Recenzja: smartwatch Xiaomi Mi Watch
Xiaomi Mi Watch zachwyca dużą tarczą z wyświetlaczem AMOLED. Może pochwalić się dobrą wydajnością baterii, bowiem jest w stanie działać przez 16 dni na jednym ładowaniu. Posiada wbudowany czujnik GPS, dzięki czemu bez problemu monitoruje aktywność fizyczną uprawianą na świeżym powietrzu. Możesz również skorzystać z pomiarów tętna i natlenienia krwi.
Zawartość opakowania jest taka sam jak w przypadku większości smartwatchów
Xiaomi Mi Watch sprzedawany jest w prostokątnym pudełku o wymiarach 3,4 × 6,5 × 27,5 cm i wadze około 200 gramów. W naszym przypadku w pudełku dominował niebieski design (ze względu na wybrany wariant kolorystyczny).
Po rozpakowaniu, oprócz samego smartwatcha, naszym oczom ukażą się:
- kabel zasilający
- oraz instrukcja obsługi.
W zestawie znajduje się tylko jeden silikonowy pasek. Jeśli jednak chcemy, możemy dokupić ich więcej i wymieniać w zależności od aktualnych potrzeb. Sama wymiana jest bardzo prosta i zajmuje dosłownie chwilę.
Pasek można łatwo zacisnąć i regulować, tak jak w klasycznym zegarku. Będzie pasował na nadgarstki o obwodzie od 13 do 22 cm.
Specyfikacja techniczna Xiaomi Mi Watch
Xiaomi Mi Watch przyciąga uwagę już na pierwszy rzut oka, zwłaszcza dużą okrągłą tarczą, która będzie lepiej pasowała na szerokie męskie nadgarstki. Przekątna wyświetlacza wynosi 1,39 cala, a zegarek jest łatwy w obsłudze.
Jego mocną stroną jest również długi czas pracy na baterii, dzięki czemu urządzenie może wytrzymać nawet 16 dni na jednym ładowaniu. Minusem jest jednak to, że ze smartwatcha nie wyślemy wiadomości ani nie odbierzemy połączenia telefonicznego. Trzeba też przygotować się na to, że system operacyjny nie pozwala na zainstalowanie żadnych dodatkowych aplikacji. Ponadto smartwatch nie obsługuje płatności zbliżeniowych.
Parametr | Wartość |
---|---|
Typ paska | Silikonowy |
Wytrzymałość | Wodoszczelność na głębokości do 50 metrów |
Wyświetlacz | 1,39" AMOLED |
Wydajność baterii | Do 16 dni |
Metoda ładowania | Magnetyczny kabel zasilający |
Łączność | Bluetooth 5.0, GPS |
System operacyjny | firmowy system Xiaomi |
Wymiary (bez paska) | 45,9 × 53,4 × 11,8 mm |
Waga | 32 g (bez paska) |
Obudowa tarczy jest wykonana z plastiku
Smartwatch posiada prosty i ponadczasowy design. Producent zdecydował się na okrągłą tarczę, która jest dość duża, a zegarek prezentuje się masywnie na nadgarstku, zwłaszcza w przypadku kobiet. Na męskim nadgarstku urządzenie wygląda znacznie lepiej.
Obudowa tarczy wykonana jest z tworzywa sztucznego, co nie sprawia wrażenia tak dobrej jakości, jak w przypadku zegarka z aluminium lub stali nierdzewnej. Urządzenie posiada również bezel, przez co wyświetlacz nie sięga do samych krawędzi tarczy.
Po prawej stronie znajdują się dwa przyciski. Górny przycisk służy do poręcznego przechodzenia do menu lub powrotu do ekranu głównego. Dolny przycisk służy natomiast do szybkiego włączania wybranego trybu sportowego.
Urządzenie posiada również silikonowy pasek, który jest lekki i wygodny na nadgarstku. Docenią to sportowcy i osoby z alergią na metale. Jego zaletą jest również łatwa i szybka wymienność.
Xiaomi Mi Watch bez paska waży 32 g, co jest przeciętną wartością w tej kategorii urządzeń. Przykładowo Apple Watch 6 waży 47 g, a jego następca o 9 g mniej. Z kolei do lżejszych modeli można zaliczyć np. Xiaomi Amazfit GTS 2 o wadze 24,5 g czy wersję mini o wadze 19,5 g.
Pierwsze uruchomienie smartwatcha jest proste
Uruchomienie zegarka jest stosunkowo proste. Najpierw należy go naładować za pomocą dołączonego kabla. W międzyczasie możesz pobrać na swój telefon aplikację Xiaomi Wear Lite, która jest dostępna na Androida i iOS.
