Recenzja: smartwatch Samsung Galaxy Watch 3
Zegarek premium od Samsunga. Tak można opisać ten smartwatch, który posiada elegancki design w postaci obudowy ze stali nierdzewnej i skórzanego paska. Zegarek obsługuje nie tylko pomiar tętna, ale także ciśnienia krwi i EKG. Kolejne zalety to prosta obsługa i duży, czytelny wyświetlacz.
Zawartość opakowania nie różni się zbytnio od produktów konkurencji
Smartwatch Galaxy Watch 3 sprzedawany jest w prostym, podłużnym pudełku o minimalistycznym designie, który przyciąga wzrok już na pierwszy rzut oka. Apple od dawna stawia na bardzo podobne opakowania. Wymiary pudełka to 28 × 6 × 3 cm, a jego waga wynosi 220 gramów.
Po rozpakowaniu naszym oczom ukażą się:
- sam smartwatch,
- kabel zasilający
- oraz instrukcja obsługi.
Podobnie jak w przypadku Samsung Galaxy Watch 4, w zestawie znajduje się tylko jeden pasek. Różni się on jednak zastosowanym materiałem. W przypadku Watch 3 można oczekiwać skórzanego paska, natomiast nowsza wersja jest wykonana z silikonu.
Dzięki skórzanemu materiałowi zegarek wygląda znacznie bardziej elegancko i dlatego idealnie nadaje się do codziennego noszenia. Pasek można łatwo wymienić na inny, jeśli zajdzie taka potrzeba. Ze względu na swoją długość, pasek będzie pasował na nadgarstki o obwodzie od 14,5 do 20,5 cm.
Skórzany pasek sprawia eleganckie wrażenie.
Specyfikacja techniczna Samsung Galaxy Watch 3
Smartwatch na pierwszy rzut oka przyciąga wzrok wysoką jakością wykonania wraz z kopertą ze stali nierdzewnej i skórzanym paskiem. Cieszyć może również wyświetlacz AMOLED o przekątnej 1,2" w wersji damskiej i 1,4" w wersji męskiej.
Producent postawił na system operacyjny Tizen, który oferuje przejrzysty interfejs w języku polskim. Smartwatch ten dostępny jest również w wersji LTE, którą można uzupełnić o kartę eSIM i wówczas komunikować się bezpośrednio z poziomu zegarka bez konieczności posiadania przy sobie telefonu komórkowego.
Podobnie jak w przypadku Samsung Galaxy Watch 4, w tym smartwatchu nie uświadczymy łączności ANT+ (np. do łączenia się ze smartbandami). Technologia ta pojawiła się ostatnio w zegarkach Samsung w modelach z serii Samsung Gear S3.
Parametr | Wartość |
---|---|
Typ paska | Skórzany |
Wytrzymałość | Wodoszczelność zgodna z parametrem 50M |
Wyświetlacz | AMOLED o przekątnej 1,2" (mniejsza wersja) lub 1,4" (większa wersja) |
Wydajność baterii | Do 6 dni |
Metoda ładowania | Magnetyczny kabel zasilający |
Łączność | Bluetooth 5.0, Wi-Fi, GPS, NFC |
System operacyjny | Tizen OS |
Wymiary (bez paska) | 42,5 × 41 × 11,3 mm |
Waga | 48,2 g bez paska (mniejsza wersja) lub 53,8 g (większa wersja) |
Tarcza ze stali nierdzewnej i skórzany pasek zapewniają doskonały wygląd
Samsung Galaxy Watch 3 jest dostępny w dwóch wariantach rozmiarowych. Pierwszy ma tarczę o przekątnej 41 mm i jest przeznaczony dla kobiet, podczas gdy drugi posiada tarczę o przekątnej 45 mm i jest skierowany do mężczyzn. Do testów wybraliśmy wariant dla kobiet.
W obu przypadkach można spodziewać się bardzo wysokiej jakości wykonania. Wykonanie klasy premium zapewnia tarcza ze stali nierdzewnej oraz wspomniany wcześniej skórzany pasek. W nowszej wersji zegarka mamy natomiast do czynienia z aluminiową kopertą i silikonowym paskiem, więc jest on raczej modelem sportowym.
Droższe modele Apple Watch również są wykonane ze stali nierdzewnej. Ich cena jest jednak niemal dwukrotnie wyższa.
Tarcza jest okrągła, jak to zwykle bywa w przypadku Samsunga. Po prawej stronie urządzenia znajdują się dwa przyciski. Naciśnięcie dolnego przycisku spowoduje przejście do menu głównego, a podwójne naciśnięcie spowoduje wyświetlenie aktualnie uruchomionych aplikacji.
