początku dnia; w miarę upływu czasu lub po ciężkim treningu liczba ta spada.
Monitorowanie reżimu picia
Zegarek pomoże również śledzić reżim picia. Odbywa się to poprzez odnotowanie bezpośrednio na zegarku, że właśnie wypito szklankę wody. Pod koniec dnia możesz szybko sprawdzić, jaka ilość wody została przez Ciebie wypita.
Odpowiadanie na przychodzące wiadomości w ograniczonym zakresie
Urządzenie powiadomi Cię również o przychodzących powiadomieniach z telefonu komórkowego. Możesz odpowiedzieć na przychodzącą wiadomość za pomocą szybkiej odpowiedzi z listy domyślnych wiadomości. Funkcja ta jest jednak dostępna tylko po sparowaniu zegarka z telefonem komórkowym z systemem Android. Właściciele urządzeń z systemem iOS nie mają szczęścia w tym względzie.
Smartwatch może również informować o połączeniach przychodzących na telefon, które można odrzucić. Jeśli masz telefon komórkowy z systemem Android, zegarek powinien również obsługiwać funkcję odrzucania połączeń za pomocą wiadomości tekstowych.
Za pomocą zegarka można płacić zbliżeniowo
Smartwatch może być używany do płatności zbliżeniowych za pomocą Garmin Pay. Jeśli ta funkcja jest dla Ciebie kluczowa, zalecamy sprawdzenie listy banków, które obecnie obsługują Garmin Pay.
Najpierw należy skonfigurować tę funkcję w aplikacji mobilnej Garmin Connect. Korzystając z niej, wystarczy dodać kartę płatniczą i wybrać hasło, które trzeba wprowadzić za każdym razem, gdy chce się skorzystać z funkcji. W ten sposób karta płatnicza jest chroniona przed niewłaściwym użyciem.
Można go również używać do zarządzania muzyką
Za pomocą zegarka można wygodnie zarządzać muzyką zapisaną w telefonie komórkowym (np. w aplikacji Spotify). Istnieje także możliwość pobrania utworów bezpośrednio na zegarek i słuchania muzyki bez konieczności noszenia telefonu komórkowego. Pojemność pamięci wewnętrznej wynosi 3,5 GB. Dzięki technologii Bluetooth do urządzenia można podłączyć słuchawki bezprzewodowe.
Aby pobrać utwory na zegarek, należy skorzystać z aplikacji mobilnej Garmin Connect i połączyć zegarek z siecią Wi-Fi. Następnie można pobierać utwory na urządzenie za pośrednictwem wybranych aplikacji (np. Spotify lub Deezer).
Inne funkcje smartwatcha
Przydatną funkcją jest również aktualna prognoza pogody, która jest przejrzysta i szczegółowa. Można też korzystać ze stopera, który przydaje się do mierzenia międzyczasów podczas ćwiczeń.
Zaawansowane czujniki do monitorowania stanu zdrowia
Smartwatch wykorzystuje kilka czujników, które pomagają monitorować stan zdrowia i aktywność fizyczną. Są to:
- czujnik tętna,
- GPS,
- Glonass (globalny system pozycjonowania satelitarnego używany przez rosyjskie wojsko),
- Galileo (europejski autonomiczny globalny system pozycjonowania satelitarnego),
- wysokościomierz barometryczny (do określania wysokości),
- kompas (do nawigacji),
- żyroskop (do nawigacji),
- czujnik tlenu we krwi
- i akcelerometr (do wykrywania ruchu).
Ponadto konkurencyjne Apple Watch 6 i Apple Watch 7 są wyposażone w elektryczny czujnik tętna do generowania EKG. Ne posiadają one natomiast technologii Glonass i Galileo, które z pewnością docenią entuzjaści outdooru.
Jasność wyświetlacza automatycznie dostosowuje się do warunków pogodowych
Smartwatch w wersji 4S posiada 1,1-calowy wyświetlacz transflektywny. Tymczasem to samo urządzenie jest również dostępne w większej wersji dla mężczyzn, gdzie wyświetlacz ma przekątną o długości 1,3 cala. Zegarek jest wyposażony w wyświetlacz Garmin Chroma Display™ (z funkcją Always On), który jest czytelny nawet w jasnym świetle słonecznym (ekran automatycznie dostosowuje jasność do warunków). Rozdzielczość wyświetlacza wynosi 215 × 215 px.
Konkurencyjni producenci smartwatchów zazwyczaj stawiają na wyświetlacze LCD lub AMOLED, które mogą pochwalić się pięknymi kolorami i wiernym odwzorowaniem odcieni czerni. W tym modelu zastosowano jednak wspomniany wyświetlacz transflektywny, który nie prezentuje się wybitnie od strony estetycznej, ale z drugiej strony jest doskonale czytelny nawet w jasnym świetle słonecznym. W nowszej wersji Garmin Vivoactive 5 spotkamy się już z wyświetlaczem AMOLED, co jest sporą zmianą w porównaniu z poprzednią generacją tej marki.
Zegarek dostaje od nas plusa za szkło Gorilla Glass trzeciej generacji, które chroni urządzenie przed wszelkiego rodzaju uderzeniami i zarysowaniami.