Aby sparować oba urządzenia, potrzebny będzie smartfon z systemem Android 5.0 i nowszym lub iOS 10 i nowszym. W naszych testach korzystaliśmy z iPhone'a 11 z systemem 15.0.1 i wszystko działało bez zarzutu.
Komunikację między urządzeniami zapewnia Bluetooth w wersji 5.0. Samo parowanie jest więc banalnie proste. W aplikacji mobilnej wybierasz zakupione urządzenie i rozpoczynasz proces parowania. Następnie wystarczy potwierdzić to żądanie na zegarku i poczekać chwilę, aż wszystko się zsynchronizuje.
System operacyjny obsługuje język polski
Xiaomi Mi Watch działa na własnym systemie operacyjnym od Xiaomi. Jego zaletą jest przejrzyste i proste środowisko w języku polskim, ale z drugiej strony są tu też pewne niedociągnięcia. W tym systemie operacyjnym nie można instalować aplikacji innych firm. Nie obsługuje on również płatności zbliżeniowych.
Na zegarku nie można instalować dodatkowych aplikacji
Niestety, Xiaomi Mi Watch nie pozwala na instalowanie innych aplikacji, więc użytkownik może korzystać tylko z tych, które są dostępne na zegarku.
Aby sparować telefon komórkowy i smartwatch, a następnie monitorować statystyki, można użyć aplikacji mobilnej Xiaomi Wear Lite, która jest dostępna bezpłatnie dla systemów operacyjnych Android i iOS.
Sama aplikacja jest dość przejrzysta. Ekran główny pokazuje liczbę przebytych kroków i spalonych kilokalorii. Dostępne są również dane dotyczące snu, tętna, energii, stresu i poziomu tlenu we krwi. Panie mogą również rejestrować informacje dotyczące ich cyklu menstruacyjnego. Co ciekawe, w aplikacji znajduje się również animacja sportowca lub sportsmenki (w zależności od wybranej płci).
Funkcje zegarka Xiaomi Mi Watch
Zestaw funkcji Xiaomi Mi Watch jest raczej podstawowy, ale z drugiej strony odpowiada to niskiej cenie smartwatcha. Jeśli chcesz używać go głównie do monitorowania swojego zdrowia, to zakres funkcji będzie dla Ciebie wystarczający. Ale jeśli chcesz używać smartwatcha do odbierania wiadomości lub nawet wykonywania połączeń telefonicznych, to niestety nie będziesz w stanie tego zrobić. Ponadto system operacyjny nie obsługuje płatności zbliżeniowych i nie zezwala na zainstalowanie żadnych dodatkowych aplikacji na zegarku.
Na przykład popularny Apple Watch 7 oferuje znacznie więcej funkcji, obsługuje płatności zbliżeniowe, może bardziej szczegółowo monitorować stan zdrowia (w tym EKG), a nawet umożliwia wygodne wykonywanie połączeń telefonicznych i odpowiadanie na wiadomości. Można także pobierać na niego różne aplikacje. Jeśli szukasz bardziej zaawansowanego urządzenia i posiadasz iPhone'a, to naszym zdaniem zdecydowanie warto dopłacić i zakupić zegarek od firmy Apple.
Krokomierz
Podstawową funkcją smartwatcha jest mierzenie liczby kroków wykonanych w ciągu dnia. Zawsze wyświetla aktualną wartość na ekranie głównym, dzięki czemu możesz się zmotywować do większej aktywności fizycznej.
Pomiar tętna
Smartwatch potrafi również mierzyć tętno przez cały dzień. Aktualną wartość tętna można znaleźć zarówno na wyświetlaczu zegarka, jak i w aplikacji mobilnej Xiaomi Wear Lite.
Pomiar natlenienia krwi
Urządzenie obsługuje pomiar natlenienia krwi. W przypadku tego pomiaru należy pozostać w bezruchu i poczekać kilka sekund na końcowy wynik.
Monitorowanie snu
Możesz także nosić zegarek Xiaomi Mi Watch na nadgarstku w nocy i używać go do monitorowania snu. Po przebudzeniu zegarek oceni Twój sen w skali od 1 do 100 i przedstawi graficznie jego poszczególne fazy. Zegarek może wykryć, jak długo trwał sen lekki, głęboki i oraz faza REM, czego nie potrafią niektóre modele konkurencji. Brakuje tu jednak funkcji inteligentnego budzenia w trakcie lekkiego snu.
Ćwiczenia i rejestrowanie ćwiczeń
Zegarka można również używać do monitorowania aktywności fizycznej. Do wyboru jest łącznie 117 trybów sportowych, w tym sporty tradycyjne i nietradycyjne. Dzięki wbudowanemu czujnikowi GPS, zegarek monitoruje także aktywności uprawiane na świeżym powietrzu, takich jak chodzenie, bieganie czy jazda na rowerze.