Naciśnięcie górnego przycisku spowoduje powrót do ekranu głównego. Górny przycisk można również obracać, aby poruszać się po menu. Obsługa zegarka odbywa się przede wszystkim za pomocą dotykowego wyświetlacza.
Bez paska zegarek waży 48,2 g (w wersji damskiej) lub 53,8 g (w wersji męskiej). Z tego powodu zalicza się on do raczej cięższych modeli, choć nadal jest wygodny w noszeniu na nadgarstku.
Ostatni smartwatch Samsunga, który łączy się z iPhone'em
Samsung Galaxy Watch 3 to ostatni model tego producenta, który nadal można połączyć z telefonem komórkowym marki Apple. Od czasu Samsung Galaxy Watch 4 parowanie smartwatchów z iOS nie jest już obsługiwane.
Możesz sparować ten smartwatch ze smartfonem z systemem Android 5.0 lub nowszym albo iOS 9 lub nowszym.
W naszych testach próbowaliśmy sparować smartwatch z dwoma urządzeniami. Pierwszym z nich był iPhone 11 z systemem iOS 15.2.1. Drugim urządzeniem był Samsung Galaxy S7 z systemem Android 8.0.0.
Proces parowania był praktycznie identyczny w przypadku obu telefonów komórkowych.
Jak sparować Samsung Galaxy Watch 3 z moim telefonem?
- Naładuj zegarek za pomocą dołączonego do zestawu kabla zasilającego.
- W międzyczasie pobierz aplikację Galaxy Wearable (w Google Play lub App Store) na swój telefon komórkowy. Aplikacja wyświetli prośbę o utworzenie konta Samsung (lub zalogowanie się).
- W aplikacji wybierz zakupione urządzenie.
- Aplikacja mobilna pokaże następnie, że w pobliżu znajduje się określone urządzenie, z którym można sparować telefon komórkowy.
- Potwierdź wszystko zarówno na zegarku, jak i na telefonie (potwierdzając identyczny kod).
- Następnie odczekaj kilka minut, aż wszystkie dane zostaną zsynchronizowane.
Typ telefonu komórkowego odgrywa dużą rolę
W naszych testach wystąpiły pewne różnice w tym, jakie aplikacje oferował nam smartwatch po sparowaniu z telefonem Samsung i z iPhone'em.
W przypadku iPhone'a użytkownik nie będzie mógł korzystać z funkcji mierzenia EKG i ciśnienia krwi (jest ona przeznaczona tylko dla posiadaczy urządzeń marki Samsung). Nie będzie także mógł wysyłać wiadomości z zegarka. Ponadto po sparowaniu z iPhone'em opcja monitorowania stanu zdrowia kobiet była niedostępna.
System operacyjny smartwatcha
Smartwatch działa na systemie operacyjnym Tizen firmy Samsung. Ten system posiada dość przejrzysty interfejs, obsługuje język polski oraz asystenta głosowego Bixby. Dzięki temu nie trzeba przejmować się ewentualną barierą językową. Smartwatch jest kompatybilny zarówno z Androidem, jak i iOS. Przełączenie na asystenta głosowego Google nie jest możliwe.
Zegarek obsługuje płatności zbliżeniowe Samsung Pay, które nie są jeszcze dostępne w Polsce. W nowszej wersji zegarka pojawiła się funkcja Google Pay, która bez problemu działa w naszym kraju.
Aplikacja
Aby naprawdę w pełni wykorzystać możliwości tego smartwatcha, potrzebnych będzie kilka aplikacji. Jest to zdecydowanie słaba strona poszczególnych urządzeń Samsunga i szkoda, że nie udostępniono wszystkich funkcji w ramach jednej aplikacji.
Parowanie zegarka z telefonem komórkowym odbywa się za pośrednictwem aplikacji mobilnej Galaxy Wearable, która jest dostępna zarówno w Google Play, jak i App Store. Należy również pobrać aplikację mobilną Samsung Health (również dostępną w Google Play oraz App Store), która służy do monitorowania statystyk związanych ze zdrowiem.
Jeśli chcesz korzystać z funkcji EKG i pomiaru tętna, musisz odwiedzić Galaxy Store i pobrać aplikację Samsung Health Monitor. Tak więc funkcja ta jest dostępna tylko dla właścicieli telefonów firmy Samsung, a nie dla wszystkich użytkowników (nawet posiadaczy smartfonów innej marki z systemem Android).