Jeśli szukasz zegarka z większym wyświetlaczem, możemy polecić na przykład Apple Watch 7, który ma przekątną wyświetlacza 1,9 cala w wersji z tarczą 45 mm. Amazfit GTS 2 posiada wyświetlacz w rozmiarze 1,65 cala, podczas gdy w wersji mini jest to 1,55 cala. Jeśli szukasz zegarka z okrągłą tarczą, to być może zainteresuje Cię Xiaomi Mi Watch o przekątnej wyświetlacza 1,39 cala.
Smartwatch działa do 8 dni na jednym ładowaniu
Dużą zaletą tego smartwatcha jest zdecydowanie długa wydajność baterii, która może wynosić do 8 dni. Jeśli używasz smartwatcha z włączoną nawigacją GPS, czas pracy baterii będzie znacznie niższy (około 18 godzin). Jeśli włączona jest również muzyka, bateria wytrzyma około 6 godzin.
W naszych testach osiągnęliśmy 6 dni pracy na baterii przy intensywnym korzystaniu z funkcji smartwatcha. Na przykład w Apple Watch 6 i Watch 7 czas pracy baterii wynosi zaledwie 18 godzin. Istnieją jednak również modele, które wytrzymają jeszcze dłużej na jednym ładowaniu. Jest to na przykład Xiaomi Amazfit GTS 2 mini, w który wydajność baterii pozwala na wytrzymanie aż 14 dni.
Do ładowania służy dołączony do zestawu kabel USB. Urządzenie można naładować od 0 do 100% w około 2 godziny. Mamy jednak zastrzeżenia do samego systemu ładowania. Konkurencyjne modele często używają poręcznego kabla magnetycznego, ale w przypadku tego smartwatcha otrzymujesz klasyczny kabel ze złączem USB, który podłącza się z tyłu urządzenia, a podczas ładowania zegarek musi leżeć na boku.
Przetestowaliśmy również zegarek w wodzie
Wodoszczelność to jedna z kluczowych cech tego smartwatcha. Wodoszczelność modelu Garmin Vivoactive 4S wynosi 5 ATM, więc bez żadnych obaw możesz zabrać go z sobą pod prysznic lub na basen.
FAQ
Garmin Vivoactive 4S może działać do 8 dni na jednym ładowaniu. Jednak konkretna wydajność baterii zawsze zależy od sposobu korzystania z urządzenia. W naszych testach bateria wytrzymała 6 dni pracy na jednym ładowaniu.
Aby sparować telefon komórkowy i smartwatch, użyj aplikacji mobilnej Connect, która jest dostępna bezpłatnie zarówno na Androida, jak i iOS.
Smartwatch jest kompatybilny z telefonami z systemem Android i iOS.
Tak, smartwatch obsługuje tzw. Garmin Pay, a zatem może być używany do płatności zbliżeniowych. Nie wszystkie banki obsługują jednak tę technologię.
Dla kogo przeznaczony jest smartwatch Garmin Vivoactive 4S?
Garmin Vivoactive 4S polecamy przede wszystkim osobom, które poważnie podchodzą do uprawiania sportu i chcą posiadać urządzenie z bardzo dokładnym pomiarem aktywności sportowej. Wynika to z faktu, że zegarki Garmin są przeznaczone przede wszystkim dla sportowców. Jeśli szukasz urządzenia, które ułatwi Ci codzienne funkcjonowanie, prawdopodobnie bardziej zainteresuje Cię Apple Watch 7 (lub tańszy Xiaomi Amazfit GTS 2, który jednak nie oferuje tak wielu funkcji).
Urządzenie zachwyca szerokim zakresem aktywności sportowych oraz bardzo dokładnymi pomiarami. Dostępny jest również ciągły monitoring tętna, a zegarek można wykorzystać do analizy snu. Minusem jest fakt, że przychodzące wiadomości i połączenia nie są obsługiwane, jeśli użytkownik posiada telefon komórkowy z systemem iOS. Właściciele urządzeń z Androidem mogą przynajmniej odpowiadać na wiadomości za pomocą domyślnych odpowiedzi.
Recenzja: smartwatch Garmin Vivoactive 4S
-
Jakość wykonania
-
Bateria
-
System operacyjny
-
Kompatybilność
-
Stosunek ceny do wydajności
Idealny smartwatch dla prawdziwych sportowców
Garmin Vivoactive 4S to smartwatch zarówno dla amatorów, jak i profesjonalnych sportowców. Łączy w sobie sportowy i elegancki wygląd oraz oferuje mnóstwo czujników do dokładnego pomiaru aktywności fizycznej. Można go również używać do monitorowania snu. System operacyjny Garmin OS jest dostępny w języku polskim, obsługuje płatności zbliżeniowe i umożliwia pobieranie dodatkowych aplikacji.
Plusy
- Dokładny pomiar aktywności sportowej
- GPS
- Monitorowanie snu
- Płatności zbliżeniowe
- System operacyjny w języku polskim
- Łatwy w użyciu
- Możliwość pobrania dodatkowych aplikacji
- Świetna wydajność baterii
Minusy
- Wysoka cena
- Ograniczona możliwość odbierania wiadomości lub połączeń