Przed rozpoczęciem uprawiania sportu można ustawić cel w postaci upływającego czasu lub pożądanej liczny spalonych kalorii. Zegarek da się również ustawić tak, aby powiadamiał o upłynięciu wybranego interwału.
Po włączeniu trybu sportowego na wyświetlaczu pojawi się upływający czas, liczba spalonych kilokalorii i aktualne tętno. Można go również używać do zarządzania muzyką odtwarzaną na telefonie komórkowym. Bezprzewodowych słuchawek nie da się jednak sparować ze smartwatchem (jedynie z telefonem), co jest drobną wadą.
Trening można przerwać w dowolnym momencie. Minusem jest jednak to, że urządzenie nie umożliwia zminimalizowania trybu ćwiczeń i korzystania z zegarka do innych celów podczas uprawiania sportu. Swoje poprzednie aktywności możesz przeglądać w historii, gdzie znajdziesz informacje o odbytych treningach oraz wiele przejrzystych wykresów.
Pomiary energii w ciągu dnia
Xiaomi Mi Watch jest również w stanie mierzyć energię użytkownika w ciągu dnia. Aplikacja oblicza wartość na podstawie danych dotyczących snu, tętna i aktywności fizycznej. W aplikacji mobilnej znajdziesz również komentarz do zmierzonej wartości i zalecenia (np. chwilowy odpoczynek).
Monitorowanie stresu
Smartwatch potrafi monitorować poziom stresu na podstawie wahań tętna. Natomiast przejrzyste grafiki pokazują statystyki zmian tej wartości z ostatnich kilku dni. Monitorowanie stresu odbywa się automatycznie.
Ćwiczenia oddechowe
Jeśli chcesz się zrelaksować lub wyciszyć umysł, możesz skorzystać z funkcji ćwiczeń oddechowych. Ustawiasz, jak długo chcesz wykonywać ćwiczenie i z jaką intensywnością, a urządzenie pokaże Ci, kiedy wykonywać wdechy i wydechy.
Nie można odpowiadać na przychodzące wiadomości
Smartwatch poinformuje Cię o różnych przychodzących powiadomieniach. W aplikacji mobilnej ustawisz, z których aplikacji chcesz lub nie chcesz otrzymywać powiadomień. Niestety, nie można odpowiadać na przychodzące wiadomości ani wykonywać połączeń z zegarka (połączenia przychodzące można jedynie odrzucać). Urządzenie nie obsługuje również emoji. Możesz także wyłączyć powiadomienia, aby urządzenie nie przeszkadzało Ci podczas snu, ważnych spotkań itp.
Pod tym względem Apple Watch jest zdecydowanie bezkonkurencyjny, a Apple Watch 7 posiada nawet klawiaturę QWERTY, która pozwala na wpisywanie wiadomości bezpośrednio na wyświetlaczu zegarka.
Inne funkcje smartwatcha
Smartwatch jest również wyposażony w kilka dodatkowych funkcji, w tym budzik, stoper, minutnik czy aktualną prognozę pogody. Zegarka można również używać do zarządzania muzyką odtwarzaną na telefonie. W naszych testach funkcja ta działała dobrze z aplikacją mobilną Spotify, ale zegarek nie rozpoznał utworu odtwarzanego z YouTube.
Smartwatch może być również używany do zdalnego sterowania aparatem w telefonie komórkowym, co jest idealnym rozwiązaniem podczas robienia zdjęć grupowych. Ponadto urządzenie podaje informacje o ciśnieniu powietrza, posiada latarkę czy funkcję Znajdź mój telefon. Po jej uruchomieniu telefon komórkowy będzie wibrował, aby powiadomić użytkownika o swojej lokalizacji. Zegarek pozwala także na korzystanie z wirtualnej asystentki Amazon Alexa.
Czujniki smartwatcha odpowiadają jego cenie
Xiaomi Mi Watch jest wyposażony w następujące czujniki:
- optyczny czujnik tętna,
- czujnik tlenu we krwi,
- akcelerometr (do wykrywania ruchu)
- żyroskop (do nawigacji)
- barometr (do prognozowania pogody)
- i kompas.
Smartwatch, jak na swój przedział cenowy, ma zdecydowanie wiele do zaoferowania. Jeśli szukasz czegoś więcej, to być może zainteresuje Cię Apple Watch 6 lub 7, które oprócz powyższych czujników posiadają również elektryczny czujnik tętna do generowania wykresu EKG.
Duży wyświetlacz AMOLED
Smartwatch posiada 1,39-calowy wyświetlacz AMOLED o rozdzielczości 454×454 px. Szybkość reakcji na dotyk jest doskonała, a zegarek jest doskonale czytelny nawet w świetle słonecznym. Urządzenie wykorzystuje automatyczną regulację jasności w zależności od warunków otoczenia. Wyświetlacz posiada też funkcję Always-On, więc pozostaje włączony przez cały czas.