Na smartwatch można pobrać różnego rodzaju aplikacje związane ze zdrowiem lub produktywnością. Ponadto istnieje możliwość pobrania którejś z wielu dostępnych tarcz zegarka. Dzięki aplikacji mobilnej Galaxy Wearable możesz ściągać swoje ulubione utwory bezpośrednio na zegarek i słuchać ich offline.
Funkcje
Funkcje smartwatcha różnią się częściowo w zależności od tego, z jakim telefonem go sparujesz. Tak więc niektóre funkcje są przeznaczone wyłącznie dla właścicieli urządzeń Samsung lub smartfonów z systemem Android.
Jeśli mielibyśmy porównać ten zegarek z jego nowszą wersją Galaxy Watch 4, to w tym modelu brakuje analizy składu ciała, płatności zbliżeniowych Google Pay oraz nawigacji.
Krokomierz
Wśród podstawowych funkcji smartwatcha znajduje się krokomierz. Oznacza to, że urządzenie będzie mierzyć liczbę kroków wykonanych w ciągu dnia.
Pomiar tętna
Zegarek jest również w stanie dokonywać pomiaru tętna. Możesz wyświetlić aktualną wartość bezpośrednio na wyświetlaczu lub sprawdzić wynik pomiaru w aplikacji mobilnej. Wyniki zawierają również interpretację opisową (na przykład, że tętno jest wyższe niż w normalnym zakresie spoczynkowym).
Pomiary EKG i ciśnienia krwi
Należy zauważyć, że funkcje te są dostępne tylko dla posiadaczy telefonów Samsung. Aby smartwatch mógł mierzyć EKG i ciśnienie krwi, należy pobrać na telefon aplikację mobilną Samsung Health Monitor, która jest dostępna tylko w Galaxy Store.
Telefon komórkowy musi być również połączony z siecią komórkową (tj. mieć włożoną kartę SIM), a po pomyślnej kalibracji można rozpocząć korzystanie z tych funkcji. Działa to w ten sam sposób w modelu Samsung Galaxy Watch 4.
Do pomiaru EKG można również używać zegarków Apple Watch Series 6 i Series 7.
Pomiar natlenienia krwi
Dzięki wbudowanemu oksymetrowi zegarek zmierzy aktualne natlenienie krwi. Pomiar można również wykonać podczas snu.
Monitorowanie snu
Zegarek można nosić na ręce przez całą noc i używać go do monitorowania snu. Po przebudzeniu w aplikacji mobilnej dostępne będą informacje o tym, ile razy użytkownik się obudził i jak długo trwały fazy snu głębokiego, lekkiego i REM. Dzięki wbudowanemu mikrofonowi urządzenie może również wykrywać chrapanie.
Ponadto zegarek ocenia jakość snu za pomocą wyniku liczbowego (wraz z opisową interpretacją tej wartości). Aby nie być niepokojonym przez przychodzące powiadomienia w nocy, można po prostu włączyć tryb uśpienia.
Na zegarku można ustawić klasyczny budzik, który obudzi użytkownika delikatnymi wibracjami na nadgarstku.
Ćwiczenia i historia treningów
Jeśli uprawiasz sport, możesz użyć zegarka do jego monitorowania. W tym przypadku możesz wybrać spośród pomiaru dziesiątek różnych dyscyplin sportowych (np. bieganie, pływanie itp.) lub określonych ćwiczeń (np. przysiady, pompki itp.).
Po uruchomieniu trybu ćwiczeń urządzenie wyświetli czas, jaki upłynął od rozpoczęcia ćwiczenia, liczbę spalonych kalorii oraz informacje związane z tętnem (aktualnym, średnim i maksymalnym).
Tryb ćwiczeń można zawsze zminimalizować i w tym samym czasie używać zegarka do innych celów.
Zegarka umożliwia zarządzanie muzyką odtwarzaną na telefonie komórkowym (np. w aplikacji Spotify) podczas uprawiania sportu. Za pomocą smartwatcha można przełączać lub zatrzymywać odtwarzane utwory. Możesz także słuchać utworów bezpośrednio z pamięci zegarka, gdy zminimalizujesz tryb ćwiczeń.
Po zakończeniu aktywności fizycznej w aplikacji mobilnej Samsung Health można wyświetlić przejrzyste statystyki.
Pomiar obciążenia stresem
Możesz również użyć urządzenia do pomiaru obciążenia stresem, który opiera się na pomiarach wahań tętna. Wynik zawiera krótką interpretację opisową.
Ćwiczenia oddechowe
Jeśli w ciągu dnia będziesz potrzebować odpoczynku lub uspokojenia, możesz rozpocząć ćwiczenie oddechowe o określonej przez siebie długości. Zegarek pokaże, kiedy należy wykonać wdech, a kiedy wydech.
Monitoruj swój cykl menstruacyjny
Producent wspomina, że zegarka można również używać do śledzenia cyklu menstruacyjnego. Jednak według słów producenta funkcja ta musi zostać najpierw aktywowana w aplikacji mobilnej Samsung Health. W naszym przypadku jednak w ogóle nie znaleźliśmy tej opcji w aplikacji mobilnej.
Funkcja była dostępna tylko wtedy, gdy sparowaliśmy zegarek z telefonem komórkowym Samsung. Posiadaczki iPhone'ów prawdopodobnie muszą więc liczyć się z brakiem tej funkcji.
Wiadomości, połączenia i powiadomienia
I znowu: zakres tej funkcji różni się w zależności od telefonu komórkowego, z którym sparowany jest zegarek. W przypadku iPhone'a byliśmy w stanie bez żadnych problemów zobaczyć przychodzące powiadomienia, w tym wiadomości, ale nie byliśmy w stanie na nie odpowiedzieć. Po sparowaniu z telefonem Samsung istnieje jednak możliwości wpisania odpowiedzi bezpośrednio na klawiaturze pojawiającej się na wyświetlaczu zegarka. Użytkownik może ewentualnie wypróbować wprowadzanie wiadomości głosowych, ale system rozpoznaje jedynie słowa i zdania dyktowane w języku angielskim.
Po sparowaniu zegarka z iPhone'em urządzenie nie pozwala na odpowiadanie na przychodzące wiadomości.
Nowszy Samsung Galaxy Watch 4 umożliwia również pisanie wiadomości poprzez rysowanie poszczególnych liter palcem na ekranie zegarka.
Jeśli chodzi o wykonywanie połączeń telefonicznych, to działało ono w przypadku obu systemów operacyjnych. Jakość samego połączenia była całkiem przyzwoita.
Asystent głosowy
Zegarkiem można sterować za pomocą asystenta głosowego Bixby. Asystent głosowy nie obsługuje jednak języka polskiego, więc komunikacja jest ograniczona wyłącznie do języka angielskiego. Jeśli włączysz tryb oszczędzania energii, korzystanie z Bixby nie będzie możliwe. Smartwatch obsługuje tylko asystenta głosowego Bixby: nie umożliwia użytkownikowi przełączenia się na asystenta głosowego Google.
Inne funkcje
Dodatkowe funkcje smartwatcha obejmują aktualną prognozę pogody, czas na świecie, budzik, minutnik lub stoper. Na zegarku można wyświetlić podstawowy kalendarz, ale w przeciwieństwie do Galaxy Watch 4, nie jest on połączony z kalendarzem na telefonie.
Przydatne funkcje obejmują również opcję Znajdź telefon, która po uruchomieniu spowoduje, że nasz smartfon wyemituje sygnał dźwiękowy. Zegarek posiada mikrofon, co pozwala na nagrywanie dźwięku.
Czujniki smartwatcha
Jeśli chodzi o czujniki, ten smartwatch jest wyposażony w:
- czujnik optyczny do pomiaru ciśnienia krwi, tętna i EKG,
- oksymetr do pomiaru natlenienia krwi,
- akcelerometr do wykrywania ruchu,
- barometr do pomiaru ciśnienia atmosferycznego
- oraz GPS, żyroskop, czujnik Galileo i Glonass do nawigacji.
Nowszy model jest ponadto wyposażony w nowy czujnik Samsung BioActive, który jest w stanie przeprowadzić analizę składu ciała.
Doskonały wyświetlacz
W przypadku tego smartwatcha mamy do czynienia z wyświetlaczem Super AMOLED o przekątnej 1,2 cala (w mniejszej wersji) i 1,4 cala (w większej wersji). W obu modelach rozdzielczość wynosi 360×360 px oraz od 363 do 424 PPI. Ten sam rozmiar wyświetlacza jest również dostępny w nowszym modelu Samsung Galaxy Watch 4.
Możesz włączyć opcję wyświetlacza Always-On, dzięki czemu smartwatch będzie nieprzerwanie pokazywał godzinę (jak klasyczny zegarek) po założeniu go na nadgarstek. Bezpośrednio na wyświetlaczu znajduje się szkło ochronne Gorilla Glass DX, które chroni wyświetlacz przed zarysowaniami. W nowszym Samsung Galaxy Watch 4 pojawi się szkło Gorilla Glass DX+, które powinno być jeszcze bardziej odporne na zarysowania.