Jeśli mielibyśmy porównać wyświetlacz z konkurencją, to Apple Watch 7 posiada ekran o przekątnej 1,9" (w przypadku większej wersji). Natomiast Apple Watch 6 ma wyświetlacz o przekątnej 1,78 cala (w większej wersji). Z kolei konkurencyjny Amazfit GTS 2 ma wyświetlacz o przekątnej 1,65 cala, podczas gdy wersja mini tego zegarka ma przekątną 1,55 cala.
Wytrzymuje do 16 dni na jednym ładowaniu
Xiaomi Mi Watch jest wyposażony w baterię o pojemności 420 mAh. Dzięki temu jest w stanie działać przez około 16 dni. Jeśli jednak często korzystasz z monitorowania aktywności z włączoną nawigacją GPS, wartość ta znacząco spadnie. W naszych testach uzyskaliśmy do 9 dni pracy na baterii, a z funkcji zegarka korzystaliśmy bardzo intensywnie.
Do ładowania służy dołączony do zestawu magnetyczny kabel zasilający. Zegarek można naładować od 0 do 100% w około dwie godziny.
Konkurencyjny Apple Watch nie wytrzymuje nawet dnia na jednym ładowaniu. Jednak Apple Watch 7 posiada przynajmniej funkcję szybkiego ładowania, której brakuje w tym zegarku. Z drugiej strony, tak naprawdę będziesz go ładować tylko raz na jakiś czas, więc nie jest to aż tak wielka wada.
Świetnie radzi sobie z wilgocią
Ten smartwatch jest wodoszczelny zgodnie z parametrem 50M. Oznacza to, że możesz bez obaw brać z nim prysznic lub monitorować swoje osiągi podczas pływania. Poziom odporności na kurz nie został jednak określony przez producenta.
Często zadawane pytania
Smartwatch może działać do 16 dni na jednym ładowaniu. Jednak konkretny czas pracy baterii zawsze zależy od tego, do czego używasz urządzenia. W naszych testach osiągnęliśmy 9 dni czasu pracy na jednym ładowaniu.
Aby sparować smartwatch i telefon, użyj aplikacji Xiaomi Wear Lite, która jest dostępna bezpłatnie w Google Play i App Store.
Xiaomi Mi Watch można sparować ze smartfonem z systemem Android 5.0 i nowszym lub iOS 10 i nowszym.
Niestety nie. Smartwatch posiada system operacyjny Xiaomi, który nie obsługuje płatności zbliżeniowych.
Dla kogo przeznaczony jest Xiaomi Mi Watch?
Xiaomi Mi Watch zadowoli wszystkich tych, którym wystarczą podstawowe funkcje i którzy szukają smartwatcha w przystępnej cenie. Jeśli jednak chcesz wykorzystywać urządzenie do komunikacji, to będziesz potrzebować innego modelu (na przykład dzięki Amazfit GTS 2 możesz przynajmniej odbierać połączenia, ale w modelu Amazfit GTS 3 głośnik jest niedostępny). Zaletą tego smartwatcha jest niewątpliwie duży wyświetlacz i system operacyjny w języku polskim. Przejrzysta jest również aplikacja mobilna, która dostępna jest zarówno na Androida, jak i iOS.
Dużą wadą jest natomiast brak możliwości odbierania wiadomości i połączeń telefonicznych. Na zegarku nie będzie można również zainstalować żadnych dodatkowych aplikacji. Trzeba też liczyć się z tym, że urządzenie nie obsługuje płatności zbliżeniowych.
Recenzja: smartwatch Xiaomi Mi Watch
-
Jakość wykonania
-
Bateria
-
System operacyjny
-
Kompatybilność
-
Stosunek ceny do wydajności
Inteligentny zegarek w rozsądnej cenie
Xiaomi Mi Watch zachwyca dużą tarczą z wyświetlaczem AMOLED. Może pochwalić się dobrą wydajnością baterii, bowiem jest w stanie działać przez 16 dni na jednym ładowaniu. Posiada wbudowany czujnik GPS, dzięki czemu bez problemu monitoruje aktywność fizyczną uprawianą na świeżym powietrzu. Możesz również skorzystać z pomiarów tętna i natlenienia krwi.
Plusy
- Duży wyświetlacz
- 117 aktywności sportowych
- Pomiar natlenienia krwi
- GPS
- System operacyjny w języku polskim
- Łatwy w użyciu
- Długi czas pracy baterii
Minusy
- Nie umożliwia odpowiadania na wiadomości i połączenia telefoniczne
- Nie obsługuje płatności zbliżeniowych
- Brak możliwości zainstalowania dodatkowych aplikacji
Bardzo duża ilość informacji