Samsung Galaxy Watch 3 wytrzymuje do 6 dni na jednym ładowaniu
Mniejsza wersja smartwatcha jest wyposażona w baterię 247 mAh, podczas gdy większa wersja zegarka posiada baterię 340 mAh. W naszych testach osiągnęliśmy czas pracy baterii wynoszący około 3 dni.
Nowsza wersja zegarka oferuje więcej funkcji, przez co czas pracy na baterii wynosi w niej tylko 40 godzin. Apple Watch 7 oferuje natomiast maksymalnie 18 godzin użytkowania na jednym ładowaniu. Jeśli wydajność baterii jest dla Ciebie kluczowa, możesz sięgnąć po Xiaomi Amazfit GTS 3, którego czas pracy baterii wynosi ok. 20 dni.
Do ładowania służy magnetyczny kabel zasilający, który znajduje się w zestawie. Zegarek można naładować od 0 do 100% w około 2 godziny. Urządzenie nie obsługuje szybkiego ładowania.
Pod prysznicem i na basenie
Ten smartwatch jest wodoszczelny zgodnie z parametrem 50M. Dzięki temu można go również używać do pomiaru wydajności pływania. Ponadto jego wytrzymałość jest zgodna z normą wojskową MIL-STD 810 G. Oznacza to, że został rygorystycznie przetestowany w różnych warunkach działania wody, wysokiego ciśnienia, a nawet ekstremalnie niskiej i wysokiej temperatury.
FAQ
Producent twierdzi, że Samsung Galaxy Watch 3 może wytrzymać do 6 dni na jednym ładowaniu. W naszych testach (z aktywną funkcją Always-On Display) wartość ta spadła do 3 dni.
Aplikacja mobilna Galaxy Wearable paruje smartwatch z telefonem komórkowym. Na monitorowanie statystyk związanych ze zdrowiem pozwala aplikacja Samsung Health. Jeśli chcesz korzystać z funkcji EKG i pomiaru ciśnienia krwi, będziesz potrzebować również aplikacji mobilnej Samsung Health Monitor, która jest dostępna tylko w Galaxy Store.
Ten smartwatch można sparować ze smartfonem z systemem Android 5.0 i nowszym lub iOS 9 i nowszym.
Smartwatch jest wyposażony w funkcję Samsung Pay, która nie jest jeszcze dostępna w Polsce.
Jest to możliwe, jeśli korzystasz z telefonu z systemem operacyjnym Android. Jeśli posiadasz iPhone'a, możesz wykonywać połączenia telefoniczne bez żadnych problemów, ale nie odpiszesz na wiadomości.
Dla kogo przeznaczony jest smartwatch Samsung Galaxy Watch 3?
Ten smartwatch w pełni wykorzystają posiadacze telefonów komórkowych Samsung, ponieważ będą mogli korzystać ze wszystkich dostępnych funkcji. Ogólnie rzecz biorąc, polecilibyśmy ten smartwatch tym, którzy chcą monitorować stan swojego zdrowia, a jednocześnie pragną uzyskać możliwość łatwej komunikacji z otoczeniem.
Jego zalety to duży wyświetlacz, prosta obsługa i przejrzysty interfejs. Co więcej, zegarek oferuje wiele funkcji dla posiadaczy urządzeń marki Samsung, które obejmują pomiar tętna i EKG. Należy również podkreślić wysoką jakość wykonania: dominuje tu obudowa ze stali nierdzewnej, a do zestawu dołączony jest skórzany pasek. Wadą jest natomiast konieczność instalowania większej liczby aplikacji i słaba wydajność baterii.
Recenzja: smartwatch Samsung Galaxy Watch 3
-
Jakość wykonania
-
Bateria
-
System operacyjny
-
Kompatybilność
-
Stosunek ceny do wydajności
Świetny zegarek o wysokiej jakości wykonania
Zegarek premium od Samsunga. Tak można opisać ten smartwatch, który posiada elegancki design w postaci obudowy ze stali nierdzewnej i skórzanego paska. Zegarek obsługuje nie tylko pomiar tętna, ale także ciśnienia krwi i EKG. Kolejne zalety to prosta obsługa i duży, czytelny wyświetlacz.
Plusy
- Duży wyświetlacz
- Łatwy w obsłudze
- Wiele funkcji
- Przejrzysty interfejs
- Pomiary ciśnienia, tętna i EKG
- Pomiar natlenienia krwi
- Konstrukcja wysokiej jakości
Minusy
- Słaba wydajność baterii
- Konieczność zainstalowania wielu aplikacji
- Niektóre funkcje są dostępne tylko dla smartfonów wybranych marek